igapäev

Preili Unetu

Üleeile jagasin facebookis ühte pilti armsast tudukombest, kus peal logo “Preili Unetu” ja mainisin, et sellist tahaks teinekord nalja mõttes karistuseks Annabelile selga panna, kui ta magamajäämisega trallib. Selliseid orgaanilisest puuvillast armsaid lasteriideid teeb väike ettevõte nimega Eerin. Tegelikkuses on aga asi hoopis nii, et üks niisuguse kirjaga öösärk või pidžaama kuluks hoopis mulle ära. Samal ajal kui teised emad maadlevad oma laste ööunne magama saamisega, käib siin majas maadlus sellega, kuidas mina hoopis magada saaksin.

Mul on üldse selle magamisega aeg-ajalt probleeme. Magamisest ja unehäiretest kirjutasin ma raseduse ajal ka paar korda. Ka mõnda aega tagasi rääkisin ma magamisest, aga siis süüdistasin ma oma kehvas unes natuke seda, et Annabel nii hiline ööunne jääja on. Nüüd aga olen ma tema uneaja paar tundi varasemale ajale saanud ja selgunud on, et minu und see mitte kuidagi siiski ei mõjuta. Ühesõnaga ma magan väga vähe. Ööpäevas kõigest paar tundi ja tavaliselt olen ma terve elu niimoodi toime tulnud, sest kunagi tuleb ikka see päev, kus sa end lihtsalt välja magada saad. Omades aga enda isiklikku baby borni selline asi ei toimi. On hoopis nii, et sekund pärast seda, kui ma lõpuks sügavasse unne jään, koidab hommik ja ärkab üks teine tegelane üles, kes ilma minuta hakkama ei saa.

Eile said minu energiavarud seega lõpuks otsakorrale ja terve päeva tiksusin ma ringi täiesti apaatse zombiena. See oli ko-hu-tav. Ma olin lauskindel, et öösel nii pea kui Annabel magama jääb, vajun ise ka lõpuks vara ära ja saan oma une tagasi magatud. Reaalsus? Muidugi oli nii, et kui Annabel magama jäi, oli minu uni jälle kadunud kui tina tuhka. Siiski otsustasin ma kõik oma tegevused sinna paika jätta ja läksin ka vara voodisse, lootes, et küll uni peagi tuleb, kui ma seal leban. Ei tulnud. Ma veetsin voodis püherdes oma kolm tundi ja olin hullumas. Lõpuks ärkas minu vähkremise peale üles ka Annabel, sest ega ei ole hea magada kui keegi kõrval vähkreb, eksole.

Kuigi ma ka eile öösel magada ei saanud, on mul täna siiski veidi energilisem olla. Vist olen jõudnud järjekordsesse üleväsimuse faasi, kus uni kadunud ja halb olla ka sellest ei ole. Samas aga olen ma täna mõlema Annabeli päevaune ajal siiski voodis lebanud ja üritanud ka koos temaga põõnata. Ikka ei õnnestunud. Veetsin umbes tund aega voodis lahtiste silmadega tühja passides. Täielik ajaraisk. Tuju kisub järjest enam alla ja tunda on, kuidas pahad emotsioonid tikuvad ligi. Eile õhtul olin ma näiteks ülimalt pahane Keio peale, et teda siin ei ole ja et ma üksi pean olema. Ma olin lihtsalt nii läbi. :/

Ma mõtlen, et kas ma ehk peaksin endale mingeid unerohtusid sebima, et ma saaksin ka õhtul koos Annabeliga uinuda ja normaalselt pikalt magada? Soe tee/piim õhtuti igatahes ei aita. Kas mingisugune hea une tee toimib või on see niisama nagu tavaline tee? Ma tegelikult ei otsigi taga lahendust sellele, et ma alati hea ööune peale saaksin, sest ma tean, et selline eluviis pole mulle. Ma lihtsalt olen öine uitaja nii või naa, aga ma vajan korra kvartalis ühte pikka und, et toimida ja hetkel ongi asi lihtsalt selles, et ma ei saa oma und täis magada. Ühte ainsat pikka und oleks vaja. Või kahte..

tumblr_lwnzahFaMT1qm6oc3o1_500

29 kommentaari

 • thejanette

  Mina mingil perioodil jõin palderjani teed, et ma enne magama jäämist rahuneksin ja öösel üles ei ärkaks. Kui ma juba ärkasin, siis oli raske magama jääda. Aitas küll aga ma ei tea, kas see töötab unetuse korral. Mul aitab ka meditatsioon lõdvestuda ja mõtteid vaigistada.

  • Katre

   Mul täna see probleem oligi ka, et tundsin, et ma ei suuda end lõdvaks lasta. Leban küll silmad kinni, aga olen kuidagi pinges. Uni nagu oleks lähedal, aga seina taga lõksus ja läbi ei pääse. Lõpuks tundsin, et pean sellest blogima, et neid mõtteid endast välja saada – aina kuhjusid. :D

 • m

  Ma olen hetkel samas seisus, kuigi last/lapsi mul pole. Probleem ise on tegelikult juba aastaid kestnud, sest olen väga öise eluviisiga inimene. Meeldib kaua üleval olla ja siis jälle kaua magada. Aeg-ajalt läheb asi aga täiesti käest ära. Võin olla täiesti surmväsinud, aga magama ei jää. Kui jään, siis on selline pinnapealne linnuuni, millega välja ei puhka. Kui siiski jään lõpuks sügavasse unne, on tunne, et ei tõuse enam kunagi, sest tont seda teab, millal jälle und saab…

  Proovisin kunagi melatoniinitablette süüa, et oma unegraafikut reguleerida, aga sain neist ainult tunde kestva iivelduse. Mõni aeg tagasi võtsin siis ette palderjanijuure tabletid, 1-2 tund enne magamissoovi sisse võtta ja tegi küll sellise hea ja unise tunde ning jäin isegi magama, aga 4-5 h hiljem ärkasin meeletu iivelduse ja/või peavaluga. Nüüd on aga sedasi, et kui ma 2-3 nädalat neid tablette sõin (mitte küll päris iga päev, kuid siiski tihti), ei avalda nad enam mingit mõju. Võtan sisse ja ei saabu seda tunnet, nagu ei jõuaks enam silmi lahti hoida.

  Vaikselt hakkab juba lootus kaduma. Ainuke asi, mis pildituks lööb, on väike kogus Xanaxit, aga no ei taha elada sedasi, et aint rahustitega uinun. :(

  • Katre

   Xannid aint retseptiga, aga eks peab perearstile kurtma, kui muudmoodi ei saa. Esialgu mõtlesin melaniiniga katsetada, et kuidas on. Tahaks lihtsalt Annabeliga koos uinuda ja siis loota, et ka hommikuni välja põõnan.

   Ja noh, loodakski kasutada niimoodi harva, kui tõesti tahaks lihtsalt välja magada. Muidu ka enamjaolt see öine elamine mulle sobib ja ma ei tahagi magada eriti. Vahel aga on jõudu vaja koguda ja paistab, et ma tegelt lõpuks uinun küll, aga lihtsalt uinun ja juba peksab üks mind jalgadega selga ja nõuab süüa. :D

    • lihtsaltmelon

     Ning xanax on VÄGA sõltuvust tekitav aine. St. kui saad tänu selllele paar ööd ilusat und, siis pärast seda mitte võttes paar esimest ööd oled tihti ikkagi unetu, sest keha ei oska enam ise magama jääda. Sõltub muidugi organismist aga xanaxiga juhtub üli kiiresit.

 • pr6uatamm

  Mind vaevab sama probleem. Looduslik unerohi ei aidanud, üleüldse miski ei aidanud. Mõnikord toimib see kui mõtlen, et hoian silmi nii kaua kuni magama jään. Teine kord see, kui hoian silmi kinni ja kujutan vaimusilmas ette aasa, kus on aed, millest lambad üle hüppavad ja siin loen neid või lihtsalt loen mõttes numbreid… veider, aga minu jaoks ainukesed toimivad meetmed :-D

 • Lola

  Mul on ka öise unega aastaid probleeme olnud, aga pole tahtnud neid “päris” unerohte võtma hakata, sest mu ema on näiteks nendest täiesti sõltuvuses ja see ei ole just positiivne väljavaade. Seega olen katsetanud erinevaid looduslikke teesid ja tablette ning ainsad, mis minul on aidanud, on Tervisepüramiidi omad (link https://apteek.apotheka.ee/product/2095). Soovitan proovida, vähemalt on (väidetavalt) looduslikud :)

 • Gätlin

  Mina olen krooniline unetu. Kõike olen proovinud. Aga vahel aitab see kui olen päeval korra välja saanud, pm päev otsa rassinud rämedalt midagi teha füüsiliselt. Samuti paar Leoviti tabletti ning isegi saan mingil määral magada…

 • Ka unetu

  Enne last olin supermagaja, aga beebi kõrvalt sain kestvad unehäired. Veidi aitas melotoniin, mul küll mingit iiveldust ei tekitanud ja imetades ohutu. Aitas ka Une Mati tinktuur, müüakse apteegis ja homöopaatiline. Igasugused teed olid null efektiga . Nüüd uuesti tööl käies magan paar ööd kuus Xanaxiga, et ennast lihtsalt välja magada. Sõltuvusest asi kaugel, kõik kontrolli all. Aga proovi klaas veini enne voodisse minekut?

 • j

  Olen päris paljudelt tuttavatelt kuulnud, et neil on sama jama ja isegi olen viimased nädal aega lihtsalt öösiti voodis vedelenud, sest silmad ei püsi kinni. Eile ostsin endale piparmündi maitselisi glükoositablette(neid tavalisi, mida toidupoes ka müüakse erinevate maitsetega, mitte midagi erilist), kui voodisse läksib pistsin ühe suhu ja äkitselt ärkasin hommikul :) Ei tea, kas aitas või ma uskusin piisavalt kõvasti, et see mõjub :D Igaljuhul proovida ju võid :)
  Kunagi soovitati ka sellist meetodit, et kujutad ette oma lapsepõlve kodu – et kudias sa sinna kõnnid ja lähed uksest sisse ja käid kõik toad läbi ja meenutad kõiki detaile.. ja siis ärkad alles hommikul :)

  • Katre

   Glükoosikommidega mul pigem see ettekujutlus, et need energiat annavad. Raseduse ajal alati kui nõrkus peale tikkus, pistsin suhu ja energia tuli. :D

 • B

  Ma olen ka ülimalt kehv magaja tegelikult. Kuulen läbi une igat krõpsu ja und ootan ka vahel 3 tundi. Mul koondub selleks hetkeks, kui magama saan minna, miljon muret ja mõtet pähe.. Joon tihti ka rahustavat teed jne, aga see ei aita eriti. Ilmselt kerge stress ja suur ülekoormus, aga olen nüüd avastanud, et minu jaoks on abistav teha aegajalt nädalane(või lühem) palderjani tabletikuur. Pool tundi enne voodiminekut võtan sisse ja minu puhul aitab, kuigi olin alguses väga skeptiline.
  Igatahes edu ja jaksu Sulle ja äkki on minu nõuandest abi :)

 • Kati

  Joo enne magama minekut piparmündi teed. Kui voodis oled, pane silmad kinni ja hakka sisse-välja sügavalt hingama. Seda tehes, mõtle ainult hingamisele. Koguaeg-sisse, välja; sisse, välja. Esialgu on veidi tüütu ja nüri, aga lõppkokkuvõttes aitab :)

 • K

  Mul pole last aga on unega viimased pool aastat või rohkemgi tõsiseid probleeme. Olen proovinud teesid, alkoholi, Becalm tablette, melatoniini jms aga nood ei aidanud. Ainuke mis mul aitab on Hea une tabletid. Looduslikud koostisosad seal sees, võrdlemisi odav ja ilma retseptita apteegist saadaval. Tavaliselt aitab 2 tabletti, aga kui keha ikka väga sassis on siis harva olen võtnud ka 3. (Max on 4). Töötavad hästi, kõrvalnähte pole ja sõltuvust pole tekkinud.

 • RoosaBeebi

  Proovi palderjani tablette, võib võtta rohkem kui 1 ka korraga. Olen samamoodi hädas olnud terve elu unega ja neid kasutanud kogu aeg. Looduslikud, siis ei juhtu ka rinnaga toitmise ajal midagi. Lisaks aitab minul raamatu lugemine. Silmad väsivad kiiremini ära, pole aega oma mõtteid mõelda ja hops! ongi uni kohal:)

 • Tweety

  Tuuluta magamistuba enne äkki? Kortermajades tavaliselt ikka korralikud 24.-26 kraadi, mul nt magamistoas on 18 kraadi magan oma sooja teki all nagu nott hommikuni :D

  • Katre

   Ma tuulutan ikka jah, sest mulle ka meeldib jahedas magada, aga see ei aita.
   Meeleldi jätaks ööseks akna lahti isegi, aga kurk natuke valus ja noh.. last ei taha ka ära külmetada. :D

 • Kertu

  Esimese asjana võiks proovida unereziimi sättida ja muuta, enne kui üldse tablettide poole vaadata, seda soovitaksin mina. Kirjutan sulle e-mailile natuke mida võid proovida ning ehk on kasu mõnest soovitusest sulle :).

 • lihtsaltmelon

  Ma vaevlesin aastaid täieliku unetuse käes. Ja see absoluutselt ei tähenda, et siis ongi päevas lisa 12 ja kõik on funn. Ei, väsimus ju matab. Enne ravi leidmist toimis aga väga pikalt see nipp, mida sullegi soovitan: Vedeleda voodis silmad kinni. Lihtsalt niisama. Anna endale armu, ära nõua endalt und, vaid lihtsalt naudi silmad kinni pikutamist. Asi võib toimuda kahte moodi: a) kui lõpuks enam meeleheitlikult ei oota und, siis uni tulebki (töötab harva, aga töötab) b) Isegi kui magama ei jää saab keha ikkagi välja puhata.

  Ma teismeeas arvasingi, et magamine on see kui lihtsalt silmad kinni voodis pikutada. Mul polnud õrna aimugi, et tegelikult on teistmoodi magamine ka võimalik või, et mul on unetus. Põhjus lihtne – kodus oli kindel kord, millal magama minna ja nii ma ei taibanudki. Ja ei taibanud sellepärast, et fyysilist väsimust ja zombie tunnet ei tekkinud tänu sellele, et ööläbi pikalu olin silmad kinni. See annab võimaluse ka organismil veidi magada. Ainuke mis puhkust ei saa on aju ja see vajab ka puhkust väga, aga vähemalt selline meetod aitab milllelgi puhata.

  Muidugi inimesed on väga erinevad ja kõigile ei sobi samaasi, aga selle unepuhul tundub, et ongi nii, et tuleb katsetada erinevaid asju ja siis neid sobivamaid kokku segades leida see enda oma asi.

  Igatahes edu sellega, loodetavasti saad ikka lõpuks magada. :)

  • Katre

   Olen üritanud silmad kinni lebada. Üks hetk leian end ikkagi silmad lahti ja siis ei saa aru, kaua ma juba silmi lahti olen hoidnud või kas üldse hoidsin vahel neid kinni. :D
   Aga eks võib muidugi tõesti see ka olla, et vägisi nagu surud end magama ja ootad und ja eks ta seepärast ei tulegi, et lõpuks hakkan juba une pärast stressama.

 • Maarja

  Soovitan ka Mg-kuur läbi teha ja proovida režiimi, et kindlal ajal ärkad, päeval ei pikuta ega maga, ning õhtul kindlal ajal magama. Hea oleksid ka kindlad tegevused kindlatel kellaaegadel. Nt õhtutee ja raamatu lugemine/lemmiku seebika vaatamine 1-2 tundi enne magaminekut. Siis organism hakkab ka aru saama, millal OFF ja millal ON. Luba endal puhata. Praegu Sul keha ja mõistus nagu Stand by režiimis – alati valmis. And that’s bad.. clearly! Ilmselgelt ei teeks paha ka liikumine, nt võtad eesmärgiks igapäev vähemalt 10000 sammu astuda .. see peaks ka head und soosima. :)

 • lihtsaltmelon

  Mul tuli veel yks nipp meelde, mis mulle endale väga kasulik oli ja olen kuulnud, et on ka teisi aidanud: magama jäädes teha hingamisharjutusi. Just selliseid, mil peab häääästi sygavalt hingama ja kopsud väga täis. Kui sa kuulud selle protsendi inimeste hulka, kellel tavaliselt väga sygavaid hingamisharjutusi tehes pea ringi hakkab käima, siis see võib aidata, sest see teeb ka uimaseks.

  Yleyldiselt siin väga palju häid nippe, saad vist oma kuu aega kõiki järgi katsetada :D.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga