igapäev

Mõttetu silmaarstikülastus ja visiiditasudest

Ma tahtsin tegelikult sellest kirjutada juba sellel hetkel, kui mu käsi silmaarstikabineti ukselingile vajutas ja ma sealt ruumist välja tulin, sest ma olin ülimalt pahane enda ja muidugi ka silmaarstiviisidi maksumuse peale. VIISKÜMMEND EUROT ja mille eest?

Pean sissejuhatuseks alustama lugu vist sellest, et ma juba umbes nii pool aastat olen oma silmanägemise pärast muret tundnud. No minu arust on see lihtsalt ülikräpiks muutunud. Kui ma väljas käin, on kaugusesse vaadata ülimalt ebamugav ja hägune ja kui ma vahel mõnd objekti justkui teravustada tahan, pean ma sellele pikemalt peatuma jääma, et silmad kohaneks. Ja mõnel juhul nad ei teravustagi asja ära ja siis satun ma ahastusse – APPI ma jään pimedaks!Bloodsport-VanDamnBlindScream

Samamoodi on ka kodus olnud. Näiteks istub Annabel diivanil ja mina vaaritan samal ajal köögis. Räägin temaga juttu ja vaatan siis tema poole, meie vahel on ehk 3-4 meetrit, ja ma näen teda lihtsalt natuke uduselt. No niivõrd uduselt, et ei erista täpselt ära kus täpselt algab nina või miskit. Ei näe selgeid piirjooni. Samamoodi on ka tänaval inimestele näkku vaadates ja ma ei ole kunagi elus täheldanud, et ma ei näeks neid teravalt. Alati olen ju näinud.

Ilmselgelt niisugused udused pildid panid mind enda silmanägemise pärast muretsema, eriti, et olen aasta aega kodune olnud ja ilmselt päris palju lühinägemisega tegelenud (haha, mis väljend ja milline hobiala üleüldse :D). Mõtlen selle all seda, et olen aasta aega vaadanud palju asju enamjaolt 3-meetri kauguselt või arvutiekraani isegi et 50cm kauguselt. Kõlab loogiliselt, et silmad on ehk sellega ära harjunud ja natuke kaugemale vaatamine on neile seega ebamugav või sootuks ära ununenud, või miskit seesugust.

Kuna ma teadsin, et silmaarsti vastuvõttudele on järjekorrad pikad-pikad, lausa pool aastat, panin ma esialgu endale aja lihtsalt silmanägemise kontrolli suvalisse prillipoodi. Sealne visiiditasu oli mingi 15-20 eurot ja juhul kui järgneb prilliost, siis ei pea seda tasuma. See on minu arust normaalne süsteem ja mul ei olnud kahju maksta seda raha selle eest, et minu silmi nii 20-minutit kontrolliti. Ma tundsin, et minuga tegeldi ja taheti välja selgitada olukorra põhjust.

Kahe uurimuse (ekraanilt tähtede lugemine ja mingi masinaga silma vaatamine) tulemusena määras ta silmadele -0,25 kuni -0,75, aga prillide soetamist ega kasutamist vajalikuks ei pidanud. Silmade olukorra hindas ta siiski väga heaks ja et ma nägevat siiski paremini kui enamik, kes sinna murelikult oma silmade pärast tulevad. Küll aga ütles ta, et kui mind ennast jääb ikka miski kripeldama, võiksin ma ka silmaarsti juures käia, sest neil on võimalik teha rohkem uuringuid ja teste ja täpsemaid tulemusi anda, kui prillipoes.

Kuna mu nägemine mind siiski endiselt häiris ja viimasel ajal rohkem kui enam, ma seda südamerahuks teha mõtlesingi ja sain Kreutzwaldi silmaarstikeskusesse aja juba nädala pärast. Visiiditasuks oli, nagu ma eelnevalt nimetasin, 50 eurot, aga nagu ma kuulnud olin, siis on enamik silmaarsti visiite 30-50 eurot, seega kallis lõbu. Paraku aga on silmaarstivisiidiga ka selline lugu, et isegi kui prillid määratakse, pead sa selle visiiditasu ikka kinni taguma ja lisauuringite eest tuleb veel lisaks maksta ja ega needki odavad ei ole.anigif_enhanced-buzz-23747-1382120689-13

Ühesõnaga jõudis kätte siis üks ilus sombune sügispäev, mil ma vara ärkasin, et pool tundi kesklinna sõita, 50 eurot kulutada, saada sealjuures teada, mis mu silmadel viga on ja arvestada, et tuleb osta ka prillid. Trollipeatuses istudes ma veel mõtlesin, et “Kas üldse tasub minna. Äkki ei ole ikka vaja ja maksan täiesti tühja. Äkki ei läheks. Äkki ikka lööks käega. Vaata seda maja seal kaugel, Katre. Näed ju tegelikult jumala normaalselt? Okei, selle auto numbrimärk on hägune küll, aga.. suva ju?” Teine pool aga minust mõtles, et ah, käi ära ja saad vähemalt teada, mis viga ja enam ei pea selle küsimuse ja probleemi pärast pead vaevama. No olgu, eks ma siis läksin.

Kui lõpuks kohale jõudsin ja arstikabinetti astusin, kurtsin, mis viga ja andsin talle ka prillipoest saadud paberilipakad, kus olid kirjas sealsaadud tulemused. Arst palus mul siis jällegi istuda toolile, tegi VIIE MINUTIGA ära kiiruga täpselt need samad testid, mis tehti prillipoes (palus tähti nimetada ja vaatas mingi masinaga silmi + boonusena mingi erevalge tulega ka). Ma ütlen ausalt, et ma kõiki tähti ekraanilt nimetada ei suutnud, no neid pisemaid, mis ta küsis ja eksisin, kas tegu oli O või C-ga, H või N-ga või P või R-ga. Siiiiiiiiiski ütles ta, et ei tea tema, mis mu silmadel viga on ja mis mind häirib, sest ka tema hindas minu nägemise heaks ja prillid ebavajalikuks. Okei, jehhuuu! Kes ikka tahaks prille kandma hakata, eksole, AGA…

…AGA mind häiris ikkagi see, et ma olin seal reaalselt ka ainult VIIS minutit ja pidin selle eest maksma VIISKÜMMEND eurot. Lisaks viiekümnele eurole kulutasin selle viie minuti jaoks pea tund aega trollisõidule, mis on minu jaoks ikka ülim ajaraisk. Oi, ma olin pahane. Mõtlesin aina, et ma oleks selle ajaga saanud teha miljon kasulikumat asja ja osta selle eest viiskümmend palju vajalikumat asja. :( Ühtlasi tundsin, et oleks võinud ikka seda sisetunnet usaldada, mis mul trollipeatuses oli, ja lihtsalt minemata jätta.tumblr_mbanfjKt781rpb2f6

Tegelikult on visiiditasudega selline lugu, et ma saan nendest summadest kohati aru või õigemini üritan saada ja enamjaolt on need ka täiesti õigustatud. Ses-suhtes, et kui ma lähen silmaarsti juurde ja minuga tegeletakse seal 30min-2h, siis olen ma ju ilmselgelt piisavalt kaua arsti aega kulutanud ja ta on selle raha nö ära teeninud. Selle viie minutilise sessiooni eest ei oleks ma aga tahtnud isegi mitte viite eurot maksta.

Samamoodi on Tallinnas kallis loomaarstikülastus ja ma saan ka sellest aru, miks see kallis on. Ja mul ei ole seda kallist summat kahju maksta, kui ma lähen arsti juurde ja mu looma probleemiga tegeletakse reaalselt ja ma saan selle visiiditasu eest palju kasulikku informatsiooni ja head ravi vms. Samas ma leian, et on PALJU maksta 18 eurot visiiditasu selle pärast, et mu kassile kahe minutiga 3-eurone vaktsiinisüst tehtaks. Ma võiks samahästi ka ise kuskile tema kaelavoltide vahele selle nõela ju suruda ja selle raha kokku hoida või on see tõesti nii täppisteadus?

Seega võiks minu arust visiiditasusid küsida siiski vastavalt kliendile ja vajadusele. Minul oleks kohatu küsida oma kliendilt VIISKÜMMEND eurot, kui ta tuleb mu juurde põhimõtteliselt täiesti tervete silmadega ja see saab ilmselgeks paari minutiga. Mul oleks arstina kohatu küsida 18 eurot, et teha minutiga väike suts kellegi loomale. Võiks ju vähem küsida, kui tegu on normaalsemast lühema visiidiga?

Lõpetuseks aga korrutan üle, et noh.. mu silmanägemine on kahe arsti tulemusel täiesti super ja täiesti okei, seega mul ei ole vähimatki aimu, miks ma olen asju uduselt näinud või ette kujutanud, et ma neid uduselt näen. Kummalgi arstil ei olnud selle jaoks ka otsest selgitust, sest kuna mu silmad ei sügele ega kipita, ei kahtlustanud nad ka silma kuivust vms. Imetamine ja rasedus.. võivad mõjutada, aga samas tundub, et ükski arst sellise oletuse pärast pead ei annaks, seega pole see vist päris kindel. Aga noh, isegi kui mõjutaksid, siis ma oleks ju ikkagi ka arsti juures pidanud halvasti nägema, mitte hästi, seega whoknows mis mul viga on.

Mida muidu teie kallitest visiiditasudest arvate?

36 kommentaari

 • Moonika

  -0,75 hakkabki veidikene nagu igapäevategevusi häirima, eriti kui ei ole hea valgustus või silmad lihtsalt juba väsinud. Ise hakkasin alates -1,00 prille kandma, otsest vajadust ei olenud, nagu sinulgi, aga endal oli lihtsalt mugavam :)

  • Katre

   Mul vist oli see keiss ka, et vasak silm on sinna -0,75 poole (aga ikka mitte päris nii paljutki) ja parem silm näeb päris hästi. Kuigi mul parem silm domineeriv, siis vasak võib ikkagi vahel natuke häirida.
   Samas kui arst mingeid klaase prooviks ette pani, siis üks variant tegi nägemis teravamaks küll tsipake, aga ei tea, miks kumbki siiski ei arvanud, et mul siis mingid klaasid ka olla võiks. :D

   • Moonika

    mul on ka erinevus 0,5 silmadel. Eks nüüd ongi lihtsalt mugavuse küsimus :D kui sa ise tunned, et sind ikka päris tihti häirib, siis mina mõtleks prillide peale :D alguses ei oska nii väga puudust tunda neist, aga kui juba nägemisteravusega jälle ära harjuda, siis on harjumatu juba prillideta/läätsedeta olla :D

 • Maarja

  mul oli -0,5 ja tundis et ei näe ja arst kirjutas kohe prillid, ilma küsimata, kas soovin või ei ja ausalt palju kergem oli peale seda :)
  Ise käin silmalaseris ja kiidan väga :)

 • Neiu

  Issver küll. Mina käin Tartus ReFocuses (visiiditasu 5 EURI). Esimesed prillid määrati -0.5ga, aga öeldi, et kui ei taha, siis ei pea kogu aeg kandma. Ma ei kandnudki ja 1,5 aastaga läks miinus üle 3 korra tugevamaks, -1.75ks. Oleks kandnud, oleks ilmselt parem see lugu, aga mis sa nüüd enam ära teed.

 • Jane

  Mina sain ka oma esimesed prillid -0,75ga..tegi kaugele vaatamise ikka palju paremaks. Kissitamine kadus ära ja noh, üldse oli maailm kuidagi selgem. Samas jah, kui üks silm nii hästi näeb, siis tasakaalustab ilmselt ära ja kui kaks arsti arvavad, et pole prille vaja, siis ilmselt ikka pole ka :)
  Prillipood vs silmaarst- esimestel aastatel käisin pidevalt silmaarstil..aga siis, kui läätsed sain, hakkasin prillipoes käima. Pean n6ustuma, et seal on see värk kuidagi m6nusam. Sinu jaoks on aega, ei pea pikalt järjekorras ootama, saad k6ike küsida ja ma ei usu, et nad nüüd kuidagi kehvemalt kontrollivad..
  Tasu on päris korralik, ma isegi ei teadnud, et nii palju on..aastaid tagasi oli 50 krooni :D :D Seega…ilmselgelt jätkan prillipoes kontrollis käimist :D

 • H.

  Ma mäletan kui ma oma esimesed prillid sain, siis käisin ka eelnevalt aastaid kontrollis, sest noh koolis tahvlile ei näinud korralikult. Arst aga pidas aastaid seda normaalseks. Lõpuks ütlesin arstile, et ma ei saa enam nii, et no see häirib ikka väga, siis kirjutati hambad ristis välja prillid -0,25 vasak ja -0,5 parem. Nüüd on sellest möödas 5 aastat ja käisin prillispoes kontrollis. Kästi pool aastat oodata, et siis uuesti kontrolli minna. Lõpuks kui nüüd käisin ja uuesti kurtsin, siis kirjutati jälle hambad ristis välja uus retsept -0,5 ja -0,75. Tundub, et see prillide välja kirjutamine on nende jaoks pigem mingi ebameeldiv kohustus kuigi peaks nagu just olema nende töö.

 • Kiku

  Njaa. Ma enda silmanägemisest ei hakka parem rääkimagi, sest mul põhimõtteliselt polegi seda. Aga soovitan sul iga päev silmi treenida, vaata aknast välja kaugusesse ja siis jälle lähedale. Tee silmalihastele ringe, et vaatad üles, paremale, alla, vasakule jne.
  Olen ka harjunud koguaeg arvutis olema ja kui hiljuti käisin nädalasel puhkusel (linnatripp, palju ringi vahtimist jne). Mul õhtul silmalihased lausa valutasid sellest sõnaotseses mõttes ringi vaatamisest :P
  Aa ja mis puutub visiiditasudesse. Olen täiesti nõus sinuga. Ma ei tea palju hambaarstid näiteks võtavad selle eest, et nad vaatavad paari minutiga sul hambad üle ja ütlevad, et kõik on korras? Minul on väga vedanud enda hambaarstiga, mul pole oma 4 aastat midagi parandada olnud. Vahel võtab ta lihtsalt paar eurot nii öelda asjade määrimise eest ja on juhtunud isegi kui ma pole midagi pidanud visiidi eest maksma.

 • L

  Mul on sama jama, endale tundub, et nägemine on nii halvaks läinud, udune on. Ja siis käisin silmaarsti juures, mul läks küll kõigest 5 euri, ja oli ka, et midagi ei ole silmadel viga ja prille pole vaja. Mingi kaks aastat tagasi nägin kaks korda kaugemale selgelt. Mõtlesin, et äkki sellest, et väsinud on silmad vms. Samas siis kui sügis ja talv tuleb ja see sombune aeg, tundub, et on asi hullem, võib-olla sellega ka seotud.

 • :)

  Äkki on silmad lihtsalt väsinud? Näiteks teleka vaatamisest või arvuti kasutamisest? Või on silmad kuivad? Psta apteegist kunstpisaraid või midagi sarnast, äkki on abiks.

 • Silvia

  Ma olen su blogi juba pikalt jälginud ja mulle väga meeldib:) Kuigi ma visiiditasudest midagi arvata ei oska, siis ütleks, et nende liikuvate piltide tõttu siin postituses on väga raske teksti jälgida:/

  • Katre

   Mulle endale ka tegelikult see gifimajandus väga meeltmööda ei ole, aga kuna osade postituste juurde (nagu näiteks see sama siin), mida kirjutada tahaks, ei sobi mingisugune isetehtud pilt ja kuidagi kentsakas oleks ka mingi suvaline enda silmade pilt siia panna, a’la nagu kuskil delfis artiklite juures on sellised artiklipildid vms. :D

   Seega ma ei teagi, mis selle asjaga ette võtta. Variandid on suhteliselt sellised, et 1) ei postitagi selliseid postitusi, millele pilti ei oska panna, 2) kasutan gife, 3) ei pane üldse pilte (aga siis on minu arust liiga pikk ja tuim tekst, mida võib ka äkki kehva lugeda olla).

   Igatahes praegu sai nii. :(

   • Sille

    Mind isiklikult gif-pildid ei häiri, ma pigem alati imestan, kuidas selliseid sobivad leitakse, mis postitusse sobivad. :D

    Ja visiiditasud mu arust tihti ülehinnatud, kuigi saan aru, et sellega üritatakse piirata kliente jne.

    Mina sain prillid neli aastat tagasi, -0,5 mõlemal silmal. Kannan prille alati koolitundides ja autosõidul, sest ilma ei saa. silm ei erista asju ja väsivad kiiresti sellest suumimisest, kui prille ei kanna. Millises prillipoes Sa kontrollis kãisid?

 • Helen

  Mul on samasugune probleem olnud juba varsti 10a aga silmaarsti juures selgus hoopis, et mul on “+” silmad, kuigi probleem oli siiski kaugelenägemisega, mitte lähedale. Määrati ka prillid. Koolis ma neid kandsin, aga mida vanemaks ma sain seda harvem sattusid nad mul kotti ja veel harvem ette. Vast peaksin kunagi uuesti minema. Hetkel ei tunne aga vajadust. Mina käisin silmaarsti juures Mustamäe haigla kõrval. Ma muidugi ei tea kas seal enam on sellist kohta, aga seal vaadati silmad ikka põhjalikult üle.

 • Gätlin

  Ma ei maksnud haiglas silmaarsti eest, siis olin alaealine ka muidugi. Ma oli samuti kabinetis VIIS MINUTIT, tegi seal oma protseduurid mulle ära. Ütles, et mu silmadega on kõik korras. Kui hakkasin rääkima, et ma ei näe koolis tahvlile viskas ta mind ukse taha lihtsalt. Arstiga koos töötav õde tegi laias kaares ukse lahti kui tahtsin oma murest rääkida ja mind saadeti ukse taha väitega, et minu silmadel pole häda midagi. Ja tegelikult ei olnudki, mul migreenihood lihtsalt, liiga ere valgus, ka päike kui see näiteks autoga sõites silma paistab…Klassiruumides on liiga ere tehisvalgus, mis valgelt tahvlilt peegeldab ja pärast kahe tundi oli mu juhe koos lihtsalt, pea valutas, vahel iiveldas….Ja praegugi kui mõnes loengus viibin kauem kui pool tundi, siis õhtuks on peavalu karanteeritud…

 • Helen

  Mul on prillid a nägemine on -0,5. Paljud vigisevad, et nii väike miinus, et miks prille kanda, aga just ongi see kerge hägusus ja fokuseerimise teema, mis muret valmistab. Aga prillidega kadus see täiesti ära.

  Kas silmaarst ikka tilgutas silma seda mingit tilku, mis lõõgastab silmalihaseid (ja pärast mitu tundi ei näe hästi, sest pupillid on megasuured), et saaks paremini kindlaks määrata, kui kehv see nägemine ikka on?

  Käisin isegi KSA’s kontrollimas tasuta (neil aegajalt on kampaaniad), sest nad kontrollivad põhjalikumalt, kui kusagil mujal silmaarsti juures või prillipoes.

  • Katre

   Ei pannud silmatilku ega midagi. No ühesõnaga talle oli nagu paari minutiga selge, et mul nägemine hea ja et pole põhjust lisauuringuteks. No ju siis ei ole ka, mina ju ei tea. Elan edasi, ega tegelt nii häiriv ei olegi ja äkki läheb siis üle vms. :D

  • Silja

   Mul kunagi prillipoes kontrollides isegi pandi neid tilku. Siis selgusid ka minu minimaalsed miinused, või noh, üks silm oli ikka 0 ja teine vist oli -0,5 või -0,75. Aga kuna ka koolis tahvlile nägin kehvasti ostsin prillid ära. Aga vali sa uduse silmaga omale sobivaid prille! Nüüd on mul silmad kehvemaks läinud, aga omast laiskusest kannan harva prille, kuigi tunne, kuidas silmad väsivad. Pean vist läätsemajandusele üle minema.

   Visiiditasu 50€ on küll üüratu sellise põhimõtteliselt mittemidagi tegemise eest. Olen just hiljaaegu pidanud vanaemaga silmaarstil käima ja meil Rakveres nt on küll vaid 5€ visiiditasu (pluss õnneks kordusvisiidid siis tasuta).

 • K

  Mina sain samuti esimesed prillid -0,5-ga, öeldi, et ilma nendeta ma igapäeva toimetusi tehes “ellu küll jään”, kuid tuleb lihtsalt ekstra hoolikas ning tähelepanelik olla. Oht tekib aga siis, kui silmad (või ise) ara väsivad. Eriti märkasin seda autoga sõites, isegi värskelt ja puhanult ning heades valgusoludes, et liiklusmärgid muutusid selgeks/teravaks ikka natuke liiga hilja ning see võinuks mingi hetk ohtlikuks muutuda. Esimest korda enda prille kanda oli samuti elamus omaette- HD, täiesti uskumatu võrreldes eelnevat elamist udukogus. Nii et, kui Sa arvad, et Sinu elukvaliteet siiski praegu natuke kehvemapoolsest nägemisest kannatab, siis tasub kaaluda prillide soetamist. On abiks küll! :)

 • Sirli

  Ma käisin alles kaks nädalat tagasi silmaarsti juures. Instrumentariumis on visiit 9€ (prillitellijale tasuta). Mina läksin muidugi kindla veendumusega, et uued prillid tellida, sest eelmised olid väga kriimulised ja kulunud. Seega – tasuta (muidugi prillid ja klaasid on üüratute hindadega).
  Esimesed määrati mulle siis kui üks silm oli -0,5 ja teine -0,75. Nüüd, 7 aastat hiljem, on mõlemil -0,25 juurde tulnud ja uued prillid tegid minust jälle nägija ;)

 • Keegi

  Mina pidin hiljuti maksma hambaarstile üle 50 euro sisuliselt mitte millegi eest. Mu hambad olid täiesti terved, ta määris mulle pähe kuidagi sujuvalt röntgeni (ütles, et peaks ikka igaks juhuks tarkusehambaid kontrollima, kuigi mul pole nende suhtes mingeid pretensioone siiani esinenud). Kraapis natuke kaariest ka, mida tema enda sõnul peaaegu üldse ei olnudki. Ma olin päris sõnatu seda arvet nähes. Tundsin end petetuna, sest see arst oli kuidagi pealetükkiv ja tundus nagu ta tahaks minu pealt teenida. Tema sõbralikkus tundus mulle võlts.

 • LihtsaltMelon

  Nagu misasja? Mina sain oma esimesed prillid küll 0,25 ja 0,5 miinusega. Ma ei saa aru, kuidas öeldakse, et need on kroras silmad EI OLE JU! See ei tähendanud, et ma koguaeg oleks prille kandnud, vaid lihtsalt koolis kui vaja kaugele näha. Ma ei kujuta ettegi, kuidas ma ilma hakkama oleks saanud kuna alati tõesti ei ole võimalik esimeses reas istuda. Ja see ju kahjustab silmi (väsitab) kui pead tihti kissitama ja silmi pingutama, et kaugemale näha.

 • Liis

  Ma käisin just hiljuti hambaarsti juures. Mu aeg läks 3 min üle, sest arst oli mingi suvaka vahele võtnud ja sellega läks kauem. Ma olin juba püsti tõusmas ja ära minemas kui mind lõpuks sisse kutsuti. Kogu edasine visiit kestis kolm minutit kui arst mulle korra suhu kiikas, paari hammast torkis ja siis ukse poole lükkas, et kui ikka valutama hakkab siis tulgu ma tagasi v mingu erakorralisse hambaravisse. Arst veel ütles, et ta mult raha ei võta. Paar nädalat hiljem kargas mulle meilboksi kiri, et mul on võlgnevus 9 eurot (!!!). Saatsin siis kirja, et no kammoon, ma ei maksa 3-minutilise visiidi eest 9 euri kui selle aja jooksul isegi ei tehtud midagi. vastuseks sain, et hambaravi on tasuline teenus ja arve tuleb maksta. Nii, et jah, tundub, et kui visiit on juba hiljaks jäänud siis parem on üldse kohale mitte minna, sest vastasel juhul visatakse sind kiiresti uksest välja ja esitatakse arve ka veel pärast. Visiiditasu on jah minumeelest summa, mida sa PEAD maksma, et üldse ukse taha saada. See, mis arsti juures reaalselt tehakse pole enam kellegi asi.

 • Pääsu

  Mina kannan prille ning minu prillid ongi 0,5 võrra nõrgemad, et oma silm samuti vaeva näeks. Olen saanud täpselt korrigeeritud prillid ning paari nädala pärast on nendega vaadates juba kergelt hägune, ehk siis see 0,25-0,5 erinevus. Polnud nendest uutest prillidest mingit kasu peale meelehärmi.
  Selle 5 minutiga saabki ju selgeks, et tõsisemat probleemi ei ole ja täpsemaid uuringuid lisaks enam vaja ei ole. Su silmaarst tegigi need täpsemad uuringud ära, mida prillipoest soovitati. Kuna see käib kiiresti siis võiski kahtlane tunne hinge jääda.
  Kuivad silmad ja pikk arvutiga töö, teleri vaatamine võivadki sinu kaebuseid põhjustada. Ka nägemisteravus pole enam ideaalne sageli just selle pideva silmade pingutamise pärast.
  Tegelikult oli ju uudis tore, et kõik on korras. Kujuta ette, kui sa oleks tulnud teadmisega, et su silmapõhjade vaatlusel oleks midagi halba selgunud, mis põhjustaks näiteks pimedaks jäämist. Ma täitsa kardan, et kunagi vanaduses see minuga juhtub. Glaukoomi kannatan ära, see on enamikel vanadel inimestel. Aga pimedaks jäämine ja see, et midagi ei saa parata, on hirmus. Lihtsalt ootad, kuidas näed järjest vähem ja mingid latakad on silme ees, mis suurenevad, kuni lõpuks ongi kõik.
  Arsti visiit ongi sama hinnaga, ei saa ju tahta, et lihtsa haigusega arsti juures käimine on odavam kui raske ja tõsise haigusega. Sellise süsteemiga võiks siis ju ära surra, sest pole lihtsalt arstile maksmiseks raha. Ja arst pole huvitatud väikeste hädadega inimestest, sest nende eest saab raha vähe. Ning paratamatult tuleb meie kõigi elus aeg, kui arsti juures käime tõsiste probleemidega. Õnneks on meil siiski praegune tasuta süsteem veel olemas ning seal saab 5 eurose viisiiditasuga hakkama.

 • Lugeja

  Eraarstikeskused ja kiirelt saadav visiidiaeg ju maksabki. Oleksid tavahaiglasse silmaarstiaja pannud, oleksid maksnud 5 eurot ning oodanud visiidiaja kätte jõudmist vähemalt 2 kuud :)

 • mina

  ma arvan, et pöördu mõne teise silmaarsti juurde. sul kontrolliti ju ainult silmanägemist mitte ei uuritud põhjust, miks aeg-ajalt nägemine terav ei ole. minu tuttaval oli sarnane asi, et vahest lõi silme ees uduseks ja nägemine polnud hea, muidu prille pole, ja talle määrati miski silmapõhjade massaz vms.
  mul endal kogemus allergoloogi juures käimisega. Lootes kiiret abi saada läksin eraarsti juurde ja paraku mitte kõige parem valik ei olnud. Ta ei aidanud meid üldse. Küsis ainult, mida me üldse ootame ja rääkis kui kallid kõik protseduurid on ja et neid pole küll mõtet teha. Lahkusime sealt sama tarkadena kui minnes ja visiiditasu võrra vaesematena. Riikliku arsti juures tehti vajalikud testid ja saime ka murele lahenduse. Kogu pika jutu mõte, siis, et tasub põhalikult uurida ennem kuhu ja kelle juurde minna.

 • Kati

  Isver ma loen su juttu ja ei suuda ära imestada. Minul oli selle silmanägemisega täpselt sama lugu. Tundsin, et ei näe asju enam nii selgelt ja olin enam kui kindel, et vajan prille. Õnneks leidsin ma üles ühe vana peretuttava kes on optometrist ning käisin tema juures ühes prillipoes oma silmi kontrollimas. Visiiditasu ma paraku ei mäleta aga kui see oli siis üsna väikene ning mõlemalt silmal siis -0,25. Ka tema väitis, et ega mul neid prille nii väga vaja ei ole ja näitas mulle mingite “näidisprillidega” kuidas ma näeks, aga siiski soovisin ja kirjutas mulle retsepti välja. Prillid tellisin hiljem mujalt ja keegi ei vaadanud mu väikese miinuse peale viltu. Seega see on küll puhtalollus, kui inimene tahab ja tunneb siis peab ikka retsepti prillidele saama.

 • Haldjapiiga

  Mina räägin hoopis seda, et sa võiks nüüd seal kellegi peale kaevata ja teatada neile päriselt, et ei tohiks mitte millegi eest raha võtta. Sest Su blugi päriselt loetakse ja kui sa hakkad avalikustama kes nad sihukesed on, siis sinna enam ei minda. Kõik.
  Ma käisin kõrvaga perearstil, kes siis arvas, et on kuulmekile rebend, pistis saatekirja näppu ja tahtis et ma mingi kõrvaarsti juurde läheks. Helistasin siis Pärnus, seal seletati midagi suhteliselt suvalist, et tasulisi aegu pole ja tasuta on saja aasta pärast aga helistagu ma iga jumala hommik, siis selge kas keegi on ära öelnud ja ehk päeva peale on aeg. Et selline asi ei olnud võimalik(nende avamise ja minu viimase hommikuse bussi vahel oli täpselt 20 minutit!!), siis helistasin Tartu kuhu sain mõne päevaga, oleks saanud pmst järgmisel hommikul kohe, aga kuna selline pikk reis nõudis natukene planeerimist võtsin mõni päev hilisema aja. Visiiditasu 30 eurot, uuringute eest midagi juurde maksma ei pidanud. Esimeselt arstilt sain muidugi sõimata, et miks ma ometi oma raha raiskan ja ilma teise otsa igasuguse probleemita kohale tulen, sest loomulikult ei olnud mitte mingisugust kuulmekile rebendit.
  Aga… Kuna mingi jama nad ikkagi tuvastasid, siis tehti mulle testid millistest Pärnus saab ainult und näha ja ma sain teada millised probleemid mind tulevikus ees oodata võivad, siis ma ei kahetse hetkeksi et läksin.

 • pepe

  Selline nägemishäire võib olla ka ärevushäire sümptomiks. Minul on esinenud sellist hägusust ja kummalist mitte-hästi-nägemist ja minul on ärevushäire. Muudeks sümptomiteks veel aegajalt pearinglus, iiveldus vahel ja sisemine värin. Kusjuures paljud ise ei teagi, et neil ärevushäire, selle asja algstaadiumis vähemalt mitte. Siis esinevadki igasugused kummalised tundmused, mis mõneks ajaks ise mööduvad.

 • Neiu

  Kusjuures, kui sa tulevikus autoga tahad sõita, siis pead sõites raudselt prille kandma, vastasel juhul võid sa liikluses suht ohtlik olla.

 • Riin

  Mulle kunagi ütles üks silmaarst, et sügisel inimesed arvavadki, et nad näevad halvemini, sest suvel on nii palju valgust, et silmad harjuvad sellega ära ja kui sügisel siis järsku kogu aeg hästi pime on, siis silmad ei jõua nii kiirelt järgi ja siis tekib tunne nagu näeks kehvemini. Väidetavalt pidigi sügisel rohkem rahvast ka silmakontrollis käima.

  Kuigi jah, mina sain ka oma esimesed prillid kui nägemine oli -0,5, sest mul oli vaja ka koolis tahvlile näha. Muidu ma arvaks, et mida hiljem sa neid kandma hakkad, seda parem (no v.a kui sul ikka suur miinus juba on), sest silmad võivad kiirelt laisaks muutuda.

  Aga ma soovitan tuleviku mõttes Norman Optikat või Pro Optikat (Rocca al Mares vähemalt on VÄGA meeldivad töötajad). Norman Optikas tehti mulle omaalgatuslikult ja tasuta ka silmapõhjade kontroll, et näha ega läätsede kasutamine mu silmi pole rikkunud (sest ma kannan aastaid läätsesid). Ja Rocca Pro Optika on mu sõbrale mingid eritestid teinud, sest tal on mingi teema silmadega, et tal vaja eriprille ja kõik olid ka väga meeldivad.

 • tafkav

  Ma oma esimesed prillid umbes täpselt Sinuvanuselt sain täpselt sama nägemisega (kui õigesti aru sain, et vasak -0,75 ja parem -0,25). Kandsin neid vahelduva eduga – esialgu oli täielik vaimustus, et jälle selgelt nägin, aga enda arvates nägin ma prillideta kenam välja (prillidega aga asjalikum). :-) Praegu on mul nägemine ühel silmal -1,75 ja teisel -1,25 (vist) ja päeval kodus ei viitsi prille kanda – kotkapoeg retsib neid hoolega, kui korrakski tähelepanu kaob. Aga väljas küll ilma ei käi, kui just ei unune – kaugele vaadata on tüütu.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga