igapäev,  Laps

Video: Annabel teeb loomahääli

Oeh, Annabel mõistab nii palju ja saab juba nii paljust aru, aga ise ei räägi ikka veel suurt midagi. Mingeid lauseid ei ole ta kohe kindlasti mitte öelnud või üritanudki öelda ja nagu katkine grammofon korrutab ainult üksikuid sõnu ehk siis põhilised asjad, mida ta sõnade abil nõuab, on ult (telekapult), oua (juua) ja niisama korrutab ta juba mitu nädalat sõna kuks, mis kohati vastab sõnale uks, aga kuna ta seda jumala suvalt ka legodega mängides korrutab või paberile ringe joonistades, siis ma ei tea, mis see sõna vabal ajal tähendab. :D

Eelmisel nädalal käisime perearsti juures ja tema ei näinud selles veel muret. Laps tundub aktiivne ja kui kõigest aru saab ja teeb, mida ma palun, siis veel ei peaks muretsema. Et kui kevadeks ikka pole väga nagu rääkima hakanud, siis võiks kõneterapeudi juurde minna. Mina ise tunnen, et tahaks juba varsti seal mure ja huvi mõttes korraks läbi käia, nii et äkki järgmine kord, kui Eestisse lähen, siis võiks logopeedi juurest ka läbi astuda, et mis tema arvab. Enda rahustuseks. Väike mure hakkab juba vaikselt tekkima, et äkki tal on kuskil midagi, mis takistab tal mingeid häälikuid öelda või miskit.

Nagu ikka, ei oska ma eriti hästi välja tuua neid üksikuid sõnu, mida ta tegelikult oskab ja mida on vahepeal ära õppinud. Ei tule meelde, kui meenutada üritan. Aga rahustan end jällegi sellega, et aru saab ta juba ka pikematest lausetest, kus siis ilmselt tunneb ära mõned märksõnad, mille abil juhendub. Näiteks “mine too sahtlist üks mähe,” “võta maast palun see paber üles ja vii prügikasti,” “kas sa saad mulle selle legoklotsi ulatada?” “võta sealt see rätik ja pühi oma suu puhtaks” jne on täiesti tavalised igapäevased laused, millest ta aru saab ja millele reageerib. Täitsa tubli ju?

Ühesõnaga on ta minu arust nagu kõigest täiesti hästi arusaav inimene, kes lihtsalt tunneb ennast kuidagi ebakindlalt kõnelemise valdkonnas. Nagu ei taha ja ei julge öelda, aga ometigi ju oskab kõike.

Kuna sõbranna requestis minult ammu “järgmiseks palun Annabeli loomahäälevideot!” siis täna ma selle ära filmisin. Sai selline toores video, mille sai monteerimata lihtsalt üles panna.

Annabel teeb neid loomahääli minu arust kuidagi… hullupööra venitavalt. Eriti kassi mjäu on eriti niisugune… vahva. :D

Kuigi ma olen näiteks lõvi häält talle varem mitu korda õpetanud küll, siis paistab see tal meelest minema, aga kui ma koos Annabeliga video pärast üle vaatasin, siis noh.. ta vaatas ennast videost ja tegi iga mu küsimuse peale täpselt samamoodi, nagu videos, ka päriselt järgi. Ja videot vaadates tuli tal lõvi möire koos käpavibutusega mitmel korral väga hästi välja. :D

Hiljem paistis, et Annabel tahtis, et ma teda natukene veel “intervjueeriksin” ja seega küsisin talt ka kehaosasid ja mõningaid esemeid toas. Kõike oskab! :)

Aa, ja Annabel jäigi meie viimasel jalutuskäigul tõbiseks. Videost ka näha, et nina natukene tatine, hommikul oli tal hääl ära ja eile õhtul oli imepisike külmetuspalavik ka. Juba teist korda nii väikese aja jooksul. Alles siin septembris millalgi oli tal nädal aega köha ja nohu kallal. :(

Parema kvaliteedi jaoks klikka mutrivõtmel ja vali võimalusel vähemalt 720p. :)

27 kommentaari

 • sips

  Issand jumal kui nunnu ta on. Selline väikese lapse isu tuli peale. Karo küsis just eile minu käest samasid küsimusi.
  Ja teil neiu, on väga mõnus hääl

 • G2tlin

  Mina vaatasin videot ja mõtlesin, et läheks küll logopeedi juurde :) Väga vahva, et oskab loomahääi teha ja väga hea arusaamine. Iseenesest lahe video. Aga ma mõtlen, et Noorhärra ei olnud logopeedi juures käies isegi kaheaastane veel ja oskas tunduvalt rohkem rääkida (tegusõnades rohkem) aga lasteaias õpetajad ütlevad, et ta ongi kõne osas rohkem arenenud kui teised lapsed. Lapsed erinevad selles osas ja noorhärrale aitas kaasa õe olemasolu. Üüü, mul preilist video, enne kahe aastaseks saamist. Panen üles saad võrdluse ;)

  • Katre

   No tal need hääldused pole jah korrektsed. Röh-röh on mingisugune näh-näh jms, aga ma üritan toetuda ikka sellele, et mõni laps hakkavat ju täiesti paugu pealt rääkima. Et ühel päeval lihtsalt hakkab maailma asju arutama ja teeb kohe ca 3-4 lauselised sõnad. ÄKKI TA ON SEE!? No eks näis.
   Aga ma astun logopeedi juurest läbi jah. Kellelegi halba see ju ei tee, et uurida, mida tema arvab. :)

  • Britt

   Logopeedi märkmed:

   -Kui paariaastane laps on aruka olemisega, saab kõigest aru, käitub vastavalt olukorrale, mängib sisulisi mänge – siis on kõik korras. Ühel hetkel hakkab laps rääkima ja teeb seda kohe korralike selgete lausetega.

   -Mõne 2-aastase sõnavaras on vaid mõned sõnad, aga ta teeb oma soovid selgeks sõnadeta (võtab käest kinni, viib asja juurde), mõni räägib pudikeeles, millest ei saa aru – neil juhtudel on tegemist kõne hilistumisega ja pole põhjust muretseda. Selline kõnehilistus võib olla ka perekonniti pärilik.

   Võetud siit: http://www.puigala.ee/index.php?view=article&catid=15%3Alogopeed&id=90%3Alapse-kone-areng-erinevas-eas—lasteaia-logopeed-malle-tolga&Itemid=50&option=com_content

   • Katre

    Jaaaa ma olen ise ka kõige sellega kursis, aga noh, nagu ma viimases tema kõneteemalises postis kirjutasin, siis… ma lootsin, et ta suve jooksul midagi hakkab poetama ja panin endale hinges paika, et kui ta 2aastaselt ja 2-kuu vanuselt veel ei räägi, siis ma lihtsalt tahaks ikkagi mingi spetsialistiga asja üle vaadata, sest olen kuulnud ka stoorisid, kus mõnel lapsel on mingi kidakeelsus või mingi kurgulagi valesti või mis iganes, mis takistab rääkida või ma ei tea. :D Las vaatavad üle või annavad juhtnööre konkreetselt minu lapsele siiski. :D

    • Britt

     Mhmh, täiesti arusaadav. Mu copy-paste kommentaar oli pigem Gätlinile suunatud, sest ma tundsin ta kommentaaris liiga palju võrdlemist ja kõne areng on paratamatult üks asjadest, mis areneb lastel väga erineva kiirusega :) (ei mõtle seda halvasti, Gätlin!)

    • k.

     Kui tal midagi niivõrd valesti oleks, ei teeks ta ilmselt nii puhtalt ka neid häälitsusi järgi. :)
     Ei saa mõelda nii, et 2a2k peab kindlasti rääkima. Seda enam, et ta on kodune laps (kui olen õigesti aru saanud?) ja teistega suurt kokku ei puutu.

     Mul hakkas ka laps alles kaheselt veidi rohkem sõnu ütlema, kuigi õpetasin pidevalt (tulid põhilised sõnad, kuid puudusid mingid teatud häälikud – emme-mme, issi-iss, auto-ato, kass-ass, juua-uua jms). Sel ajal ta läks lihtsalt lasteaeda, teiste omavanuste sekka ja sõnad hakkasid tulema. 2a6k vanuselt hakkas alles lauseid vaikselt aretama ja nüüd, kolmeselt ei jõua teda enam ära kuulata.

     Pigem oleks talle vaja kõrvale teisi lapsi-mängukaaslasi, kelle pealt õppida. :)

     • Miiu

      mina küll ei muretseks selle kõne-asja pärast ülearu :D eriti, et ta ju sinu jutust saab hästi aru ja vastab su küsimustele – tegemist ei ole ju sellega, et mõistusega midagi valesti oleks.. aga oma südamerahu mõttes ju põhimõtteliselt võib küll… ma hakkasin praegu mõtlema, et kui meie #1 sündis siis haiglas küsiti, et kas nad võivad keelekida lahti lõigata ja ma olin mingi ISSAND EI, te ei hakka mu beebit lõikama – ma ei olnud keelekidast kuulnudki. praegu mõtlen, et äkki ta sellepärast ei ütlegi veel r’i? kuigi tundub veits absurdne sellise asja pärast muretseda. või peaks?

      aga nats olen praegu kade, sest mulle tuli meelde, kui armas see loomahääleperiood oli ja minu esimene beebi on ju nüüd nii suur :( aga õnneks mul on üks do-over siin süles, kes muuseas jutustas annabeli nähes täiega kaasa “bababababababa” :D

 • Helena

  Mina Sinu asemel ei muretseks üldse, väga tubli laps ja sõnu tuleb ka. Küll rääkima hakkab :)

  Taaskord imeline hääl Sul endal..

 • k.

  Mina isiklikult ei näe mingut põhjust muretsemiseks. Ta alles sai 2-aastaseks. See, et kellegi teise laps selles vanuses juba esseed ette vuristab, ei tähenda, et Annabel seda oskama peab (said ilmselt aru, mida mõtlesin).
  Arusaamine on tal väga hea. Pigem õpeta teda sel viisil, et “Annabel, ütle voodi”, kui vaja, ütle silpide kaupa. Näiteks “voo” (tema ütleb järgi) ja siis “di”. Kui mõlemad silbid järgi ütleb, ütle terve sõna. Ja nii kõikide asjadega, ka õues jalutades. Rõhuta ise natuke rohkem tähti, mida tema välja ei ütle, et ta paremini aru saaks.

  Ehk on sellest natuke kasu:
  http://www.puigala.ee/index.php?view=article&catid=15%3Alogopeed&id=90%3Alapse-kone-areng-erinevas-eas—lasteaia-logopeed-malle-tolga&Itemid=50&option=com_content

  • Katre

   Olen üritanud seda “ütle…” asja, aga ta ei ütle. :D
   Ja tähti rõhutan jah peale seda, kui ta toas õppis ära sõna LEHM ja siis kui ma talle õues sõna LEHT näitasin, ütles ta kohe kiirelt “MMMUUUUUUU!” :D
   Sest noh.. peamiselt kõlab see sõna nagu lihtsalt LEHHH(m) ja LEHHH(t), et ta ei tabanud erinevust ära. :D

   • SK

    Kui tore, et me kõik logopeedid siia postituse alla nüüd kokku oleme kogunenud :P Minu vanem laps rääkis 2-aastaselt rohkem kui mina 20-selt, aga noorem poeg kasutab 2 a 6 k vanana umbes 60 sõna (sõnaalget) oma kõnes, lauseid mitte eriti. Mina mõnipev muretsen, teinepäev mitte, olen käinud neuroloogi, psühholoogi, logopeedi, lihtsalt peedi, porgandi ja veelkord logopeedi juures (kus ta koostööd teha eriti ei taha). Juhiseid olen igasuguseid saanud, hetkel kasutame täissõnameetodit. Annabel tundub asjadest ideaalselt aru saavat, minu üks lohutus on veel see, et ehk laps ei tunne, et tal on vaja end väljendada. Tõlgime ju soove tema silmist, milleks siis sõnu raisata :)

 • annu

  Tead ära muretse, kui perearst ka arvab, et muretsemiseks pole põhjust siis ju kõik korras:) Ja ei tasu üldse võrredal oma last teiste lastega, sest tõesti lapsed on ja arenevad nii erinevalt. Näiteks lootsin ma et minu piiga hakkaks ka enne aastaseks saamist kõndima, kõikide teiste sõbrannade lapsed tegid seda ja mõtlesin et mis siis minu lapsel viga on et ei kõnni:D ( toe najal ja käeest kinni kõndis küll aga mitte iseseisvalt) aga aasta ja nelja kuuselt ta lihtsalt tõusis püsti ja läks kõndima ise:D. Enam ma ei võrdle oma last kellegi teisega, igal lapsel on oma aeg:)
  Annabel on väga armas piiga:)

 • Keu

  Minu arust on ta väga tubli. Intelligentne, rahulik, armas! Näha on, et kuulab ilusti ja üritab järgi öelda. Usun, et see aja küsimus kui hakkabavad 2-3 sõnad kaupa laused tulema.
  Mul on Annabeliga samavana poeg ja augustis hakkas lasteaias käima. Lasteaed annab palju juurde muidugi. Kuna rühmas mõned vanemad lapsed räägivad (hakkavad kohe 3 saama) päris ladusalt juba, siis näen et enda oma on ka 1,5 kuuga suure arengu rääkimises teinud.
  Sellegi poolest olen seisukohal, et Annabelil ei ole arengu mõttes kuidagi maha jäänud. Kellel on vanem õde-vend ees, nendel lastel on enamasti väike eelis ja hakkavad kiiremini rääkima :)
  Tõsiselt armas on ta Sul! :)

 • sips

  Ära nüüd tema keele pärast küll muretse. Alles sai kaks.
  Järgnev jutt on minu mõte ja ära arva, et kritiseerin vms.
  Aga ära muretse nii palju. Vahepeal loen ja mõtlen, et miks sa muretsed nii palju? Lapse kasvamine/areng ei ole ju võistlus. 2 aastane ei käi potil, küll ta hakkab käima. Ei räägi veel “piisavalt” ja mis siis on? Tal on terve elu aega õppida, areneda, rääkida. Usu mind. Karo kahe aastaselt rääkis samapalju kui Annabel ja hetkel on ta 5. Vahepeal on küll tunne, et ütlen talle- Jää vait. Ta räägib nii palju. Isa ütles, et ma olin samasugune olnud. Alguses ei tulnud kuidagi ja kui tuli, siis ei saanud enam pidama. Karo ärkab hommikul ja räägib pikad-pikad jutud maha ja õhtul ka päris tasa ei ole kui voodis juba on.

  • Katre

   Ma ei muretse tegelikult üldse nii palju kui tundub. Lihtsalt kirjutan millestki ja kirjutamise käigus arutan iseendaga võrdluseks teisi lapsi vms, aga tegelikkuses ei muretse ma miskit. :) Liiiiihtsalt mõtted ja iga inimene mõtleb tegelikult niimoodi omaette ja seda lihtsalt ei pane tähele. Kirja pannes aga on see kõik nähtaval, aga südames ei ole üldse nii tõsine mure veel. :D

 • k

  Nii tubli tüdruk. Muretsed kindlasti ilmaasjata. Mõned sõnad ju täitsa on, pane kirja, mida ta ütleb ja näed, et neid sõnu on äkki mõni veel ja pole asi üldse nii hull :) Loomahääli teeb ta ka nii ilusti. Ma usun, et meditsiinilise probleemi korral ta ei teeks neid. Nende jaoks ju formuleerib ka häälikuid ja EDUKALT! Oma südamerahu huvides võid muidugi käia arsti juures, aga kui nüüd nendele häältele ja olemasolevatele sõnadele mõtled, tundub ilmselt sulle ka, et suudab ju küll häälikuid moodustada ;) Küll tulevad varsti laused ka! Üks minu lähedane käis ka omal ajal logopeedi juures, sest üsna pikalt ei tulnud eriti sõnu. Logopeed tundus aga lapsele nii hirmus, et seal oli laps täiesti vait ja see siis arvas, et äkki ei hakkagi rääkima. Hakkas õige pea ja lausetega. Tänaseks on sellest lapsest sirgunud väga rikkaliku sõnavaraga igasuguste kõnedefektideta noor mees. Katsu mitte muretseda! Iga asi omal ajal. Annabel tundub väga tark ja tragi laps.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga