igapäev

Miks sa müüd oma hinge?

Eelmises postituses rääkisin ma sellest, kuidas mõned blogid ebaviisakalt oma blogist välja lingivad. Seekord aga tahaks kirjutada sellest, kui väga mõned inimesed üleüldse seda vihkavad, kui mõni blogipostitus blogivälistele linkidele viitada julgeb. Karjutakse “REKLAAM!” ja pistetakse jooksu. Või siis jäetakse nukker kommentaar stiilis: “Oh, oled sinagi oma hinge saatanale müünud. Sa olid enne palju normaalsem!” Oled ehk juba õigesti oletama hakanud, et juttu tuleb blogides reklaamimisest. Miks see inimesi häirib? Ma ei mõista.

Või okei, tegelikult natukene võin mõista küll, sest mind ka kunagi häiris, kui ma blogisid rohkem ajaviiteks lugesin ja ise ühte sellist ei pidanud. Häiris seetõttu, et minul isiklikult tuli ikka väike kadedus sisse, et näed.. sai suure kingikoti täie uhket meiki endale või saab omale lambist tasuta riideid. Kellele ei meeldiks tasuta asju saada, eksole? Paraku aga need inimesed, kes tavaliselt kommenteerivad, et reklaamid imevad, ütlevad, et nemad kadedad ei ole – neid lihtsalt häirib.

Aga miks see teid õigupoolest häirib? Blogi ju üldiselt justkui meeldib, sest te loete seda igapäevaselt ja ootate huviga uut postitust. Miks siis nii vastukarva teinekord on mõni postitus, kus teile tutvustatakse häid, ilusaid, sädelevaid, soodsaid asju, mida te ise võib-olla ealeski avastanud ei oleks?

Minule näiteks meeldib väga teiste blogidest avastada uusi asju ja mõnda neist endalegi ihkama jääda. Kui endale ihkama ei hakka, siis selline postitus üldiselt mu päeva ära ka ei riku. Vaatan lihtsalt mööda. Ja mind pigem pahandab kui viiteid, kust seda asja endale ka saada, ei ole, sest siis pean ma selle jaoks kommentaari jätma ja seda küsima või ise googeldama, kui huvi on. Lisaks, kui inimene kirjutab enda positiivsest kogemusest millegi kohta, saan ma ju kindel olla, et ma enda jaoks huvitavat asja täitsa uisapäisa ei osta, vaid tean, et keegi seda tõesti soovitab ja selle kohta ka muu lisainfo kandikul ette kannab.

Siinkohal peaks vist mainima, et paratamatus on, et ma teinekord ikka teiega midagi jagan ja jagada tahan. Eelkõige mõtlen ma muidugi sellele, et äkki võiks kedagi teist ka huvitada. Kui kasvõi kümnest inimesest üks leiab, et mõni viide oli talle kuidagi kasulik, on postitus minu jaoks igatahes asja ette läinud. Näiteks teemad lasteriiete, vankrite, lambavilla või mille iganes kohta, usun, et huvitavad väga paljusid. Või miks mitte tutvustada teile mõnd vähetunnustatud väike-ettevõtet, mille avastasin? Ja miks ma ei võiks teinekord näiteks jagada ka oma vaimustust maailma ilusaima põsepuna kohta, mille ma hiljuti soetasin?

Üldse olen märganud, et seda pahameelt tekib näiteks minu, Mallu ja täna ka Merje blogis.. ühesõnaga vist blogides, kus räägitakse oma elust, sest mingi imeliku loogika järgi ei tohi sellistes blogides mitte mingil juhul kokku puutuda mitte millegi muuga kui ainult selle inimese eraeluga. Ilu- ja moeblogijatele ei heideta kunagi midagi ette. Lisaks on jäänud mulje, et inimesed eeldavad, et millestki blogides see samune kõnealune asi blogijale kohe järgmisel päeval ukse taha ka potsatab. See vist häiribki ja tekitab hirmu reklaampostituste ees? Et äkki ta nüüd saab neid asju niisama? Teile teadmiseks, siis näiteks minul ei ole nii kunagi juhtunud ja ei eelda ma midagi sellist ka edaspidi, et juhtuma peaks.

Igatahes on blogimine nii minu kui paljude teiste jaoks hobi ja kui selle hobiga tegelemise eest sind teinekord keegi natuke premeerida tahab, siis kas mõne lugeja pahameele vältimiseks peaks sellele “Ei” ütlema? Kas sina lükkaksid pakkumise tagasi, kui keegi sulle su ihaldatud asja kinkida tahaks? Vaevalt. Ühtlasi on lihtsaim viis teinekord kingituse eest tänada blogides, mõistagi sellest ka natuke lähemalt ja pikemalt kirjutada.

Ootan ma huviga siia kommentaariumisse teie põhjuseid, miks te reklaami blogides vihkate ja miks teil mõnest üksikust postitusest kuus nii raske mööda on vaadata? Või kas olete mõnikord hoopiski mõnest blogist enda jaoks huvitavaid, soodaid ja uusi asju avastanud? :)

nomaiea1

32 kommentaari

 • Britt

  Mõistlikus koguses on minu arvates kõik okei. Kui aga juhtuks niimoodi, et muud enam lugeda ei saakski kui, et see ja too ja kolmas on kõik niiiii vaimustavad tooted ja nii ilusad, siis oleks küll, et okkk….

  Aga no üheski blogis ma veel nii hard-core reklaamimist näinud pole, nii et savi :D

  Aga tänu ühele sinu blogipostitusele leidsin ma endale mõnusa ja sooja kardigani :)

 • Liisu

  Vihkama on natuke liiga tugev sõna selle jaoks. Pigem mind häirib see toodete reklaam siis, kui tootjad saadavad samu asju paljudele blogijatele ja need siis kõik ühel ajal ja üsna samasuguseid arvustusi neist kirjutavad.
  Selle häiriva teguri lahendasin enda jaoks aga nii, et nendest ilublogidest loen nüüd ainult ühte :)
  Sinu blogis ei ole mulle aga reklaamid küll kuidagi häirivaks muutunud pigem on jah just põnev avastada, mis kohti veel olemas on :).

 • Laura

  Mind häirib pisut ainult see üks trend, mis paljude blogijate seas kulutulena levima on hakanud – Sheinside :D Sellele lisaks veel mõned Hiina leheküljed. Kui varem tegi blogija näiteks OOTD pilte, kus riided olid igaltpoolt erinevatest kohtadest ja alati oli huvitav vaadata, siis nüüd on enamus asju ainult Hiinast tellitud. Muu ‘reklaami’ vastu pole nagu midagi, ikka ju huvitav uusi ja põnevaid asju uudistada, eriti meeldib mulle eestimaise kraami kohta lugeda :)

    • Laura

     Kirjutasin just ka, et enne oli kuidagi.. huvitavam ja vaheldusrikkam, kui kõik veel Hiinast sarnast kraami ei saanud. Aga nojah, samas saan aru ka, milline naine ei tahaks tasuta riideid? Niiet no hate :)

     • Katre

      Selles mõttes küll, et pole enam nii huvitav neid outfite jms vaadata. Aga samas saab sealt siiski osasid asju soodsa ja hea hinnaga. Kuna ma ise hiina asjade tellimisega natuke skeptiline, aga samas meeleldi tahaks tellida, siis on jällegi tore, et keegi ees ära katsetab, kuidas suurus sobib või kuidas toode ka reaalselt välja näeb. :D

     • Liisu

      Tegelikult saab neid sheinside asju ebayst tellides näiteks veelgi odavamalt. Ma ausalt öeldes isegi natuke imestan, miks nad seal sheinsidest kõik tellivad, mujal on samad asjad ja hoopis odavamad.

 • I

  No kui ikka blogi muutub suures osas reklaamimise kohaks, siis ausalt öeldes on see ikka jama küll. Veel eriti, kui varem oli rohkem sellist niisama juttu ja arutlemist ning nüüd iga teine postitus mingi reklaam. Seda reklaami igal pool ju :)

  • Katre

   No ma näiteks ei leia, et ma nii palju midagi pidevalt reklaamiks, et mõni võtab endale õiguse silmipööritada ja öelda, et “nii nõme.” Selle paar jagamispostitust kuus võiks ju suuta üle elada, arvestades, et ka näiteks mina hoian end teinekord vägisi tagasi ja piinan iseend. Tahaks rohkem jagada ja kirjutada, aga teinekord ei julgegi.
   Siis tekib küsimus, et kes keda piinab. Kas mina lugejaid või lugejad hoopis mind?

   • Merilyn

    Lugejad piinavad sind! Aga sa ära lase end piinata!
    Mina isiklikult tunnen ka, et teinekord on mõnes blogis reklaami natukene liiga palju. Aga sellest blogist ma siin ei ole seda nii palju leidnud, et peaks ei tea kuhu peitu pugema. Muidugi reklaami. Muidugi jaga. Eriti, kui sul on asja kohta midagi ka öelda! Mina siis saan ka inffi juurde ja kui ei taha, siis ei loe ja kommentaariumisse/aski karjuma ka ei tule. Sinu blogi, sinu ruum, ise tead, mis teed!

 • Silvia

  Ise youtube’i “haul” videosi vaadates olen just jube kade, et eestis nii ilusaid ja soodsaid asju ei müüda. muidugi oleks väga äge, kui keegi eestlastest selliseid “haul” videosi teeks, kindlasti saaks palju ideid ja oleks huvitav vaadata:)

 • Mmary

  Mulle väga meeldib su blogi lugeda ja kõik on väga viis.
  Aga peale seda teemat “igatsedes iseend” on sul kõik järgnevad teemad sellised negatiivse alatooniga. Ei kirjuta üldse paha pärast, vaid lihtsalt tahtsin öelda, et seda vingumist blogides on niigi palju :)

 • mutukamoos

  Mind reklaamid ei häiri – juhul kui postituses on selgelt välja toodud, et sain selle ja selle asja proovimiseks ja arvustuse kirjutamiseks. Või et ostsin ise :) Peaasi, et ma ei peaks hakkama mõistatama, mis on blogipidaja motiivid antud asjast kirjutamiseks. Välismaistes blogides on tellitud tootearvustuste kirjutamine väga levinud, kuid siis pannakse juba postituse algusse teade, et toode on saadud kingituseks, kuid arvamused on blogipidaja enda omad. Või et see postitus on tellitud x firma poolt, kuid arvamused on mu enda omad. Eesti blogides ma ei ole selliseid teateid täheldanud… Pole muidugi ilublogide lugeja ja olen ainult mõnda vilksamisi näinud. Kui satuks mõne sellise sisustusblogi peale, mis tootearvustusi teeb… :)
  Aga jah, mulle meeldib lugeda tootearvustusi kui need haakuvad blogi teemaga. St beebiblogis beebitooteid jne. Säästab mind poodide kammimise vaevast kui endal miskit sarnast vaja. Peaasi, et liiale ei minda (kord kuus on täitsa ok).

  • tafkav

   Täpselt sama – mind häirivad need kaubanduslikud teadaanded ainult juhul, kui ma ei saa aru, kas tegu on tasuta saadud asja kiitmisega või on blogija ostnud asja ja oma ostuga rahul. Sest esimesel puhul jääb natuke võlts mulje. Aga kui pilt on selge, mis on reklaampostitus ja mis on oma kogemuse jagamine, siis olgu või iga postitus mingi kraami kohta käiv. :-)

 • Sirli Lump

  Tead, mul on kohati nii sarnased emotsioonid. Aga kuna ma kunagi hakkasin endale teadvustama seda, et pigem ma olen vist ise kade selle peale, et teised midagi tasuta saavad, siis saan sellega hakkama. Täpselt ei oskagi öelda sest näiteks miljon tasuta küünelakki ja lauvärvi mind ka väga pöördesse ei aja. :D küünlad ja muu selline kraam küll!
  Mis mind aga tegelikult häirib nende blogijate juures kes palju asju reklaamivad… Ma olen vist näinud vähem kui 5te nö neutraalset või pigem negatiivset arvamust asjast. Kõik on alati nii siidine ja sile ja hea ja super ja oh issakene ostke kindlasti, soovitan. Või siis pole ma selliseid postitusi palju lugenud…
  Ja siis on see osa kui ma hakkan nägema tihti postitusi stiilis “vaadake ma leidsin nii ägeda koha ja mulle siit meeldivad täpselt need ja need asjad aga kahjuks jah mul praegu raha pole sest blaaaa… Oi aga need asjad oleks nii head ja ideaalsed!” justkui nagu lootes tõesti, et keegi täpselt need asjad talle saadab siis. Need postitused mis sellist vibe’i saadavad mulle… Neid ma ei salli. :D

 • E.

  muidu ei häiri üldse reklaam, a vahepeal oli mingi värk, kus paljud blogijaid said samu tooteid proovimiseks ja siis igas blogis võis kohata mingil ajahetkel täpselt samu tooteid ja enam-vähem sama ülistuslaulu kõigi nende toodete kohta :D

  • Mari

   vot see ka asi, mis mind häirib – samal ajal samad tooted ja põhimõtteliselt sama jutt kaa :D Aga samas, ega siis kokku leppida ei saa teiste blogijatega, et kes, millal, midagi postitab.

   • Katre

    Ma just eile magamaminnes mõtlesin sellele, et nt kui neile kirjutatakse, et “kas oled huvitatud” eks inimene ikka on huvitatud. Ja siis talle antakse umbes, et “okei, kirjuta nädala või kahe jooksul siis oma arvamus” jne.
    Aga ega tema ju ei tea, et see firma samal ajal veel mingi 20-le blogijale kirjutas sellist asja. Sessuhtes peaks tegelt mõistma ja ettevõtteid natuke süüdistama, kes samal ajal massreklaami paluvad. :D

 • Sirli Lump

  Katre, ma näen küll mis sa teed… :D
  Sa müüd oma hinge sellele oma domeeni kuradile ja kui Britt juba seda tegi ja nüüd sina ka, siis miks ma nii äpu olen ah? Ahhhh??? :D
  Damn you people! :D

   • Sirli Lump

    Ma juba peale Britti lugu käisin ja uurisin, et kas ma leian endale siis uue teema, et kuidagi ju miski ikka sobib… Ei sobinud! :D
    Ja nüüd sa teed mulle nii… Oi miks küll, miks??? :D
    Ma ju tean, et nüüd kui ma arvuti tagasi saan uuesti siis ma lähen vaatama seda lolli domeeni uuesti. Sest muidu ma olen ilge äpu ja kõigile teistele see on nii kerge. :D

    • Katre

     No ma veebimajutusega ei jama hetkel. Ei ole vaja andmeruumi juurde ja suudan teemanäppimisest ka veel hoiduda – suva. Aga ilusat aadressi tahtsin küll. :D

     • Sirli Lump

      Ma vaatasin jah, et sa oled läinud seda teed, et võtnud otse wordpressist ja siis ta suunab kohe sinu vanalt aadressilt edasi uuele… Mõnes mõttes isegi hea, sest muidu peab selle eest eraldi maksma, et sait suunaks edasi mõele teisele saidile sind. :P

 • Clara

  Mulle meeldivad sellised nupud, mina ei ole neid kunagi pidanud reklaamideks, sest vaevalt hakkaks keegi reklaamima midagi, mis talle endale kohe üldse ei istu. Ja mulle meeldib lugeda uudistoodetest ja üldse vingetest asjadest, mis kuskil on. Erinevalt nendest närvajatest käin ma tööl ja koolis ja mul ei ole tõesti aega iga õhtu nt Lindexist läbi jalutada, aga kui ma näen, et keegi tutvustab, et seal on midagi lahedat, siis ikka lähen heidan pilgu peale :)

 • Kristel

  Mina avastasin tänu Malluka blogile oma kassi jaoks kammi-Furminator. Täna sain kätte ja olen ülirahul :)
  Jälle pean mainima Malluka blogi, aga eile annetasin raha ühele armsale MTÜ-le, kes tegeleb väikeloomade ravimisega. Nii hinge läks.
  Ilublogidega tegin ka algul tutvust, aga nende lugemise olen lõpetanud kuna tõesti enamus reklaamivad samu asju.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga