igapäev,  Laps

Kukkusin läbi – potitreening pisikesel pausil

Oeh, seda on kuidagi niivõrd paha ja piinlik öelda pärast eelmise potitreeningu teema kommentaare arvesse võttes ja et ma ise olin ka endas nii kindel, et kui juba alustatud, siis enam pooleli ei jäta, aga.. viimased kaks päeva on Annabel jälle rõõmsameelselt mähkmetes mänginud.

Ma tean, et see on asi, millega justkui tuleb olla järjepidev ja järjekindel, aga kui ma lihtsalt nägin, et 2-nädala jooksul ei pööranud ta kordagi oma häda korral pilku poti poole, siis ma lihtsalt loobusin ja sain päris tugeva tagasilöögi. Ta teab, mis asi on pissipott, aga ta lihtsalt ei seosta seda sellega, et sinna peaks istuma just siis kui häda peal. Ma väsisin 7 korda päevas põrandate pesemisest ja põrandalt junnikeste korjamisest.
IMG_6323-1

Kui ma loen teiste lugusid potitreeningu kohta, siis mulle meeldivad kõige rohkem just need lood, kus öeldakse, et “Ühel päeval laps lihtsalt ärkas ja ütles “Emme, tahan potile!”” ja sellest hetkest saati käibki laps ilusasti potil. Ma olen alati lootnud ja tahtnud, et mul ka nõnda läheks. Ühel hetkel ta ju lihtsalt PEAB tahtma potil käia. Ja praegu ta lihtsalt EI TAHA.

Ma ei ütleks, et ma EI VIITSI teda potile käima õpetada. Ma ju viitsisin. Ja ma viitsiks, kui ta kasvõi üritaks pool sentimeetrit häda korral poti poole astuda, aga tema häda tuleb lihtsalt sinna kuhu jumal juhatab ja siis kui jumal juhatab. Mulle hakkas lihtsalt tunduma, et ta ei kontrolli oma põit veel absoluutselt ja ta ei oska selle vastu huvi tunda.

Ostsin talle ka hunnikuga pisikesi aluspükse (muide, H&M suurus 92 aluspüksid vastavad väga ilusasti muidu suurus 80 kandvale lapsele!), et ehk tal on siis ebameeldiv, kui külm ja märk piss vastu ihu on, aga tal paistis ka sellest suva olevat. Korraks vaatas, et “Ohoh, mis nüüd juhtus, püksid said märjaks” ja jooksis ja mängis lihtsalt edasi. TÄIESTI SUVA! Ei mingit jorinat ega vingu. Natuke kiskus pükse, aga lihtsalt kohandas neid ja oli rõõmus. Ei olnud tolku!

Ühe korra tabasin ma osavalt ära kui tal häda number 2 peale oli tulemas ja suutsin ta kiirelt poti kohale asetada ja lasin tal siis hiljem oma potikese ise ära ka tühjendada ja isegi kui ta maha lasi, siis ma pühkisin asjad ikkagi tema potti ja palusin tal ise see ära viia. Tegi tublisti, aga ei mõiganud ikka, et võiks otsejoones potile oma asju teha. Sest ta lihtsalt ei kontrolli. Kusjuures pissides ei anna ta üldse näoilmega märku, et häda peal. Tuleb täiesti suvalt noh!

Oeh, ma olen endas pettunud, kurb ja nõutu. Ja ma tean, et paus ei ole hea mõte, aga ma võtan selle nädala lõpuni endale aega natuke plaani pidada ja järele mõelda, et uuel nädalal uuesti proovida. Nagunii läheme me homme Eestisse, et Annabeli sünnipäeva tähistada ja seega on laevasõitu ja autosõitu ja sagimist nii palju, et ilma mähkmeta ei kannatakski teda normaalselt hoida.

Ma tahaks nii meelsasti ikka seda uskuda, et ta ühel päeval LIHTSALT hakkab, kui tuju ja huvi ja isu ja tahtmine tuleb, aga mingi pealesurvestamine ütleb, et peaks ikka pushima ja pushima ja pushima ja pushima, kuni ma selle ise talle selgeks õpetan. Aga no mis sa teed. Ei tundu ju õige last VÄGISI ka sinna potile suruda, sest ta rõõmsameeli sinna lihtsalt ei istu ja minu “pisspisspisspiss” sosistamine ei paista talle kohe üldse mitte meeldivat. :S

19 kommentaari

 • K

  Mul preili peaaegu sama vana ja täpselt sama probleem. Noo mitte kuidagit moodi ei oska enam, ei häiri teda märjad püksid ega midagi ?. Ämm soovitas mul ta rutiinselt potile panna ehk siis kohe kui hommikul ärkab potile, peale sööki potile jne. Eks osad hädad tulevad potti aga muidugi on tema meelest ka hea põrandale lasta.
  Aga sellegi poolest ära kurvasta, küll ükskord ikka potil käima hakkavad :)

 • T

  Meil oli ka see pissile õpetamine nii lünklik ja kohutav. Nüüd kui ta on 2.5 a siis öösiti on veel mähku all, lõunaune saab ilma magatud. Me alustasime ka 1. aastaselt ja siiamaani õpetame, kui õues oleme siis ikka unustab mängides ära ja pissib ennast täis. Ja turvatooli pissib ka ikka veel täis, seda pesupesemist oli ka nii kohutavalt palju ja on siiani, igapäev masinatäis ja kui tal peaks voodisse juhtuma siis kaks masinatäit pesu päevas. Tal ikka kuidagi sekundeid enne potile jõudmist tuleb paar tilka püksi ja siis tuleb jälle riideid vahetada. Koguaeg küsin kas pissile tahad ja siis ta ei tee nagu väljagi ja pean sada korda küsima, kui ei ära ütleb siis küsin veel mitu korda kas sa oled kindel ja lõpuks ütleb mulle et kindel või siis vaatab sellise näoga otsa et kuule mul tegelikult ongi ju pissi häda ja jookseb potile. Alguses koguaeg iga 10 minuti tagant küsisin pissile? pissile? pissile? Vähemalt kakab koguaeg korralikult ise. Aga jah ma soovitan see asi korralikult ja ühekorra kätte võtta vastasel juhul piinad vaid iseennastja tema ka enam lõpuks ei saa aru kuidas see pissile minek siis käib, kord võib püksi lasta kord ei. Mina ostsin auto trussikud hästi erinevad kõik ja need väga pakuvad huvi, koguaeg jutustame pikalt neid trussikuid vaadates ja jalga pannes, ma ei tea mis sinu lapsele nii uvi võib pakkuda kui poistele autod, pead miskit välja mõtlema :) Edu!

  • T

   Aa me alguses tegime nii ka et ostsin kollase mõmmi limonaadi koju ja siis kui pissile läksime potile siis peitsin limpsi tassi seljataha ja hakkasime koguaeg potil istuma ja kui ta enam ei jaksanud istuda ja püsti tõusis siis valasin talle märkamatult ruttu selle limonaadi sinna potti ja hakkasin teda siis kiitma et nii tubli oled ja siis tegin väikest showd et sa oled niiiiii tubli ja mitu korda rääkisin kui tubli ta on ja kallistasin ja kiitsin igakord kui pissis ja siis plaksutasime selle üle ja valasime koos pissi ära ja siis ma veel paitasin ja kiitsin teda ja seletasin et kui uuesti tuleb pissi häda siis tule ruttu potile ja näitasin kus poti koht on jne. Selle limonaadi triki õpetas mulle tädi kes töötas lasteaias kunagi sõimerühmas. Kasu oli ikka tegelikult lihtsalt minu süü et ma tihti alla andsin ja selle asja nii pikale venitasin.

 • Maris

  Meie tüdruk on nüüdseks 2a4k vana ning potile sain lapse jaanuarist. Alguses hakkasid öised mähkmed kuivaks jääma, siis tundus juba loogiline, et kui mähe kuiv, panen kohe potile. Proovisin lasta tal ka püksi pissida ja tal endal tunda, et halb on. See muidugi teda ei seganud. Lõpuks võtsingi kätte ja hakkasin teda iga tunni aja tagant potile panema. Muidugi ei tohi olla lapsel negatiivseid emotsioone poti vastu, muidu istub ja röögib seal, kasu ei miskit. Kui näiteks kell 2 pissis, siis panin kell 3 uuesti. Kui kell 2 ei pissinud, siis panin uuesti 2.15 ja kui siis ka ei tulnud, siis 2.30 jne. Seega mina jälgisin kella… siis vaatasin, et võiks 2 tundi vahet teha ja lõpuks suunasin juba ilma kella vaatamata. Ma ei surunud kordagi last potile sest kell on täpselt nii palju. Vaata oma last ja hakkad ühel hetkel aru saama, et hakkab pissimise ajal mähet katsuma või mähet ära kiskuma kui häda tehtud. Kiiret pole, ära materda end selle tõttu :)

 • Kris

  Ma ei teeks üldse sellest potil käimisest sellist numbrit. Sõbrannadega sa ju ei aruta, et kuule, kui vanalt sina potil hakkasid käima? Ah alles kolmeselt? Ebanormaalne! Ma käisin juba aastaselt. Või CV-sse ei pea ju märkima mähkmest loobumise vanust. Nii et võta vabalt.

  Mul on endal kogemus 4 lapsega. Kaks enda ja kaks õe last, kelle potile minekut olen lähedalt pealt näinud. Mitte ükski neist ei suvatsenud potti häda tegema hakata enne 2,5 eluaastat ja tüdrukutega läks veits lihtsamini kui poistega.
  Esiteks sain aru, et sundida ei ole mõtet, laps peab ise aru saama mida ja miks ta potil istub. Meie pere lapsed selliseks arusaamiseks enne 2,5 eluaastat kahjuks valmis ei olnud. Teiseks minu kumbki laps ei vaadanud selle titepoti poolegi vaid tahtsid kohe oma häda teha suurte inimeste potti. Sinna, kus käivad suured inimesed. Lõpuks läks asi suht lihtsalt. Suvel võtsin mähkme ühel päeval kindlakäeliselt ära ja ütlesin, et nüüd aitab. Mõned korrad öösel veel panin ja siis ei pannud enam öösel ka. Põrandale pissiti nii 5-10 korda minu mäletamist mööda. Tüdruk pissis öösel voodisse paar korda, poiss u aasta jooksul 10 korda.

  Lõpetuseks tuletasin veel meelde vanused, mil meie tegelased ilusti potil käisid
  1. tüdruk – 2,5 a
  2. poiss – 3 a
  2. tüdruk – 2,7 a
  2. poiss – 2,9 a

  Nüüd käivad kõik koolis, väga tublid ja normaalsed lapsed.

  PS. Ah jaa. Kui oma esimese lapse lasteaeda viisin, ta oli 2,9 aastat vana, siis oli peale tema ainult paar last mähkmeta. Nii et jutud juttudeks, tegelikkus on tihti teine.

  • Katre

   Eks asi selles, et ma lihtsalt tundsin ise, et olen valmis ja võtsin otsuse vastu, et NÜÜD. Aga tema ei olnud üldse minu otsusest vaimustuses. :D Ja nüüd ei teagi, kas peaks lihtsalt aina potile panema ja panema ja panema ja panema või ootama kuni ta ise märku annab. Ei kuidapidi siis.

   Aa ja muide. Esimene asi kui uue inimesega tutvun, ma küsin et kle vanalt potil käima hakkasid. Nendega, kes hiljem hakkasid kui mina, ei viitsi vapsee suhelda. :D

 • Kadi

  Meie hakkasime oma poissi potitama poole aastaselt. Et peale ärkamist, peale söömisi, enne magama minekut. Kõik läks ilusti, kuni maikuuni, mil poisil läks ühtedest niisketest salvrättidest pepu punaseks. Valus oli istuda ja siis enam ei tahtnud üldse olla potil. Siiamaani jaurame. Vahel läheb paremini, vahel halvemini. Vahepeal ei viitsi ise ka enam järjepidevalt potitada. Vahepeal on esinenud lapsel ka kõhulahtisust ning sel perioodil ka teeb tihti pigem mähkmesse, kui potti. Ja siis jälle ei näe pointi kogu aeg potile panna teda. Samamoodi sai vahepeal talle jalga pandud aluspükse..Jumala suva, tegi ühe pissi püksi, teise pissi ja kolmanda, aga ikka mängis tuimalt edasi. Teda üldse ei huvita see, et püksid niisked on.
  Täna oli selline juhtum, et ta oli paljalt toas.. Siis kakas natuke põrandale, siis läks kohe kähku potile istuma. Ma olen vahepeal ikka natuke pahandanud, kui ta on häda põrandale teinud, võib-olla sellepärast siis. Teiseks, ta läheb potile ise üldjuhul, kui saab paljalt olla..Aga ega alati sinna midagi ei tee. Üldjuhul ei teegi midagi, niisama istub. Vahel üldse istub riietega potil, et siis telekat vaadata. Poiss on kohe saamas 1a ja 3k.

 • Nell

  Ma arvan, et laps ei saa potil käima enne kui tal pole põietunnetust. Kui sirtsutab pidevalt siis ei oska veel põit kontrollida ega jõua ilmselt ka potile. Las pott olla kodus nähtaval kohal ning küsi Annult, kas ta tahab poti peale pissile. Las siis olla mähkmega, istub potil ja pärast mähe tagasi. Ja ära unusta, et ei ole üksi laps eluks ajaks mähkmetesse jäänud :D
  Meie tõstsime poti nähtavale kohale kui poiss oli umbes 1a 6k vana, hakkasin küsima, et kas ta potile pissile tahab. Päris mitu kuud keeldus potile isagi istumast, siis mingi hetk juba nõustus istuma aga pott jäi kuivaks. Küsimise peale näitas, et piss käib potti aga ise ei pissinud. Mingi hetk umbes 1a 10k vanana istus potile ja pissis, kiitsime ja hakkasime sagedamini küsima, et kas ta tahab potti pissida. Kui oli häda siis istus potile ja pissis. Nüüd poiss 2 ja 90% mähkmevaba, öösel ja lõunaune ajal veel mähku. Harjutamise ajal olid meil kasutusel Hipsiku mähkmepüksid, need on bokserite lõikega aga paksema vahekihiga, lapsel on ikka püksid märjad aga loiku põrandale ei jää. Lase endale Eestis saata või osta kui järgmine kord siin käimas oled.

 • m

  endal last ei ole, aga sain selle kadalipu kaksikutega läbi käia, sest olin nende lapsehoidja. ega alguses tuligi palju hädasid põrandale ka, aga ma proovisin seda taktikat, et aeg-ajalt lasin neil poti peale istuda (no nt iga tunni aja tagant) ja siis miskit sinna ikka tehtud sai. asjaga läks ikka aega ja õnnetusi ikka juhtus, sest osadel lastel läheb vist oma põie kontrolli alla saamisega kauem jah :)

 • S

  Mina näiteks ootasingi, kuni laps lihtsalt oli ise valmis. Oli kuskil kolmeselt :) Hakkaski kohe käima. Tegelikult juba varem oleks ilmselt valmis olnud, kuskil 2 aasta ja 7 kuuselt suvel, aga siis tuli igasuguseid üritusi vahele jne. Kokkuvõttes mulle sobis nii.

 • mina

  kirjutasin ka eelmin kord. minul kaks last ja mõlemad on hakanud potil käima kui ise selleks valmis olid. Ja siis suht kiiresti kadusid öised pambud ka ära, sest laps sai ise aru, miks ta potil käib. Minu omad muidugi ei tahtnudki potile istuma minna, vahest ehk isegi korraks, aga mitte eesmärgiga. Ja hirmu poti ees neile ka ei tahtnud tekitada. Nii ongi nad ca 2,5selt alles potil hakanud käima. Ma isiklikult sellist aasta ajast harjutamist, et laps hakaks potil käima, ei jaksaks ette võtta. Raske olla ju järjepidev, ikka tuleb ette nädalaseid või pikemaid kodust eemalolekuid kui ei ole võimalik last mähkmevabalt hoida ja siis kaob ka asja mõte. Mina arvan, et ära põe, küll sinu lapsel ka see arusaam varsti tuleb, milleka pott. Ja meil pole lapsed selle väikse poti peal istunudki, alustasid kohe suurele potile käivast potist.

 • Kätu

  Mind ikka lohutavad need kommentaarid siin, et pole see midagi nii imelik, kui laps alles 2,5-3aastaselt potil hakkab käima. Endal on küll veidi imelik küll, et nii suur ja asjalik laps muidu, aga mähe all.
  Mul Jassul ka täiesti savi, kas püksid märjad või mitte, kas piss tuli põrandale või diivanile või kuhu iganes. Meil pott peaaegu kogu aeg toas nähtaval, aga ise ma stabiilselt ei korruta, et kas tahad pissile? Aga NÜÜD? :D Vahel ta lihtsalt pole nõus istuma ja vahel jälle on ja siis ikka tavaliselt tuleb ka sinna midagi. Aga üldjoontes mulle tundub ka, et tal pole seda kontrolli ja aru nii palju, et see asi päris toimida saaks. Lisaks hakkas ta lasteaias käima ja kui ma kodus juba pikemat aega üritan mähkmeid vältida või kasutan riidest varianti, siis seal käib ikka ühekordse mähkmega. Mul lihtsalt kasvatajatest oleks kahju, kui nad korduvalt päeva jooksul ta pükse peaksid vahetama, seda enam kui mingi paksem kraam seal oleks. Ja pärast hakkavad veel pragama ja alavääristama ka, et püksi tuli. Kergem ikka, kui nende mähkmetega siis juba on.
  Nii, et jah, meil ka veel ei toimi see asi 2a3kuuselt :P

 • Vika

  Tead, ara muretse. Meil oli tapselt samamoodi selles vanuses, enne 1a7k ma ei hakanud uldse uritamagi. Minu meelest voivad need emad raakida kuidas nende 4 kuused juba koik hadad potti teevad aga enne 2 eluaastat ULDISTADES lapsed ikka ei ole valmis. Ma olin samamoodi juba meeleheitel, ostsin alukaid suure hunniku aga teda ei morjendanud marjad puksid absoluutselt! Lugesin labi potitreeningu raamatu, vaatasin opetlikke videoid netis aga no laps lihtsalt ei tundnud huvi. Lopuks meelitasin lausa kommiga ja isegi see ei toiminud :D Seega ma andsin alla ja votsin pausi potitreeningust lausa 3ks kuuks, kui poja sai 2 hakkasime uuesti peale ja tead mis sama jama oli ja akki paevapealt 2a1k vanuselt kais mingi klops ara ja hakkas kaima ja ise kysima, onnetusi juhtus vaid paar korda ja oosel ei pissinud kordagi alla! Niiet ma jareldan, et su pliks pole lihtsalt veel valmis, no stress :)

  • Katre

   Ma ootan ka ikka seda klõpsu vist. :D
   Täna hommikul HETKEKS arvasin, et.. oot, mis, mingi klõps? :D Ühesõnaga ärkasime ja läksin vetsu ja ütlesin lapsele, et “Näe, emme läheb hommikul ilusasti poti peale pissile” ja siis ta ütles “SEAL!!” jooksis oma poti juurde ja tassis selle suure vaevaga ka vetsu minu juurde. Mõtlesin, et ohoh, tahab ka poti peale istuda ja pissile, aga noh… tegelikult ta arvas, et mina tahan sinna oma häda teha ja sellepärast tõi mulle poti. :’DDDD

 • Kelli

  Tere!
  Mu lapsel läks potitamine väga lihtsalt. Oli ta 1a6k vana.
  Aga äkki aitab see kui ostad selle astme ja selle lasteistme sinna prill-lauale. Et ehk teda huvitab see häda tegemine seal suurel potil rohkem?

   • Kelli

    Hehe :)
    Siis vist pead ikka ootama, kui ta valmis on. Lihtsalt tuletama aeg-ajalt potti meelde.
    Jõudu! Ja ega ta mähkudesse ikka ei jää :)
    Ps: Ma muidu väga ei kommenteeri, et ytlen siis kohe selle ka ära, et mulle su blogi väga meeldib! Ja õnne pisikesele printsessile ka! :)

 • Riin

  Mul poiss 1a4k mähkmevaba. Öösel veel on all. 1a2k võtsin kodus mähkme ära ja aluspüksid jalga. Alguses suunasin/viisin teda ise väga tihti potile, just sp, et sirtsutas. Mida aeg edasi, siis seda rohkem hakkas põit kontrollima. Järjest harvem küsisin kas läheme pissile? Õnneks ta oli nõus alati potile minema ja teadis, mis pidi tegema. Tuli kasvõi üks tilk. Igakord kiitsin kui tubliiii ta on . Eks püksi tegemisi oli ka aga neid jäi järjest vähemaks. 2k läks aega ja küsis siis juba ise potile.
  Sõbranna 2a5k laps hakkas potti pissima ppärast seda kui me külas käisime, poeg mul pissis potti ja siis me meelega kiitsime pööraselt. Sõbranna laps läks me lahkudes potile ja voilaa. :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga