igapäev

September. APPI! Ma ei oska end riietada!

Just üks päev üks tüdruk mainis, kui imelik kuu on september selle poolest, kuidas inimesed end riietevad. Et tänavapilt on lihtsalt nii kirju. Leidub neid, kes käivad alles lahtiste kingadega või baleriinades. Leidub neid, kes käivad t-särgi väel. Neid, kes alles suvekleitides. Ja ühtlasi neid, kes on kapisügavustest juba välja kaevanud oma kõige paksemad kasukad, pistavad jalga saapad, kaela sallid ja pähe mütsid. Milline äärmus!

Eile Annabeliga linna minnes tabasin ma hästi ära, milliste inimeste hulka mina liigitun. Selle teise variandi sekka. Oh god, kuidas ma end pool päeva kirusin, et ma end nõnda riide panin.

Ühesõnaga, vaatasin aknast, et oi kui ilus päikseline ilm. Kraadiklaas akna taga näitas 15-kraadi ligi. Mõistus sai aru küll, et täitsa soe ilm ja tervele möödunud suvele kohane, nii et kannatab ju küll üsna… üleriietatult välja minna. SIISKI aga panin ma esiteks üleni mustad riided, mustad poolsaapad, viskasin peale villase sügisjaki ja panin kaela salli.

Küllap mõtlesin, et see sügisilm võib lihtsalt olla petlik ja kunagi ei saa ju aknast aru, mis ta olla võib. Näiteks üks päev käisin Annabeliga väljas ja panin sügisjope. Päike paistis samamoodi ja mul oli räigelt külm! Juhtus lihtsalt vast külma tuulega ilm olema ja ega aknast ju aru ei saa, kas see tuul seal väljas on siis suvine või sügisene.

Samamoodi Annabelile panin ma jalga tema kuldsed kummikud, sooja jope ja kaela põhimõtteliselt juba talvesalli, sest tema õhem sall on pigem nagu moeelement ja ei hoia kaela nagunii soojas ja alles ta siin oli köhas ja nohus.

Igatahes, kodus oli kõik ilus ja nägime stiilsed välja nagu ikka (nali.. aga natuke ei ole ka. :D)

Õue minnes sai aga umbes esimese 100m kõndimisega selgeks, et me olime ikka liiga üleriietatud, sest päike lausa lõõskas ja nahal oli tunda, et kannataks lausa päevitama minna. No päike võttis!

Kuna minek oli bussile ja bussist maha ei tahtnud jääda, et jälle järgmist oodata (olin niigi seda minekut juba pea pool tundi edasi lükanud, nii et rohkem ei tahtnud), siis sai ikkagi edasi mindud, selle asemel et koju tagasi minna ja üleriided nagisse visata. Pealegi mõtlesin ma, et raudselt nii kui päike PEAKS ära minema, hakkab ju külm. Tark tegu ikka jakk ja sall ja sada imeasja kaasa vedada.

Juhtus nii, et juba enne bussi saabumist olin ma endal sügisjaki seljast kakkunud ja selle alla vankrisse visanud. Ka sall rändas kaelast käekotti. Samuti Annabeli sall. Sõltumata sellest, et ta alles oli haige ja ma muretsesin ta tervise pärast, siis tõepoolest oli niivõrd soe ja tuulevaikne ilm, et seda salli polnudki vaja. Kummikud kahmasin tal ka jalast, sest jalad lihtsalt higistasid nendes ja lasin tal vankris täitsa sokiväel olla.

Bussis olles tõmbasin ma endal isegi veel kampsuni seljast, sest no nii palav oli ja unistasin sellest, et jala otsas oleksid lahtised jalanõud, MITTE SÜGISSAAPAD! Aga mis seal ikka. Tagasiminekut ei olnud ja tuli üle elada. Lohutasin end sellega, et ega ma ilmselt päikese kätte just peesitama ei lähe ja majade vahel tuiates eriti palju seda kuuma päikest taluma ei pea.

Igatahes. Taevane õnnistus oli, et Annabel veel vankrilaps on, sest poleks neid üleriideid saanud vankrisse susata, oleks küll päris tüütu olnud neid pool päeva käes tassida. Tänu vankrile oli eilne päev ja valesti valitud riietus täiesti üleelatav.

Järgmine kord õue minnes üritan ilmale enne väljaminekut rohkem tähelepanu pöörata ja astun korraks kasvõi rõdult läbi. Täna näiteks on pilvine ja paistab olevat külmem. Aga noh, point ongi, et sellest septembrikuu ilmast ei saa ikka kunagi aru. :D

Kuidas teil riietamisega praegu on? Käite veel suviselt või on sügisjoped juba välja otsitud ja selgagi aetud? :D

21 kommentaari

 • Sigrid

  Mina käin veel hetkel täiesti paljaste säärte ja lahtiste kingade või plätudega. Viimaseid suveilmasid tuleb siiski nautida. :)

  Ja oma kohe kahesele poisile ka ei topi palju riideid selga. Täna lähme mänguväljakule sandaalide, lühikeste traksipükste ja pluusiga. Ma seda pole veel ainult ära otsustanud, kas pikkade või lühikeste varrukatega pluus :D

 • Marili

  Kuna ma olen täiega külmavares ja üldiselt imepisike, siis kannan mina juba kaa saapaid (küll madalaid ja õhukesi, aga ikkagi), samuti jakki, mantlit, salle (mitte villaseid). Kindaid ja mütse pole veel välja otsinud, aga jah.. Külm on ju! Eriti Tallinnas… prrrr.

 • Kadi

  Meil oli eile sarnane lugu. Aknast välja vaadates tundus väga tuuline ja jahe. Rõdul käies ei paistnud ka just eriti soe olevat. Panin siis ennast nii vahepealselt riidesse, et pikad püksid, topp ja peale eest lahti kampsun. Aga kuna laps veel veidi tatine, siis temale toppisin küll mitu kihti erinevaid riideid selga. Ja maja ette jõudes tundes, et isegi nii on külm. Aga 100 meetrit eemal juba paistis päike ja sulasime seal siis vaikselt. Aga kavalad on need sügisilmad. Mänguväljakul võtsin endalt kampsuni seljast ära ja õhtuks oli tulemus käes – vaagusin hinge oma palaviku ja köha nohuga ja kirusin end maapõhja.
  Mul on vist üldse teistsugune temperatuuritalvus, kui teistel. Kui suvi alles hakkas lähenema ja kõik veel talvejopedes käisid, siis lasin ma juba lühikeste riietega ringi, nüüd on jällegi vastupidi :D

  • Katre

   Jaa, ohtlik on jaa. Terve eelmise nädala oligi Annabel köhas ja nohus, sest sügistuul puhus kuskilt krae vahele. Samas ei ole ju meeletult külmasid ilmasid olnud.
   Aga noh, ega see üleriietamine ka muidugi parem variant ei ole. Tõmbab naha märjaks ja samamoodi hiljem haigus kallal.
   Peabki selle kuldse kesktee leidma, aga see on sügisel ja varakevadel nii raske! :D

 • Mari-Liis Suvi

  Mulle ”meeldib” kui hommikul tööle minnes on 7 kraadi ja pakid end sisse ja siis bussiga koju sõites tunned, kuidas pilt hakkab taskusse minema, sest nii palav on. Story of my life!

  • Katre

   Mäletan ka neid aegu. :D
   Või siis neid aegu, kui oli töölt vaba päev ja läksid kell 12 alles kodust välja ja siis itsitasid pihku, vaadates neid, kes paksult riides on, et “issand miks nad niimoodi riides on.” :D
   Aga noh, ilmselge, et need kes tööle lähevad hommikul vara, kui jahe on, siis päevasel ajal on neil oma riietes palav, aga tänavapilti on naljakas jälgida, kui ise oled õhemates riietes. :D

 • triinu

  Minu jaoks on kevad-sügis hooajad kõige mõnusamad just, kuna armastan kihilist riietust ja seda, kuidas eriti sügisvärvid minu ümber on. Õnneks on sügis pigem soe võrreldes pika tobeda kevadega ;)

 • Liis

  Elan kull pøhja Norras, aga sama pull on iga kord vålja minnes! Ukspåev panin lapse øhemasse kombekasse, teine påev oleks tahtnud tal jope seljast åra vøtta, sest palav oli… Vøiks juba lumi maha sadada, siis oleks see jant låbi :D

 • Aili

  Mina olen täpselt see totakas, kes hakkab septembris ikka paksult riidesse panema. Tegelikult kannan ma pidevalt rohkem riideid kui teised, kui ikka natuke jahedam ilm.
  Täna pakkisin ka ennast ja Oliveri sisse (sest oleme ka nohused ning oli tuuleke). Ja mis juhtus esimese 5 minutiga? Niiii palav hakkas :D ja siis korrutasin endale, et sügis käes ja kunagi ei tea mis salakaval tuuleke teeb.

 • Kätu

  Mul on ka sama probleem. No üldse ei saa aru, mida selga panna, aga kuna ma olen siiski külmavares to the max, siis ma enamjaolt käin jopega ja siis vahel õhema jakiga :D Aga no samamoodi, nagu eelnevatest kommentaaridest välja tuli, siis varahommikul on ikka päris külm väljas ja päeval läheb soojaks ära, nii et see ikka jumala häda, kui päev otsa ühtede riietega peab olema. Üks päev oli mul eriti tore olla, sest kuna ma eelnenud külmal päeval olin pool harakas ja külmetasin, siis järgmisel päeval panin korralikult riide ennast. Loomulikult läks siis ilm kiirelt soojaks ja ma nägin suht tobe oma jopega välja, endal oli mega palav ka muidugi. Ja siis nägin veel tagatipuks plätude ja lühikeste pükste-pluusiga naist ja tahtsin oma saabaste, jope ja salli sisse haihtuda :D Isegi, kui ta oli suht ainuke, kes päris nii paljalt väljas oli..

 • epp

  Mu meelest on kõige kohutavam hommikul last lasteaeda saata. Täna ärkasin siis oli meeletult paks udu ja rõdul näitas 7 kraadi sooja. Muidugi panen ma talle jope selga ja salli kaela kui lasteaeda läheb. Samamoodi on jalanõudega, hommikul ju maa märg ja läheb kummikutega aga pärast on paras tossudega minna. Siis tal ongi lasteaias sada paari riideid igaks elujuhutumiks. Lõuna ajal kui talle järgi läksin siis vägisi ta nõudis jopet selga kuigi õues oli tegelt nii palav, et piisaks vaid fliisist. Üks vaene laps oli täna üldse talvejopes saadetud ja tal pusa polnud niiet ma ei teagi kuidas see vaeseke õue läks. Samas õhtul kui ta vanaema juurest ära tuleb siis on jälle jopet vaja niiet selle pakkisin talle jälle kaasa :D Ma olen ka pigem külmavares niiet pigem rohkem kui vähem ja alati saab ju ära võtta :D Praegugi kui mina kannan pikki pükse ja jakki siis lapsed mul tööl käivad lühikeste riietega ja suvekleitidega.

 • K.

  See riietumine oleneb paljuski sellest mis kell keegi kodunt väljub. Nt soomes on tavapärane, et enamusel algab tööpäev kell 7, mis tähendab, et kodust hakkad liikuma nt 6aeg. Kell 6 on aga vaevu-vaevu 8 kraadi sooja. Ja kui 15.00 tööpäev lõppeb on väljas 21kraadi. :D

 • K!

  ma ostsin endale just õhema sügisjope, selle all kannan T-särki. kui hakkab külm panen hõlmad eest kinni ja kapuutsi pähe, kui palav siis on eest hõlmad lahti. pikad püksid ja tossud on nkn igapäevased. talvesaapaid hakkan lumega kandma, enne reguleerin sooja erinevate sokkidega. aaaga, kõik see oleks metsas kui ma autoga igapäevaselt ei liikleks, mõnus, mugav ja on asju alati kuskile panna kui väljas ootamatult soe peaks olema.

 • Signe

  Käin tavaliste lühikeste suveriietega kogu aeg, mingit jopet pole küll plaanis välja otsida kuskilt. Kui päris paduvihma sajab, siis ehk võtan midagi peale jah, aga hetkel mul veel vihmajopet ostetud pole, kuigi töötan õues :D.

  Ning ka lasteaias, kus töötan, käivad lapsed, kuidas tahavad – jope küll vaid vihmaga peale, pigem on veel kasutuses trikood, suvekleidid jne (ka vihmaga) :D.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga