igapäev

Raha on eestlaste jaoks hell teema?

Täna olen ma pool päeva kodus natukene naerda kihistanud selle SEB panga rahajama üle, mis hetkel lahti on. Kui sa ei tea, millest ma räägin, siis noh, uudisteseid lugedes saab teada, et SEB pangal juhtus niisugune apsakas, et mingi vea tõttu kanti inimestele 16 ja 17. septembril tehtud sisseostude raha kontole tagasi.

Ja see taidlemine, mis erinevates kommentaariumites ja facebookis lahti on, noh, paneb mind lihtsalt muigama ja naerma, sest iga jumala kord, kui eestlast puudutavad rahajamad, on niisugune draama ja hala lahti. Sama ju pagulaste teemaga ka. Üks suurimaid põhjuseid, miks meie rahvas siiski pagulaste vastu on, on see, et aga neile antakse kõik tasuta. See on lihtsalt üks põhilisemaid lolle argumente, mida ma aina kuulen.

Miks eestlane selle raha pärast nii kuradima palju tõmbleb? Raha pärast, mis ei ole tema oma. Kui neid pagulaste rahasid pagulastele ei antaks, siis ega neid eestlaste vahel ju ka nagunii ära ei jagataks, seega mis vahet sel on, et nad toimetulekuraha saavad? Mis MEIL sellest? (Sorri, et üldistan, tean isegi, et kõik ei hala ja need kes ei hala, teavad ka ise, et nemad siia alla ei kuulu. :D)

Ma sain asjast teada juba üsna vara hommikul, sest täna läks mul uni kummaliselt vara ära ja sõbranna kirjutas meie facebooki chati üllatunult, et “Wtf, miks Konsum mulle eelmise nädala ostu raha tagasi kandis?” Mõtlesime mõlemad esimese hooga, et LOOGILINE, et mingi viga, sest noh.. MIKS PEAKS suvaline toidupood talle lambist tasuta ostukorvi kinkima ja nädal hiljem selle raha tagasi kandma. MIKS PEAKS!? Et ju siis on ilmselt tegu mingi topeltbroneeringuga või mis iganes, millest üks tühistati.

Mõned minutid hiljem aga ütles teine sõbrants ka, et talle on ka KAHELT poelt raha tagasi kantud. Esimese hooga mõtlesin, et mis nalja nad nüüd minu kulul teevad? Ks tegu on mingi aprilli kordussaatega või? :D Aga visati screenshotid letti ja tõepoolest laekus neile MÕLEMALE rahasid tagasi. Ühele Viljandist ja teisele Tallinnast. Tundus kahtlane. Aga jällegi, LOOGILINE tundus ka, et KÜLLAP MINGI VIGA!

Viskasime küll nalja, et “Krt, oleks pidanud 17.septembril hoopis maja ostma, mitte paki krõpsu,” aga tundus loogiline, et ega see raha nagunii kauaks kontole ei jää ja tuleb tagasi “loovutada.”

Tunnike hiljem saimegi siit ja sealt infot, et tegu on rikkega, mida me nagunii aimasime. Ja ka, et raha võetakse kontolt tänase päeva jooksul uuesti maha. Mis on ka loogiline, sest MIKS KURADI PÄRAST peaks üle terve Eesti igast erinevad asutused sulle su kulutusi tagasi kandma. See on ju nii ilmselge, et tegu on veaga.

Aga mis toimub igal pool kommentaariumites? VING JA HALA! Selle üle, KUI JULTUNUD on SEB pank ja kui räigelt nad on oma rikkega põhjustanud inimestele ebameeldivusi ja ebamugavusi ja kuidas “raha, mis minu kontol, kuulub täieõiguslikult mulle ja neil ei ole õigust seda tagasi võtta.” Jeesus kristus. :D

Tõesti on naljakas vaadata, mis möll lahti on. Miks teised inimesed ei mõelnud esimese hoobiga, et tegu on ilmselt veaga? Miks arvasid inimesed, et “ohoh, mulle kanti AS ETK Kaupluse poolt preemiaraha selle eest, et ma nende poes krõpsuleti juures pool tundi vahtisin?” Jah, ilmselt oli ka suuremate kulutustega inimesi, aga seda enam. Miks sa peaksid üllatunud olema, et sulle 4000 euri lambist tagasi kanti ja seejärel ÄÄRETULT PETTUNUD olema, et see võetakse tagasi? Miks?

Inimesed tormavad hullunult pangaautomaatide juurde ja tühjendavad oma kontosid nulli, sest ÄKKI NAD SIIS ei saa seda raha tagasi võtta. Miks te nii arvate? Miks te selle peale ei tule, et teie konto läheb siis lihtsalt miinusesse? Miks te ei suuda leppida sellega, et raha, mis ei olnud nagunii enam ammu teie oma ja mille olite ära kulutanud, ei kuulu enam teile? Miks?

Oeh, nii palju Miks? küsimusi, aga mis teha. Mul on lihtsalt raske leppida asjaoluga, et paljud inimesed ei mõtle eriti palju loogiliselt ja jaksavad raha pärast nii palju taielda. Kes 2-euro pärast ja kes 4000-euro pärast.

Ja ma ei saa aru, kuidas selline viga saab kellelegi ebamugavusi põhjustada. Mulle küll ei ole ebamugav, et mu kontole laekus 25 eurot, mille ma eelmine nädal poes söögi peale kulutasin ja arvestasin, et olen sellest ilma. Mulle pole ebamugav, et see raha tagasi võetakse, sest ma olin nagunii juba arvestanud, et see on läinud. Pole ebamugav, et selline viga juhtus, sest IKKA JUHTUB.

Aga miks teistel nii ebamugav on anda tagasi raha, mis ei ole nagunii nende oma. No miks..

Kuidas teil selle rahalooga asjad? Tunnete ebamugavust ja leiate, et vea tõttu saadud raha on täieõiguslikult teie? Olete pettunud, et see ei jäägi kontole alles?

(Lamp väljenduspostitus, mis mu blogiga ei haaku ja jätan endale õiguse see hiljem soovi korral siit maha võtta.)

19 kommentaari

 • Sille

  Absoluutselt ei häiri see, et mulle kontole 3 eurot kanti ja see kohe jälle tagasi võeti :D
  Ainus asi, mis mind torgib, on see, et SEB ei suutnud jälle jama ära hoida, samuti Swedbank, ent imekombel LHV suutis asjale õigel hetkel jaole saada. Mõte pangavahetusest just LHV kasuks on nagunii ammu peas olnud, sest praegune valik tundub järjest ebaturvalisem (nt ka see lugu: http://uudised.err.ee/v/majandus/4092a4f4-3b32-4fdd-b739-ce547df17324/seb-internetipanka-sai-sisse-logida-vaid-kasutajanime-abil) ja neil ka pangaautomaadid lõpuks Eestis olemas, win!

  • Katre

   Mulle see LHV üldse ei isu. Ma ei tea, kas tegemist on hea või halva pangaga, aga selle enda pealesurumisega on nad ennast lihtsalt nii vastumeelseks teinud. :D
   Samas, ma mõtlen ikkagi, et jumala savi ju see viga ka. Natuke kahju jah neile endale, et viga ära ei suutnud hoida, aga milleks teised inimesed ohivad. Ikka juhtub. Kahjuks ka selliste ettevõtetega, kellel ei tohiks juhtuda, aga seni kuni kelleltki ROHKEM maha ei võeta (ja tagasi ei anta), siis on ju jumala savi.

  • Katre

   Ja.. samad vead hakkavad ka LHV-s ja muudes veidi väiksemates pankades toimuma niipea kui sinna massiline üleminek toimub. Hetkel on neil lihtsalt NII VÄHE asju teha ja ajada, et vigadele on kergem jälile saada ja tõrkeid on vähem. :)

   • Sille

    Selles osas peab jah nõus olema, et selle kuradima kaubanduskeskustes pindakäimise pärast ei kutsu sinna juba põhimõtteliselt :D

 • Sille

  Ma ei tea, kus ma elanud olen, aga kuulsin sellisest asjast praegu esmakordselt (pole SEB’s). :D Aga arvan sama, mis läinud see läinud ju. Ma küll sellise asja pärast ei närvaks. Ma saaks aru, et siis on kohutav jama, kui lihtsalt niisama mitte millegi eest läheks raha maha. :D

 • Anita

  Ma olin ka alguses üllatunud ja imestasin, et miks loomapood mulle raha tagasi maksab, aga siis mõtlesin, et jah mingi rike raudselt ja ei viitsinud enam sellega oma pead vaevat. Ja see, et see raha kohe tagasi võeti pole ka mingi probleem, sest ostetud kaup oli mul kodus ja oligi imelik, et see raha tagasi kanti :D
  Tõesti väga mõttetu teema millest kisa tõsta, inimestel muule mõelda pole vist.

 • l

  Mina näiteks ei vaata iga päev, et kes mulle raha on kandnud. Ning kui automaadist vaatan, et selline summa kaardil, lähen poes raiskan ära ning pärast võin olla miinustes..seega on küll siis veidikene ebamugav olukord.

  • Katre

   No sellisel juhul ehk tõesti jah kui oma pangajäägiga üldse kursis ei ole ja peas mingit kaudset arvet ka ei pea, palju kulutad.
   Aga hetkel on jutt ilmselgelt siiski inimestest, kes oma pangakontot vaatavad või kellele tuleb iga sendi laekumise peale SMS ehk siis kuidas see neile ebamugav on. :D

 • Eneli

  Ainus viis, kuidas see võib põhjustada ebamugavust on see, et vaadad pangaautomaadis konto seisu “ohooo, 10€ rohkem alles, kui mäletan” ja teed mõne suurema ostu, mille tagajärjel konto nulli lähedale läheb ning järgmisel päeval avastad, et ups, konto nullis. Muud ebamugavust ma ei näe asjas :D.

  See point, et lähen võtan kiiresti välja, on ikka ülinaljakas :D. Vahel ikka paneb imestama, et mille peale inimesed tulevad.

  Huvipärast peaks õhtul vaatama, et kas mullegi on mingi summa kantud tagasi :D. Aga pangaautomaati ikka tühjendama ei jookseks :D.

 • kristi

  Selle pagulaste ja raha teema kohapealt on kõik inimesed nii vihased, sest meile ei anna ju riik niisama raha ja nemad saavad. Loomulikult ei meeldi see kellelegi.

  • kristi

   Minul endal on selles suhtes täiesti savi sellest pagulaste teemast :D ja raha teemast ka. Ise ma vist midagi kuskilt ei saanud, ei tea, ei ole arvet vaadanud ja kui olekski midagi tagasi saanud, siis oleks see ju loogiline olnud, et seda ei saa endale jätta.

  • Katre

   Aga neile ei anna ka MEIE riik, vaid EL. Siin peavad nad siiski ASAP tööle minema ja ise teenima hakkama. Ühesõnaga, elame-näeme. Kui me jah neid omast rahast AASTAID üleval peame, võib pahane olla, aga hetkel on liiga vähe kogemust, et kobiseda. :)

 • Kaili

  Sajaga nõus! Ei saa üldse igasugustes valdkondades aru, miks nii paljud ihkavad kellegi teise elu elada; tema rahakotis tuhnida; anda nõu, kuidas elada jne.. Kas enda eluga pole piisavalt tegemist?!

 • Kärt

  Mulle tuli ka hommikul meil, et olen raha tagasi saanud. Mõtlesin ka, et mingi viga ja siis unustasin täiesti ära, sest uni oli veel silmas ja laps tahtis tegelemist. Nüüd esimest korda loen, et inimestel on sellega mingi probleem olnud, see tundub nagu nali rohkem. Kuidas on võimalik, et keegi on pahane, sest ta ei saa lambist enda kulutatud raha tagasi? Ma isegi ei…

 • Kati

  Minu arust “soritakse” teise inimese rahakotis seetõttu, et rahast rääkimine pole otseselt tabu, kuigi üksteise palkasid ikka avalikult ei võrrelda. Mina uurin teiste inimeste käest nende ostude kohta, kuna mu tuttavatel on ülihea oskus leida väga soodsaid diile ning ma heameelega kasutan nendepoolseid nippe ära, aga uurimise käigus saad ikka teada, mis nende teised valikud olid ning eluviisi teades saad ikka aru, mida ja kui palju kulub.

  Ja raha on alati tore saada :D
  Ning ega EL ka ju tühjast kohast seda raha ei võta, seda raha kärbitakse mujalt – liikmesriigid maksavad ühiskassasse, sealt jaotatakse see raha ümber ehk kaudselt maksame ikka meie ise need pagulased kinni. Ja mina olen neile raha jagamise vastu (kuigi nad ei saa seda raha endale tasku), sest meil on puudustkannatavaid peresid ning üksikemasid küll ja veel, kes elavad vaesuses või vaesusriskis, ent riik laiutab käsi, ütleb, et on omalt poolt kõik teinud, kõik sots.toetused andnud ja nüüd on kõik.

  Ja ma muidugi ei saa jätta mainimata, kuna te elate ju Soomes, et soomlased täpselt samasugused rahakottides sorijad, seal on ju tulud ja sissetulekud kõigil avalikud :D Ega vähe paksu viha ei tekita see iga-aastane nimekiri, kui see ükskord avalikustatakse ning siis uudistavad naabrid üle üksteise aedade, et “ei tea kuidas see Johannes küll SELLIST kallist autot üleval peab, endal on xxxx palk!” :D

 • Heli Künnapas

  SEBi jamasse ma ei süvenenud, kuna see mind ei puudutanud. Nii lugesin ka alles siit inimeste reaktsioonidest.
  Raha teema on… oeh… nii väsitav ja samas ega sellest mööda ei saa. Aga mina kuulun nende hulka, kes võitlevad kogu aeg raha vastu. Jah, ma saan aru, et teoreetiliselt on meil seda elamiseks vaja, et teatud asjade väärtust hinnata, et saaks neid vahetada… Aga no kui suure hulga inimeste elu mõte ongi raha, siis… mis mõttes??? Mingi mõttetu paber? Number? Ja et kui korjan seda paberit oma riidekappi, siis on elu ilusam????
  Nii et mina küll ei tunne, et kaupade või teenuste eest kogemata tagasi saadud raha oleks kuidagi minu oma. Kui see on õiglase vahetuse käigus ära antud, siis see pole ju enam minu oma.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga