igapäev

Mõistmaks blogijaid ja blogimisele kuluvat aega #2

Tegu on 2.osaga teemal “Mõistmaks blogijaid,” et asjaga mitte kursis olevaid inimesi selle blogimisele kuluva ajaga natuke rohkem kurssi viia. Esimese osa leiab SIIA vajutades.

Põhjus, miks, on lihtne. Me tihti lihtsalt ei mõista, õigemini EI OSKA mõelda, kuidas üks või teine asi täpsemalt välja näeb, millega me ise pole kokku puutunud. Ma olen seda omal käel kogenud, arvates ühest ja teisest tegevusest kergekäeliselt, et “ah, mis see siis ikka ära ei ole” ja asjasse natuke rohkem süvenedes kätega peast kinni hoidnud ja kostnud “omg, kui… sügavale saab ühe pealtnäha nii lihtsa asjaga kaevuda.” See on lihtsalt.. üllatav, kui palju me ei tea ja ei oska arvata. :D

Ka vastupidises võtmes olen seda kogenud ehk siis minu tegemistest nagu blogimine, photoshoppimine, pildistamine, striimimine vms, on arvatud, et tegu on imelihtsa asjaga, mida on imelihtne teha ja kui keegi veel sellise asjaga raha teenib, on tegu “easy money“-ga. Aga tegelikult ei ole asi ikkagi NII lihtne, nagu ta pealtnäha ju inimestele paistab.


2.1 Blogipostituse lisad
Nagu paljud asjad siin maailmas, sõltub ka see punkt blogijast kui inimesest ja tema nägemusest ja standarditest. Kes vajutab kohe pärast postituse valmis kirjutamist nupule “avalda” ja kes tahab postitusse ka midagi juurde lisada, et seda natukene rohkem ilmestada.

Pildid, gifid internetist
Vahet pole, kas blogipostituses olevad pildid on otsitud internetist või tehtud ise. Selles mõttes, et nii üks kui teine tegevus võtab AEGA! Näiteks võib postitusse sobivate gifide või piltide leidmine võtta vabalt aega 15-30 minutit.

Ise pildistamine
On palju blogijaid, kes pildistavad pildid blogisse ise. Ka niisugune tegevus algab mõttest, MILLINE pilt postitusse üldse sobiks. Sellele järgneb teostus, mis ühe või teise asja puhul on kergem või raskem (toidupilt, meigipilt, riietusepilt, lapse pilt, kodu pilt, suvaline klõps vms).

Ka siis on pildi tegemisel oma tagamaad. Me oleme pildi tegemiseks läinud kodust välja, teinud valmis söögi, teinud endale meigi, koristanud kodu, valinud selga riided või mis iganes. Kõik see vajab jällegi lisatööd ja aega.

Muidugi on ka päevi, kus mõni pilt saab tehtud igapäevatoimetuste käigus ja seda ei saa loetleda blogikirjutamisele kuluva aja hulka ja selle kõrvale on imelihtne kiiruga mõni tekst vorpida, aga minu arust on need lihtsad päevad blogijate puhul siiski vähemuses. :D

Piltide töötlemine/Photoshop
Kes ise pilte teeb, see teab, et ka piltide läbi vaatamine võtab teine kord oma aja. Blogipildid ei nõua muidugi ilmatuma suurt tuuningut, vahest ehk ainult värvide sättimist ja teravuse lisamist kui sedagi, aga see oleneb juba blogijast, mis on tema standardid tema piltide töötluse osas. Kes rohkem ja kes vähem. Fakt on, et piltidele tähelepanu pööramiseks kulub aega kõigil.

Isegi kui mitte tegeleda omaenda klõpsitud piltidega, tuleb aeg ajalt ette, kus blogipilt tuleb kokku panna Picmonkey/Photoshopi abiga. Ega seegi ei käi päris sips-sops ja võtab mõned minutit kuni mõnikümmend minutit aega. Võimalik, et isegi rohkem, kui selle tegemisele on kohe erilist tähelepanu pööratud. :)

Videoblogi/monteerimine
Videos käsitletava teema välja mõtlemine, “võtteplatsi” paika sättimine, enda korda tegemine, filmimine ja hiljem video KOKKU PANEMINE! Oh jeerum. Ma olen mõned korrad seda asja proovinud ja see on kohutav, palju see aega võtab. Minu poolt täielik respekt inimestele, kes viitsivad videoblogisid tihti teha.

Kulunud aeg?
Ma julgeks pakkuda, et 15-minutit kuni MITU tundi kulub blogipostitusse lisatavate piltide või videote näol raudselt ära. Olenevalt siis kas tegu on netist otsitud pildiga, töötlemata pildiga, Picmonkey kollaažiga, töödeldud piltide seeriaga, kindla fotosessiooniga, video monteerimisega vms. Väga paljud blogijad on öelnud, et keskmiselt võtab see osa postituse tegemisest aega kuskil 2 tundi (+töötlusele või monteerimisele kuluv aeg).

3. Pärast postitamist
Kui lõpuks on kogu töö nagu näiliselt tehtud, postitus valmis, PILDIDKI lisatud, lõpuks ometi postitus avaldatud, siis võib tunduda, et ongi blogija “tööpäev” läbi ja saab minna rahulikult oma “lihtsa töö eest” saadud tasuta manti näkku määrima või sõbrannadega veinitama. Aga ei. Ei ole nii.

Kommentaaridele vastamine
Kogu pull jätkub kommentaariumis. Mida loetum blogi, seda rohkem kommentaare. Muidugi, rõhutan sajandat korda, et oleneb blogijast, sest mõni blogija ei pööra kommentaariumile erilist tähelepanu, aga minu silmis üks õige blogija siiski suhtleb oma lugejatega kommentaaridele vastamise teel. Ka see võtab olenevalt blogipostituse teemast, kommentaaride arvukusest, pikkusest ja vastamise tihedusest oma aja.

Teiste blogide lugemine
Konkurentide või kaasblogijate tegemistega tuleb paratamatult kursis olla. Esiteks lihtsalt huvitab, millest nad kirjutavad ja teiseks tuleb mõnikord sealt hea idee, millest isegi kirjutada võiks. Teiste blogide lugemisele kulub pea kõigil blogijatel ikkagi.. “natukene” aega.

Statistika/sotsiaalmeedia
Iga blogija, kes tahab kuhugi areneda ja inimestel meeles püsida, hoiab silma peal ka igasugusel oma blogi statistikal ja hoiab seda aktiivsena. Facebooki konto loomine on ühel hetkel lausa kohustuslik samm. Instagrami pilte lisada ja facebooki postitust kirjutada saab küll igapäevaelu käigus teha, aga kui mõelda, et see on ka siiski blogiga seotud tegevus, saab ka selle mingil määral blogile kuluva aja hulka arvestada.

Loosimised
Statistika ja blogi edutamist meeles pidades korraldavad blogijad ka erinevaid kingiloose, mis ei erine muidugi tavalise postituse kirjutamisest eriliselt, aga vajab siiski natukene läbimõtlemist, mida läbi loosida ja mis moel loos organiseerida. Nõksuke aega kulub ikka.

Närvikulu
Ei tasu unustada ka seda, et blogi pidamise tõttu võib ühel hetkel blogija saada hunniku negatiivset tagasisidet endale krae vahele. Ja olenemata sellest, on sul paks nahk või mitte, mõjutab see blogijat emotsionaalsel tasandil üht või teistmoodi. Lihtne on mõelda, et “ärgu tehku välja” aga ega see nii lihtne päris ei ole. Muserdab ikka päris kõvasti ja ka sellel võib olla oma hind. Veedad tunde voodis teki all tihkudes ja oma mõeldes selle üle, kui S*TT su blogi ikkagi lõppude lõpuks on, hoolimata kõigest sellele kulutatud ajast. :D

4. KOKKUVÕTE
Pikk jutt, aga peamised punktid said nüüd ehk välja toodud, aga eks ikka iga asja kohta annab veel niiöelda alapunkte kirja panna. Kes kogu jada lugeda ei viitsi, siis siit kokkuvõtte alt leiab kogu ajakulu kohta lühemat infot. Ja kes siis tunneb, et tahaks mõne punkti kohta lähemalt lugeda, saab selle juurde tagasi minna ja seda teha. :)

Tänu 1.osale sellest postituste sarjast (link), sain ma teistelt blogijatelt ka tagasisidet, et aega kulub tõesti palju. Üritasin oma postitustes ära märkida need niiöelda keskmised ajakulud, mis mulle silma on jäänud, aga loomulikult tuleb arvestada sellega, et vahel kulub vähem aega ja teinekord hoopis rohkem. Mõni blogija ütles suisa, et temal kulub ühe postituse kirjutamiseks terve PÄEV kui mitte MITU päeva! Vot siis!

Nii et keskmine aeg (tagasihoidlikult), mis kulub:

blogi kujundamisele: vähemalt 1 tund, keskmiselt 1-4 tundi ja mõnel juhul kindlasti ka rohkem!
blogipostituse teema välja mõtlemisele/planeerimisele: mõni sekund – 1tund
postituse kirjutamisele: 15 minutit – 2 tundi või rohkemgi. Mõnikord tuleb postitust kirjutades uurida ka erinevat lisainfot, mida lugejatele edastada ja materjali läbitöötamist on palju.
sobivate piltide/gifide otsimisele internetist:  15-30 minutit
ise pildistamisele: 15 minutit – mitu tundi. Olenevalt kas siis kodune kiire klõps või läbimõeldum pildistamine.
piltide üle vaatamisele/välja valimisele/töötlemisele: 15 minutit – 1 tund või rohkemgi!
videoblogi tegemisele: miinimumiks julgen pakkuda 1 tund, aga tihti rohkemgi!
kommentaaridele vastamisele: kuni 1 tund päevas
Lisaks ka kulutatud aeg blogi facebooki lehte, instagrami aktiivsena hoides, teiste blogisid lugedes, neid kommenteerides, kingiloose korraldades, koostööpartneritega suheldes jne! lisaaeg omast vabast ajast

Kui see kõik nüüd kokku arvutada, siis tulemuseks saab ikka päris piraka ajakulu ja teps mitte ei piirdu asi iialgi vaid 5-minutiga ehk ajaga, millega me jõuame ühe postituse läbi lugeda ja vaadata.

Kui arvestada veel, et väga paljudel blogijatel on ka igapäevane põhitöö (ja üleüldse omad tegemised), mille kõrvalt nad aktiivselt blogivad, siis neelab ka blogi kui hobi päris paraja koguse aega enda alla. Me kõik teeme seda blogiga seonduvat muidugi meeleldi, aga lihtsalt.. et see ei ole päris nii suvakas ettevõtmine alati. ;)


Loodan, et niisugune postitustesari meeldis ja tuli kellelegi toredaks sissejuhatuseks blogimaailma ajakasutusse. Kas saite midagi uut teada ja kas arvasite, et see kõik nii palju aega võtab? Kas võiksin mingi muu ala kohta veel kunagi sarnast postitust teha? 

Või äkki on keegi kunagi kogenud oma ameti või hobi suhtes, et arvatakse, et ta töö on imelihtne kui ta seda tegelikult ei ole? Või et sinu ameti/hobiga teenitud kasum on kergelt saadud raha? Siis võid minuga ühendust võtta (katre@helevalgus.com) ja oma ametist/hobist lähemalt rääkida, kuidas see tegelikult välja näeb ja mis sinna kardinate taha siiski peidetud on. Tutvustame teistele ka. :)

11 kommentaari

 • Britt

  Kui ma seda lõpus olevat tabelit vaatasin, tekkis mõte, et see oleks tegelikult päris tore ja informativne tag, et saada teada palju erinevatel blogijatel nendele asjadele kulub :)

  Mul näiteks kulub postituse kirjutamisele üsna väike aeg, aga kui ma päeval jooksvalt kommentaaridele ei vasta, võib see mõnel päeval võtta 3h, kui mitte rohkem + sh. blogi lehele tulevad kommentaarid, blogi lehele tulevad sõnumid, isiklikule kontole tulevad sõnumid ja meilile tulevad kirjad :)

  • Katre

   Jaa, annab küll iga blogija kohta ka eraldi teha, kuigi ma arvan, et enamikul siiski mingid numbrid klapivad ja pika peale läheks ehk üksluiseks seega. :D Aga mingitest sektoritest mõned blogijad valida, kes nagu tuntumad, siis oleks kindlasti huvitav teada, palju kellelgi mille jaoks aega kulub. :) Hea mõte.

   Ja näed, meilidele vastamise unustasin ma täitsa, sest minu vabast ajast võtab see nulli, kuna kirju väga ei tule. Üksikud facebooki sõnumid vaid, millele kiirelt vastatud saab. :D Aga noh, Mallukal võtab emailidele vastamine ainuüksi teinekord vist terve päeva aega.. või võtaks, kui ta kõigile vastaks. :D

   Mind näiteks huvitaks ka, kaua kunstnikel või disaneritel läheb aega, sest ka nende töö tundub näiliselt imelihtne, aga tegelikult on selle taga ikka vast rohkem tööd. :)

 • Merlin

  Sa oled uskumatult tubli, et selliste postitustega hakkama said! Saab nüüd igakord inimesi siia saata, kui mõni jälle ei mõista, mis selle blogimise taga tegelikult on (:
  Minul ilmselt kulubki just piltide sorteerimise/töötlemise ja videode monteerimise peale kõige rohkem aega. Kuidagi kipub ikka nii olema, et ühe 5-10minutilise sessiooni tulemuseks on 100+ pilti, millest lõpuks blogisse jõuavad ju vaid mõned üksikud. Uuri ja puuri siis neid, millisel on silmad rohkem lahti ja suu vähem kinni jne jne. Videode peale kuluv aeg on teinekord aga päris.. hirmutav. Kui ikka reisil käid ja sealt siis paari tunnise videomaterjaliga tagasi tuled.. Esmalt vaata see algusest lõpuni läbi ja siis hakka lõikama. Ma olen vlogide kokku panemise peale ikka TUNDE kulutanud, ja seda mitu päeva järjest. Aga.. lõpptulemus on alati rõõmustav ja ilus mälestus ja see kompenseerib kõik!
  Kommentaaridele vastamine mul õnneks üldiselt aega ei võta (väikese blogi pluss pool?) ja ausalt öeldes ei kujutaks ettegi kuskohast ma selle 3h (jõudu Su näpukestele, Brit!:)) tööpäeva lõpus endale juurde pigistada võiks :D Kuigi tagasiside vastu pole ilmselt ühelgi blogijal midagi, olgu seda siis natuke vähem või natuke rohkem, ikka on alati hea seda saada!

   • Katre

    Hehe, aww. ^^
    Eks tegelikult siin ja seal mõned blogijad on seda mõnes postituses maininud, et see võtab aega (või kommentaarides), eriti kui keegi lugejaist tuleb ütlema, et miks sa enam nii tihti ei blogi. Aga keegi ei olnudki kunagi päris ajaliselt välja toonud, palju üks või teine asi aega võtab ja mõtlesin, et ehk oleks hea näide. :)
    Tore, kui meeldib või kui postitusest mingit tolku ka. :)

 • Katré

  Ma just sellepärast loobusingi oma kodulehel bloginurgast. Mõtlesin küll suure hurraaga, et nii hea kirjutada pikemalt mõnest projektist/tööst aga no jah.. Ühe postituse peale kulus terve päev ja rohkemgi veel ja tahtsin vähemalt kaks korda nädalas blogida, aga kuna see neelas nii palju aega siis venisid need vahed aina pikemaks. Nüüd on käsil kodulehe uuendamine ja sinna enam bloginurka ei tule. Hetkel vähemalt küll mitte. Nii et hands down kõikidele, kes suudavad seda 24/7 teha ning jõudu ja jaksu :D

 • Kätlin

  Minu ajakulu on umbes sama mis sinul sellepärast ma enam ei viitsigi nii aktiivselt kirjutada. Ja tegelikult kirjutan ma enda blogi enamasti endale meenutuseks ja neile kes meie tegemistega kursis tahavad olla, seega blogi aktiivsena hoidmine pole just prioriteet. Aga mõtteid millest kirjutada on pidevalt ja need tormavad peas, kuid tihti ei jõua neid kirja panna. Või siis kui mõtlen,et nüüd siis kirjutaks selle kõik üles ka mille peas valmis kirjutasin, on arvuti taga kerge “MÖH” olek ja sinnapaika ta jääbki :D

 • Miiu

  ma küll ei saa nõus olla postituste planeerimisele kuluva aja ja veel paari asjaga, mis puudutavad blogi sisu tohutut planeerimist, aga seda ütlen küll, et õudse taagana näiv videote montaaž muutub lõpuks päris lihtsaks ja valutuks protsessiks. esiteks õpid filmima nii, et montaaž nii vaevaline poleks ja teiseks saad lihtsalt võtted käppa. nii et hakka aga harjutama! aga muidu postituse üldise ideega olen nõus – mulle endale pole küll sellekohaseid märkusi tehtud (pole põhjust, ma ei saa kuigi palju tasuta kraami), aga ah sa kurat, kui kettasse ma lähen, kui keegi kuskil ütleb, et blogijad kerjavad tasuta asju ja ise mitte midagi ei tee. MIDA? hoopis ettevõtetel peaks natuke häbi olema, et nad tublisid ja töökaid blogijaid teadlikult (ja üsna nahhaalselt) ära kasutavad ja neid mingite 1€ omahinnaga huulepulkadega ära ostavad. :P

 • Kaie, www.uuskogemus.com

  Väikese lapse kõrvalt muutuvad paljud emad palju kodusemaks kui varem. Samas soovitakse end kuidagi teostada. Sel ajal kui laps uinub, magab või mängib on suurepärane aeg kirjutada blogi. Lõpult koristada ja kraamida ikka ei jõua.
  See aeg, mis blogimisele läheb ei ole võrreldav sellega, mis positiivse emotsiooni see tagasi annab. Ise õppisin just laupäeva õhtul blogillogo tegema. Sel ajal kui teised ööklubis jalga keerutavad, saan mina end arendada :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga