beebiblogi,  igapäev

Väikelapse hambapesust

Uuh, mis puutub väikelapse hambapesusse, siis minu arust on sellest välja kujunenud KÕIGE hullem ettevõtmine meie päevades üldse. Kui muidu jonnib Ann ka ikka igasuguste asjade ja keeldude peale, siis noh, need on sellepärast, et ta ise tahab ja nõuab liiga palju asju, mida ei tohiks, aga hambapesu on see koht, kus mina ise reaalselt teda piinama pean, et see tegu ära teha.

Kui ta mingi 1 aasta ja 4-kuu vanune oli, siis oli asi kuidagi kergem, sest ta täitsa meelsasti üritas ise harjaga oma hambaid nühkida ja lubas minul ka need hiljem korralikumalt üle tõmmata, aga mingil ajal kõik muutus ja nüüd ei taha ta kohe üldse oma suukest avada ja on pähe võtnud, et hammaste pesemine on kõige hullem asi üldse, mis elus olemas olla saab.

Või noh, ise ta on endiselt nõus natuke aega seda harjakest närima (ehk et mitte korralikult hambaid pesema, aga mida ikka 1,9-aastaselt oodata) ja natukene isegi avab suud siis ka, kui mina harjaga lähenen, aga mitte eriti palju. Tagumiste hammasteni ulatumine või ÜRITADA neid puhastada aga on meie mõlema jaoks tõeline katsumus. Tema üritab elu eest ära sipelda ja suud kinni hoida ja mina üritan elu eest kasvõi KORRA saada harjaga üle tagumiste hammaste tõmmata. :D

Siiski aga mõtlesin, et näitan teile neid asju, mis tema suuhügieeni eest hoolitsemise juurde kuuluvad ja räägin sellest natuke lähemalt ka.

IMG_4482-1

Tavaline hambahari
Tavaliselt annan ma kõigepealt selle hambaharja talle niisama kätte, et ta ise natukene seda suhu topiks ja üritan tema kätt siis siia ja sinna suunata (mis talle ei meeldi) ja kui ta selle närimise lõpetanud on, siis nagu öeldud, üritan ise ka veel igasuguste trikkidega hambad korraks harjaga üle käia. Mõnikord lihtsalt märja hambaharjaga ehk siis palja veega, aga mõnikord panen törtsukese hambapastat ka. Oleneb, kui palju happelisi asju ta päeva jooksul söönud on.

Üleüldse lugesin ma just eile ühte päris head nippi, et selliseid hambaharjasid võiks olla olemas kaks. Üks siis selle jaoks, et laps saaks ise seda närida ja sellega seoses justkui üritada hambapesuga ise hakkama saada ja teine siis selline, millega lapsevanem hambad üle käib. Sest fakt on, et see hambahari saab lihtsalt üsna kähku läbi näritud ja lutsutatud. Nii et parem üks hari närimiseks (pesemise harjutamiseks) ja teine reaalselt pesemiseks.

IMG_4470-1

Hambapasta
Hambapastana on meil juba algusest saati kasutuses olnud ainult R.O.C.S. baby hambapastad. Ma lihtsalt leidsin, et kõikidest poesleiduvatest pastadest on see kõige.. mõnusam beebile. Ja minu arust ka ainuke, mis on fluorivaba. Enamik väikelaste hambapastasid sisaldavad siiski fluori ja mina olen seisukohal, et kuni ~3-4 aastaseni ei ole seda fluori neile kohe kindlasti mitte vaja.

R.O.C.S. baby hambapastad on lõhna- ja värvainete vabad ja neid ei pea laps välja loputama ehk et absoluutselt mitte midagi hullu ei ole, kui ta selle pasta lihtsalt suhu jätab ja alla neelab. Igatahes arvan ma, et ma jään R.O.C.S.’i hambapastadele kindlaks ka siis, kui ta järgmisse etappi jõuab ehk et 4-7a vanusele lapsele mõeldud pastasid kasutama peab hakkama.

IMG_4476-1

Elektriline hambahari
Ma olin tükk aega mõelnud, et võiks elektrilist ka proovida ehk et olin poole kõrvaga kuskilt kuulnud, et mõni tädi oma lapsel kasutab. Kui ma aga poes ükskord uurimas käisin, siis paistis, et ühtegi elektrilist hambaharja ei ole alla 5-aastastele mõeldud ja jätsin tookord ostmata.

Siis aga tuli emadepäev ja Euronicsis töötav sõber kinkis mulle (või õigemini Annabelile) emadepäeva puhul selle Oral-B elektrilise hambaharja, mis näeb täiega armas roosa ja printsessikas välja. Ma ei leia Euronicsi veebipoest sellele konkreetsele harjale linki, aga ma oletan, et SEE hambahari võib sarnane olla.

Ka sellel oli pakendile märgitud, et alla 5-aastastele (või oli see 3?) ei soovitata, aga siis ma uurisin, et võib ikka kasutada väikestel lastel ka, kui näiteks kõik hambad juba suus. Mõni hambaarst isegi soovitab. See hoiatus pigem seetõttu, et seadet ei võiks lapse kätte anda talle ise kasutamiseks, vaid sellega võib harjata ainult nii, et vanem hoiab enda käes, kuna tegu ikkagi elektrilise seadmega.

Nii ma ühel õhtul võtsingi uhke vidina karbist välja ja vaatasin, mis nägu Annabel selle peale teeb. Äkki muutub hambapesu natukenegi toredamaks ettevõtmiseks? Ütleme nii, et NATUKENE on sellega tõesti parem ta hambaid pesta, sest imekombel avab ta elektrilisele harjale palju meelsamini suud ja see kõditav põrin, mis hammaste pihta käib, paistab talle nalja pakkuvat ja isegi meeldivat. Tagumiste hammasteni ulatumine nõuab endiselt pingutamist, aga vähemalt saan ma selle harjaga tunduvalt paremini kasvõi ta eesmised hambad üle käia, kui tavalise harjaga.

Mina igatahes kiidan ja arvan, et kui kellegi laps veel tavalist hambaharja pelgab, siis võib elektrilist katsetada küll, sest see tundub lapsele huvitavam ja suure tõenäosusega tahab ta suud rohkem avada. Harjutan ka ise sellega Annabeli tasapisi edasi ja loodan, et ühel ilusal päeval avab ta suu meelsasti nii suurelt, et ma saaksin ta tagumisi hambaid ka põriseva aparaadiga kõditada. :)

IMG_4484-1

Mis aga puutub sellesse, et kuidas see hammaste pesu meil reaalselt käib, siis.. mõnikord saame me sellega hakkama, kui ma ta enda ühele küljele sülle võtan, teda nagu väikest beebit hüpitan ja siis harja õigel momendil talle suhu torkan, et korraks sips-sops üle tõmmata. Mõnikord pean ma tead siit ja sealt kõditama, et ta suu avaks ja üritan siis salamisi harja suhu torgata, kui ta naerukilkeis on. XINPVASO

Halvematel päevadel aga ei ole ta ka nõnda hambapesuga nõus ja siis ma lihtsalt panen ta voodile pikali, lasen tal suu lahti röökida ja üritan võimalikult kiiruga hambad üle käia. Jah, õudne küll, et last nõnda piinan ja ega see mullegi ei meeldi, aga seletan talle, et see, mis mina teen on korduvalt leebem, mida hambaarstionu teha võib, kui ta hambad pestud ei saa. Kahju, et ta ei paista kuulavat. :(

Nüüd on aga see koht, kus ma uurin, kuidas teie oma lapse hambaid pesete ja kui rõõmuga teie laps selle tegevusega kaasa läheb? Millega pesete? Mis nippe oskate soovitada, et laps oma suu ilusasti avaks ja hambapesuga paremini sõbraks saaks? :)

9 kommentaari

  • Annemai

    Mina ei kasutanud mingeid vidinaid ega võlukunste. Tegin hoopis nii, et läksime koos hambaid pesema, mina omasid ja tütrekesele andsin harja kätte, et ta minu eeskujul toimiks. Alguses ei tulnud tal see hästi välja, aga siis ikka järjest paremini. Nüüd on ta veidi suurem ja me teeme “võidu”. Pärast pesemist ajame hambad irevile ja vaatame, kellel on valgemad ja puhtamad. Siis ütleb tema, kes ta meelest võitis. Ja niimoodi kerge hasardiga oleme saandki selle hambapesu pidevaks. (Mõnikord kutsume isa ka võistlema, kui ta kodus on.)

  • Maris

    Meil on sama hambapasta ja tavaline hambahari. Mina tegin tüdrukule trikke samal ajal kui hambaid pidime pesema. Kui väiksem oli, vaatasime lampe ja palle ja muid mänguasju kuni ma nühkida üritasin. Hiljem oli meil pardikujuline pesukinnas, kes prääks-prääks tegi ja tüdruk selle tõttu naeris :) Eks seda tuleb teha jah ja mida regulaarsemalt teha, seda rohkem laps harjub. Praegu (2a1k) pesen ise ära ja siis annan talle endale nühkida, et saaks aru, et peab seda ise ka tegema, mitte ainult emme :)

    • Katre

      No tegelt soovitatakse kuni kooliminekuni vanemal ise ikka üle pesta. Isegi kui laps õpib näiliselt ära hammastepesu ja paistab, et saab sellega hakkama, ei pruugi ta ikkagi teha nii korralikult või päris õigete liigutustega seda.
      Et muidugi hea harjutada last ise seda tegema, aga ikka päris pikalt soovitatakse ise ka üle teha.

  • liisu

    Fluoriidivaba on veel weleda baby hambapasta :) täiesti looduslik hambapasta, kasutan oma kaheaastasel seda :) see õrna piparmündi maitsega ja väga meeldib talle. Olen proovinud ka mingit laste nätsumaitselist ja see kohe üldse ei sobinud preilile :D

  • Annika

    Heheh, minul on vastupidi.. Minu kahesele väga meeldib hambaid pesta. Juba algusest peale.. Esimesed kikud tulid 7-8 kuu vahel ja sinna aega jäi ka esimene hambapesu. Nüüd olles täpselt kahe-aastane, peseb emme-issiga iga hommik ja õhtu koos hambaid :). Peseme pehme hambaharja ja spetsiaalse pastaga, eem.. Hetkel pastat ei leidnud, et öelda millega täpsemalt :)

  • O

    Minu plika ka ei tahtnud väga hambaid pesta. Kisas ja väänles süles, kui harja tema kätte ei andnud ja üritasin ise tal hambaid pesta. Aga siis nägime ühte Maša ja karu multikat, kus Maša komme teeb, sööb ja tal hammas hakkab valutama ning lõpuks see hammas tal välja ka kukub. Pärast seda multikat arutasime plikaga selle läbi, et näe, Maša ei tahtnud hambaid pesta, aga siis hakkas hammas valutama, Maša nuttis ja uurisin, kas plika ka tahab, et tal hammas valutaks ning välja kukuks. Loomulikult ta seda ei tahtnud ja oli rõõmsalt nõus sellest ajast peale hambaid pesema. Nüüd kui mõnikord ongi jonn majas, siis lihtsalt küsin, kas ta tahab nagu Maša olla ja iga kord on vastuseks ei ja peseme ilusti :) Sest kes see ikka tahaks valutavat hammast. Kuskil kahene oli kui multikat nägime, nüüd kolmene.

  • Aili

    Mina pesen ka Oliveri hambaid elektrilisega. Kuna mu masin tuli 4 erineva otsikuga, millest üks oligi mõeldud õrnadele igemetele ning seega pehmema otsaga, kasutan seda Oliveril. Minu hambaarst kasutas enda lapsel juba esimese hamba saabudes elektriharja.
    Muidu Oll väga ei lasknud pesta, aga elektrilisega on tiba parem. Kõige paremini õnnestub kui ta selili panna ja siis ütlen “aaa:, 80% juhtudel saame pestud ilma probleemideta :D

  • Kai

    Mingi lausa 8-aastaseni kästakse lapsevanemal pesta lapse hambaid, sest lapse motoorsed võimed ei liiguta kätt veel nii õigesti kui vaja.
    Hambapastat soovitatakse alates sellest ajast, kui laps sülitada oskab.
    Juutuubis oli üks Briti doc “Fast food kids”, seal räägiti lisaks laste ülekaalule ka hammaste lagunemisest ja seal üks hambaekspert ütles, et kasutatagu ka lastele tavalist flooriga hambapastat, ei mingeid lastekaid.
    Eelmisele kahele väitele ei viitsu kahjuks allikaid otsida.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga