igapäev,  Laps

Need neetud vabad lasteaiakohad

Täna on kohe selline kahtlane ja kripeldav pisik sees, et tahtsin blogilehe lahti teha ja siia midagi kirjutada. Aga mida kirjutada? Mida on mul, lihtsal tavainimesel, ometi öelda? Üsnagi… tühjus on nagu peas. Eluke siin seisab omadega kuidagi nii koha peal, et pole selle ühe kuu vältel mitte midagi uut, põnevat, hämmastavat, huvitavat, või mis iganes, juhtunud. Täitsa masendav, et ta selliselt kohe paigal seisab.

AGA, ma võin öelda seda, et ma olen hetkel oma Tallinnakolimise plaaniga natukene maha rahunenud. Kui ma tolle postituse kirjutasin, siis oli mul sellega motivatsioon laes ja see “tahan ja TAHAN KOHE!” tunne peal. Paraku aga see “tahan kohe” asi läks vett vedama ja olles natukene sunnitud hingama, suutsin ma selle asjaga ka maha rahuneda. Nüüd enam ei olegi nii väga kohe ja kiirelt vaja. Tüüpiline mu puhul selline asi. :D

Mõtlesin, et kuna mul ju tõesti aega ja võimalust on, siis jah, ideaalis võiks Annabeli pigem praegu lasteaeda surgata, ta selle uue elustiiliga ära harjutada ja siis tasapisi selle tööotsingu/töölemineku uuesti ette võtta ja Tallinna poole vaadata. Sellisel juhul tuleks Annabelil üle elada vaid lasteaiavahetus, aga vähemasti oleks režiim juba sees ja minust päev otsa eemal olemine ei tuleks nagu vits vette viskamisega. Tundub parem variant tõesti.

Siin on aga üks aga. Kui mustamäel saaks lasteaiakoha kasvõi liitrühma võrdlemisi koheselt siiski, siis mulle näib, et siin pisikeses armsas linnakeses selle asjaga nii kerge ei ole. Õppeaasta keskel olevat ikka suhteliselt võimatu kohta saada ja lasteaiakohad on vastavalt elanikele no nii täpselt ära jagatud, et kohe ühtegi lisakohta üle ei jää. Väikelinna mured.

Ühtlasi olevat siin nii, et lasteaiast küsida ei tasu, sest lasteaiakohtade jagamisega ei tegele lasteaiad, nagu Tallinnas. Et lähed lasteaeda kohale, küsid kas kohta on ja loodetavasti näkkabki ja kohe saad. Siin tuleb taotlus edastada linnavalitsusele, kes siis ise uurib, kas sa miski koha saad või mis juhtuma hakkab. Tegin selle taotluse eelmisel nädalal ära ja nüüd… ootan. Ja ootan pöidlad pihus ja suured varbad ka kronksu kõverdatult, et ehk joppab. Ehk minu imelisele piigakesele suudetakse üks pisikene kohakene ASAP leida, et me saaks ka eludega edasi liikuma hakata.

SEST, kui ta nüüd kevadeks kohta ei saa, siis PARIMAL JUHUL saab ta selle sügiseks. Mis tähendab seda, et sügiseni seisab elu ikkagi siin selliselt koha peal ja ei oskagi nagu midagi selle elukesega ette võtta. Mis võib ikkagi viia selleni, et ma ühel hetkel meeleheitlikult hakkan jälle “nüüd ja kohe” seda Tallinna plaani rakendama, sest ma lihtsalt ei viitsi nii kaua tühja passida. Ja ma sügavalt kahtlen, et sügiseks ka koha saaks, sest nagunii on sügise kohad garanteeritud neile, kes juba aasta jagu järjekorras olnud. Vot selles suhtes on väikelinna väikese lapsega kolida nagu raskem, kui pealinna. Sest ma tean, et pealinnas saaks lasteaiakoha mustamäele 97% tõenäosusega.

No vot, sellised lood siis ja sellise pisikese muremõtte suutsin teile siia täna jagada. Ehk aitavad ka teie pihku pandud pöidlad ja soojad mõtted kaasa sellele, et meie väikelinnakeses üks kohakene Annabelile ka leiduks. :)

21 kommentaari

 • Aili

  Jesssand see on jah totaalne ajukas saada koht väikelinnas. Kui ma Tallinnas panin O. kohe nimekirja, siis Elvasse kolisime ju pea pool aastat pärast tema sündi. Seega ega ma varem saanudki teda kuskile nimekirja panna. Küsiti veel, et kas ma tahan saada kohta kui ta on 1.5 aastane, aga enne kui mu vastust oodati, mainiti, et suure tõenäosusega ei saa. Nende õnneks ütlesin, et ei plaaninudki aasta pärast panna.
  Nooh ja nüüd ühel päeval otsustasin ma küsida, et mitmes ta üldse nimekirjas on ja kas ta saab koha. Öeldi, et ei tea sedagi. Eks veel ole vara jah, sest see selgubki kevadel… aga no ikka veidi kripeldab, sest mul ei ole vähimatki tahtmist hakata jagelema Tartu lasteaiaga (kuhu poleks ilmselt ka probleem kohta saada nagu Tallinnas). Ma muidugi kütan end lihtsalt üles ei millestki, sest ma ei tea ju kas ta saab koha või mitte, aga ausõna kui ei saa, siis noh…. sdjflsjdflsf

  • Katre

   Just. Ma mõistan su muret mõneti ikka. Ma ju samamoodi veel ei tea, et päris kindlasti kohta ei saa, aga lihtsalt et tõenäosus saada näib nii üliväike, et paistab lihtsalt, et siia pole ainuüksi juba lasteaiakoha pärast võimalik paiknema jääda. Kuigi olen selle mõttega nüüd leppinud ja isegi et väga tahaks sedapidi talitada hoopis. :S
   Loodan, et te ka ikka saate Elvasse koha. Tartusse päris tüütu ikka tassima hakata, aga eks viimases hädas teeks seda ka.

  • M.

   Põlise elvakana võin öelda, et kui septembriks kohta ei saa siis igaks juhuks võid ta ju Nupsikusse ka kirja panna. Erahoid, aga kui linnalasteaeda kohta ei saa siis on see hea abimees. Toiduraha on küll kallim kui linnalasteaias, aga kohatasu hinnavahe maksab KOV kinni. Kogemus on näidanud, et kui ikka kohtadega on jama siis eelistatuna saab koha laps kes on juba kahene. Kirjutanata reegel on ,et alla kahestele kohta saada on paras raketiteadus ja seda ka juhul kui nad on sünnist saati olnud järjekorras. Muidugi peale aeda kui üks lasteaiake juurde tehti on ehk midagi muutunud. Minu jaoks oli ka sel aaatal üllatus, et linn seda järjekorra majandust nüüd haldab, seda enam, et see nimekirja majandus pole üldse läbipaistev. Kuskilt minu andmetel oma järjekorras paiknemist kontrollida ei saa.

 • Clara

  Sorry aga mulle tundud suhteliselt ebakonkreetne.
  Nii pereseisu teema kui ka kõik muu.
  Rohkem elad soovunelmates kui reaalsuses.
  Esiteks kuskohast sa küll võtad, et saad Tallinnas
  koheselt koha? Kui ei ole tutvuseid, siis no chance,
  või noh – tahaks näha . Tallinn on kõige ülerahvastatum
  linn Eestis, seal ainult trügimine käib ju.
  Ja lasteaiakoht on küll selline asi et peab olema kõigepealt
  sissekirjutus, ja täidetud avaldus peale lapse sündi.
  Muidu sa ei saa tõesti mitte kunagi kohta.
  Või pead eralasteaeda panema oma lapse.
  Ja see ikka väga kallis, kuigi mingil määral seda toetatakse.
  Mina tean, sest mul istusid lapsed kaks aastat järjekorras
  kuigi panin nad sinna õigeaegselt.
  Teiseks enne kui sa üldse mõtled et panna lapsed lasteaeda,
  peab sul kõigepealt olema töö. Sest muidu sa ei jõua lihtsalt
  maksta selle eest. Isegi väikelinnades on juba kohatasu 56 eurot,
  Tallinnas kohati 63. Ja koos söögiga teeb see üle saja kindlasti.
  Ja kui emapalk alles hiljuti läbi sai, siis ei saa ka toetust selles
  suhtes, et vabastataks tasust vms (selleks peab 76 piiri jääma).

  • Katre

   Valgustan sind: Reaalsus on muidu selline, et ilma sissekirjutuseta saab koha küll lapsele, kui vaba koht lasteaias on parasjagu olemas. Väga paljud lasteaiad tulevad selle koha pealt vastu ja võtavad lapse oma nimekirja ka ilma sissekirjutuseta. See on ka seaduses või nendes õppekordades ja muudes tähtsates lasteaiadokumentides kirjas kenasti, et võetakse ilma sissekirjutuseta võimalusel. Seda siis kas ajutiselt paariks kuuks, kui sissekirjutust vastavaks muuta ei taheta või kui mingi aja jooksul siiski sissekirjutus teha, garanteeritakse täiskoht. :)
   Tallinna kesklinnas ja Kristiine piirkonnas on vabu kohti tõesti raske saada ja järjekorrad suuremad. Mustamäe ja Nõmme poolel aga leidub üksikuid kohti siiski aastaringselt, sest lapsi tõstetakse lasteaedadest ümber (näiteks keegi kes tahtis kristiinesse kohta, sai sinna märtsiks koha ja seega võtab oma lapse mustamäe lasteaiast ära ja viib sinna ja mustakale jääb vaba koht). Haridusameti lehelt saab kena ülevaate vabade kohtade kohta ja on näha, et lasteaedasid leidub, kus on vabu kohti. Sellepärast ma ei muretse nii väga. :)
   Lasteaiamaksu suudan ma maksta ise mitte töölkäies küll. Ma ei teinud last üksinda ja lapse isa on ka olemas, kes selle koha pealt lapse tegemisi ju rahaliselt toetab. Täpsemalt ma oma rahakoti sisu lahkama ei pea, seega võtan endale õiguse ebamäärane olla. Rahalise poole pealt on seis igatahes hetkel muretu, nii et nii sinisilmsed mu nägemused, unistused ja eluplaneering ei ole. :)

  • Gr

   Meie kolisime Tallinna eelmise aasta augustis ja olime kindlad et eisaa kunagi tava lasteaia kohta ja peab erakasse panema.
   Aga vôta nãpust. Hakkasin jaanuaris nüüd lasteaedadesse kirjutana ja lausa 3 lasteaeda olid nôus kohe mu lapse vastu vôtma sest lapsi pidi vãhe liikuma praegu.
   Ja nii saigi minu laps Mustamãe lasteaeda tãnasest.

  • Ülle

   Siinkohal julgen küll väita, et kõik need kes on Tallinnasse lasteaiakohta vajanud, on selle ka saanud. Jah, kui jääd peale avalduse tegemist täiest passiivseks, absoluutselt ei suvatse mitte ühtegi liigutust ega telefonikõnet teha selleks et uurida, ega kodu kõrva lasteaias vaba kohta pole tekkinud, siis jah, võibolla sa ei saagi seda kohta, või kui arvad et kõrval linnaossa on liiga pikk maa.
   Aga väikemas kohas, kus terve alevi peale on 1 lasteaed ja vabu kohti ei ole, siis sinna ei ole võimalik lihtsalt kohta saada.
   Minul ja minu tuttavatale polnud mitte kellelgi Tallinnas probleeme lasteaiakohtadega, see on müüt, et Tallinnas ei saa kohta, linn on lasteaedu täis ja kusagil ikka kohti on. Aga kui kolisime maale, siis avastasime et lähimas lasteaias , 4, km kaugusel, oli järjekorras 28 last ja vaba koha oleks saanud alles aasta enne kooli ja sedagi sellepärast et vallal on kohustus aasta enne kooli koht anda. Esimene vaba koht oli sama valla teises lasteaias, meie kodunt sinna oli 18,5 km.
   Teine müüt on see, et Lõuna Eestis ei ole tööd, meie mehega saime tööd esimeses kohas kuhu kanditeerisime, mõlemad leidsime tööd oma valdkonnas. Võibolla oli see juhus aga üldiselt ei maksa midagi eeldada, pigem ise järgi uurida.

 • K.

  Viljandis on muide olukord selline, et tuleb jalgu trampida. Nad on kohustatud lapsele lasteaiakoha võimaldama. Ja kui riiklikus lasteaias kohta pole, leitakse see erahoius (linn toetab maksmisega), kuni munitsipaallasteaeda koha saad. Samas on siin selline konks, et sa PEAD vastu võtma nende pakutava koha nende pakutavas lasteaias ka siis, kui see asub teises linna otsas. Kui seda vastu ei võta, siis erahoiuga nad enam ei toeta ja pead kõik omast rahakotist maksma.
  Olen ise selle tee siin läbi käinud ja laps sai riiklikku lasteaeda koha pool aastat varem, kui pidi, kuna ma ei olnud nõus nende muudatustega siin (kuumaks erahoius oleks minu jaoks liiga kõrgeks läinud). Muidugi on selleks ka sissekirjutust vaja enne, kui nõudma lähed. ;)

  • Katre

   Okei, kasulik teada. Ehk ma siis lähen see nädal linnavalitsusse veel jalgu ka trampima, kui vaja. :D
   Teise linnaotsa lasteaeda olen ka mõelnud, et kui tõesti koha saaks, viiks vabalt. Õnneks linn nii suur ei ole, et see ulmeliselt keeruline ettevõtmine oleks, kui seda tõesti väga vaja ikka. :)

 • Nell

  Saadan oma head mõtted teie poole, et Annabel endale aiakoha saaks. Ilmselt kolivad vahel ka Viljandist inimesed ära ja kohti vabaneb. Ametlikult jah peaks nimekirjad paika saama 15. maiks aga liikumisi ikka toimub. Kas teil seda süsteemi pole, et kui linnal pole lapsele aiakohta pakkuda siis makstakse kinni osa erahoiu arvest?
  Meil Pärnus on üsna sama teema kui Tallinnas. Teatud linnaosades on võimatu last aeda saada kui kohe sünnihetkel järjekorda ei pane aga teistes linnaosades saab koha (kasvõi asenduskohana) ka aasta keskel kui vaid vajadust on. Ja hiljem kui endale meeldivamas aias koht vabaneb siis sinna üle viia.
  Minu 2-aastane käib aias osalise koormusega, teeb poolikuid päevi kui parasjagu mõnd viirust külge korjanud pole. Ma veel tööl ei käi aga lasteaed rohkem sotsialiseerumise mõttes, poiss küsib laupäevahommikuti ka, et millal lasteaeda :D Meeletult on laps aias käimisega arenenud. On sotsiaalsem, laulab kodus aias õpitud laule ja eitab luuletusi.
  Küll laheneb kõik!

  • Katre

   Aitäh heade mõtete eest. :)
   Ma usun, et Annule ka meeldiks aias. Tal ikka päris suur sotsialiseerumisvajadus ja himu ja ehk lasteaiast saaks indu ise kõnelemiseks ka. :P

 • M.

  Mul poiss käib Mägupesas söimes ( männal) . seal peaks 3 kohta kindlalt vaba olema( sügisel läksid 3 last teise lasteaeda)
  Aga kahjuks käib kõik läbi linnavalitsuse, seega mine trambi :D
  Edu siiski :)

 • pixiedots

  Harjutada oleks sul tõesti praegu lihtsam, kui reaalselt töö kõrvalt. Koha saamine Tallinnas on iseasi, kuid leida selline töö, mis võimaldaks sul vabalt käia lapsel järel (tugivõrgustiku puudumine, ühesõnaga), on suht raske.
  Muidugi on ka viimasel ajal üürihinnad meeletult tõusnud, võrreldes selle ajaga, kui viimati Tallinnas elasid.

 • tt

  Olen nõus, Tallinnas ei ole üldse raske lasteaiakohta saada, isegi haridusameti lehel on koht kus saab vabu kohti vaadata aga kindlam otse lasteaiast uurida. Mul on viimasel aastal 4 peret Tln kolinud ning saanud esimese kuu jooksul koha, nii aia kui sõimeealisele lapsele. Tuleb ise hakkaja olla mitte kodus viriseda ja oodata.

  Katre, naudi parem seda, et saad Annut rahumeeli aeda harjutada, Töö kõrvalt see palju raskem. Nii in mõlemale parem.
  Ma polegi aru saanud , mis väikelinnas sa elad, Viljandis? Miks seal, kas läksid lahku?

  • Katre

   Viljandis jaa. Läksime lahku jaa. Kirjutasin ka sellest siin millalgi, nii et suurem saladus see ei ole, aga iga uue postituse all meelsasati korrutada ka ei tahaks. :D
   Ja naudin jah. Hea on, kui ei pea asju päris nii rapsides tegema. Selle võimaluse eest olen kõigele ja kõigile väga tänulik. :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga