beebiblogi,  Ilu&Mood

Millised peavad olema lapse esimesed jalanõud?

Ma olen Annabelile juba kaks paari jalanõusid soetanud. Ühed tagant lahtised sandaalid Nextist, mis on pehme tallaga ja niiöelda prewalkerid (ostetud pigem, et vankrisse kleidi juurde särtsu lisada) ja ühed armsad lillelised papud H&Mist, millel kõva tald. Nüüd, kui see papude jalgatorkamise teema aga järjest aktuaalsemaks läheb, sest tsikk juba tatsab toe najal edasi ja oodata võib, et ta suvel ka esimeste sammudega alustab, olen aga tähele pannud, et ega see asi vist päris nii ei ole, et suvalised ilusad jalanõud jalga ja minek.

Esimesed jalanõud ei tohiks olla kasutatud
Kõige olulisim faktor, mis esimeste jalanõude puhul silma jäänud, on see, et need ei tohiks kindlasti olla kasutatud. Teise inimese jalas võib jalanõu oma kuju muuta ja seega kui sa torkad kellegi kantud asja oma lapse väljaarenemata jalale otsa, võib see lihtsalt talle halvasti mõjuda. Kõlab loogiliselt. Iga jalg on ju teisest erinev. Muidugi siinkohal mõned ütlevad, et see väide on rumal, sest esimesi jalanõusid ei jõua laps ju korralikult sisse või räbalaks kandagi, kui juba neist välja kasvab. Ühesõnaga ma arvan, et see on suhteline. Kui ma tõesti lapsele kaks korda olen asja jalga pannud, siis on ta ju ikkagi põhimõtteliselt kasutamata ja võib keegi teine edasi kasutada, aga kui näiteks kuskil buduaaris vaadata, milliseid kasutatud jalanõusid inimesed hingehinna eest müüvad, siis saan sellest väitest ikka väga aru küll.

Jalanõud peavad olema anatoomilised
Teiseks võiks jalanõul olla/peaks olema tugevdatud kannaosa ja kõrgem sisevõlv, vältimaks lampjalgsust ehk siis jalanõu peaks olema anatoomiline. Paljud odavamad jalanõud on näiteks täiesti suvaliselt valmis vorbitud – jäiga ja ühtlaselt sileda tallaga ja ilmselt mitte kuigi mugavad esimesteks sammudeks. Muidugi ei ole see aga alati nii ja odava raha eest võib vabalt jalanõusid leida. Lihtsalt tuleks tähelepanu kindlasti pöörata sellele, et sisevõlv oleks kõrgem ja kand toestatud.

Kas bränditooted tasuvad ära?
Mõni soovitab osta esimesteks jalanõudeks kallimaid brände, sest nende jalanõud on spetsiaalselt beebidele loodud. Mõni aga ütleb, et ainult brändinimi maksab ja erilist spetsiaalsust sealt oodata pole. Mina ise olen Nike fänn ja mõtlesin, et tahaks Annule ka esimesteks Nike, aga just spordibrändide jalanõusid näiteks ei soovitata. Silma on hoopiski jäänud, et soovitatakse Ecco, Clarks, Bibi, Playshoes, Naturino, Geox, Chicco jne, kuid ega needki just kõige odavamad pole. Mina ise olen mõelnud, et üle 50 euro väga ei tahaks näiteks maksta, aga esimeste oluliste sammude puhul olen nõus midagi sinna kanti välja käima, naiivselt lootes, et ta jalg väga kiirelt neist välja ei kasva ja et neist siis ikka kasu ka on. :D

Ühesõnaga kokkuvõtteks – esimesed jalanõud võiksid olla:

 • uued
 • lahtise varbaosaga (muidugi sobib see aint suvel)
 • korralikust materjalist (soovituslikult kinnise kannaga)
 • mitte väga jäiga tallaga ja mitte ka liiga pehmega
 • anatoomilised, kõrgem jalavõlvi osa, vältimaks lampjalgsust
 • pealt reguleeritavad (mugavam krõpsuga)
 • mitte liiga parajad, ega ka liiga suured (mitte suuremad kui 2cm)

Üsna keeruline, eh? Toon näiteks siia mõned, mis silma jäid:papud11 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6

Mis jalanumber mu lapsel on?
Et oma lapse jalanumbrit teada saada, tuleb jalg ilmselgelt ära mõõta kannast kuni suure varba otsani. Kõige parem on seda vist teha näiteks nii, et paned jala vastu paberit ja siis teed kriipsu sinna kus on suur varvas ja kriipsu sinna kust lõpeb kand. Siis saab pärast rahulikult joonlauaga mööda paberit mõõta ja ei pea vehkiva jalakesega jamama. No ja hea variant on üldsegi jalg paberile joonistada ja siis see välja lõigata. Nii saad poes jalanõule selle paberi sisse panna ja vaadata kas on paras. Siit lehelt saab vaadata tabelit, kus näitab mitu sentimeetrit vastab millisele suurusele.

Muidugi on oodatud kõik kommentaarid, nipid, väited ja muud asjad kommentaaridesse. Millised jalanõud olete oma lapsele esimeseks ostnud ja milline see jalanõu siis ikkagi olema peaks? Mida oskate soovitada? :)

38 kommentaari

 • Britt

  Meie ostsime Eileenile ka esimesed kaks paari Nextist, no ja järgmised kaks ka sealt-samast ja lisaks on siis ühed Nike omad ka. Ostsime siis kui juba kõndis ehk siis korraliku tallaga ja krõpsudega reguleeritavad.

  Kui täitsa aus olla, siis mingeid erilisi kriteeriume ei jälginudki. Võtsime küll seisukoha, et lapse jalanõude puhul hinda ei vaata, aga kuna Nexti omad tundusid päris korralikud ( ja vähemalt meie jaoks seda ka tegelikult on), siis saime ikkagi 2 paari raha eest, mis planeeritud ühe paari jaoks.

  Jalanumbrit mõõdame selle jaoks spetsiaalse paberiga, mis ühtede jalanõudega kaasa tuli ja see paneb päris hästi täppi :)

  Aga oi, kui kiirelt see pisikene jalg kasvab. Esimesed jalanõud said ostetud suuruses 19 ja juba 1,5 kuud hiljem tuli osta juurde suurus 21 ja sisetunne ütleb, et enne suve lõppu saab neid veel järgmises suuruses ostetud.

  • Katre

   Nojah, jalanõudega võiks olla nagu sokkidega. Ma nt praegu ei teagi Annabeli jalanumbrit umbkaudu ja olen sünnist saati talle 19/21 suuruses sokke jalga toppinud. :D
   Aga jah, ma hetkel ainult tahaks seda jalanõude puhul kindlasti jälgida, et see jalavõlv kõrgem oleks. Arvan, et on oluline, et see ikka kenasti välja areneks. Samas.. ma ei usu, et mu ema mulle mingeid spets jalanõusid vene ajal ostis ja mul on suht kõrge jalavõlv, seega.. whoknows, kuidas siis tegelt peaks ikkagi. :D

   • Britt

    No vahe on ka selles, et vene ajal ei olnud sellist valikut, et oi..nüüd vaatan kas krõpsude või paeladega, sädeleva või mittesädeleva, sellise võlviga või teistsugusega. Võtsid selle paari, mis olemas oli ( kui üldse oli) ja vsjo :D

    • Katre

     Ja siinkohal saab öelda seda, et “Vanasti polnud midagi saada, aga näed.. lapsed kõik kukkusid hästi välja ja ei juhtunud nendega midagi.” :D

     • Britt

      Kõik kindlasti ei kukkunud, minu arvates on meievanuste seas ikka väga palju erinevate haiguste ja probleemidega inimesi. Ei tea kui palju neist asjadest on seotud sellega kuidas tol ajal valikuid tehti :)

 • Lugeja

  Kui ta toas suvel esimesed sammud teeb siis õuesammudega läheb pigem aega, tõsi- käest kinni hoides saab ehk hakkama. Ma mõtlen et esimeste sammude jaoks ma pigem lahtiste ninadega just ei julgeks panna, kuna oht varbad katki saada, ent sandaalid on lapsele parimad, pealegi mitmeid kordi kergemad kui muud jalanõud. Mul on kodus 2,5a laps, tal on julgelt 30 paari jalanõusid juba, sest ta lihtsalt kasvab niiiiiiii kiirelt.

  • Katre

   Ecco valikus on selliseid sandaale ka, kus ees on kaitse vms. No et eest varvaste pealt tuleb ka keskelt rihm peale. Ehk sellised siis paremad?
   Aga jah, siin tuleb jälle meelde kuidas üks päev ühes beebigrupis üks tüdruk peaaegu nutma hakkas, sest kirjutas rõõmuga, et ta laps tegi esimesed sammud (ta hoidis lapsel kätest kinni) ja siis hakati inisema, et pole õige värk. :D

   Aga noh jah, Ann ka ehk suve lõpupoole, eks näis. Tema areng toimub nii üle päeva ja hetkel igatahes toenajal juba liigub edukalt edasi. :D

   • Lugeja

    Beebovõimlemises soovitati meil kõndimist harjutada üldse nii, et hoiad sõrmedega õlgadelt (bodyst). Laps harjutab siis ise rohkem tasakaalu hoidmist ja ühel hetkel kui valmis ja lahti lasta siis ta ei saa arugi:)
    Muidugi eeldab see temapoolselt füüsilist valmisolekut:)

 • Eveliis

  Täitsa pekkis, kus ma olen ikka rongaema. Ma ei tuleks selle pealegi, et hakata praegu seitsmekuusele lapsele jalanõusid ostes, mõtlema sellele, millised need olema peavad. Ainuke kriteerium, mida ma jälginud olen, on see, et need oleks ilusad:D
  Kingavalikus on nii odavaid second hand leide kui väga kalleid brändi jalanõusid. Vaene laps, et tal nii rumal ema on.
  Ma muidugi vabandan, et ma tsips naeran selliste asjade üle, sest eks ma saan ju mõttest aru, miks sellistele asjadele rõhku panna ja ma olen täitsa kindel, et ma söön varsti oma sõnu ja soetan Idale ta esimesed Eccod vms, noh kui ta ise kõndima hakkab, aga hetkel mõtlen ma küll, et me (pean silmas siis tänapäeva lapsevanemaid) pingutame ikka tiba üle küll.
  (ma ostsin ka Idale Chicco talvejope, kuigi sama raha eest oleks saanud terve perega Kariibidel nädal aega puhata. Enne rasedust olin raiunud, et mina selliseid oste kunagi ei tee:D )

  • Katre

   No ma ju ka ostsin esimese õhinaga talle lillelised imenunnud ja odavad HMikad. Ta oli ka siis umbes nii 6-7 kuune ja ma ei osanud mõelda sellele, mis võiks parem olla. :D Aga no, kuidagi on need jalanõuteemad rohkem nüüd silma jäänud ja rohkem selle koha pealt soovitusi tähele pannud. Eks ikka kõik tuleb siis kui teema aktuaalsemaks muutub. :)

   Talvekombe mulle HMi oma kõlbas ja mina jällegi ei teinud selles osas väga vahet, et mis see mitu korda kallim Lenne siis parem on. Ühtmoodi soojad ju mõlemad. :D

   • Eveliis

    Vot ei teagi…peaksime siin lausa kihlveo tegema. Veini peale? Mulle tundub, et ma jään selliseks “vanasti ju polnud ja jäädi ellu”-emaks. Kohe ise ka tahaks teada, kas hakkan muudele asjadele tähelepanu pöörama või mitte. Praegu topin Idale Burberryd kogu aeg jalga, sest need on ilusad ja kohe väiksed, KUIGI lugesin just, et see on üks mürgisemaid aineid kasutavam bränd üldse. (ma hetkel ignoorin seda uut teadmist. ei oska seisukohta võtta:D)

 • Karin

  Meie tütre kõige esimesed jalanõud olid pealt krõpsudega pehmest nahast Chicco omad, küll kasutatud, kuid sel ajal, kui need talle jalga panin, ta veel ei kõndinud.
  Päris esimesed tossud olid ka vähe kasutatud noname firma omad.
  Nüüd on tirts 1a 4k ja jookseb väga aktiivselt ringi. Praegu oleme mehega seda meelt, et jalanõud peavad olema uued (või väga vähe kasutatud) ning eelistame Ecco jalanõusid. Need lihtsalt on megakerged, pehmed ja mis väga oluline: ei pane jalga higistama. Mingisugused noname jalatsid, millel pole ühtegi õhuauku, panevad lape jalad nii hullult higistama, et võib sokke lausa “välja väänata”. Ei ole väga meeldiv see. Ise ka ei taha ju higistavate jalgadega ringi käia. Eccol on väga suur valik nii sandaale, tosse kui ka kingi. Kallid on nad küll, kuid oma lapse jaoks ei ole meil kahju seda väljaminekut teha.

  • Katre

   Ma mõtlesin alguses, et Noname on mingi bränd, haha. Kui esimest korda seda mainisid, et “noname firma” :D
   Aga jah, mulle ka hetkel sümpatiseerib Ecco nendest, mida vaadanud, kõige rohkem. Eks mingi aeg tuleb poes koha peal ka ise katsumas ja uurimas käia ja siis selgub, mis saab. :)

   • Karin

    Heh, võibolla jah natuke pahasti sõnastasin selle. :D Ilma firmamärgita oleks vast paremini arusaadav. :)

 • Age

  Lapsel, kellel pole jalgadega muresid, ei ole vaja mingeid toestusi ja kõrgeid võlve, need teevad jala laisaks. Uuri pigem ortopeedi arvamust, kui reklaamjutte. Jalats peab olema painduva tallaga ja kindlalt jalas, lapsel peab mugav olema. Suvel lase igal võimalusel paljajalu käia, see on kõige kasulikum jala arengule.

  • Kety

   Loen ja imestan, et siin ainult üks mõistlik kommentaar on. Tõepoolest, kust te võtate, et beebi esimesed papud peaks olema kõrge tallavõlviga? Meile arst ikka korduvalt rõhutas, et mitte mingil juhul ei tohiks seda olla. Just samal põhjusel, et jalg läheb laisaks, kui on võlvi alt pidevalt toetatud. Normaalne areng jääb sedasi ju olemata.
   Tallavõlvidega ehk ortopeedilised jalatsid on tõesti õigustatud alles mõneaastasel lapsel, kel juba hakkab lampjalgsus välja kujunema. Väikestel beebidel on aga normaalne, et talla all on rasvpadjandid ja tald tundub sirge. Need rasvapadjandid kaovad ise ära, kui laps kõndima hakkab. Ja kui jalga ortopeediliste jalatsitega ei rikuta!
   Kinnist kanda tasub aga arsti sõnul eelistada küll.

 • anni

  Ma ootaks sinu asemel ära selle aja kui reaalselt su laps kõndima hakkab. Väga tõenäoline on, et see juhtub alles sügisel või augusti lõpus vms, siis ei ole sul mõtet talle enam mingisuguseid kalleid sandaale osta ju.
  Samas kui suvel mingi koduhoovis kõndimist proovite, siis võib ta täiesti edukalt paljajalu kõndida, mis ongi tegelikult kõige parem.

  Ühesõnaga oota kõndimine ära :)

  Muidu oma lapsel on mulle kõige rohkem meeldinud sellised sandaalid: http://ee.nextdirect.com/en/x53770s1#885999, kannatagune on kinnine ja ees saab ka kõrgust reguleerida.

 • Kati

  Ma käisin sügisel lapsega arstil, sest kahtlustasin tal lampjalgsust. Arst rahustas maha ja ütles, et sellest, kas jalad lähevad lampi või mitte, saab alates kolme aastasest aru. Soovitas aga osta just kõigi Sinu toodud kriteeriumitega jalanõusi. Ainsa asjana mainis, et KÕIK jalanõud, isegi sandaalid, peavad olema kinnise kannaga. Just täpselt sellised nagu piltidel. :)

 • Kadri

  Ma leian, et kasutatud jalanõude turg võiks üldse olemata olla (ma ei räägi paar korda kasutatutest). Väikestel lastel on välja kujunemata jalg ja ilmselt on see mõju natuke suurem, aga ka täiskasvanutel on minu arust vaja kindlat toetavat jalanõud. Kellegi teise sissekantud jalanõud mõjutavad jala asendit ja toovad kaasa muid hädasid (jalavalud, seljavalud jms).

  Samas olen nõus, et jalanõud on kuradi kallid, eriti selle kohta, et nii pisikesed lapsed saavad neid vaid paar kuud kanda :/

  • Katre

   Üleüldse igasugused jalaseened jms – never knows. Mina ise kasutatud jalanõusid üldse ei suuda osta, no mis on ikka täiesti sisse kantud – sellised võiks inimene ikka ära visata mitte paari euro eest maha müüa ehk siis miks ta ise neid täiesti lõpuni või räbalaks ei kanna vms…

    • Katre

     Muidugi, aga 2 euri eest on võimalik korralike peale ka jopata. :) Mõni aga müüb oma reaalselt läbikantud nässakaid, mis kuskile ei kõlba enam ja arvan, et ka kitsikuses olev inimene ei pea aukudesse kantud jalanõusid oma lapsele jalga ajama…

    • Kadri

     Eks ikka tean. Mõtlesingi seda pigem ideaalses maailmas, paraku on majanduslikult raskes olukorras perekondi liiga palju ja hea, kui üldse ilmale vastavad jalanõud jalga saab… Ei saa öelda, et endalgi raha loopida oleks, aga olen siiski võimalusel alati uued ostnud. Korralikke leiab ka odavamaid kui Ecco jms.

     Üleüldse on jalanõud ja turvavarustus see, mille püüan alati uued osta, teised asjad on teisejärgulised, nt riided on mul ja mu lastel väga suur osa kasutatult ostetud/saadud.

 • Maarja

  Minu jaoks on ka kergus väga oluline, osad firma omad on ikka väga rasked nt vikingid, seega kummikuks olen crocksid valinud ja ka sandaalid/plätud on sealt :)
  Niisama kingatest/sandaalidest meeldivad mulle superfiti omad väga mõnusad :)

 • Lugeja

  Mina kiidan ka Superfiti omasid. Talvesaapad ka neil lihtsalt niiii kerged:) Tellisin kunagi netist lapsele talvesaapad, kohale tulid siis talla sees olid justkui telliskivid, megarasked lihtsalt.

 • B

  Mina ostsin lapsele esimesteks jalanõudeks Nike papud, siis edasi HM tenniseid mitu paari, veel ühed Niked ja siis Crocsi kummikud ja suvejalanõud. Crocsid tunduvad käes nii mugavad ja imekerged, et tahaks endalegi neid :D

 • Kätlin

  Kelli esimesed jalanõud, milledel ta ise kõndis, olid Chicco rihmikud. Kuna suvel läks ikka papusi ka vaja, siis panin talle jalga ka teise ringi Niked. Suuremalt jaolt kõndis ta ikka toas, ei osanudki nagu väga muret tunda, et jalanõu jalale halba võiks teha. Kuigi jah, teadlikult ostsin Chicco ikka sellepärast, et see on spets beebi jalale välja töötatud. :D

 • Katre

  Mulle tundus, et esimesed jalanõud võiksid olla võimalikult õhukese tallaga, sellised papu-tüüpi, et lapsel oleks võimalikult paljajalu käimise tunne ja ostsin sportdirectist sellised: http://www.sportsdirect.com/lonsdale-leyton-crib-trainers-027160?colcode=02716037
  Need olid odavad, kuid kvaliteetsed (ehtsast nahast), imekerged, väga mugavad jalga panna tänu krõpsule ja lapsele meeldisid ka väga, st ta ei kiskunud neid kunagi jalast ära ja liikus nendega väga sujuvalt, oli näha, et need olid jalas mugavad. Neid ja analoogseid mudeleid on saadaval ka teistes toonides, nii et vaata kindlasti sportsdirecti lehele:)

 • Liisa

  Kuna lapsed koperdavad ja kukuvad tihti , siis minu jaoks kindlasti on oluline, et sandaalid oleksid kinnise ninaga .

 • Kriks

  Esimeseks meeldisid mulle ka varbad turvaliselt peidus mudelid (taolised siis http://www.javari.de/Superfit-Freddy-200140-M%C3%A4dchen-Sandalen/dp/B00I9YO35M/ref=sr_2_56?ie=UTF8&cAsin=B00HLFMS6G&fromPage=search&sr=2-56&qid=1401783488142&clientPageSize=100&node=547277031&sort=shoesbrowserel2&page=2&nodes=547277031&dept=344077031 )
  Aga tegelikult tahtsin lapse jala mõõtmist kommenteerida, et kui seda paberile joonistamist teed siis kindlasti laps ikka paberil seistes, mitte süles istudes vms, sest mõõt võib vägagi erinev saada :) Enda lapsed olen kand vastu seina seisma pannud ja kiirelt harilikuga suure varba kriips põrandale ja juba nad minema nihelesidki. Ma siis jäin rahus tulemust mõõtma ja pesema :D

 • www.minajamuud.blogspot.fi

  Ma kommentaare ei viitsinud läbi lugeda, aga mõtlesin, et lisan siia omalt poolt kogemuse. Minu esimene laps võttis kõik jalanõud ja sokid esimesel kahel aastal jalast. Eriti vankris istudes. Ja nii ta oligi paljaste varvastega mõlemad suved.
  Kui laps õpib vastu talve kõndima, siis paksu lume sees tavaliselt ei oska ta seda nii kui nii. Olemata jalanõust. Ma ka arvan, et kui ikka jalanõudel on hea kvaliteet, siis kasutatuna on see ka hea valik.

 • lalala

  Clarksid on tõesti asjalikud, julgen kiita. Aga jah, vaadata et see sisemine võlv oleks kõrgendatud, kuigi ma olen vaadanud, et viimasel ajal on ka.suvalistel odavatel sandaalidel see anatoomiline tald.

 • Margit

  Soovitan uurida ka Naturino jalanōude kohta. Hind on küll kallis aga seda igati väärt. Eestis müüs neid kunagi üks Rocca pood ja müüb praegu Mon Amie. Nende kodulehel ka vist pisut juttu..kunagi oli ühe loosi ajal küll.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga