igapäev,  Laps

Päev enne esimest lasteaiapäeva

Kuna ma pole ise oma elus iialgi lasteaias käinud, siis homse päeva kohta saan tõesti öelda, et “a MEIE tibuga lähme ESIMEST korda lasteaeda.” :D Ütlen ausalt, et olen päris ärevil ja niisugune ootusärevus on sees, sest ma ei oska täpselt üldse ette kujutada, mis ees võib oodata või mis saama hakkab või kuidas asjad käivad.

Kuigi ega siin suurt mõtet millegi üle juurelda ei ole, sest küllap homme ongi niisugune tutvumispäev, kus siis saan kõikidele küsimustele vastused ja aimu sellest, mis see lasteaed selline on ja kuidas seal asjad käivad.

Küll aga vaevan ma kergelt pead selle üle, et mis lapsele homme selga peaks panema. Mis riietes nad seal lasteaias käivad? Täitsa tavalised riided ju ikka? Ja vahetusriided peavad ka mingid igaks juhuks kaasas olema? Aga noh, küllap kui homme miskit nihu on, siis see on arusaadav, tuleme koju ja teisipäeval lihtsalt läheme asjalikuma näoga tagasi, aga kes tahab, võib esimese lasteaiapäeva kohta miskeid näpunäiteid jagada ikka. Et kas on midagi, mida ma peaksin kindlasti teadma või millega arvestama? :D

Ja tahan ära mainida ka selle, et eelmise postituse all (ja eks varemgi inimesed manitsenud), et sissekirjutuseta võin ma lasteaiakohast ainult und näha. Siinkohal tahangi veelkord välja tuua selle, et vabade kohtade olemasolu korral võetakse lasteaeda vastu ka ilma sissekirjutuseta. Minu teada IGASSE lasteaeda, kui seal on parasjagu mõni vaba koht. Hea näide siinkohal ju seegi, et Annabel on SIIAMAANI Soome sisse kirjutatud, aga näete, täitsa võimalik oli talle Eesti väikelinnas munitsipaallasteaeda kohake saada.

Üleüldse tahaks siinkohal öelda ka, et mind vahel ajavad teatud sorti selliselt targutajad natukene endast välja. Mitte, et ma närvi läheks ja vihastaks, aga mulle on kohutavalt vastukarva, kui targutab keegi, kes ei tea ise ka, mida ta räägib. Et mõni blogilugeja vaatab mind sellise pilguga, et “oh kui naiivne inimene ja roosade ebareaalsete unistustega.”

Muidugist ma mõistan, et kuna ma blogis kogu oma elust tõesti sajaprotsendilise täpsusega ei räägi, siis nii mõnedki asjad on tõesti ebamäärased ja võivad ilmselt sellise sinisilmse mulje jätta, et ma lihtsalt unistan ja ei oska üldse arvestada, et reaalses elus on teisiti ja kõik ei käi nii kergelt, aga ma tahangi jõuda selleni, et kes te muretsete – ärge muretsege. Mul on mu tulevikuvaated paika pandud ikkagi selle järgi, mis on võimalik ja mida mul on võimalik endale võimaldada ja millega ma hakkama saan. Ma olen need asjad vägagi läbi mõelnud ja need tulevikunägemused ei ole lihtsalt roosad nägemused.

Aga see selleks. Rääkige mulle siis, mida ma võiksin homse päevakese puhul arvesse võtta. :D

12 kommentaari

 • Britt

  Ma tahtsin juba hakata igasuguseid asju kirja panema, aga siis tuli kiirelt meelde, et need on ju lihtsalt meenutused teiste tähelepanekust, mitte mu enda kogemused, sest Leenu ei tea ju lasteaiast miski. Nii et jätan hää nõu andmise ikka teistele :) Omalt poolt soovin lihtsalt teile ilusat päeva ja loodan, et teile mõlemile lasteaed meeldib ja, et kohanemine toimuks kiirelt ja valutult!

 • Sigrid

  Eks kõik oleneb kohast ka aga üldiselt lasteaiad siiski ei tahagi võtta vastu ilma sissekirjutuseta. Kohtade olemasolul nad võivad küll võtta aga kui tekib sissekirjutusega tahtja, on neil võimalus lihtsalt päeva pealt koht sulle üles öelda, sest sissekirjutusega lapsel on eesõigus. :)

  • Triinu

   Kui laps on vastvôetud siis ei viska keegi teda sealt välja, et teisele lapsele koht vabastada. Nt kui ma elasin saue vallas ja laps käis seal lasteaias ning kolisime keilasse ja ka sissekirjutus muutus, siis sauelt ei hakka keegi lapselt kohta ära enam võtma, kui ma just ise ei loobu.

  • Katre

   Jah, seda küll. Aga samas hetkel näiteks teen Annabelile ikkagi lepingu ära ja tema kohta kellelegi teisele ei anta siiski. Ju siis pole hetkel sellist järjekorda või tahtjaid seal lasteaias. Tuldi vastu ja eks vajadusel tulevad ikkagi paljud vastu.

   • Sigrid

    Naabrinaine just rääkis, et tema pani oma plika ilma sissekirjutuseta Paldiskis lasteaeda. Ja öeldi kohe, et hetkel võimaldame koha aga kui tuleb sissekirjutusega laps, siis neil on õigus päeva pealt koht üles öelda. Päris nii ju ka ei saa, et igal ühel on võimalus kuhu iganes laps panna ja teine vanem peab selle pärast kodus passima, kuigi omavalitsus justkui peab võimaldama koha. Ma käisin siin kohalikus rääkimas ja mulle öeldi ka ära, et enne sissekirjutus ning siis võetakse laps järjekorda. Kui kohalikke lapsi järjekorras pole siis peavad nad pakkuma ümberkaudsete asulate lastele kohta, kes kusagil teises lasteaias järjekorras passivad.

 • Nell

  Kuna esimene päev mängid sa ilmselt Annuga koos rühmas tunnike või paar siis ilmselt pole mõtet kohe suure kotiga minna :D Aga üldiselt võiks aias kapis olla vahetusriided (täiskomplekt) ja igaks juhuks ka salvrätipakk. Selga mängimiseks mugavad riided, nt retuusid ja tuunika. Sisejalatsiteks eelistatakse enamasti kinnise kannaga sandaale aga mõnel pool hoopis nahktallaga susse või ollakse sokkis. Mõne lemmikmänguasja (kaisuka) võite ka turvatunde mõttes kaasa võtta.
  Seda räägivad sulle ilmselt ka õpetajad aga selgita toimuvat Annule ka. Nt kui sa ta juba paariks tunniks mängima jätad siis räägid, et emme läheb ära ja tuleb järgi kui õues olete või kui söönud olete. Kindlad pidepunktid ja sündmused aitavad lapsel paremini aega tajuda. Ja anna lapsele aega. Kui rühmas olek teda väsitab või üle stimuleerib (unepaanika jms) siis las käibki poolikuid päevi aias. Nii on lapsele koormus ja pinge väiksemad kuid sina saad siiski mõned tunnid päevas päris endale.
  Absoluutsele tõele ma ei pretendeeri aga minu väga seltskondikul lapsel võttis aiaga harjumine (lärmakas seltskond väsitas väga) üsna kaua ja aitas see, et käisimegi aias lapse rütmis ja poolikuid päevi. Mõne kuuga unepaanika lõppes, laps ei olnud lõunaks ülestimuleeritud ja väsinud ning laps küsib muudkui ise lasteaeda isegi nädalavahetustel.
  Aga teile rahulikku meelt ja edu uueks eluetapiks :D

  • Katre

   Jaa, väga asjalik kommentaar. See ülestimuleeritus võib tal ka täitsa tekkida, sest ta alati nii pöördes teistest lastest ja ma arvan, et alguses see paar tundi lasteaias on nagu nii-nii-nii suur amazement talle. :P

   • Eku

    Mul on värske kogemus laste lasteaiaga harjutamises ühes teises riigis (õpetajana, mitte emana). Siin on kohe ettekirjutatud mudel, kuidas last lasteaiaga harjutada. Hea idee on sel esimesel päeval, kui Annabeliga seal paar tundi oled, talle mingil hetkel öelda, et emme läheb käib korraks ära, nt WCs. Ütledki talle tadaa ja oled 2-3 minutit nt koridoris. Kui tagasi lähed, siis ütled talle, et oled nüüd tagasi, nagu lubasid. Et tal juba alguses tekiks teadmine, et emme tuleb alati tagasi. Seda muidugi juhul, kui näed esimese tunnikese jooksul, et ta seal ennast hästi tunneb ja on nõus ka õpetajaga natuke mängima. Ma ei tea, kas see on Eestis ka nii on, aga siin on igal lapsel üks õpetajatest, kes on tema nö usaldusisik. Muidugi võib ka laps ise ühe õpetaja välja valida, aga oluline on siis sellel õpetajal uuele lapsele rohkem aega ja tähelepanu pöörata.
    Ma pole üldse kindel, kuidas Eestis asju aetakse, aga minu arust on selline lähenemine lapsele kõige valutum. Töötavate vanemate jaoks pole see muidugi lihtne, tihti kulub harjutamisele nädalaid. Igatahes ilusat lasteaia algust teile mõlemale ja loodan, et talle seal meeldima hakkab. :)

 • K

  Esimese päeva puhul ei pea sa midagi kaasa võtma. Oled ju ise lapsega ilmselt mõni tunnike rühmas tutvumas ja siis koju tagasi. Vähetõenäoline, et sind ennast koju ära saadetakse ning laps sinna jääb. Pane lapsele lihtsalt mugavad riided selga. Pole mõtet asju kaasa vedada, kui pärast ehk võtad valed asjad ja pead koju tagasi viima. Muidugi kui nii väga tahad midagi võtta, siis vahetusriided võid ju kappi panna. Ja mähkmed, sest nagu ka aru saan, siis Annabel potil ju ei käi? Need võid siis tõepoolest kohe kaasa võtta ja mõned kappi panna. Eelistatakse püksmähkmeid, sest nende vahetus on kiirem ja kuna alustavad kohe ka lapse potitreeninguga, siis ka mugavam.
  Mängupesa lasteaed peaks sulle ka brozüüri andma, kus siis kõik kirjas riietuse ja muu varustuse kohta, igal rühmal peaks selline olema, küllap selle ka saad kui kohale lähed. Edasi saad sealt juba ise lugeda kodukorra ja muu olulise kohta :)

 • Tiina

  Ma kirjutan meie kogemusest (ei teagi kuidas teistes lasteaedades on). :)
  Esimesel päeval läksime täpselt nii kohale nagu oleks kellelegi külla läinud- st tavalised riided ning isegi vahetusjalanõusid ei olnud kaasas. Läksimegi rühma, tutvusime kasvatajatega/teiste töötajatega, rühmaruumidega (pärast ka õuealaga) ning mängisime koos. Laps sai teiste lastega tutvust teha ja aimu, kes ning mis teda ees ootab.
  Isiklikult käisin ma pea nädal koos mängimas, et ta saaks aimu, et lasteaed on tegelikult vahva koht ja isegi mina tahan seal aega veeta. Õnneks kasvatajatele see sobis ning julgustasid. Kui ta ühel päeval sinna juba üksi jätsin, siis rääkisin ilusti enne ära, et ma lähen korra jalutama ja siis tulen juba järgi- kallid, musid said tehtud ja läksingi. Suutsin 2h ainult eemal olla ning tagasi minnes ei märganud mu laps mind ning kasvataja soovitas veel ühe tiiru teha. Läksingi. Peale seda jäi laps väga hea meelega hommikuti lasteaeda ning alati rääkisin, et ma tulen juba siis järgi, kui lõunasöök on söödud.
  Kahjuks hiljem tuli tagasilöök ning see tagasilöökide mure kestab hooti siiani (laps läks sügisel lasteaeda). Nimelt kui ta pidi lasteaeda lõunauinakule jääma, siis oli ta endast väga väljas ning hiljem keeldus kategooriliselt lasteaeda minemast. Hiljem asja uurides ning nuputades sain aru, et lapse jaoks on ehamtav ärgata, kui kedagi omadest ei ole läheduses. See on muidugi teine mure juba. :)
  Esimesel päeval tutvustati ka kodukorda ning räägiti soovitustest vahetusjalatsite osas ning vahetusriiete nõue ka. Lisaks küsiti laspe harjumuste kohta ning täitsin küsimustiku lapse kohta (tervisemured/harjumused/toiduainete ning söömisharjumuse kohta/lemmikmänguasjad jms). Meile öeldi veel, et porisel ajal võiks lapsel lasteaeda mineku riided ühed olla ja õueriided teised, kuna mõned vanemad võivad kurjaks saada, kui riided mustaks saavad- see on muidugi soovitus ja vanemad teevad enda äranägemise järgi. Ahjaa, soovtitati õueriietele nimesildid panna, et poleks sassimineku muret.
  Aga kogu enda kogemuse põhjal võin öelda, et minge lihtsalt hea tujuga kohale, tutvuge ning tee otsused enda sisetunde, lapse tunde ning kasvatajate soovituste järgi. Küll kasvatajad räägivad sisekorrast ning soovitustest, mida võiks jälgida (näiteks vahetusjalanõud, vahetusriided).
  Samuti kui lasteaias kohal olete, räägi Annule, et seal on vahva ning teiste lastega on vahva koos mängida. Muidugi ka, et teised tädid on seal hästi toredad ning nemad aitavad, kui mõnu mure on või natuke õnnetuks peaks muutuma (ehk seda ei juhtugi :) ). Eks olulisel kohal ongi kogu suhtlus lapsega, räägite mis lasteaias vahvat on ning kuidas Annule seal meeldib. :) Tean, see on ülekorrutamine, kindlasti sa tead seda. :)
  Jube pikk postitus tuli. Aga te olete tublid ja Annule kindlasti meeldib lasteaias. Meeldivaid kogemusi! :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga