
Küsin nõu: jälle see kaitsevägi
Eks te, lugejad, teate ju, et elukaaslane mul kaitseväes luku taga istub. Ma olen ise ka juba nii väsinud sellest kaitseväe teemast ja selle üle nurisemast ja vingumast, aga mis parata. Seni, kuni piiga mu seest välja ei tule, seni kaua hoitakse ka meest seal kinni.
Igatahes viimati vist mainisin ka, et tal on õigus võtta välja 10 päeva puhkust kaitseväest, et sünnitusel ikka osaleda. See on siis 10 kalendripäeva, tuleb nüüd välja, mitte tööpäeva (kaitseväes on kogu aeg mingi erinev jutt lihtsalt ja kõik oleneb ülematest.. ja ülemad on taaskord vahetunud ja seega ka jälle mingid uued reeglid?).
Nii et oleme me paraja dilemma ees, et kuidas oleks seda 10-t vaba päeva kõige mõistlikum tal kasutada. Kas teha puhkuseavaldus näiteks millalgi järgmine nädal (tähtaeg mul 3.okt), et ta tuleb kümneks päevaks koju ja siis pöidlad pihus loodame, et selle 10 päeva jooksul kunagi ka sünnitus toimub või siis teha hoopis nii, et olen kuni sünnituseni suhteliselt üksi ja kui veed ära tulevad/valud hakkavad või muu sünnitusmärk ilmneb, helistan kaitseväkke ja teatan oma sünnitama hakkamisest ja ta siis täpselt sellest päevast vabastatakse (pole ka päris 100% kindel) ja hakkab see 10 päeva jooksma? Ma pole suurem asi hea seletaja muidugi, aga loodan, et saate aru, millest ma ikka häman siin. :D
Selle esimese variandi puhul, kus ta kuskil tähtaja paiku kodus on, kardame me, et äkki lähevad need puhkusepäevad lihtsalt raisku. Võtab puhkuse välja ja pärast juhtub, et ei sünnitagi sel ajal või sünnitan alles puhkuse viimasel päeval või jumal teab – siis peaks ta ju kohe tagasi minema ja enamik päevi oleks niisama vabaduses oodatud. Samas teistpidi kardan mina, et ta ei jõua sünnitusele ja üksi sünnitada ma ju ka ei taha. Ma võin haiglasse minemisega hakkama saada ja kõik see on kökimöki, aga kui tema sünnitusele ei jõua, siis.. mis mõte nagu üldse sünnitada on. Mees võiks ju ikka seda imelist hetke ka kogeda saada, oeh.. ja nii väga ometi tahaks teda sinna juurde.
Nii et, on kellelgi äkki head soovitust ja nõu jagada? Mismoodi me võiksime/peaksime talitama? :)


21 kommentaari
I
Tõesti väga keeruline olukord ja ausalt öeldes ei julgegi kohe mingit nõu anda, sest tegemist ju teie eluga. Võin nii palju öelda, et see sünnituse tähtaeg ei tähenda, et laps sellel ajal tuleb. Laps võib ka hiljem tulla ja siis oleks tõesti kahju, kui puhkus oleks juba läbi. Üldse on minu meelest need reeglid seal sõjaväes kuidagi karmid. Kui ikka mees saab isaks võiks ju teda viimasel kuul koju lasta. Aga no jah. Nii need asjad ei käi. Või tõesti võtta puhkus alates 3. oktoobrist, kui eeldatav tähtaeg peaks saabuma ja lootma, et laps peagi ka välja otsustab tulla. Igatahes püüa vastu pidada!
Katre
Eks ta jah, keeruline. :( Just seepärast, et seda lapse tulekut ei tea ju ette, millal ta otsustab ja pärast läheb puhkus lihtsalt raisku.
Hetkel kaldume ikka selle variandi poole, et kui miskit pihta hakkab, teen kohe kõne sinna selle kohta ja siis väidetavalt nad vabastavad ta ASAP. Samas, kui öösel mul see möll hakkab, siis öösel vaevalt, et keegi seal reageerib ja teda vabaks laseb. Õnneks ta oma autoga seal, et busse ei pea ootama ja kui ta näiteks päevasel ajal kõne peale kohe vabastatakse, siis saaks ta kohe sõitma hakata ja kui ma mingi paar tundi punni ees jõuan hoida, jõuaks ta ehk ikka sünnitusele ka… aga noh, jube lootmine ja loterii. :D
I
Mitte, et ma sooviks sulle pikka ja piinarikast sünnitust, aga kui sünnitus peaks öösel hakkama ehk on ta siis selline pikk sünnitus, ja mees ikkagi jõuab kohale:)
Aga millal tal see sõjavägi üldse läbi peaks saama?
Ma igatahes hoian teile pöialt ja loodan, et kõik läheb siiski hästi ning mees saab sünnitusel osaleda ning saate veel uue pereliikmega koos ka oldud.
Katre
Siis saabki läbi, kui sünnitunnistus näpus. :D Seega kõik oleneb sellest, millal plika nüüd tulla otsustab. :D
Kristel Ild
Ma soovitaks teist varianti , või niimoodi, et alates 3ndast okt puhkus, kui ennem laps pole tulnud siis selle aja jooksul ikka ehk ;)
Katre
ÄE muidu arvas küll eilsel visiidil, et mul tuleb üsna tähtajaline laps, et 3-5okt arvatavasti, aga noh.. tegelikult seda ei tea ju keegi ette ennustada. :D
P
See ei ole kindel jah, toon näite sellest, et mu sõbranna käis päev enne enda tähtaega ÄE juures ja seal vaadati veel UH, et täitsa valmis tulema ja et tuleb vägagi tähtaegne ja oli juba 1cm avatust ka, aga vot sündis nädal aega hiljem :)
Aga ma kaaluks seda teist varianti. ÄE on sulle juba nkn seletanud, ei haiglasse on mõtekas minna siis kui valud u 5-6min tagant, aga tihtipeale on selle valuni palju maad ja isegi kui öösel hakkaks pull pihta, siis jõuaks mees vast ikka kohale, kas või selleks ajaks, kui pressid pihta hakkavad :) Kui kaugel ta muidu sõjaväes on, et kui pikk ma tal sõita on ?
Katre
Tallinn-Jõhvi. Sõidu pikkus tuleb mingi ca 2 tundi, oleneb, kas vahepeal ületad tsipake kiirust ka või mitte. :D
Aga jah, kui see tegevus pihta hakkab ja mingi 6h aega läheb tuhude ja asjadega, siis iseenesest nagu ehk toimib see plaan. Ise ka nagu loll nüüd loodan, et sünnitus väga kiire ei tuleks, haha. :D
Aili
Mehega rääkides otsustasime, et räägin oma ÄE-ga, et kui sünnitustegevus ei hakka enne tähtaega, siis teeme varem esilekutsumise. Ühesõnaga näeks see asi välja umbes nii, et kui ma ise pudenema ei hakka, siis ei hoiaks last pikalt sees, vaid nii, et vähemalt mees jõuaks Perekonnaseisu Ametisse lõplikke asju ära kirjutama enne kui puhkus läbi. Kui ma peaks varem pudenema, siis esimesel võimalusel välja ning sünnitusmajja. Loodan, et said aru mu mõttest :)
Katre
Ma sellest perekonnaseisuameti asjast kirjutasin eelmises kaitseväe teemalises postituses. Seal saime kõik vajalikud asjad ette ära allkirjastatud, kuhu hiljem tema allkirju vaja. Seda saab raseduse ajal ka täita mõjuva põhjuse korral ja siis hiljem pole kahekesi vaja minna sünnitunnistusele alla kirjutama.
Ja ma esilekutsumist ka ikka samas ei tahaks.. ega see ka väga hea variant ju ei ole. Kui 42+ läheb, siis muidugi pole muud varianti, aga enne seda ootaks ikka, kuni ta ise valmis tulema on. :P
Aili
Ega muidugi ei taha niisama last torkida, aga no meie mõjuv põhjus on see, et Isa ise tahab sünnitusel osaleda. Perekonnaseisu Ametisse lähme meie ka varem. Justnimelt sellepärast, et ei tea kuna ja kuidas see sünnitus kulgeb. Need paberid kuhu on alla kirjutatud – sinna on ju juurde vaja lapse sünnikuupäeva lisaks allkirjadele, siis pole enam vahet kumb selle täidab :) Aga kui te olete nii otsustanud , siis ma soovitaks sünnitegevuse alguse ära oodata või siis kuni oled valmis esile kutsuma (juhul kui vabatahtlikult ei tule ) . :)
Ethel
Kusjuures see on päris hea plaan tõesti. Minul laps sündis 39+6 aga kuna olin Pärnakas ja tahtsin kindlasti Fertis sünnitada ja sinna kiirustamata jõuda siis mul oli esilekutsumise tähtaaeg ka paigas 40+4 (ämmakale ka paistis, et poiss võib ka suurevõitu tulla ja ei soovitanud liiga palju üle 40 niikuinii lasta). Sinnani lõpuks välja ei vedanud. Kuid kaitseväe puhul saaks nii tõesti, et tähtaja paiku puhkus võtta ja esilekutsumise aeg määrata puhkuse aja sisse – juhul kui varem ei peaks tulema. Hea plaan :)
mutukamoos
Ma isiklikust kogemusest hindan seda, et mees saaks peale sünnitust võimalikult kaua kodus abiks olla (ja haiglas ka muidugi). Ma olin ikka nii läbi, et esimesed nädalad oli voodist tõusmine väga vaevaline ja oli hea, et oli olemas keegi, kes sai last tõsta ja pesta jne. Või jääb mees sul peale sünnitust koduseks nagunii? Siis ei ole muidugi vahet.
Katre
Peale seda puhkust, mis ta sünnituse paiku võtta saab ehk see 10 päeva, peab ta tagasi minema sinna.. ja siis seal vast paar päeva asju joonde ajama ja siis saab sealt täitsa ära ja kodu ja töö inimeseks hakata.
Aga muidu abist nii palju, et kallis emme ja ämmake on ka siin planeerinud, et kui Keiot ei ole, siis nendest keegi tuleb ja aitab kui mul vaja. :) Nii et täitsa päris üksi nagu ei pea kartma, et jään. Aga ideaalis tahaks ju ikka, et mees ka lapse esimesel elunädala(te)l olemas oleks. :)
MM
Soovitaks siis võtta, kui sünnitegevus algab. Mõtle positiivselt ja räägi lapsega läbi, et ta issi ikka ära ootaks. Minul toimis :) Hommikul enne 6 hakkasid veed tulema, helistasin kohe abikaasale, kes oli Itaalias, et nüüd on aeg. Ise käisin veel pesus ja sõin ning ca 7st jõudsin haiglasse. Tuletasin lapsele meie kokkulepet meelde ;) Õhtul poole 7ks jõudis abikaasa haiglasse, pool 9 algas sünnitustegevus ning 21:05 oli laps käes.
Ethel
Mina arvan ka, et jõudku ta parem hiljavõitu kui liiga vara. Mitte, et koos tore oodata ei oleks aga sul kulub peale sünnitust tema abi igati ära.Isegi kui ta ei jõua päris sünnituseks aga hiljem haiglasse, on hea kui keegi aitab last ringi liigutada – teise palatisse kaaluma või kasvõi kraani alla pessu kui ise alles jõudu kogud. Mina olin üksi ja laps tuli keisriga – no oli ikka valus küll ennast selle haavaga püsti ajada kui laps mind vajas ja ei jõudnud ma alati tema hällini nii kiirelt kui olek tahtnud sest selili asendist voodist näiteks püsti tõusta võttis tänu haavavalule ika paar minuti. Niiet abiline kulub ära ka kui suurem möll möödas on.
TriinuPaasik
Minu teada on selline asi eriolukord ja kehtivad teistsugused reeglid. Ehk siis ajateenija võib erandkorras puhkusele saada küll. Seda peab aga ajateenija ülematele ise selgitama ja võib juhtuda, et on vaja ka nö rasendustunnistust vms. Nii et ära pabista :)
Maris
Mina valiks sinu asemel selle variandi, et helistad siis, kui plika annab märku, et nüüd on aeg. Nõustun eelnevate postijate arvamusega, et kindlasti oleks hea, kui mees saaks koju ka ikka paariks päevaks jääda, sest sünnitusest toibumine võtab ka omajagu aega ning ikkagi oleks tore neid esimesi hetki kodus oma kallimaga jagada. Igatahes, ma soovin sulle palju palju edu ning loodan, et teil läheb kõik plaanipäraselt ! :)
Gerli
Tere!
Selline küsimus et olen ise ka rase 17 nädalat ja mees läks just sõjaväkke ja tuleb siis tagasi alles mai kuus aga laps peaks märtsi alguses sündima. Kas siis kui sünnitama lähen saab ta kohe tulla sõjaväest ära haiglasse?
ja kas siis kui laps on sündinud saab ta siis täitsa koju ära?
Aitäh!
Katre
Kui ta oma ülematele seal teatab, et märtsis laps tulekul, siis peaks tal õigus olema märtsis 10p puhkust saada. Ja ilmselt saabki rääkida ka nii et kui sünnitamine pihta hakkab, helistad kuskike kaitseväe valvetelefonile ja annad teada ja siis ta saab kohe tulema hakata. Meil oli nii. Aga ma ei tea kas öösel ka see asi toimib. Noh et kui kell 1 öösel nt helistad. Siis vist saab ta alles hommikul äratuse ajal tulema mitte keset ööd. Anyway peab ta ise nats uurima sealt ja rääkima et oled rase. Vajadusel saad oma ämmakalt selle kohta spets tõendi ka küsida kaitseväkke. :)
Aga ärasaamise kohta ma ei tea. Kui märtsis siis tal mõtekam mu arust maini olla ja kaitsevägi ära lõpetada. Mu oma saab nt nüųd oktoobris ära küll aga peab 3a pärast tagasi minema. Niiet targem ära lõpetada sinu omal see kui ainult 2kuud lõpuni siis :)
Loodan et saate ikka koos sünnitamisel olla. Edu.
ülem
Natuke hilja küll postitada, aga ehk keegi kunagi googeldab ja otsib nõu.
Saab võtta selleks ajaks puhkust, seda peab võimaldama. See ei ole ülemate otsustada, kas anda, see on seadusega ette nähtud. Kehtib nii ajateenijatele kui palgalistele.
Samas saab alati võtta erakorralist puhkust, kui beebi otsustab iseseisvat elu alustada varem.
Alati võib uurida Kaitseressursside ametis või mujalt Kaitseväega seotud ametitest täpsemalt või googeldada.
Olemas ka Kaitseväeteenistuse seadus, mida tasub lugeda. Paljud ei teagi muidu oma õiguseid, samuti kohustusi.