beebiblogi

Lambanahk vankrisse?

Beebiasjade nimekirjades on lambanahk üks neist asjadest, mis on seal alati olemas. Hoiab talvel lapse soojas ja suvel vastupidi – jahedas. Talv on juba pooleldi käes (kuigi mu üleeilne hõiskamine jäi üürikeseks, sest eile sain jälle sopase ilmaga ärgata), aga minul ei ole ikka veel lapsele vankrisse lambanahk soetatud. Miks? Sest ma ei ole selleks siiamaani vajadust näinud. Siiani on Annabel vankris oma talvekombes ja tekkidesse mähitult ennast, ma arvan, et, samamoodi ideaalselt tundnud. Kuklatagune on parajalt soe ja selle järgi ju õpetataksegi katsuma, kas lapsel mõnus ja hea olla. Küll aga olen ma hakanud mõtlema, et äkki ikka peaks selle siiski kiiremas korras muretsema, et mitte rongaema olla, kes lapse ära külmetab.

Googeldades leidsin sellise lehe nagu villapai, kes sellist lambanahka müüb. Nemad väidavad ka, et nende toodang on 100% looduslik. Olen poole kõrvaga kuulnud, et lambanahka soetades tuleks kindlasti ka sellele tähelepanu pöörata, kuidas teda käideldud on. Samuti on neil olemas ka esinduspood, kus ehk saab koha peal ise asja üle vaadata. Kuna ma selle lambanaha ostu suhtes niigi natuke kahtlen, siis tahaks ikka oma käega katsuda ja silmaga üle vaadata, enne kui tellida.

Samas aga ei paku nad muid alternatiive nagu lambanahast vankripõhja kate või soojakott. Sellist suurt valikut igasuguste erinevate variantidega pakub lambanahk.ee. Neil aga paistab, et esinduspoodi ei ole ja seega tuleb otsus langetada puhtalt pilte vaadates ja ise kodus mõõte võttes. Seega ma lihtsalt ei oska mingit otsust nende lehe kaudu langetada, sest ma ei tea, milline variant mulle parim oleks.

Ja soojakotist. See peaks siis olema alternatiiv lambanahale, mida väga paljud on kiitnud nii palju kui kuulnud olen. Hea ja mugav, ei pea kuhjama vankrisse miljonit tekki ja lapsel soe olla. Aga kui mulle meeldib tekke kuhjata? Laps ainuüksi kuhugi kotti pista, ja sellega vankrisse, tundub mulle kuidagi.. tühi. Ikka tahaks tekkidesse mässida, sest nii tekib mulle ka visuaalselt tunne, et tal seal mõnus olla on. Kuigi ma ei arva, et soojakott halb valik oleks, tundub et see pole päris ideaalne valik meile. Soojakotte peaks leiduma igast beebitarvete poes vist ka koha peal. Parimaks ja soodsaimaks tellimiskohaks on mulle soovitatud hoopiski sellist fb lehte.

Aga soojakott jääb ühel hetkel väikseks ja tuleb kõrvale panna. Lambanaha puhul meeldib mulle asjaolu, et seda saab hiljem toas ka vaipkatte või kodukaunistusena kasutada ehk siis ost ei jää vaid üheks-kaheks talveks. Kuid ideepoolest peaks ju ka selleta saama. Ma ei taha põhimõtte pärast uskuda, et lambanahk on KOHUSTUSLIK, sest see ei saa ju olla ainuõige variant. Küll aga tundub see selline mõnus aksessuaar ja ehk ikka lapsele ka meeldiks?

Ehk oskab siingi keegi targem sõna võtta sel teemal. Kas teil oli vankris lambanahk või mitte? Kust te selle ostsite? Kas beebidele mõeldud lambanahkadel ja sisustuspoodides müüdavatel lambanahkadel on ka mingi oluline vahe? Kuidas teie kogemused on? :)

IMG_2917c

34 kommentaari

 • Anne-Mari

  Meil lambanahka ei ole olnud ja kahetsenud seda ei ole ka. Kurepesast ostsin vahetult enne nende kolimist 14€ eest fliisist sisuga soojakoti ja see sobib siiani. Soojakott oli minu arvates just näiteks bussides/poodides selles osas mugavam, et sellel teed lihtsalt luku lahti isegi kui laps magab.
  Tegelikult ma aga polekski soojakotti tõenäoliselt ostnud, kui Kurepesas poleks kogu kaup olnud -50%..

  • Katre

   No siiani teen ma poodiminnes lihtsalt tal kombekaluku ka eest lahti ja kergitan tekki natuke pealt ära. :D
   Soojakott tundub mulle ainult hea selles variandis, mis turvahälli näiteks käib, et saab autos täitsa lahti võtta pealt.. aga kui ta juba nii 3-kuune, siis ta varsti enam ei lähe hälli ju.. või saab seda ka turvatoolis edasi kasutada edukalt?

   • Anne-Mari

    Noh, turvatooliga sa mööda tänavat ringi niikuinii ei käi nii et selles osas kaob vajadus ära.
    Meil on autosse minnes auto alati soe (kui oleks enda auto, siis saadaks vist mehe seda soojendama) ja turvatoolis on ta ka ilma talveriieteta.
    Eks sellega ongi nii nagu paljude asjadega, igaüks toimib täpselt nii nagu temale mugav on :)

    • Katre

     Rõhutan: “VARSTI!”
     Ta mul kogub nii mühinal kaalu ja turvahällid kuskil kuni 10-13kg ringi vist. Seega tõesti ta mingi 3-4 kuu pärast sinna ei mahu enam, mis on minu jaoks varsti ehk siis soojakott oleks ost ainult selleks talveks. Lambanahka saaks tunduvalt pikemalt kasutada.

 • hmm

  mul on lambanahk, kasutanud seda pole oma viimase lapsega. lihtsalt seisab nukralt garderoobis. mu lapsel oli hoopis lodger bouncer. ilma selleta ei kujuta ette, kuidas eelmise talve oleksin üle elanud. täiesti asendamatu kott!!!

 • ailialber

  Meie saime oma noormehele uhke rooooosat värvi lambanahast soojakoti vankrisse :D Eks selle kasulikkust oskan ka alles pärast sündi kommenteerida; kui aga ei oleks saanud seda tasuta, oleksime ostnud hoopis tavalise lambanaha katte.
  Suvel leidsime mehega Kuressaarest ühe poe kus need ka hea hinnaga müügis olid… aga noh, sinna enam igapäevaselt me ei satu :D

 • Gätlin

  Ma ei hakanud postitus lugema, vastan pealkirjas esitatud küsimusele. Mul pole lambanahka olnud ja ei leia, et see vajalik on. Olen kasutanud fliistekki ainult aga ka seda umbes 26 kraadises külmas. Ma ei leia, et on vaja lapsi meie kliimas paksult riidesse toppida ja siis veel hunniku tekke ümber mässida. Mismoodi ta meie külma kliimaga harjuma peaks? Elasime Soomes kui kasutasin juba 5 kuuse lapsega kergkäru talvel 26 kraadise külmaga, haigeks ei jäänud ja tal oli niigi juba oma kombega soe olla. Muidugi selleks peaks lapsega iga päev väljas käima, et ta harjuks järjest külmemaks mineva ilmaga, mitte oli miinus 5 ja nüüd miinus 26. Olen arvamusel, et lapsega peaks kord päevas väljas käima iga ilmaga. Kui just last mitmeks tunniks välja magama ei pane, siis lambanahk pole vajalik…Mu preili on tänu sellele üldse nagu mingi eskimo. Sel ajal kui mina riided selga topin, tema võtab neid vähemaks. Haige on ta ka võrreldest teiste lastega vähe olnud.

 • Age

  Päris vankrikorvis on lambanahk kohmakas ja võtab jubedalt ruumi, seal polegi asjal nagu erilist mõtet. Kui laps juba kärus istub, siis on lambanahk jube mõnus. Soojakotti ju enam saabastes last ei topi ja isegi need alt lahti käivad kotid on tüütud, sest nn hõlmad lehvivad ja segavad, kui laps jalutamise vahepeal korra istuda tahab. Käivale lapsele vankrisse ja kelku ongi lambanahk super hea, lambanahk ei võtta soppa endasse, see on kuivades välja klopitav. Mõnus soe pesa, mida lihtne puhastada. Järgmine talv on sul tegelikutl alles aeg, kus seda nahka kasutada ja suvel on laatadel väga palju nahamüüjaid, saad näppida ja valida ja hind kaubelda.

  • Anne-Mari

   Pean ütlema, et minu laps on küll saabastes soojakotis. Jalaosas on kilejas materjal ja sealt saab selle sopa kõik lihtsalt lapiga ära pühkida. Kui panen ta kärusse magama, siis on saapad üldse käru all korvis, sest saabastega on minu arvates üsna ebamugav magada.

   Aga eks sellega ole ikka nii, et igaühele sobib tema enda valitud variant :)

   • Age

    Magamine on teine asi, mu kahene magab ka kotis, rääkisin just jalutamisest, kui last edasi-tagasi tõstad.
    Enamus linnalapsed selles vanuses enam vankris ei maga.

 • S.

  Lambanahk on lihtsalt niii mõnus, ei anna fliisiga jms võrreldagi! Ei pea olema ainult talvel ja ainult vankrisisuks. laps lihtsalt magab seal peal ja on näha et meeldib. Aga tähtis on see, et mitte pikakarvaline. Beebidele on spetsiaalselt madala karvaga nahad. Ja töötlus on tähtis, et ei oleks lambalõhna küljes. Eesti omadel vist kipub olema.

 • S.

  Ütlen veel, et muidugi ei ole see kohustuslik. Saab väga hästi hakkama ka teiste materjalidega, eriti kui peab raha lugema. Lambanahk on ikkagi naturaalne ja seega suht kallis ja natuke nagu luksus.

 • Svea

  Meil oli vankris lambanahk, ostsime selle Pirita Selverist, seal on need lambanaha putkad. Ja teise lambanaha saime sõbra ema käest, kes ise lambaid kasvatab :)

 • R

  Ehtne lambanahk justnimelt peabki haisema, sest kui tal sellist spetsiifilist “lambahaisu” pole, siis ta on nii keemisliselt ära töödeldud, et lambanahk ei täida enam oma funktsiooni. Ja lambanahal ongi 2 põhilist funktsiooni – külmaga hoida sooja ja soojaga jahutada. Seega ei ole lambanahk niisama n-ö must-have asi. Minul oli laps terve palava suve laps lambanahal vankris ja ei mingit higistamist, vastupidi, lambanahk regulleerib ise temperatuuri.
  Mina jällegi ei kujuta ette, et panen lapse mingile mitte-hingavale-higistama-ajavale fliisteki sisse vankrisse..

  • S.

   Võibolla see lamabahais sõltub tõust ka, meil on meriino nahk ja üldse ei haise. Aga on õrnalt töödeldud, öko märgisega (saksa). Väga rahul.

 • Jelena

  Olin samasuguse dilemma ees:)Vara sügisel sai ostetud soe Lenne kombe ja arvasin ,et olen oma ema kohust hoolega täitnud,kuid mida aeg edasi ,seda rohkem kahtlesin,kas sellest ikka piisab.Siis üks tuttav tüdruk pakkus vankri soojakotti,ja see lõi mind täitsa segadusse,kuna hakkasin kahtlema,et kas minu senine arvamus on ikka õige,et piisab tekkist,ehk kahest.Aga aeg näitas,et varakult varuda selliseid asju ei ole ikka päris õige,kuna,selleks ajaks kui tulid külmad ilmad,laps kasvas kombest välja,ja kui nüüd veel mõtlen et oleks ostnud veel kotti,siis oleks see ka tühi ost.Vaatasin ka neid lambanahkasid ja arvasin,et on kallid üheks talveks,siiski oleksin ostnud,kui poleks leidnud enda kapis toreda,minu meelest,lahenduse:) Nimelt siis oli mul endal seisma jäänud veidi moest välja läinud dubljonka,seemisnahk ja sees karvane:)Ja kuna ma arvasin,et selga ma seda ei pane enam,siis otsustasin sellest teha lapsele sooja katte:) Ja peale ostsin sellise karvasema tekki,mis juba hästi hoiab sooja.Igal juhul olen rahul sellega,kuna katsun ikka last korduvalt õues,et kas ta ikka on soe,siis siiani on ka miinusega ja ka tuulega(õues käin iga päev)on laps alati soe ja mõnusalt magab:)

 • Diana Reile

  Mina sain nii öelda päranduseks paksu lambavillase magamiskoti ja tundub olevat hea just vankrikorvis kasutada. Beebi sünnib jaanuaris ja ilmselt kasutan seda nii kaua kui külma on. Järgmiseks talveks istumisosasse küll ei plaani osta lambanahka.
  Sa ilmselt küll enne jõule Viljandisse ei satu aga siin on viimasel ajal turupeal üks meesterahvas, kes müüb erinevaid lambanahkseid ja -villaseid tooteid. Tal on nii pika kui ka lühikese karvaga nahkasid, magamiskotte jne. Ükspäev vaatasin ja näppisin ise ka neid seal. Hinnad tundusid mõistlikud.

 • thejanette

  Mul on ka vankris lambanahk aga kui sellest välja kasvab, siis saab seda mujal kasutada. Ma kavatsen terve elamise lambanahku täis osta, nii mõnusad ja ilusad on. Diivanil ilutseb ka üks. Vanematekodus on ka neid. Nahad ostsime laadalt, mu ämmaemand isiklikult müüs :D Maksavad küll palju aga ma kasutan neid ilmselt terve elu. Ja see “hais” kaob päris kähku ära.

 • Miuh

  Meil on olemas lambanahk. Olen väga väga rahul. Eelmisel talvel, kui laps sündis oli see kookoni põhjas, nüüd on käru põhjas. Hea ja soe. Ja mis peamine, ei aja last higistama. Nüüd kui laps aastane, olen lapsele muretsenud just villaseid asju (villane aluskombe näiteks), sest need fliisid hoiavad küll sooja, kuid ajavad hullult kiiresti higistama. Ja pole just tore külmal ajal higise lapsega ringi kärutada. Kui lumi maha tuleb, siis võtan lambanaha ja panen kelgu peale, et lapsel pepu külmetama ei hakkaks. Hiljem kunagi saab ka kuskil toanurgas vaibana kasutada, usun, et meie kassipreilile meeldiks seal peal küll väga mõnuleda. Ehk siis sellel on palju pikem kasutusiga, kui neil soojakottidel, mis mingil hetkel lihtsalt kappi seisma jäävad.

  • Katre

   See pikem kasutusiga mulle meeldib jah, et hiljem saab toas ju ükskõik kuidas ka kasutada. Pealegi ilus aksessuaar ka. Juba sellepärast nagu võiks ta ju muretseda. :D

 • Kati

  Meil oli ka lambanahk vankris. Terve aasta ringselt ning nii vankriosas kui kergkärus. Praegu enam ei kasuta, kuna ta määrib mustade jalanõudega selle ära lihtsalt. :D
  Kui osta ikka korralik nahk, siis on see kindlasti hea investeering. Parem ikka jah, kui fliistekk. Ja kui peaks tõeliselt külmad ööd vms tulema, on ka abimees alati võtta.

 • Kai

  Mul on mõlemad. Lambanahk kingiti aga seisab kasutuna. Ostsin just sellest samas FB-lehelt lambavillaga soojakoti, selle suurema, millel saab nö teki pealt täitsa ära võtta (ei jää kuskile midagi lopendama) ja on meil kärus. Ka rihmad kenasti sellest läbi tõmmatud (spets. augud olemas) sest aastane juba tahab liikuma. Sellel kotil on pikk kasutusaeg ja kasvuvaru korralik. Lambavilla panen ilmselt kelgule. PS: kui sul on kass, siis villa tuleb hoida igaks-juhuks kassist eemal, kapis näiteks, sest meie kass ühele vareme saadud villase sirtsutas peale (ilmselt märgistas ära).

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga