igapäev

Kes on süüdi?

Üldiselt ei mina ega Keio eriti suured telekavaatajad ei ole, kui välja arvata möödunud jalgpalliturniir ja see, et telekas tavaliselt niisama taustaks käib. Ühe selle suve lemmiksaate me siiski endale leidnud oleme, mida vaadates alati naerda saab ja kui mõni osa vahele jäänud, siis kordustv-st lihtsalt järele vaatame ja selleks on Suvesangarid. Minu arust eriti mõnus suvine saade ja kellaaeg on ka sellel selline, et head lapsed juba ammu magavad ja suured inimesed saavad end diivanil lõdvaks lasta.

Kes on ja kes ei ole kursis, siis saates teevad selle saatejuhid igasugust nalja ja teinekord eriti jaburaid ja lapsikuid trikke ja tempe. Mõni nädal tagasi siis oligi selline saade, kus nad kummuli keeratud võileivagrilliga mingit pulli tegid (ma seda osa kahjuks ei näinud) ja pärast meedias suur kära tekkis, et kas seda saadet üldse näidata tohiks ja kuidas üldse lubab TV3 neil selliseid asju seal teha. Miks? Sest kellegi 10-aastane laps oli proovinud asja järgi teha ja oleks selle käigus peaaegu maja põlema pannud. Vanemad said muidugi pahaseks, aga kõige rohkem mitte lapse või iseenda peale, vaid leidsid, et õigem oleks hoopis telekanalit või saadet süüdistada.

Selle tulemusel eemaldati see saatelõik kordustv-st, saatejuhid vabandasid viisakalt omalt poolt ja sellest ajast saati on nad oma saadet mõneti ka muutnud. Esiteks ei saa nad enam teha nalju päris sellises võtmes, nagu nad kindlasti teha tahaks ja päris mitmes saates on nad aina rõhutanud ja hoiatanud, et ärge tehke seda kodus järele. Armas, et nad seda õnnetut südamesse võtsid ja nüüd järgnevaid ära hoida tahavad ja viisakalt alati ette hoiatavad, aga ikkagi – kas nad on selleks kohustatud? Eriti arvestades asjaolu, et saateaeg on kell kümme õhtul. Kas seda üldse peaks lapsed vaatama?

See selleks, ma ei hakka konkreetset intsidenti siin lahkama ja arutama, aga tahaks sellest teemast üleüldiselt ikkagi rääkida. Nimelt kes siis ikkagi on süüdi, kui telekas midagi tehakse ja laps järele teeb ja kellegi elu sellega ohtu seab?

Mina arvan, et süüdi on ikkagi vanemad, mitte televiisoris nähtu. Kui ma kujutan ette, et minu laps mingi õudsa sigadusega hakkama saaks, süüdistaksin ma eelkõige iseennast. Et ma siis ei olnud osanud lapsele piisavalt hästi selgeks teha, millega tohib mängida ja millega ei tohi ja mida tohib teha ja mida ei tohi. Teiseks riidleks ma ilmselt lapsega ja üritaks talle kogu maailma halvad asjad korraga ära rääkida, mida ta kunagi järele teha ei tohi. Kolmandaks ei tuleks mul üldsegi pähe hakata telekanaleid süüdistama või kedagi sellega seoses kohtusse kaebama.

Telekas on ju nii palju jaburaid asju isegi päevasel ajal. Tarvitseb lapsel vaid näiteks FoxLife kanalile sattuda ja juba ta näebki, kuidas keegi kellelegi obaka annab, keegi kedagi ära tapab või kedagi lahti lõigutakse. See, et telekas nähtut kindlasti järele tegema ei peaks ja üleüldiseid elektroonikakasutamise reegleid ja muid ohutusnõudeid peaks ikka lapsevanem lapsele rääkima. Ja 10-aastane laps võiks kindlasti juba maailmast nii palju jagada, et röster ei ole kõige parem mänguasi. Saaks veel aru, et asi oleks täbar kui tegu oleks nii vana lapsega, kellega sõnaliselt rääkida ei anna ja kes on lihtsalt mingisuguses matkimise eas, aga siis süüdistaks ma ikkagi pigem iseennast, et ma jätsin lapse järelvalveta televiisori ette mingisugust jama vahtima.

Isegi praegu, kui Annabel (vist) veel telekastoimuvast väga ideaalselt aru ei saa, katan ma ta silmad kinni kui juhtun ise mõnda seksistseeni või rõvedat lõikumisstseeni kuskilt filmist või sarjast vaatama. Ja ma tunnen, et see ongi minu kohustus ja osa sellest, et olen lapsevanem. Mina pean teda kaitsma selle saasta eest, mida telekas meieni toob. Või videod internetis, või uudised või pildid või ükskõik mis, mida üks laps nägema ei peaks ja ammugi mitte järele tegema.

Mida teie arvate?

IMG_8545-1-3

36 kommentaari

 • Britt

  Tegelikult ei oskaks mina selliseid kivisid kellegi kapsaaeda visata. Eks telekas nähakse igasuguseid asju, aga see ei tähenda, et saatetegijaid saaks milleski süüdistada. Sama hästi võiks mõni pangaröövel ka öelda, et ” aga ma telekast nägin ja tundus nii hea mõttena, ajupesu filmi tootja poolt!”. No ajuvaba näide, aga lihtsalt sobis.

  Lastega on aga nii, et neid võib õpetada ja hoiatada nii palju, et silme eest virvendab, aga sellest hoolimata tulevad neile pähe sellised asjad mida sa isegi karta ei oskaks. Ja sel hetkel, kui ideesähvatus tuleb, no siis unustavad paljud hajameelsemad ka kõik oma vanemate õpetussõnad ja sinna see lähebki.

  Ühesõnaga jah, sina lapsevanemana võid piirata seda, mis su lapseni telekast jõuab ja üritada talle seletada millega sobib mängida ja millega mitte, aga see ei anna sulle kunagi garantiid, et su laps ühegi lollusega hakkama ei saa. Tõenäoliselt saab :) Ja nende rumaluste genereerimiseks pole telekat vaja :D

  • Katre

   Seda muidugi, et kindel ei saa kunagi olla, isegi kui laps TEAB, et ei tohi, sest mingis vanuses ja mingil hetkel tahab ta just teha nimelt neid asju, mida vanemad keelavad. Ju siis on ju nii huvitav asi, kui nii väga keelatakse vms.

   Aga noh, üldiselt ikkagi, minu Suvesangarite näite kohta, siis saatejuhtidel ongi selline irooniline/sarkasmiline huumor ja seega ei peaks lapsed seda vaatama ja nägema, kes sellisest kõnepruugist aru ei saa. Nemad jah ütlevad saates “Teate – hea nipp, tehke kindlasti nii!” aga noh, nad ei mõtle seda alati päris tõsiselt ja maailmast aru saav inimene ikkagi saab aru, et nad pulli teevad. Laps mitte. Siiski ei ole minu arust ei saade ega saatejuhid süüdi. :)

   • Britt

    Sellega olen nõus, et tegu pole teps mitte lastesaatega :D Või noh, oleneb sellest, et kes kuidas oma last kasvatab. Mina nägin viimati seda osa, kus nad leiutasid mooduseid alkoholi kaasavõtmiseks festivalidele ja üks moodustest oli pornoajakiri kätte ja pudel püksi.. :D

    • Katre

     No enam ei või nad alksinaljagi teha. Ühe korra ka keerasid igast kokteile kokku ja siis sada korda manitsesid, et tegu on alkoholiga, mida LAPSED juua ei või ja lisaks tegid ka ühe alkovaba joogi mingist Draakoni lastešampusest. :D
     Ja noh, nüüd pärast seda meediajama on nad nii kõvasti, mulle tundub, tagasi tõmmanud, et üritavad nii palju kontrollida oma kõnepruuki ja saateteemasid. Natuke kurb, sest just oli tore sellist suurte inimeste nalja näha õhtuti, aga mis teha, kui mõned inimesed nalja ei mõista. :D

  • Katre

   Seda ma kartsingi, et äkki oli päevasel ajal kordus. Noh, minu arust kõige lihtsam oleks olnud see ära jätta, sest kellel saade muidu nägemata jäi, saab vajadusel netist järele vaadata ja see saade oleks ikka võinud hilisõhtuseks täiskasvanute saateks jääda. :D

 • www.minajamuud.blogspot.fi

  Tavaliselt peaks olema filmidel ja saadetel sulgudesse lisatud märgid, vanusest alates… Sisaldavad vägivalda jne.

  Vanema kohustus ja vastutus on jälgida, mida ta laps telekast näeb.
  Sama kehtib interneti kohta, ainult seda on palju raskem kontrolli all hoida.

 • Nell

  Olen nõus, et näidatagu telekast mida iganes, laste tegude eest vastutavad siiski nende vanemad. On ka üsna loogiline, et peale 10 õhtul telekavas olev kraam võib olla lastele sobimatu sisuga.

 • Eliise

  Lõpuks keegi räägib sellest valjusti. Oleks mul blogi, ma oleks ammu selle kohta postituse teinud. Need vanemad on kohe topelt idioodid sellepärast et nad hakkasid kohe teisi süüdistama. Tõepoolest tuleb ju igasuguseid asju telekast iga kell, keegi ei tuleks never selle peale et Üksinda Kodus loojatele kirjutada, et nemad on süüdi et meie laps kelguga teise korruse trepist otse õue kelgutas, või Masa kombel külmkapi otsa ronis..

  • Katre

   Päris valjusti ma nüüd ei rääkinud, aga kohe peale seda intsidenti ma miskipärast üldse ei mõelnud, et tahaks sellest blogida. Lambist täna googeldasin Kristjan Rabi ja mõtlesin, et ikka nii kino inimene ja siis tuli meelde, et nende kinost ei saa kõik õigesti aru ja nõnda ka see teema meelde. :D

   Aga jah, oleks kohe vahetult pärast võinud, oleks kindlasti rohkem juurde kommenteerinud, aga nüüd ei hakanud enam takka targutama ja noomima. Tolle konkreetse lapse vanemad said uudise kommentaariumitest juba piisavalt halbu sõnu kuulda ja tundsid end üsna halvasti (lugesin justkui kuskilt lapsevanema järelkommentaari). Muidugi saan aru, nende lapsega juhtus õnnetus ja see oleks võinud väga kergelt lõppeda tuhat korda hullemini, aga ikkagi ei arva ma, et selles oleks saade süüdi olnud.

 • miiu

  ma ei viitsi ausõna kommentaariumi läbi lugeda, aga mul on selle asja kohta väga kindel arvamus. KÕIK vanemad räägivad oma lastele, et tapmine, vägivald ja muu säärane fox life’is nähtu on a) fiktsioon b) juba eos amoraalne ja halb. kui kaks emakeelt kõnelevat meest vahvas suvesaates teevad midagi, mis lapsele tundub nagu pull idee, siis on normaalne, et uudishimulik ja loov laps tahab seda järgi proovida. miks on mythbustersites ja IGAL pool mujal, kus tehakse katseid ja trikke, mainitud, et nõnda ei saa teha? sest pärisinimesed, päris surelikud inimesed, teevad katseid, mis õnnestuvad. miks peaks laps looma saates nähtuga mõne muu seose kui selle, et nii on võimalik ja isegi soovituslik teha? sest vanemad peavad juba ETTE tulema selle peale, et keegi debiil näitab kuskil saates, kuidas tuleohtlikke köögimasinaid kummuli keerata? palju õnne sulle selle lollikindla parenting-meetodi välja töötamisel. :D

  • Katre

   No meie armsas emakeeles näidatakse ka seriaale, kus on väljamõeldud jama ja mida lapsed fännavad. Kasvõi see Kättemaksukontor. Ka see oli eelnevalt ikkagi veidi võikam, kui saadi teada, et enamik nende fänne on ~13 aastased lapsed. Ometi seal sarjas polnud ka minu arust ühtegi hoiatust kunagi ega midagi. Ikkagi täiesti seosetu ja lamp suvalist rõõmsat suvesaadet milleski süüdistada. Ja no okei, asi lõppes hästi ja poisid hakkasid ilusasti käituma, aga mida sa võtad ette youtube videotega? Kui konkreetse juhtumi näite põhjal edasi arutada, siis 10-aastane kindlasti teab, mis asi on youtube ja oskab seda kasutada. Seal on igasugust jama, aga kas kõiki neid saaks selle pärast kohtusse kaevata või hullunult süüdistada, kui su laps midagi sealt järgi teeb?
   Okei, võib-olla sina süüdistad ja hakkaksid ka maid jagama, aga mina ikkagi leian, et asi on suurel osal ka lapse kasvatusel ja kasvatamatusel. Sa ei saa kõiki teisi kõiges süüdistada, mida su laps korraldama hakkab. :D

   • miiu

    jõua nii kaugele, et su lapsel tekib oma isiklik tahe ja ideed ja räägime sellest ja teistest seisukohtadest siis edasi :D KÕIKI teisi ma ei süüdistagi asjades, mida minu laps korraldama hakkab, sest ma kasvatan oma lapsest tubli, viisaka ja analüüsivõimelise inimese. ma ei tea, miks sina ei tee vahet nt CSI’l ja Mythbustersil, aga mina teen ja kümneaastane teeb ka, vahet nende kahe saate formaatidel ja ideedel. :D

    • Britt

     Mirjam, sa ikka tead, et see kuidas sina soovid kasvatada on üks asi ja see kuidas laps kasvab, hoopis teine? Mitte, et ma arvaks, et su lapsest ei peaks kõik see tulema, mis sa loodad ja soovid, aga lihtsalt ma tean palju inimesi, kes on vägagi käest ära ja null analüüsivõimega, samas nende vanemad on täiesti eeskujulikud inimesed, kes soovisid ka oma lapsi samas vaimus kasvatada. Vahel lihtsalt läheb teisiti :)

     • miiu

      no seda enam ju ei pea vett argument, et vanemad ikkagi kasvatavad oma lapsi ja peavad suutma iga viimsetki infokildu kontrollima, mida lapsed telekast õpivad :D ma seda üritasingi öelda, et ma tahan temast kasvatada analüüsivõimelise inimese, aga adun, et ma ei saa teda lõpuni kontrollida…

    • Katre

     Sa ise pole ju ka veel oma lapsega nii kaugele jõudnud, nii et rääkida saame sellest kunagi kindlasti edasi. ;D
     &ma polegi ka väitnud üldse, et mu laps midagi tegema äkki ei hakka – ma tõesti pole ette ennustaja. Point oli ikkagi selles, et vahet pole mis saade on või ei ole (või suvaline netivideo, kus pole ka öeldud DONT TRY THIS AT HOME), see on lapsevanema asi selgeks teha või jälgida, mida ta laps üldse vaatab ja mida laps kodus teeb. Kõik oleneb muidugi lapse vanusest ka, aga no 10-aastane võiks minu arust küll ikka piisavalt taibukas juba olla. Ma saaks aru, kui me räägiks 3-aastasest lapsest, kes ei erista absoluutselt telekas nähtut ja reaalsust.
     Mina igatahes ei süüdistaks selles meediat või saadet või videot või mis iganes ja minu arvamus on ja jääb hetkel, et see on lapsevanema teha, mis infot ta laps kuskilt kätte saab ja mida ta laps selle infoga peale oskab hakata.

     Saate formaadiga pole mu meelest siin pidagi pistmist ja ausalt öeldes jäi mulle küll hetkel mulje, et sina ei saanud järelikult ka Suvesangarite saateformaadist aru, kui leiad, et suvalist “debiilide pulli” (sinu sõnad) on normaalne kodus järele teha. :D

  • Kristel Kübarsepp

   No ma ikka pean kirjutama, et kui inimene teab, et tema laps tarkusega ja asjade tõsiduse mõistmisega ei sära, siis seda enam peab lapsevanem oma geeniust jälgima. Kui võsuke, kes ei mõista veel ohtu ja tahab katsetada ning loov olla, peab lapsevanem eriti vaeva nägema ohutuse tagamise osas ja seletama, et selliste jamade tekkimise ohu tõttu maja maha ei põletaks või hullemat veel.
   Ikkagi sina kasvatad ja vastutad, muud midagi. Teema point oli see, et joosti enda asemel teisi süüdistama ja küsiti selles osas arvamust, mitte selles kui tark on kellegi 10 aastane ja kui pole, siis miks.
   Seisukoht on Katrel õige, et vastutab ju eelkõige tema oma võsukese eest, mitte see, mis telekast tuleb.

  • Kairi J.

   Debiil kuskil saates? Lapsed üheksast magama ja telekast võõrutada, siis pole mingeid probleeme. Kui vanem ise laseb oma lapsel, kellele pole õiget ja valet selgeks tehtud sellist saadet vaadata, siis peab ise leppima ka tagajärgedega, mitte telesaate tegijaid süüdistama! Kui vanema arust ei kõlba saate sisu lapsele, siis mis kuradi pärast üldse vaadata laseb ja pärast kirub, et laps maja maha põletas või midagi veel hullemat!

 • Lenks.

  Õhtune kellaaeg 22.00 ja eelteismeline laps ei ole midagi tabu.
  Reaalsuses nii vanad lapsed ei ole teki all :)
  Kas sina ise ei vaadanud vanematega telekat õhtuti?
  Igatahes,süüdistada ei saa kumbagi. Ilmselgelt laps ei tule selle peale,et võib midagi juhtuda.Samas täiskasvanu loogika tuleb ja oleks võinud hoiatada küll. Eks see ole eetika küsimus. Filmidest ju ei tasu rääkida,ning arvutimängusest,mis on veel võikam materjal tihtipeale. Ometi enamus lapsi neid järele ei tee :)

  Aga mis ma ikka jahun. Ütleme nii,et on asju ja vaateid,mida ei mõista enne,kui sul on endal teatud vanuses laps. Väikesed lapsed-väiksed mured.

  • Katre

   Ma olen ise ka kunagi teatud vanuses laps samas olnud ja tea, kas olin siis lihtsalt ülitaibukas imelaps või ei, aga mingeid selliseid lolluseid ma küll ei teinud telekast maha. Arvutimängudest ka mitte (lapsest saati sõjamänge mänginud).
   Seda teemat saaks isegi arvutimängudeni lausa tõesti laiendada, aga ka siis ei süüdistaks ma mänge jms. Pigem tuleb mängu juba lapse psüühika, sest igaüks ilmselt ei taju seda õhkõrna piiri reaalsuse ja mängu vahel. Ühte inimest muudab mäng ehk vägivaldseks, aga teist mitte, jne. Sellisel juhul, jällegi, on see asi lapsevanema jälgida, kas tema laps sobib sõjamänge mängima või kas tema laps oskab rösterit õigesti kasutada.

   Aga ega ma ei ütlegi, et ma oma sõnu äkki 10 aasta pärast süüa ei või, kes teab, aga praeguses hetkes tahan loota, et ma ei pea seda tegema ja laps selliseid rumalusi ei tee. :)

     • Neiu

      Või väga paha tuju. Classy. Eestlased. Kus viga näed laita – saada persse, ära aita!!!!!!!11!!!111″”!!!

     • miiu

      see on kentsakas viis avaldada avalikku ruumi infot ja siis vastukaja tulles jaurata, et lugejal on igav. :D ma lihtsalt ei nõustu sinuga, sest ma usun, et naiivne on arvata, et kümneaastane analüüsib maailma nagu täiskasvanu. kui see nõnda oleks ja kõik täiskasvanud oleksid kümneaastastega samal arengutasemel, oleks ikka natukene kurb. see, millisena sina mäletad ennast kümneaastasena ja milline sa reaalsuses olid, on ilmselt natukene erinevad asjad. :)

     • Katre

      minu jaoks imelikum on vastukaja anda, üritades “ära panna,” kui annab ka lihtsalt rahulikult arutada ja öelda, et sa minuga ei nõustu. :)

      ma ei arvagi naiivselt, et kümneaastane peaks maailma vaatama täiskasvanu pilguga ja nii edasi. again, lähed poindist mööda ja ma ei viitsi end korrata.

      enivei, samamoodi nagu sina oma arvamust ei muuda, ei muutu sinu kommentaaride peale hetkel ka minu arvamus, seega mis siin ikka taielda. :D

     • miiu

      ole nüüd – ma ei ole mingisugune anonüümne delfitroll, kes sulle siin ära paneb. pean sinuga isikliku nime alt vestlust kui inimene inimesega ja see, kuidas ma valin sõnastuse, on minu asi (ok, saan aru, et “helevalgus”, mitte “tumemustus”, aga miks ei tohi olla otsekohene?).

      minu meelest lahterdamine stiilis “kõik vanemad peavad suutma kontrollida kõike, mida nende lapsed teevad” läheb samasse kategooriasse “mina arvan, et kõik peale minu on halvad emad” ja SEE, mu sõber, on lahmimine ja ärapanemine. :)

     • Katre

      calm down. ma pole üldse su kommentaare nii tõsiselt võtnud kui sina vist minu vastuseid neile. mõtled juba üle (mis see delfi,helevalgus-tumemustus, anonüümsus jms siia puutub?).
      mul ei ole arutelu ja vestlemise vastu mitte miskit nagu sa ilmselt aru saad, sest ma ikka veel vaevun su kommentaarile vastama ja seda üsna mõttetut arutelu edasi ajama, aga iroonilised laused ja smailid ajasid natuke muigama küll, et whatt. ;)

      aga noh, ma enam ei viitsigi, sest see vestlus lihtsalt ei jõua mingi aruka punktini nagunii. :’)

 • Kris

  Veits kummaline on see, et Sa ka seksistseeni saasta alla liigitad :) Mil moel Annabel siis siia ilma saabus? Ja üheksa kuusel lapsel seksisteeni ajal silmad kinni katta. See on päris humoorikas :)

  • Kati J.

   Ma hakkasin ka ise seda sama mõtlema. :)
   Üldse mitte paha pärast, aga üldiselt telekast ei näidata nii räigeid seksistseene, et lapsel silmad-kõrvad kinni peaks katma. Ise olen ka lapsena koos vanematega õhtuti telekat vaadanud ja no kui tuligi toona minu noortele silmadele midagi sobimatut, siis järgnes sellele vajadusel vanematepoolne seletus asjast. Ema jutu järgi pole minult ka kunagi tulnud eraldi küsimusi selle kohta, kust titad tulevad?

   Seks pole tabu ja lapsi selle eest meeletult “kaitsta” pole ka mõtet.
   Ühel heal päeval võib ju juhtuda, et laps satub vanemate “toimetamisele” peale ja oh siis seda häbi, kui selle momendini on last vati sees peidus hoitud kogu selle maailma tarkuse eest :).

   (Muidugi pole mul last ka veel. Hea targutada siin. Pärast ise olen veel hullem moraalitseja ja tabude küüsis :P)

 • Liisi

  Minul on 10-aastane poiss kodus ja vägagi taibukas.
  Lapsel on lihtsalt teistsugune arusaam asjadest kui täiskasvanul.
  Mõni kümnene on rahulik ja enne mõtleb, siis teeb aga teine kümnene
  on energiline, huvitatud katsetamisest ja trikkidest ning teeb enne ja siis mõtleb.
  See ei tähenda, et laps oleks vähem taibukas, lihtsalt ei oska veel olukorda hinnata
  nii nagu täiskasvanu. Kümnene koolivaheajal kell kümme veel küll magada ei taha :-)
  Ta tahab juba suur olla, kuid tegelikult on veel täitsa laps.
  Ka mina ei süüdistaks loomulikult telesaadet vaid ikka iseennast ja selgitaks lapsele olukorda.

 • Kairi J.

  Täpselt nagu minu mõtted. Esimene reaktsioon kui seda artiklit lugesin, siis mõtlesin, et kas tõesti on maailmas sellised, vabandust väga, lolle, kes oma tegemata töös telekanalit süüdistavad. Muidu oleks selle peale öelnud, et “Only in America” aga paraku me oleme Eestis ja leidub ka siin selliseid pärle. Kunagi oli ütlus, et lapsed peaks juba 9 magama, saade on aga kümnest niiet… :D

 • Kristel Kübarsepp

  Ise vaatan ka suvesangareid ja mulle meeldib. Muidugi võiks paljude asjade pärast kaevelda, et päevasel ajal näidatakse mingit idiootsust kus keegi kedagi tapab, seks, põletamine, loomade piinamine. Isegi reklaamid ja reporter on viimasel ajal rõvedust täis ja ka multikad on sellised julmad ja koledad.
  Ise olen 8 kuuse poisipõnni ema ja tunnen ka kohustusi ning süüdistaks iseennast sellistes olukordades. Mina sünnitasin ta siia maailma ja tean mis telekast tuleb. Kui tahad telekast tulnu kohtusse kaevata, siis tee midagi ise, et see oht kõrvaldada. Ma ei tea, viska oma telekas prügikonteinerisse ja saast su majast kaobki.
  On keegi vaadanud lisatellimusega saadavaid multikakanaleid? Viimati kui meil 5 aastane külas käis pidi mul süda pahaks minema! Mingi oksepiim ja sitasai, prügijuust ja kes nad seal olid kes roojasid ja uh. Või multikad, kus on tegelasteks mingid elukad või kujundid. Ma vaataks neid kanaleid vist öösel mehega õudukate asemel.
  Seega, olen poolt, et süüdistada saab vaid iseennast, sest sina tead mis kus ohtlik on, aga kuna sa nii ässboss oled ja sina midagi valesti ei tee, siis kargad kaela meediale selle asemel, et ise oma pead vastu ust taguda ja järele mõelda kui saamatu lapsevanem sa oled, et sinu laps millegi sellisega hakkama sai. Tean, et õnnetusi juhtub lastega, aga vastutab see, kes jalad laiali lapse tegi ja ilmale tõi.

 • Miia

  Tähtis polegi kelle süü on, aga tore ju oleks kui meie lapsi võetakse arvesse ja nende eest hoolitsetakse kogu riig siseselt ja mitte ainult vanemate poolt.

  UK näiteks ei näidata telekast enne 10 õhtul mitte midagi lastele sobimatut. Ka vanduda ei tohi. Sama kehtib ka raadiosaadete kohta. Uudistes jah on viimasel ajal kahjuks palju sõdasi kajastavaid uudiseid, aga enne kui neid näidatakse hoiatakse vaatajaid nende eest.
  Lastele sobimatu sisuga saateid päeval kordusesse ei panda ja kui sa oled need saated endale lindistanud ja tahad päeval vaadata siis pead sisestama oma salasõna, et neile ligi pääseda.

  Ma ei saa aru miks peaks mõnel vanemal üldse sellise kontrolli vastu midagi olema? See ju kaitseb nii meie kui teiste lapsi kui telekast ei näidata lastele mitte sobivaid saateid (või, et saated ei sisaldaks lastele mitte sobivaid teemasid või pilte) ajal kui enamus lapsi ärkvel. Õhtul on teine asi, kuna siis on see juba vanemate endi otsustada mida nad oma lapsele näidata tahavad ja mida mitte. Peale kümmet ju siiski enamus lapsi eeldavasti juba magavad.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga