beebiblogi,  igapäev

Puhkus puhkusest ja veel autokoolist

Keiol on kaitseväest puhkus ja minul on puhkusest puhkus. Selles suhtes, et midagi erilist nagu nüüd ei toimu. Kui muidu jaksasin end parajalt liigutada ja sundisin ikka käima siin ja seal, siis nüüd lebotame mõlemad mitme inimese eest ja uskumatu, kui kiirelt aeg mitte midagi tehes liigub. Kohe ju ongi pühapäev ja jään jälle mõneks päevaks üksindusse lootma, et laps just neil päevil tulla ei otsusta.

Teisipäeval aga pidi mul olema autokooli sõidueksam kell 15:00 või vähemalt ma ise jätsin nii meelde. Kui ma siis trollile tormama hakkasin ja õpingukaarti silmasin ja seal hoopis 13:00 kellaaega nägin, helistasin igaks juhuks kiirelt autokooli ja küsisin üle, et noh.. mitte niisama kohale minna ja koha peal pettuda, et aja maha magasin. Igatahes, maha ma ta magasin või õigemini lihtsalt olin valesti meelde jätnud ja polnud viitsinud terve nädala jooksul üle kontrollida. Teadagi peab kohale mitteilmumise kinni ka maksma ja juhendaja oli nõnda lahke, et ütles, et küsib ainult pool raha mu hajameelsuse eest. Noh, asi seegi.

Sain uue aja kolmapäevaks, eilseks. Samamoodi nagu eelmine kord sõitsime Kristiine Statoili parklast Haabersti ringile ja siis põhimõtteliselt kohe tagasi Statoili juurde. Eksam kestis taaskord ~15 minutit. Statoilis ütles ta siis mulle: “Tead, ma ütlen otse ära, et sa ei oska ikka kohe absoluutselt sõita! Aga ma kirjutan sulle selle autokooli tunnistuse siiski välja, noh, arvestades sinu olukorda, et sa kohe sünnitad ja et sul ei ole enam aega väga autokoolis käia. Kui kunagi ARKi lähed, siis ikka harjuta ja sõida enne meeletult.”

Olgugi, et tore, et mul autokool nüüdseks läbi on ja selle jama seljast saan, ei olnud ma sugugi õnnelik niisuguse asja peale. Esiteks ei saa ma siiamaani aru, mismoodi ma sõita ei oska, ABSOLUUTSELT, kui ma olen ligi 30 sõidutundi võtnud ja kui ta esimesel eksamil lausa ütles: “Näha on, et oled tublisti harjutanud ja et asi oli närvides.” Konkreetseid vigu ta nagu ka mu 15-minutilise sõidu kohta välja justkui ei toonud. Vähemalt ma ei mäleta ühtegi asja, mis oleks konkreetne VIGA olnud. Lihtsalt, et ma ei oska absoluutselt sõita.

AGA NOH, vähemalt on läbi. Tea, kas halastusest rasedate vastu või mitte, aga LÄBI! Ja ma olen tänulik ka, et inimesel niivõrd palju südant sees, et ise ka aru saab, et mind ju tõesti ei ole väga mõtet autokooli nimekirjas enam hoida, sest lähima mitme kuu jooksul ma ilmselt enam sõitmisega tegelema ei hakka. Ta muide mainis ka, et osad autokoolid üldse enam ei lubagi peale 7-8ndat raseduskuud autorooli, seega ma ikka eriti lucky, et nad mind veel nõus sõidutama olid. Ja rääkis midagi sellest, kuidas rasedate mõttemaailm on täiesti arusaamatu ja meid ei tohiks viimastel kuudel rooli lastagi. Selle peale vastasin ma aga, et eks see individuaalne ole. Enda enesetunne siiani hea ja igati sõidukõlblik. Mõttemaailma kohta paraku vastata ei osanud, kas see ka tõepoolest liiklemist mõjutada võib.

IMG_0909v

18 kommentaari

 • Lizzy

  Enne ARK-i otsi endale normaalne sõiduõpetaja, kes teeb sulle sõitmise selgeks. Sest ega ARK ei ole nii leebe, nagu su autokool, nemad on veits vastutustundlikumad selles osas, keda ikka teedele lastakse. Seega, jah, otsi omale väga hea sõiduõpetaja, selline kes sind arki enne ei lubagi üldse, kui tema arvates küps oled. Küsi tuttavate käest, isegi soovitaks hea meelega enda oma. Midagi ikka leiad.

  • Katre

   Seda tean loomulikult, et ARKis on meetmed karmid ja korralikud. Ja ilmselgelt enne seda pean ma uuesti harjutama hakkama, sest hetkel võib arvestada, et jääb lausa pooleaastane paus sisse, kuna talvel ei tahaks ka sõita ja tulevase beebiga tegelemine võtab ka mõnda aega oma aja.
   Samas olen mõelnud, et ehk ka keegi tuttav viitsib sõidutada ja saab selle sõiduõpetamiskaardi võtta. Tuleb tiba odavam. Ei tahaks mingi hetk jälle meeletuid summasid nagu nende sõidutundide peael ka kulutada. Ja mõte käis ka korra, et isegi Viljandis hiljem hoopis sõita ja ARK teha. Eks näis. :)

   • Lizzy

    Õpi sõitmine kindlasti selgeks Tallinnas, kui siia elama jääd, sest neid ma olen tohhujaalt näinud, kes õpivad kuskil päraperses oma sõidu selgeks ja siis tulevad Tallinnasse, kus muu eestiga võrreldes on hoopis teine liiklus. Kõige hullem autojuht teedel pole mitte see, kes kimab 80-ga 50 alas, vaid juht, kes KARDAB, sest tal pole piisavalt kogemusi. Usu, kõik autojuhid kardavad seda viimast 10 korda rohkem kui seda esimest. Eksami võid aga vabalt Sauel teha, kindlasti pole seda mõtet Tallinna ARK-is teha. Aga ma usun, et seda sa ka juba tead. Kui Sauel teed, siis sa veedad lihtsalt suurema osa eksamiajast saue ja tallinna vahet sõites ja eksamineerija ei jõua sind eriti piinata.

    • Katre

     Tallinnas sõitmine on selge küll (no enda arust) ja ma siin sõites ise end ebamugavalt ei tunne. Võrreldes näiteks vanemate või tuttavatega, kes tõesti tulevad mujalt linnast külla ja siin liiklemisega harjunud ei ole, siis nende sõnul on siinne liiklus niisugune närviline, aga minu arust on täitsa okei, st olen harjunud. Küll aga eksamit siin teha ma ei arva, et seetõttu peaks või ka vaja oleks. Sõidetakse nii vigaselt ja siis eksami ajal vaatadki kellegi eessõitja vigast sõitu näiteks ja lähed segadusse korraks, et äkki ta ikka tegi õigesti vms. Igatahes, sõita ma ei karda. Üksi julgeksin juba vabalt autorooli istuda ja Tallinnas sõita.. tea muidugi, kas see ka hea asi siinkohal on, sest noh.. äkki ma kujutan ainult endale ette seda sõiduoskust ju. :D

 • I

  No mina õppisin sõitmist Tallinnas, ent ARKi eksamile läksin Haapsallu. Lihtsalt ei viitsinud ennast seal Tallinnas piinata. Vaatamata sellele, et oskasin autot päris hästi juhtida, otsustasin siiski lihtsama vastupanuteed minna. Kindlasti oli palju abiks see, et mu elukaaslane tegi need paberid, et ta saab koos minuga sõita. Autosõiduga on nii, et väga pikka vahet ei tasu sisse jätta. Kuigi arusaadav, et lapse kõrvalt lihtsalt ei jää aega. Aga me käisime elukaaslasega umbes kaks korda nädalas sõitmas ja tänu sellele läks ARKi test valutult.
  Nii et edu sulle harjutamisel ja palju õnne autokooli läbi tegemisel. Vahet ei ole, kuidas sa selle läbi tegid, peamine, et see asi läbi:)

 • Liisu

  Ma soovitaks mõne sõbra/tuttavaga sõita, tuleb odavam, kui autokoolis tunde võtta ilmselt. Kui juba 30 tundi tehtud on, siis ma ei usu, et absoluutselt sõita ei oska. Sõiduoskus tuleb kogemustega ja 30 tunniga midagi peaks olema. Harjuta veel, ole rahulik ja enesekindel ja küll siis kõik hästi läheb :)

 • ka üks ema

  Minu soovitus on eelmistest risti vastupidine: keskenduda praegu mitte autojuhtimisele, vaid sellele, mis varsti ees ootab. Naudi ootust. Autojuhtimine ei kao kuskile ära, võid selle juurde tulevikus tagasi pöörduda, kui see teatud hajevilolek, mis raseduse lõpujärku iseloomustab, läinud on. Küll siis jõuad jälle. Aga praegu on sul kaunid päevad, veel ei tea, kuidas uus kodnik maailma tuleb, kuidas kõik kujuneb, aga sa oled üleni selle armastuse ootuses. Ja kui ta maailma tuleb, siis jätkub sul esialgu tähelepanu vaid tema jaoks, muud asjad leiavad kõik oma paiga. Kõik läheb hästi!

 • Kaur

  Kas toosama Keio ei või siis seda auto-õpsi-paberit teha?

  Ma hääletan pigem selle poolt, et load kärmelt kätte saada. Titega on lõpmata lihtsam, kui sul on võimalus teda autos transada. (Ma muidugi ei tea, kus te elate ja üldse.) Sa viid teda arstile, ja ujuma, ja kuhu veel, ja tuleb vihmane-porine-lörtsine hilissügis ja autoga on kõik nii lõpmata kiirem ja mugavam kui ilma.

  Seniks kõike head! :)

  • Katre

   Võib ikka teha, aga tal saab endal alles kevadel 2 aastat lubade omamisest täis. Ja ühtlasi on tal ka automaat, aga load tahan ju ikka manuaaliga teha, nii et selle automaadiga harjutamine vist väga hea ei ole? Kuigi noh, teed saab küll selgeks ja nii samas, kuid minu arust minu üks suurimaid probleeme ongi ehk see kohaltvõtt jne, siduriga mängimine teinekord.
   Ja kuna mul 2 nädalat nüüd tähtajani, siis lihtsalt arvan, et ARKi enam ei jõua. Sõiduõpetaja arvas ka, et teooria ehk jõuan, aga sõidueksamiks, kuna peaksin veel harjutama, siis sellega enne sünnitust kindlalt ei jõuaks ja seda, millal pärast sünnitust olen valmis tegelema jälle sellega, ei tea ju.

   • Kaur

    Seda kohaltvõttu saab proovida ka ilma paberiteta – võta kellegi auto (ja ta ise) ja mine kuhugi küla vahele harjutama. Pole seaduslik, aga aitab.

    Kui sul on probleemiks alles kohaltvõtt, siis ei saa sa kuidagi öelda, et sul on sõit selge. Kohaltvõtt on tehniline liigutus, see peab olema sama automaatne nagu kõndimisel jalg jala ette panemine. (Selleni jõudmiseks läheb muidugi aega.) Päris juhioskused – ümbritseva jälgimine, õigel ajal reastumine, ümberkaudsete autode “kehakeele” lugemine ja sellele ette reageerimine – ei saa areneda, kui sa mõtled alles sellele, kuidas jalad pedaali peal käivad. Ehk, harjutama harjutama harjutama!

    Ma ise võtsin lube tehes 50-60 sõidutundi, nii et ära põe, kui neid palju tuleb.

    • Katre

     Eks need jalakesed muidu pedaale jagavad ikka korralikult, aga jah, teinekord foori tagant ära minnes tuleb närv selle kohaltvõtuga sisse, sest tagaolijad on ju alati jube närvilised ja kõigil on kiire. Eriti kui just õppesõiduautoga oled, siis sellest on vaja alati jumala eest mööda saada ja neid vihatakse kohe eriti. :D
     Aga eks ma harjutan,harjutan,harjutan. Ilma ju ei saagi. :)

 • Kaur

  Keegi ei vihka õppesõiduautosid. Aga nad on liikluses risk, millest iga tark juht püüab eemale hoida, kas ümber reastudes või siis mööda sõites. Õppesõiduauto (või roheline leht) ei käitu normaalselt, ta võib teha ootamatuid manöövreid või anda valesid signaale (nt enne vasakule pööret hoida suunarea paremasse äärde, pärast pööret kohe rada vahetada, ootamatult pidurdada või ristmikul välja surra) – ilmselgelt on ohutum selle taga MITTE sõita.

  Ka ei taju ma Tallinna liikluses erilist närvilisust, v.a. mõnikord harva tipptunni ajal, kui ristmikud kinni sõidetakse – see ajab küll kõik ühiselt tigedaks.

 • Käts

  Ma tegin väga palju vigu autokooli sõidus.. Muidu tavalistel tundidel sõitsin nagu vana proff ise. Eksamil ütlesid närvid üles, unustasin käsipiduri peale, sõitsin sisse kolmest keelumärgist ja no sada muud viga veel otsa. Ausõna sada ..
  Aga mind lasti ka läbi, sest vanamees otsustas minuga niisama juttu ajada stiilis’ lähme õhtusöögile’… Aga noh.. enne ARKi võtsin 5 sõidutundi ja Tallinnas esimese korraga see sõidueksam tehtud sai ja sain veel kiita kah! Ära põe ;)

  • Katre

   Ei ma põegi. Natuke puhkan ja toibun ja kui ühel hetkel asja uuesti kätte võtan, siis küll teen rahuliku närviga selle ARKi ka ära. Vähemalt on see autokool läbi, ehk see suurem rahapumpamine möödas. :D

 • H.

  Just elasin ise selle perioodi läbi. Küll Pärnus, mitte Tallinnas.

  Kõik ütlevad praeguse aja kohta, et ikka maru raske lube saada võrreldes varasemaga, sest iga pisematki detaili nokitakse.

  Ma ise tegin lube näiteks veebruar-august. Autokool lõppes ära aprilli lõpus ja mai alguses läksin tegin autokooli teooria ja sõidu esimese korraga ära. Sõidu tegin veatult. Siis aga oli aeg ARK’i käes. Teooria tegin ARK’is esimese korraga. Sõidud aga..ma olen üldiselt ikka väga tugev inimene, aga mul pole mitte kunagi sellist närvi olnud nagu siis. Ma olin niiii närvis, et kukkusin läbi. Ka teisel korral kukkusin läbi ja alles kolmandal tegin ära sõidu. Siis oli õpetajaks ARK’i juhataja ja ta tänas väljudes mind perfektse sõidu eest.

  Seega arvesta sellega, et sa pead perfektselt sõitma, sest see närv mis seal tekib nullib pooled su sõiduoskustest. Mina võtsin lisatunni autokoolist, lisatunni teisest autokoolist, sõitsin 4 kuud lubadeta/juhendajaga. See andis ikka VÄGA palju julgust juurde. Võid arvata küll, et tunned ennast kindlalt, aga tegelikult see kui keegi ei osata kõrval vaid sa saad ilusti ja rahulikult sõbraga läbi arutades sõita, annab niiii palju juurde. Vahet pole kas tegemist on automaadi või manuaaliga.

  Mu mehel ka polnud 5 aastat lube olnud. Aga ta vennal on. Seega lasin ta vennal kaardi teha – see maksis 17 eurot ehk siis sama palju kui üks lisatund autokoolis. Enne eksamit samas soovitan võtta autokoolist ka lisa tunni. Ma tundsin ennast väga kindlalt, aga nemad ikka veendunult ütlesid, et peaksin veel harjutama. Seda, kui halvasti sa tegelikult sõitsid, mõistad sa alles siis kui oled umbes kuu-kaks- aasta autoga sõitnud. Ma küll vaatan tagasi ja küsin endalt kuidas keegi üldse minuga sõita julges :D

  • Katre

   Haha. No eks kindlasti paar aastat sõites saan vilunumaks ja praegune tundub ikka mega kohmakas, aga see on ju loogiline. Ilmselgelt sõit areneb kui ma kogu aeg sõitma hakkan ühel hetkel. :)
   Ja plaanis ongi jah, jälle mõned tunnid autokoolist võtta kunagi ja ehk kellegagi sõita ka saada, et tuleks tiba odavam.ARKi tahaks ikka tõesti minna perfektset sõitu tegema. Autokooli eksamile ju läksin kiirustade sja võib-olla andis närvi juurde just see ka, et kogu aeg oli mõttes, et “pean läbi saama, sest mul ei ole enam aega ja kohe sünnitan.”

   Aga eks ma kunagi tehtud saan. :)

 • katre

  No appi sa ei oska ju üldse sõita, kui sellised asjad on. Ja ma ei saa aru, miks sa nii enesekindel oled ja räägid, et vabalt lähen üksi jne. Ohtlik juht oled ja selliseid ei tohikski liiklusesse lasta.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga