beebiblogi

Mugav beebi toitmine reisi ajal

Peamiselt keskendun selles postituses sellele, mida Annabel meie Saaremaatripi ajal sõi ja mida üldse lapsele reisi ajal kergem toita on. Kui ma kunagi alles lisatoidu-andmise maailma sukeldusin, oli mul näiteks küll pea laiali otsas ja esimest korda temaga lisatoidukorra ajal välja minnes arvasin, et pean kogu elamise kaasa tassima, sest kodus toidan ma teda ju ikka kausist ja ikka lusikaga. Ja ikka söögitoolist! Mida ma teen, kui kohas, kuhu lähen, pole söögitooli? Niiiii ebamugav! Tegelikult ongi selleks puhuks hoopis teised ja kergemad lahendused olemas ja nii on lapsega lausa lust minu arvates kodust ära käia, sest tema toiduaegade ja söötmise üle ei pea absoluutselt stressama.

Mida siis laps päeva jooksul sööb?

RINNAPIIM! või selle asendaja
Annabel saab vastavalt vajadusele ja minu tujule/viitsimisele/võimalustele mõlemat. Hommikusöögiks ja öösöögiks on alati rinnapiim, aga päevasel ajal saab ta mõnikord ka rinnapiimaasendajat. Näiteks reisides on minu arust imetamine natukene ebamugav. Seda oleks küll võimalik autos teha, aga selle jaoks tuleks ju auto kinni pidada ja mitte, et see eriline vaev oleks, aga milleks selle üle stressata, et kuidas ja millal ja KUS nüüd see auto kinni pidada, et laps süüa saaks. Võtan sooja vee termosega kaasa ja kui Annabelil kõht ikka keset autosõitu tühjaks läheb ja toidukord kätte jõuab, annan talle piimapudeli turvahälli pihku. Joob ludinal ära ja magab õndsat und edasi. Kui ilma autota olla, siis ma lihtsalt pelgan avalikult imetamist ja eriti Eestis ei ole kerge leida spetsiaalseid privaatseid kohti, et seda teha.

Samuti saab ta RPA’d vahel koduse toimetamise käigus, kui ma näiteks parajasti hoopis nõusid tahan pesta või tube koristada, selle asemel, et hetk maha võtta ja imetada. Ei, ärge arvake, et mulle miski muu lapsest tähtsam on, aga teen lihtsalt nii kuidas mingil hetkel mugavam tundub – meile mõlemale. Mõnikord jälle tunnen, et ei viitsi midagi teha ja annan talle ka päeval rinda. Näiteks nüüd on nii olnud, et viimastel päevadel pole ma hoopis koristada viitsinud ja pole mitu päeva jällegi pudelipiima andnud, vaid hoopis rinnast toitnud. Kõik oleneb täiesti. Sedapsi sujuvalt loodan ka võõrutada, aga kindlat süsteemi sellega sisse pole võtnud.

Tuubipüreed (näiteks Ella’s Kitchen)
Neid on mugav anda ükskõik kus ja ükskõik kuidas. Kes soovib, võib lasteasjade poest osta septsiaalsed tuubi otsa keeratavad lusikad, aga et mäkerdamist ikka vähem oleks, saab laps ka otse tuubist söömisega hakkama. Annabel on nendest toidu imemise perfektselt selgeks saanud ja talle saab süüa anda ka tema ringitoimetamise käigus. Näiteks kui ta istub või niisama toe najal seisab. Igatmoodi on nõus ja sööb isuga. Reisil oli sellega hea talle ka autosõidu ajal sujuvalt püree sisse sööta ja ei mingit nõude pesemist hiljem. Isegi suuümbrus jäi niivõrd puhtaks, et piisas vaid rätiga ületõmbamisest. Ülimalt mugav! Lõunaks andsin lihaga püreed ja õhtupoole brekkie’t või puuviljapüreed.

Näputoidud/snäkid
Meie valikus on hetkel olemas sellised asjad nagu kamapallid, Organix õuna-riisikoogid, Goodies porgandi-maisipulgad ja Ella’s Kitcheni tomati-juustupallid. Kamapalle ostan Prismast ja kõiki muid häid krõbuskeid leiab lastetoit.ee veebipoest või showroomist. Snäkke söödan ma Annabelile sisse korraliku eine ooteks, kui tal kõht juba tühi on, aga õige toiduaeg pole veel käes või kui ei ole võimalik mingitel põhjustel kohemaid talle süüa anda, siis saab nendega söögiaega edasi lükata. Õues jalutamas käies on alati midagi igaks juhuks kaasas. Snäkkide pakid kestavad ka ikka väga kaua aega. Kamapallide suur pakend peab mul vist vastu juba kuu aega – korraga sööb umbes 10 pallikest ja väiksematest Organix/Goodies pakkidest sööb ta korraga vaid 1-3 tk, seega needki kestavad pikalt.

Enamjaolt on näpukrõbuskite peal kirjas “alates 7.elukuust,” aga nendel konkreetsetel porgandipulkadel, mis meil hetkel valikus, lausa “alates 12.elukuust.” Nagu teada, on Annabel alles 9-ne, aga ma olen talle neid siiski pakkunud, kuna nende koostis on täpselt samamoodi orgaaniline nagu nendel, mis noorematele mõeldud. Ainuke vahe tundubki olevat selles, et porgandipulgad on tugevamad ja kõvem hammustada. Seega mulle tundub, et see sobiva vanuse märk on pakil pigem sellepärast, et oletatakse, et 12-kuusel ehk on mõni hammas juba suus. Kuna Annabelil neid täitsa piisavalt, saab ta nende söömisega igatahes hakkama.

Vesi
Lisatoitu saavale lapsele võib mingi hetk püree kõrvale piima asemel vett või mahla pakkuda. Mina mahla selle suhkrusisalduse tõttu ei ole kordagi veel pakkunud (isegi spets beebidele mõeldud puuviljamahlad sisaldavad puuviljas sisalduvaid looduslikke sahharoose!). Minu arust on lapsele ikka parim jook puhas vesi ja mina hoian Annabelil veetopsi alati tema käeulatuses, et ta oma tegutsemise keskel saaks ka lonksu rüübata, kui janu tekib. Praeguste palavate ilmadega on vesi lapsele lausa kohustuslik. Kodus pakun ma talle alati filterkannust läbi lastud ja läbikeedetud kraanivett, aga kui näiteks juhtub, et reisile ununes kaasa võtta ja pole veekeetjat parasjagu kuskil kämpingus käepärast, siis nüüd on Selverites ja Prismades müügil ka beebivesi Mont Roucous. Lastetoit.ee poest saab seda muidugi ka.

See on maailmas väga kõrgelt hinnatud, sest selle vee parim omadus on see, et ta on väga väikese mineraalisisaldusega ja seega sobilik väikesele organismile. Vesi pärineb Prantsusmaalt Monts de Lacaune metsadest 927 meetri kõrguselt. See lihtsustab seedimist ja kes raatsib, võib sellega valmistada ka piimasegu ja putru. Ja noh, need väikesed 0,25-liitrised pudelid on lihtsalt nii armsad ka. :D Ühest sellisest pisikesest pudelist jätkub Annabelile ikka mõneks päevaks.

Mida ja kuidas teie laps sööb, kui olete kodust pikemalt ära? :)

IMG_9147-1 IMG_9148-1

22 kommentaari

  • Liisa

    meie Marleen(1a2k) samamoodi sööb reisil olles neid tuubipüreesid.. ja ka tavalisi purgipüreesid. minuarust on neid ka väga lihtne anda. purk ja lusikas kaasa ja valmis. :) samamoodi kamapalle, riisikooke jms. vahest võtan ka kooritud porgandeid kaasa ja lemmikud on veel Kalevi need kandilised küpsised. :)
    joogiks on meil ka puhas vesi või siis piim(3,5%), sest muud ta lihtsalt ei ole nõus jooma. mingeid mahlasid ja muid jooke ta ei taha millegipärast. :)

  • Kris

    Ma tükk aega mõtlesin, kas kirjutan selle kommentaari või mitte. Ma ei taha olla nõme targutav eit, aga seekord ma lihtsalt ei suuda ennast tagasi hoida. Ma ei ole mingi hull mamma, kes leiab, et lapse saanud naine peaks kõik muu unustama ja 5 aastat ringi käima, laps tissi otsas. Aga see lõik on liiga absurdimaiguline:

    Samuti saab ta RPA’d vahel koduse toimetamise käigus, kui ma näiteks parajasti hoopis nõusid tahan pesta või tube koristada, selle asemel, et hetk maha võtta ja imetada. Ei, ärge arvake, et mulle miski muu lapsest tähtsam on, aga teen lihtsalt nii kuidas mingil hetkel mugavam tundub – meile mõlemale. Mõnikord jälle tunnen, et ei viitsi midagi teha ja annan talle ka päeval rinda.

    Ühesõnaga, selle asemel, et hetk maha võtta ja anda lapsele seda, mis sellises vanuses on talle parim (isegi WHO soovitab anda rinnapiima mitte enam 1 vaid 2 aastat), eelistad Sa nõusid pesta või tube koristada. Ja joota lapsele sisse asendajat. Mitte sellepärast, et Sul oleks rinnaga toitmisega probleeme vaid Sulle on prioriteetsemad pestud nõud. Kurb on sellist asja lugeda, ausõna. Üks tark ja südametunnistusega blogija ei tohiks sellist asja promoda, sest kahjuks leidub küll ja veel samasuguseid lolle, kes temast õppust võtavad. Ja ära unusta, et kui see on mugavam Sulle, ei pruugi olla see kõige õigem Sinu lapsele.

    Okei, ma saan aru, et said lapse ise veel üsna lapseeas olles ja vaja on vahepeal pidutseda ja auru välja lasta. Sellisel juhul ma mõistan, et asendaja on omal kohal. Aga, et Sulle tundub mugavam koristada selle asemel, et imetamiseks hetk maha võtta???? Ja rinda annad siis kui sa ei viitsi midagi muud teha???? Või et autosse on stressivabam võtta kaasa termos, pulber, neid segi loksutada ja lapsele pudel anda kui korraks kinni pidada ja rinda anda?

    Ma saan aru, et sellised kommentaarid on siin blogis väga ebapopulaarsed, aga tõesti. Natuke võiks ikka mõelda ja viia ennast kurssi asjadega, mis on lapsele tõepoolest olulised ja edaspidiseks arenguks vajalikud, mitte vaevata ennast päevade kaupa teemaga, millised peavad olema lapse esimesed kingad. Rinnapiim on kordades olulisem kui ükskõik kui kallid, ortopeedilise tallaga ja tagant kinnise kannaga kingad. Rinnapiim on kordades olulisem kui see pudelivesi, mida Sa siin promod ja mis on toodetud ilmselgelt lollidelt raha kätte saamiseks. Seda peaks nüüd küll juba teadma, et plastmasspudelis vesi on pigem kahjulik kui kasulik.

    • Katre

      Rinnapiima ja RPA teema üle ma tõesti vaielda ei viitsi. See on teada tuntud teema, milles iialgi emad ühel meelel ei ole ja mille üle on kerge kellelegi näpuga näitama hakata. Iga ema tunneb ikka ise ära, millal on see aeg, millal ta hakkab rinnaga toitmist lõpetama ja minu arust tõesti ei ole see mitte kellegi teise asi. Häbi pole siin blogis avalikult tunnistada ka, sest see on minu elu ja räägin asjast täpselt nii nagu on – mis mul ikka ilustada.

      Positiivse küljena peaksid sa hoopis nägema seda, et ma ei soovi imetamisest veel täielikult loobuda ja enamik kordi saab laps ikka rinnapiima, sest mul paistab seda kenasti jätkuvat, aga minu arust pole tõesti probleem talle 2-3 korda nädalas üheks toidukorraks pulber kokku loksutada. Laps on ideaalse tervise juures ja kindlasti on seda ka tulevikus. Ja kui ka ei ole, siis kindlasti ei pruugi tema kehvem tervis just paari korra RPA saamise tõttu tekkida. Jah, mul on soov tasapisi võõrutada, aga samas mitte üldse nii kiirelt, et ma iga päev päris nii teeks. Unustasid välja lugeda, et ma pole talle juba pea nädala RPA-d üldse pakkunud! Joonisin selle koha tekstis su jaoks ekstra ära.

      Rinnapiim on ka minu jaoks lapsele parim ja ma tean seda ja ma tahan seda talle pakkuda ja pakungi!, aga kui ma olen kogu aeg lapsega üksi, siis ma leian, et laps võib teinekord ikka pudelitäie RPA-d ka saada, et mina saaks hetke puhata. 9 kuud hiljem tunnen ma tõesti, et vajan ka teinekord natuke puhkust ja soovi teha asju oma tempo järgi. Kui parajasti koristamine käsil, tahan tõesti selle esmalt ära lõpetada. Liiga noorelt lapsesaamine on jällegi üsna rumalargument, sest midagi paremat ei osanud sa lihtsalt välja mõelda. :)

      Pudelivett ei joo ka laps iga päev PUDELITE viisi, vaid kõigest korra mitme kuu jooksul, kui mõni reis ette võetud saab. Igapäevaselt ikka läbi filtreeritud ja -keedetud kraanivesi.

      Imestan, et sa mind valmispüreede andmises ei süüdistanud. Milline ema ma ometi olen, et lapsele ise püreesid ei valmista. Jalanõude üle on aega muret tunda, aga näed, kurat, ei leia aega siis brokkolit läbi keeta. :D

      Ühesõnaga, sina ela oma elu ja mina elan oma elu. Loe siit postitusest välja, mida iganes su hing ihaldab ja oleta sellest, mida su ajul tarvis, aga see pole minu mure, kui sa tõlgendad asju idiootselt või reageerid natukene üle. :)

    • H

      õnneks ei sõltu see mõtteviis ainult ema vanusest. olen ise paar aastat noorem ema, kuid jagan Krisi mõtteviisi.

      vee koha pealt.. isegi kui on õigesti tasakaalustatud sooli ja muid aineid täis topitud, ei imendu vesi beebi seedimises sama hästi kui rinnapiim. ja kindlasti ei ole kunstlikult beebisõbralikuks muudetud vesi lapsele tervislikum kui looduslikke puuviljasuhkruid sisaldav mahl.

      • Katre

        Vee koha pealt ma tõesti spetsialist ei ole ja targutama laialt ei taha hakata, aga olen arvamusel, et vesi ikkagi parem ja kasulikum kui mahl. Puhtam, kui mahl. Kui viitsid või oskad, võid mulle linkida huvitavaid fakte-jutte selle kohta, loeksin meelega lähemalt. :)

    • Sigrid

      Sa võid enda võsukesi ka kuradi 10nda eluaastani rinnaga sööta aga see ei tähenda, et kõik peaks seda tegema. Väga normaalne on, kui laps saab aasta rinda ning siis võõrutatakse. Paljud saavad väikese vahega kaks last ja võõrutavad juba selle pärast esimese lapse, et teisele hakata rinda andma. Ja sina oma rinnapiimapromomisega võiksid ka aru saada, et lapse jaoks on PALJU olulisem rahulolev ning õnnelik ema, mitte rinnapiim. Esimesed POOL AASTAT on rinnapiim lapse arengu ja immuunsuse jaoks kõige olulisem ja edaspidi on tore kui saab aga ei ole kohustuslik. Ja rinnapiim ei ole midagi nii imeasi, sest kui emal on toitainete puudus vms siis on ka rinnapiim toitainetevaesem. Sellised targutised ajavad lihtsalt südame pahaks. Selle asemel et targutada, mine rahune maha ning leia endale mõni kasulik tegevus.

      • Kris

        Sigrid, tundub, et pead ise maha rahunema. Sul on ju lausa süda paha sellest mis ma kirjutasin. Minul pole häda midagi ja kasulikku tegevust ka küllaga. Ära muretse.
        Tundub, et pean Sinu suureks ärrituseks rinnapiima edasi promoma :) Mis oleks sellest veel kasulikum tegevus? :) Ma tean, et sellel on vastupidine efekt, aga ma ei suuda kirjutamata ka jätta. Nagu Katre ei suuda blogimata jätta. Ja blogisid minu meelest ju selleks peetaksegi, et kommentaarides saaks ka erinevaid arvamusi avaldada. Vastasel juhul pandaks kommentaarium kinni.
        Ma sööda oma võsukesi 10 eluaastani rinnapiimaga. Mõlemad said 1 aasta ja 8 kuud. Ma ei arva, et kõik peaksid seda tegema, kui rinnapiima pole või mõni muu tervisemure. See ei ole kohustuslik ei peale poolt aastat ega ka enne. Kui aga rinnapiima jagub ja kõik on korras, siis võiks ju. Selle kasulikkust on tõestanud kõikvõimalikud uuringud. Pealegi tõestavad uuringud ka seda, et oma lapse rinnaga toitmine suurendab ema kehas õnnehormooni taset, seega peaks rinda andev ema olema õnnelikum ja rahulolevam kui mitte rinda andev ema. Ja rinnapiima kasutust tahavad tegelikult tõestada eelkõige RPA tootjad, selles seisneb nende äri.

        Olen täiesti nõus sellega, et lapsele on PALJU olulisem rahulolev ja õnnelik ema. Aga kas tõesti on ema rahulolevam ja õnnelikum kui ta alla aastasele lapsele rinna andmise asemel koristab ja kraamib ning lapsele RPA-d annab? Võibolla tõesti.

        • Katre

          Ma olen rahulolev ja õnnelik, kui saan teha asja, millega olen alustanud, lõpuni nii, et ei pea seda pooleli jätma. Mõnikord. Harva. Mitte alati. Aga paar korda kuus on ikka enese heaolu ka korraks tähtsam ja ma ei arva endiselt, et ma seepärast rumal, liiga noor või kehv ema oleks. Suht teema lõpp? :)

        • Sigrid

          On olemas täiesti inimesi, kes ei suuda rinda anda ja tunnevad ennast vastupidi just väga halvasti, mitte ei saa sellest õnnehormoone. Mina ka alguses üritasin rinnale saada last ja see ei teinud mind ka õnnelikumaks vaid õnnetumaks. Kõike ei saa nii ühekülgselt võtta ja mul tõesti ajavad südame pahaks inimesed, kes asjupesu üritavad teha ja ainult rinnapiima ülistavad. Kui ema ise ei toitu korralikult, ei ole ka see piim lapsele nii ülim. Niisamuti kui ema on õnnetu, kandub see lapsele ka edasi. Juhuseid piisavalt olnud, kus ema oma rauapuudulikkuse näiteks lapsele edasi annab rinnapiimaga ja lapse tervis just nimelt selle all kannatab. Nii et teatud olukorras ei ole rinnapiim see kõige õigem ning parem lahendus.

          Loomulikult, kui ema toitub mitmekülgselt ja saab kõik vajalikud ained, annab rinnapiim lapsele tõesti rohkem, kui RPA. Aga asja EI saa võtta nii ühe külgselt. Ja ma ei leia, et sellest midagi halba juhtub, kui ema rinnapiimale lisaks ka 1 toidukorra näiteks RPA-d annab. Kasvõi selle pärast, et laps harjuks ja kui ema peab ootamatult võtma näiteks AB-d ja ei saa rinnaga toita, et laps siis nälga ei jääks. Küll ja küll lugusid, kuidas emad hädas ja ei tea mida teha, sest laps keeldub kõigest muust. Aastane laps võiks juba süüa sama toitu, mis pere isegi ja rinnapiima saada pigem vahepalaks või õhtul enne magamaminekut vms.

          Saan aru, kui tõstaksid kisa selle peale, et inimene tahab pidutseda 24/7 või ei viitsi lihtsalt rinnaga üldse toita ja läheb RPA peale üle aga selle peale, et inimene vahel RPA-d annab..

          • Kris

            Okei, ma kirjutan veel viimast korda ja siis on tõesti minu poolt teema lõpp. Ma olen vaat et pea igas kommentaaris rõhutanud, et see on mõistetav kui tervislikul vm põhjusel ei saa ema rinda anda ja annab RPA-d. Ma olen mitu korda öelnud, et see on arusaadav kui ema tahab ennast vahest lõdvaks lasta, võtab napsu ja annab RPA-d. Selleks see RPA ongi välja mõeldud – rinnapiima asendamiseks. Katre postitusest võis lihtsalt välja lugeda, et ta annab rinnapiima siis kui ta muud teha ei viitsi. See oli asi, mis mind käima tõmbas ja mille peale ma ka Sinu arvates kisa peaksin tõstma. Nii et milles asi? Ja ma ei võta asja ühekülgselt, ma ei ürita ajupesu teha, ma kommenteerin ja ütlen välja oma arvamuse. Millegipärast rinnapiima pooldajate seisukoht on alati ajupesu, vastupidine mitte? Ja tegelikult – miks on halb ülistada midagi, mis on hea ja kasulik?

            Aga aitab nüüd küll :)

  • Kris

    Kehvem tervis pruugib RPA tõttu tekkida, aga see selleks. Keegi ei näita näpuga emade peale, kes mingil põhjusel rinda anda ei saa, aga kui blogija räägib, et kui ta midagi muud teha ei viitsi, siis annab rinda, on ikka piinlik küll. Eriti kui rinnapiima paistab jätkuvat. Paraku leidub siin ilmas emasid, kes tõesti ei tea, mis on tema lapsele parim.

    Ja ole päris rahulik, mina elan oma elu. Sina elad vabatahtlikult avaliku blogija elu. Ja paraku, kui Sa oled avalik blogija ja riputad oma elu netti üles, siis ikka selleks, et inimesed seda loeks ja kaasa elaks. See, mida Sa kirjutad, tekitab erinevaid arvamusi ja reaktsioone. Osa nõustub, osa mitte. Alles Sa kirjutasid, et oled sellega harjunud. Tundub, et siiski mitte. Kui Sa tahad oma elu elada nii, et keegi midagi ei kobiseks, siis ära blogi.

    Alles Sa kirjutasid, et Sulle ei meeldi rumalad inimesed. Siin on küll nüüd peeglisse vaatamise koht.

  • Kris

    Nägin, et Sa olid vahepeal oma kommentaari ümber kirjutanud. Saan aru, et kui keegi ei kiida Su postitusele takka, siis ta tõlgendab asju idiootselt? Kas Sa ei arva, et osa sellest, mis Sa kirjutasid ongi idiootne ja seda ongi väga raske teistmoodi tõlgendada?
    Ja kordan veel kord üle, et keegi ei näita näpuga ema peale, kes annab RPA-d selleks, et saaks korra puhata või korra pidutseda või väljas käia. See on normaalne. Ma ei ole hull ökomamma. Ebanormaalne tundub see, kui inimene eelistab lapsele rinna andmise asemel nõusid pesta või koristada. Nõud ei jookse eest minema. Eks ma olen ise imelik, aga eelistan pigem lapsele rinda anda kui kraanikausi kohal küürutada.

    • Katre

      Noh, see ongi see koht, kus ma kirjutasin ühtmoodi, aga tegelikkus on teistmoodi ja tõlgendada annab ka ülereageerides. Minagi ei eelista eluilmaski nõusid pesta. Kommentaari sättisin ümber, et tuuagi välja see, et mõnikord harva tahan ma lihtsalt lõpetada ära selle, mis mul käsil on. Sättida oma aega enda järgi. Siin pole küsimus minu vanuses või millal ma emaks sain, vaid äkki pigem isiksuses. Mõni suudab tõesti terve elu lapse järgi elada, aga mina tunnen tõesti pärast 9 kuud ÜKSI olemist teinekord, et asi võiks korraks minu kava järgi minna.
      Point, miks ma seda üldse tegema hakkasin ehk et talle päeval MÕNIKORD HARVA rpa ka pakkuma, oli ju ka selles, et ta (nokaga) pudelist jooma õpiks ja saaks teinekord hakkama, kui mul on vaja kuskil käia. Näiteks juuksuris kui käisin või tõesti mõnel sünnipäeval. Ma ei leia, et teen midagi valesti, kui 1x kuus ilma lapseta tahan väljas käia kauem kui tema söögikordade vahe. Reaalselt on sellist “nõudepesemise-lapse rpa joomise” situatsiooni juhtunud vaid ühe korra, kirjutasin selle poolnaljatades teksti ja ei mõelnud seda absoluutselt nii, et see oleks igapäevane. Nii juhtus korra ja point oli pigem selles, et üks toidukord rpa-d nädalas (isegi harvem) ei tee küll kellelegi liiga. :)

      Kuidagi mõttetult suur probleem on tekkimas. Mind tõesti su arvamus ei kõiguta ja see mind ei haava, küll aga häirib mind lihtsalt see, et sa pingutad minu arust üle ja võtad teksti liiga sõna-sõnalt ja süüdistad mind üsna alusetult rumalaks ja et “ma ei tea, mis mu lapsele parim on.”

      Minu arust eksid ja nagu ma ütlesin miljon korda juba, et ma imetan last põhiajast ja teen seda ka edasi. Vahel HARVA aga tõesti olen omas aktsioonis ja minu arust ei ole selles midagi halba.

  • Kris

    Loomulikult pole selles midagi halba, kui ema vahest väljas tahab käia ja lapsele RPA-d annab. Seda ma ka kaks korda kirjutasin, tundub et reageerid hoopis ise praegu üle. Kui Sa viitsid (vaevalt küll), siis loe mu esimest kommentaari, ma tõin seal selle lõigu välja, mis mind kirjutama pani.

    Teine asi – miks paljud avalikud blogijad vastavad kommentaaridele, kus nendega ei nõustuta, et kuidas see kommentaar neid ei huvita ega kõiguta. Kas Sa tõesti pead blogi vaid selleks, et takka kiidetaks? Sa ei pea end ju ometi maailmatargaks, kes teab kõigest kõike ja mitte kunagi ei eksi? Mina ennast küll ei pea, olen eksinud ja sellest õppust võtnud. Ka lastekasvatamisel olen palju vigu teinud ja üritanud edaspidi targem olla. Tark inimene pöörab ikka kriitika enda kasuks, mitte ei lahmi vastu.

    • Katre

      Ei oota ma midagi ainult takkakiitmist, aga tõesti RPA teemal loengut ka ei oota, sest see on väga mõttetu teema tegelikult, mille üle seda teha. See on sõda, mis kunagi ei rauge. Lõpetuseks sulle teadmiseks, et ma olen kahe käega rinnapiima pooldaja üldiselt, aga väga palju üksiolemine lapsega on mind sinna suunda lükanud, et ma tahan talle vahel pakkuda süüa hoopis pudelist. Olen ma siis seetõttu nõrk inimene või mitte, aga ikkagi inimene ja vajan vahel aja planeerimist enda järgi. :)

  • www.minajamuud.blogspot.fi

    Sul on laps juba üheksa kuud rinnapiima saanud ja kuna tal hambaid paistab olevat, siis on hea aeg ka muude toitudega tutvumiseks. Nii nagu sa teedki vist.
    Ma ise ka viimasel ajal annan rinda peaaegu ainult öösiti ja vahest ka päeval. Pole ju mõtet traumatiseerida ja kogu tissi korraga ära võtta lapselt. Pealegi meie tissitamised on mitu kuud ainult üks tants ja trall olnud. Ei hakka lapsele järgi ka jooksma palja ülakehaga mööda kodu.

    Ja nii kahju, aga üritan igast asjast lapsele püreed ise teha ja konkreetselt keeldub, sööb siis juurikaid ja puuvilju (ainult oma tugevate igemetega hetkel veel) ja poepüreesid. Mis teha. Reisil mitu nädalat sai purgitoitu ja siis harjus vist nende maitsega ära, et muu ei kõlba.

    Aga seda plastpudeli vee asja ma ka mõtlesin kohe alguses enne kui su muid kommentaare lugema hakkasin… Ise annan ikka kraanivett (Soomes on hea puhas vesi), plastpudelist pidi tõesti mingit jama eralduma, aga vaevalt sa nüüd seda nii palju lapsele sisse joodad, et midagi mõjuks.

    *Kas sa ka teed ise püreesid?

  • Sigrid

    Kuna mul on 100% RPA laps paraku, siis on minu jaoks kogu aeg olnud lihtne temaga ringi liikuda, ilma söögiaegade pärast muretsemiseta. Küll aga on minu arust palju parem lahendus pulbrile ja termosele valmis RPA. Seda muidugi juhul, kui laps seda kannatab. Meie poodides on päris mitmeid erinevaid valmispiimasid müügil. mida võib südamerahus toasoojana anda. Endal kotis kogu aeg Aptamili valmispiim. Valan pudelisse ja korras.

    Püreesid pole mina mitte kordagi ise teinud. Eelistan pliidi asemel aelemisele lapsega tegeleda. Pealegi kui just ise kodus sõnniku peal neid puu- ning juurvilju ei kasvata, ei ole püree millegi poolest parem, kui poest ostetud valmispüreed. Beebitoidud on vähemalt kontrollitud aga toidupoest võid osta ikka väga keemilisi ja geenimuundatud vilju, mis mõjuvad lapsele palju kehvemini. Tuubikud on tõesti üks super lahendus ringi liikudes. Meie eelistame üldiselt Plumi omasid, veidi soodsam hinnaklass kui Ella’s Kitchenil aga maitsed on sama head. Lemmikuks on kusjuures Pirni-virsiku püree, selle imeb poiss hetkega tühjaks.

    Veepudel on meil koguaeg kaasas aga praeguseks (poiss saab 22-sel kümne kuuseks) ma talle seda enam ei keeda. Annan tavalist kraanivett ja kõik on korras. Igavesti ei saa läbi keetma ka jääda ning meil on siin kraanivesi väga hea. Nagunii plaanin lapse varsti tavalisele kodutoidule üle viia ja siis pole küll enam mõtet vett keeta. Olen pakkunud talle ka beebimahla paar korda, joob isukalt aga ei näe mõtet seda lapsele kogu aeg sisse joota.

    Snäkkidest on meil hetkel valikus Kamapallid, Oranix riisikoogid mingite marjadega ja Neljaviljapallid. Oranix on meil ka juba üpris kaua seisnud. Neljaviljapalle olen korra ostnud. Aga kamapallide pakk tühjeneb küll umbes nädalaga. Ta on nende järele lihtsalt hull ja peaaegu ainult neist vist toitukski.. Kamapallid ja maasikad oleks tema lemmik menüü. :D

  • grete

    mul mingi haige parakas, et laps tõmbab toidu kurku (korra juhtus) ja annan näksida puuvilja võrgust. laps sama vana, kui sul, aga hambutu. kas andsid annabelile juba siis kamapalle jm näputoite kui tal hambaid polnud? mul ampsab isegi maasika küljest liiga suuri tükke, nii, et topin kohe sõrme suhu talle :( üle reageerimine vist :D

    • Katre

      Annil tuli esimene hammas 5-kuuselt ja siis ta ei saanud midagi veel lisatoiduna ja lisatoitu hakkas 6-kuuselt saama, kui hambad olid olemas :D. Seega ei oska oma kogemusest abiks ja nõuks olla, aga ümberringi paistab, et teiste veel hambutud lapsed saavad ikka banaani/maasika/tomati matsutamisega hakkama ja kama/maisipallid on ju ilaga kokkupuutel suus sulavad, seega ma ei näe probleemi. :)
      Kindlam on muidugi võrgust puuvilja anda, aga väiksemaid/pehmemaid asju nagu banaan või vaarikas jne võid ju proovida ilma võrguta anda. Tasapisi ja küll näed, et lähed järjest julgemaks. Kamapalli surub laps keelega suulakke ja see läheb seal samamoodi hästi pehmeks, seega hambaid polegi nagu vaja ju. :D

  • Triin

    Minu laps on 5 ja pool kuud ja kavatsen ka vaikselt hakata talle lisatoitu pakkuma hakata varsti. Aitähh selle postituse eest, hea on lugeda et asja saab võtta lihtsalt, kuna mulle tundub see lisatoidu teema selline teadus veel :D ja eriti kuna mul on paari ndl pärast ka lennureis ees, siis muretsen ka et kuidas sellega hakkama saan. Sp on see pudelivee teema huvitav, sest enda vett ju kaasa võtta lennukisse ei saa, nii et olen väga mures et mida talle anda juhul kui ma näiteks rinda anda ei saa (viimasel ajal laps absoluutselt keeldub rinnast kui on uues kohas/palju inimesi ümber).
    Aga rinnapiima teemal olen ka sinu täiesti nõus, mina näiteks hakkasin sellest nädalast andma kord päevas lapsele rpa-d et ta harjuks selle maitsega ja et isa saaks ka sööta teda vahel ja et ma saaks teinekord vabamalt võtta. Kahjuks mul rinnapiima nii palju pole et välja pumbata saaks. Ja igal juhul on see iga ema enda otsustada kunas lõpetada, või mida oma lapsele anda. Ma loen ka netist et palju emad annavad juba kolme-neljakuusele püüreesid ja isegi lihaga püreesid, ja minu arust on see ikka liiga vara, aga eks igaüks ise teab ja mina midagi targutama ei hakka.
    Aga tervise koha pealt nii palju et olen palju lugenud tervise hüvedest imikutele kes saavad rinnapiima, ja üks neist on et neil enamasti ei esine ekseemi. Minu beebil on aga ekseem, ja ta on ainult rinnapiima saanud algusest peale :( niiet ei ole mingit garantiid kahjuks :(

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga