igapäev

Häbi on, kui raha pole

Ma pole kunagi elus väga tahtnud aru saada inimestest, kes vinguvad, et neil raha ei ole ja nad ei saa seda ja toda osta. Olen alati mõelnud, et küllap niisama koonrid ja kokkuhoidlikud, et tegelikult raha on, aga lihtsalt ei taha seda mingi konkreetse asja peale hästi kulutada. Olen teinud lihtsalt järelduse, et vinguvad tavaliselt need, kellel tegelikult on ja need, kellel päriselt ka kitsas käes ja raha ei ole, ei vingu, sest häbi on sellise asja üle vinguda ja kuidagi ääri-veeri tullakse ikka omadega toime.

Nüüd aga olen ma jõudnud omadega olukorda, kus tõesti tunnen esimest korda elus, et rahadega on nii nadisti, et tahaks lausa nutma puhkeda. Seda on mul endalgi miskipärast häbi tunnistada ja häbi rääkidagi, sest kellele ikka meeldiks kuulata kellegi vingumist teemal, et ta nii vaene on. Kardan ka seda, et keegi ütleb mulle, et “Novot, õpi rahaga siis paremini läbi käima või ära kuluta nii mõttetult.” Aga ega ma tegelikkuses ei kulutagi.

Oskan rahaga enda arust ikka päris hästi ringi käia ja alati enne mingit ostu mõtlen pikalt, kas seda ikka vaja on ja kas ehk võiks selle raha hoopis millegi muu peale kulutada. Kui Keio on suhteliselt laristajatüüpi inimene, siis mina olen pigem see, kes alati rahalisi plaane pikas perspektiivis ette näeb ja peas täpseid arvutusi teeb, kui palju millegi peale kuluda võiks.

Põgusalt olen maininud ka, mis seis meil hetkel on. Minul on vanemahüvitis läbi saanud, kuna Annabel on juba üle pooleteise aasta vanune. Seega elatume me praegu ainult Keio rahast. Tema palgast aga POOL läheb Soome korteri üürile ja see on ikka üüüüüüratu summa, millest me igal kuul lihtsalt niisama ilma jääme, lihtsalt, et oleks kuskil elada. Seda raha on absoluutselt iga kuu lihtsalt nutumaik suus korteriomanikule kanda. Aga selline see elu on. Ega Eestis teisiti ei oleks. Eesti keskmise palgaga inimene maksab oma palgast üüri peale samuti poole kui mitte rohkemgi, sest siingi on üürid korralikele korteritele üsnagi kõrged. Ja ega me ei ela mingis villas ka. Korter on üsna… kesine.

Ja siis ma hakkasin üleüldse rahakasutamise üle mõtlema, et kuidas kord on millegi jaoks raha, aga teinekord nagu ei ole. Näiteks tahaksin ma isa kodus oma toas poolel toal tapeeti vahetada. Umbes kaks kuud tagasi olin ma valmis juba tapeedi ja tapeediliimi ära ostma ja selle töö ära tegema. Aga siis selgus Bauhof’i minnes, et seda tapeeti, mis ma tahtsin, ei olnud veel müüki tulnud. Oleks ma tookord saanud tapeedi ostetud, poleks ma sellest ostust jäänud sugugi vaesemaks. Usun, et oleks täpselt samamoodi praegusesse hetke jõudnud.

Aga praegu näiteks ei ole mul enam seda raha, et tapeeti ostma minna. Jätsin ära ka oma ühe sõidutunni, sest lihtsalt ei ole praegu arukas selle peale 18 eurot kulutada ja loodan, et suure pinnimise peale lubab isa mul mõned sõidud temaga teha. Korraks teemast kõrvale põigates võin muidu mainida, et sõiduõpetaja soovitas mul sõidueksamile end juba kirja panna, sest tema arust on mu sõit päääris kenake juba.

Viimased korrad pole ma pmts ühtegi viga teinud ja hästi hakkama saanud. Ise lihtsalt tunnen, et tahaks veel paari harjutust harjutada, et ei tuleks eksamil mingit ärevusviga sisse siiski. Sõiduõpetajaga olin lihtsalt mugavaks muutunud ja ei olnud enam ärev, seepärast tuli välja ka. :D Aga noh, ARKi minemisega on jälle see lugu, et noh.. mul ei ole raha, et seda sõidueksamit kinni panna. Täielik košmaar!

Keio läks vahepeal korraks Soome, et oma auto korda teha ja autoga tagasi tulla ja selle jaoks pidi ta eilse laevapileti üleüldse krediitkaardiga maksma, sest ta poleks muidu kuidagi tulla saanud. Pangakontolt vaatab vastu täielik tühjus.

Nüüd muidugi saab rääkida ka lapsetoetusest, sest noh, see raha oleks KÕVASTI abiks, aga nagu ma öelnud olen, siis Eestist ei saa ma midagi, sest Annabel on Soome registris. Soomes on Kelasse taotlused tehtud, Kelas paar korda kohapealgi käidud, aga kes Soomest midagigi teab, teab ka, KUIIIII jõhkralt seal need asjad venivad. Ja vähe sellest, et venivad.

Pärast kahe kuu pikkust kelapaberi ootust postkasti, potsatab sinna lõpuks mingi vigane ja eitav vastus lapsetoetuse saamiseks. Kui Kelasse koha peale minna, tehakse lihtsalt uus avaldus, mille läbitöötamine võtab neil jälle kuid aega. Vähemalt on pluss, et kui kunagi see asi korda saab, maksavad nad maksmata kuude eest tagantjärgi kopsakama summa, aga siiski lihtsalt ÕUDNE, kuidas see asi käib ja kuidas me neid rahaasju selle Kelaga üldse korda ei saa.

Üleüldse üritame lihtsalt hambad ristis kuidagi selle raske perioodi ära kannatada ja üle elada. Kui ma kuidagi need load tehtud saan, siis saan ikka JÕHKRALT kergemalt hingata. Siis saan esiteks tagasi Soome minna ja saan end ka poole kohaga Soome elanikuks regada ja lisaks tuleb siis sügise poole ilmselt endale ka mõni tööots otsida, sest selgemast selgem ja kindlamast kindlam on, et hetkel ei ela me ühe inimese palgaga sugugi mitte hästi ära.

Kurb ainult, et niisugune periood juhtub just olema suvel ja kui Keio on ka nagunii haiguslehel. Aega, et koos vahvaid asju teha ja perega ringi trippida, on ülepeakaela, aga üsna paljude asjade teostamiseks ja tegemiseks kulub ka raha, mida ei ole.

Igatahes, vabandust pika ja piinliku rahavingumise postituse pärast, aga tahtsin hingelt ära rääkida ja oma blogi, oma voli. Mul on vaja vahel niisuguseid asju ka hingelt ära saada lihtsalt omaette kirja pannes ja mõtiskledes, kui faking rott on hetkel elada ja kuidas isegi kommileti juures tuletan endale meelde, et suudan elada ka ilma ühe eurise šokolaadita, kuigi tahaks väga suu sellega magusaks saada. :D

Või noh, raha selle magusa jaoks leiduks ikka, aga ostan selle kommipaki raha eest endale parem ühe Bingo loto pileti ja loodan, et saan täna õhtul kasvõi paarikümne euro võrra rikkamaks. :D (missugune loll lootus küll…)

PS. Olenemata hetkelisest vaesusest erinevate väljaminekute koha pealt, saavad olemasolevad maksekohustused siiski alati makstud ja (maksu)võlgasid meil seljas ei ole. Aga ausalt, vahel on niisugune tunne küll peale tulnud, et tõmbaks mingi millise laenu kaela, ostaks endale KÕIK, mida ma elus ihaldanud olen ja hüppaks enne esimest tagasimaksetähtaega Türisalu pangalt alla (loodan et saate aru, et ega see ka mul tegelt reaalne plaan ei ole, vaid lihtsalt üleliialdatud suvaline mõte :D).

Mis seal ikka. Tasapisi kraamin oma riideid ja elamist ja mõtlen lihtsalt, et nagunii olen kaua tahtnud asju, mis väikseks jäänud või minu jaoks end ammendanud, maha müüa. Nüüd ehk ongi rohkem motivatsiooni mõned asjad müüki ka lükata, et endale mingi lisaraha saada ja kasvõi sellel ARKi eksamil käidud, mille ma jumala halastamise peale loodetavasti läbi ka saan (usun, et saan, kui ei pabista, nii et tuleb lihtsalt loota, et ma ei pabista).

Huh, kohe kergem hakkas hingata, kui sai välja kirjutatud. Lisan lõppu mõned pildid nädal-2 tagasi tehtud aiapojengidest ka, sest tundub, et nad varsti närtsivad ära ja siis oleks juba kohatu neid pilte kuskile toppida.

IMG_4638-1IMG_4658-1IMG_4645-1IMG_4657-1IMG_4648-1

50 kommentaari

 • ents

  Ma soovitan sul see arki raha kiiresti kokku ajada sest pärast võib närv sisse tulla ja põdema lüüa. Proovi see ära teha kuniks selles suhtes veel enesekindel oled. Aaga oma kasutatud riiete müümine on hea mõte. Kindlasti on sul ka Annu väikseks jäänud asju mida müüa :) edu :) kõigil on halvemaid päevi ja edasi läheb paremaks :)

  • Katre

   Siis läheb jah paremaks kui Soomes lapsetoetus korda saada või kui ma tööle lähen. Tuleb üle elada see aeg miskit moodi. :)
   Aitäh.

 • Annu

  Selle kelaga on jah sellised looda, et ootama peab kaua, aga aitab kui käia lihtsalt iga natukese aja tagant kohapeal ja uurida, et kaugel need asjad on, et meil ei ole kahjuks aega nii kaua oodata, kuna hetkeline seis on selline ja nad hakkavad ennast kiiremini liigutama. Soomes muud moodi ei saagi kui käia ise neile koguaeg pinda ja ise uurima et miks asjad ikka ei liigu jne.

  • Katre

   Nad panid mingi linnukese nüüd jah kuskile, et kiire on selle asjaga, aga järgmisel päeval tuli mingi eelmise taotluse eitav vastus postkasti jne. Mingi hull segadus on sellega.

   • Annu

    See on jah nii tyypiline seal et oi unustasime sii linnukese panna aga et nyyd on tehtud ja asjad hakkavad liikuma. Olen seda sama ise kogenud aga jah kui käia seal nö laamendamas siis hakkavad asjad liikuma ja yks soovitus veel- võtta alati kõik paberid ja dokumendid ja palgalehed kaasa sest kelal on kombeks neid kysida just siis kui neid kaasas pole ja siis läheb jàlle aega enne kui nad need kätte saavad ja ennast liigutama hakkavad

 • Helena

  Meil sama olukord praegu, nii et sa pole ainuke. Me lähme Kelasse nüüd 17.07 ja head ootamist meile siis :D
  Üüriga on meil sama lugu, et pool läheb kohe ära + igasugused muud väljaminekud, nii et normaalseks elamiseks nagu raha ei jäägi.
  Ei tea kes rääkis, et Soomes pudrumäed on? Täpselt sama olukord on siinpool lahte…

  • Katre

   Ma juba ammu aru saanud, et seal pole ka miskid pudrumäed ja tegelikult täpselt samasugune elu. Suuremad palgad, suuremad väljaminekud. Lõppkokkuvõttes on seis ikka sama. :D
   Seal töötamine tuleb kasuks ainult neile, kes mingis ühiskorteris passivad ja 100 euri üüri maksavad kõigest vms. :D

   • Helena

    Täpselt täpselt, elad mingit komuunielu seal ja siis on tõesti võimalik midagi isegi kõrvale panna, aga noh, paraku väikse lapsega ei taha niimoodi elada :D
    üksikutel inimestel on selles suhtes parem, et neil on vähem väljaminekuid :D

 • Bell

  Oehh, niii tuttav olukord. Minulgi sai laps kevadel poolteist ja samuti lõppes vanemahüvitis. Olime mehega eelnevalt kokku leppinud, et on mis on kuidagi katsume hakkama saada, sest lastehoidu teda enne kaheseks saamist panna ei taha. Aga vahepeal küll, eriti nüüd kui on suvi ja tahaks ka natuke kusagil käia, on ikka eriti raske, sest pool mehe palka läheb puhtalt maksudeks… ülejäänu eest on vaja osta süüa ja muid vajalikke tarbeesemeid+bensiin jne. Häbi, aga teinekord on just vanemad need kes rahaliselt aitavad. Kusjuures naljakas, et kui teine kord näiteks mõni sõbranna välja sööma kutsub vms, siis peangi ütlema, et ei saa sest mul lihtsalt ei ole selleks raha, aga siis kuulen tihti vastuseks, nojah mul ka ei ole aga lähme ikka :D Kuigi sõbranna käib tööl jne, aga seda kuuleb nii paljudelt, et raha ei ole, kuigi tead et inimene teenib tegelikult hästi, aga ilmselt siis elab natuke laiemalt või siis lubab endale kõike. Nuh, saate pointist aru küll :D Mäletan ennastki enne last kui mehega mõlemad korralikult teenisime, siis ise ka teine kord mtlesin, et fakk jälle raha ei ole. Aga nüüd ma saan alles aru, et siis elasin ma väga hästi ja vot nüüd võin alles öelda- raha ei ole!!!

  • Katre

   Mul ka sõbrannasid, kes minu arvutuste kohaselt ja oma väljaminekute kohaselt peaks ära elama küll, aga ikka ütlevad kogu aeg, et raha pole üldse. Sellest see tulebki, et inimesed ilmselt NIISAMA vinguvad ja kui sina siis ütled, et sul ka pole, siis mõtlevad, et küllap sul ka tegelt ikka on jne. Suht nõme tegelt.

   Aga muidu eks meil siis täpselt sama olukord. Kuigi mu ema räägib kogu aeg, et võiksin lapse 3-aastaseks saamiseni kodus olla ja ma MEELELDI oleks ka, siis tunnen lihtsalt, et see ei ole rahaliselt võimalik.

 • heika

  Küsimus, et kas sa Eestis tahaksid kindlasti Tallinnas elada? Teistes linnades korterid pole ju eriti kallid ja mingi laenuga saaks täiesti normaalse korteri nii, et maksad laenu palju vähem kui üüri maksaksid ja uutel korteritel kommunaalid ka päris madalad.
  Minu meelest ei ole Eestis töö leidmisega ka üldse nii hull lugu, eriti kui tuttavaid on, nagu Sul või Su vanematel Viljandis ikka peaks olema?
  Minu meelest oleks see päris hea variant, et elaksite kogu perega Eestis, vanavanematele lähedal.
  Samas ma muidugi ei tea teie enda eelistusi, võib-olla teile meeldib Soome, lihtsalt arutlen :)
  Näiteks selline korter: http://www.kv.ee/uus-74-korteriga-nelja-korruseline-ja-kahe-trepiko-2454934.html?nr=1&search_key=ffab7bfdd598481b1906dbe02c00ce50#modal

  • Katre

   Viljandis on reaalselt ainult lihttööd ja liinitööd leida. Isegi tutvuste kaudu. Kui siinsetel inimestel hea amet olemas, siis pikka aega ja sellist kaadrivahetust toimub harva ja siis on konkurents muidugi suur ka.
   Elada tahaks Tartus või Tallinnas, kui siin peaks kunagi elama. Lihtsalt muid võimalusi rohkem. Tööd isegi parem leida ja suurem valik. Ja tegelt ega Viljandis näiteks pole üür ka sugugi odavam kui Trt või Tln. Üsna sama juba, kui midagi korralikku tahta. :)

 • Kati

  Meil läks Kelaga kuidagi nii, et saime max 2kuuga lasterahad kätte ja siis veel 4kuu omad tagant järgi. Siin sündinud laps sai kohe esimesel kuul need rahad kätte.

  Ma olen päris palju kuulnud igasugu sarnaseid jutte nagu Sul, kuidas asjad venivad ja igasugu apsud sisse tulevad jne.
  Meil aga läksid kõik asjaajamised kiiresti ja ilma probleemideta.

  Käige aga järjepidevalt Kela ust kraapimas ja küll asi peagi korda saab ;)

  • Katre

   Meile viimati öeldi, et Keio palk on LIIGA SUUR ja meil ei ole õigust sellele toetusele. :D Aga ta pole iial nii palju palka saanud nagu nende taotlusel see number oli, seega väga lamp ja tuli uus avaldus sisse anda nüüd.

 • Sandra

  Lasterahade ja vanemahüvitise vastust ootasime Kelast ehk kuu aega ainult ja hakati kohe maksma + kuu tagant järgi samuti. Kui mees lõpetas töö Soomes ja paberid korda said aetud, maksti kaks kuud otsa ja sellest mingi 3 kuud hiljem tuli nõue – tahavad kahe kuu jagu raha tagasi saada :D. Hoopis keerulisem oli see asi uuesti Eestisse üle tuua. Ma ootasin ligi 3 kuud vist otsust, kui lõpuks Eestis siis maksma hakati ja imekombel maksis Eesti veel tagant järgi selle 3 kuu summa, mis saamata jäi.
  Igatahes, head närvi ! :D

 • T

  Pane ennast töötukasse kirja. Kasvõi kuuks ajaks, saad 120 euri kuu aja eest ja arki raha ongi olemas. Mina ütlen koguaeg töötukas et ajan kas lapse lasteaia asju või elan linnast väljas ja kuna lube pole ei saa linna. Töötukassa maksab arki kulud kinni, mul endal samal järjel nende lubade tegemine. Pärast võid ennast soome töötukasse ümber kirjutada olen kuulnud et sealne töötu raha jäi kunagi 700 euro kanti. Praegust seisu ei tea. Mul on ka 2,5 aastane laps ja kuna tahame kohe teist ka saada siis ei hakka tööle minema ja lapseisa töötab aga selle töötuka raha eest saan omale miskit osta muidu oleks jube halb tunne koguaeg mehe käest raha küsida :)

  • Katre

   Ma oma endisest töökohast lapsehoolduspuhkusel. Kas nii ei ole, et kui omavoliliselt lahkun, siis töötukassa ei maksa midagi? Et peab koondama vms. Niisama ei saa ära tulla ja täitsa niisama raha saada ju. :D

   • T

    Ma tulin töölt ära aga töötasin vahepeal korra kuskil nädala ajasel tööl. Sealt tulin ka ise ära ja võtsin ennast teise linna arvele töötukassasse. Ettekäändeks tõin et uude kohta uut tööd vaja. Praegu olen ikka töötukas kirjas. Elan praegu maakodus sest remondime linna korterit ja siit ei käi minu õnneks busse. Eelmisest töökohast sain lõpparve 200 e sest lapsepuhkuse ajal kogunenud puhkuse päevad maksab töökoht kinni.

   • kristi

    Eraldi on see hüvitis koondamise/lahti laskmise korral ja siis teistele on mõeldud töötutoetus. Töötutoetus ongi see mõttetu 124 euri kuus (ükskõik, mida varem teenisid), aga minul nad ei maksnud seda enne välja, kui esimest korda kohal käisin. Samuti määrasid nad kohtumisi vähema kui kuu aja sisse ehk siis korraga maksid ikka mingi 60-80 euri. Ehk niisama raha saamiseks peab päris palju tõmblema seal :D Ja ma kujutasin ette, et nemad seal ka otsivad tööd mulle, aga nad panid ainult linnukest kirja, et selle kalendrikuu sees on käidud. Nii et töötuna arvel olla on mõttekas ainult siis, kui vajad ravikindlustust või kui tõesti see paarkümmend euri teeb nii suure vahe sisse.

 • T

  Koondamistasu palju suurem. Peaaegu kuu palk. Mina ütlesin töötukassas et tööajad ka ei sobinud lasteaia aegadega ja tulin töölt ära. Lasteaed lahti tallinas um. 7.30/8.00-19.00 aga tööpäevad ja see kõik muu ei pruugi kokku sobida.

 • T

  Noh sellessuhtes et praegu tuleks see 124 euri kindlasti kasuks näiteks autokooli jaokski. Kui sa niikuinii ei kavatse vanasse töökohta tagasi minna võid ju lahkumisavalduse anda. Äkki saad lõpuraha.

  • Katre

   Nojaa, aga ma tahaks juba juulis teha eksami ära ja augustis Soome minna. Nii kähku ei saaks ma kuskilt ametlikust kohast mingeid rahasid välja skeemitada. :D

   • T

    Võibolla tõesti anna siis vanasse töökohta lahkumisavaldus. Nii või naa sul vaja seda teha et soomes tööle hakata, saad sealt lõpurahad 1-2 päeva jooksul ja eksami rahad olemas.
    Mina panin ennast töötukassasse kirja ja palusin 2 nädala pärast endale aja anda, konsuldant ise pakkus ka et kui rahadega peaks halvasti olema saaksin varem tulla. 2 nädala eest sain 56 eurot. Selleks et ennast töötukassast hiljem kirjast ära võtta on vaja ainult helistada.

    • T

     Selles suhtes et võibolla tundub et ma hullult vajaks seda raha mis sealt töötukassast saan aga tegelikult väga mitte, mu mees töötab eestis sellise palga eest nagu enamus soomes ja paljud inimesed soomes ei saa nii suurt palkagi, meil on olemas mitu autot, maja ja linnas korter ja mitte miski neist ei ole laenu peal. Minu jaoks on see lihtsalt tähtis et ma ei peaks oma ninni nänni jaoks koguaeg mehelt raha küsima ja see natukenegi mis sealt saan oleks täitsa enda oma, alles 3. kuu eest ma käisin ise ka alles tööl aga lapsest hakkas kahju talle kohe üldse ei meeldinud see lasteaed ja valus oli vaadata teda, käis küll aastakese lasteaias aga kõik need päevad palus nuttes hommikul et ma teda sinna ei jätaks, langes nii suurde stressi et hakkas paaniliselt ukse juures nutma kui prügi läksin viima näiteks, ma ei saanud päris pikka aega poodigi üksi minna.
     Vot nii on lugu :D las riik toetab selle vähesegagi, vanas töökohas oli kättesaadav palk kätte um. 1000-1200 eurot kuus aga see ei ole mu lapse stressi väärt ja ma väga ei vaja ka seda raha :)
     Segane jutt tuli :D

 • Stifferly

  mainides siis natuke seda ark sõidueksami kohta ega siis omast kogemusest võin öelda et eksamil on koige tahtsam jalgida koiki tee marke sest meil ju uutel ja kogenematudel soitjatel puudub soidu kogemus nagu oeldakse tavaliselt selle kohta ise kaisin eksamil just hiljuti soita koike oskan aga vot kus labi kukkusin oli vaga ebamugav ristmik kus puudusid ka liikusmargis ehk kui polnud ise kunagi seal soitnud ei osanud nagu kuidagi moelda ka kuidas see ristmik nyyd minema peaks muidugi kui eksamit minnakse tegema kuskile vaiksemasse kohta kui tallinn siis muidugi suurem voimalus labi ka saada :) aga kui soita oskad siis muidugi rega eksamile ja mine tee ara ja kindlalt minna mottega eksamile et ma lahen ja teeen selle ara :) jaksu :)

 • Kerli

  Oled riided kuskile juba müüki ka pannud ? Pane oma blogisse näiteks või facebooki ostan/müün-reeglite vaba.

  • Katre

   Feissi panen, aga seal müügiriiete kotis sellised asjad, mida blogis pole näha olnd ja mida ma mingi 3a tagasi kandsin, ehk suht vanad asjad. aga korralikud. Aga midagi erilist pole. :D

 • Liivi

  Meil ka pole tihti raha. Või noh, tegelikult nii palju on, et arved on makstud ja kõhud on täis, korra kuus saab meelt ka lahutada, seega ei saa öelda, et raha ei ole. Kuid elame siiski palgapäevast palgapäevani ja vähe suuremate ootamatute väljaminekute puhul laename vanematelt raha.

  Muidu ma ütleksin küll, et Soome on meid välja aidanud. Jah, tõesti ei suple piimajões, sest mees peab oma palgaga maksma kahte kodulaenu Eestis, üüri Soomes, pidama üleval kahte autot, nelja last ja naist ka. Aga vähemalt jõuab ta seda teha. Eesti palgaga ei jõuaks sellest pooltki. Viimati sai ta Eestis sellist palka, et sellega ei maksnud isegi kõiki kohustusi ära. Sellist palka, nagu ta sai enne majanduslangust, pole Eestis hetkel lootustki saada ja see meid enam ei aitaks ka, sest 5-6 aastaga on hinnad kõvasti tõusnud. Mina nelja lapse kõrvalt enda panust anda ei saa, sest ka Eestis oleks mehe tööiseloom selline, et lastega seotud kohustusi me jagada ei saaks ja minul oleks nelja lasteaialapse kõrvalt pea võimatu tööl käia.
  Kui meil ei oleks Eestis kohustusi ja elaksime perega Soomes, siis oleks rahaline seis parem, aga püsivalt me perega Soome kolida ei taha. Mehel on talved põhimõtteliselt vabad ja siis oleks tobe istuda Soomes, sest laps peab koolis käima. Esimesel võimalusel tuleb hoopis mees koju tagasi. :)

 • Tikker

  Meil oli ka kõige raskem aeg siis, kui teise lapse vanemahüvitis oli lõppenud – mehe palgast ära ei elanud, mina tööd ei leidnud, lapsed lasteaiakohti ei saanud, kodulaen tahtis aga ikka maksmist… Käisime vahepeal suisa tiiru Norras, sest muud moodi ei mänginud rahaliselt välja. No teil on ju pm sama seis, elate ka koos välismaal :)

  Aga aasta aega hiljem tulid nii lasteaiakohad kui unistuste töö. Muidugi rahaliselt on Eestis ikka raske, sest nüüd on lisaks veel autolaen, mis maksmist vajab, see õnneks on veel veidi üle aasta, siis läheb kergemaks. Elame ka palgapäevast palgapäevani ja peame ootamatute kulude puhul perekonnalt laenama. Õnneks ma sain tööl täiskoha, uusi ülesandeid ja ühes sellega ka palgakõrgenduse… Mis tegi elu natukene kergemaks. Aga jah, kokkuhoid on ikka kogu aeg, muud moodi ei saa…

  Küll saate sellest perioodist üle ja läheb paremaks :)

 • Katri-Helena

  Tore aus postitus :) mul ka raha praegu absoluutselt pole. Või noh on- kõvasti (olen kõik sünnipäevarahad jne kõrvale pannud) aga see on juba paigutatud. Kui enne kirusime Talisega, et peame kodus elama kuu aega, et tahaks juba omaette siis nüüd mõtleme et jumal tänatud. Kuna meie mõlemate vanemad lähevad reisile jne, siis hoiame kodu ja loomi. Vanemad jätavad siis nö söögiraha selle eest, nagu vanal heal ajal. :D

  Aga soovitan sul see arki raha kokku saada. Tühja see sõidutund. Usu mind, pärast seda sõidutundi oled 18€ vaesem ja sama ebakindel kui enne. Sa võid 100 tundi võtta ja lõpuks ikka unustad peeglisse vaadata.

  Muide mulle on teie pere nii meeldima hakanud :D ma varem eriti ei viitsinud siin lugeda, nüüd aga juba ootan uusi postitusi :D

 • www.minajamuud.blogspot.com

  Soomlased ka kiruvad meeletult seda KELA. Mäletan kui ma olin Soomes töötanud rohkem kui aasta ja kõik paberid olid muidugi eelnevalt korras, aga siis oli vaja täita mingil hetkel emapalga saamiseks ankeedid…tundus see jura ja küsimused jne nii segane, et ma enda rasedushormoonides hakkasin nutma KELAkontori tädile seal ja tead mis. Ükskaks sai see tädike järsku kõik korda aetud. Tundub, et nad väga eestlaste ja muude välismaallaste koha pealt ongi sellised eriti valivad. Võibolla eksin. Muidugi paberimajandus venib, aga kui kõik paberid lõpuks korda saab, siis saab jah tihti tagant järgi rahasid (aga mitte tingimata kõiki!).

 • C

  Oeh, nagu oleks oma mõtteid lugenud. Olin samas seisus paar kuud tagasi ja olgem ausad, see on ikka täitsa masendav. Eriti tobe on see, kui keegi kuhugi sind kutsub (lausa mitu korda) ja siis ei jää muud üle, kui öelda, et ei saa, raha ei ole. Vahel ma mõtlesingi, et äkki mind ei usuta enam :D
  Aga see on mööduv, ellu jäin mina ja jääd ka sina!!! Kõik saab korda :) Ole tugev.

 • Liis

  Millegipärast meenus mulle kohe su mingi postitus, kus sa ütlesid, et kulutad alati kogu raha enne uut palgapäeva ära enam-vähem põhimõtte pärast ja ma seda lugedes mõtlesin, et oiiii kunagi see maksab sulle kätte:D

  Loodan siiski, et asi paraneb ja rahavool tuleb:)

  • Katre

   Hmm, ma küll ei tunnista seda omaks. :D Ma pole ealeski enne palgapäeva mingis mega vaesuses virelenud ja palgapäeval ostlema tormanud vms. Pigem alati enne uut palgapäeva lähen shoppama, et eelmise palga “ülejäägid” ära kulutada. :D

   Aga see on umbes nagu, et mul on ju see õigus, sest kui ma elasin nõnda tublilt ära, et raha jäi kuupalgast üle, siis miks mitte osta endale midagi ,mida ma tahtnud vms. Päris tihti olen kõrvale ka pannud ja mul on ALATI olnud varuraha, mida ma ei kasuta üldse ja mida ei kuluta.

   Hetkel ongi olukord nii nadi, et olen pidanud selle varuraha ka juba ära kulutama, sest kohustuslikke väljaminekuid on nii palju. :)

   • Maria

    Jaa, ma mäletan ka seda postitust, kus kirjutasid, et sulle meeldib, kui enne uue raha laekumist on pangakontol 0€ :D Ja jäin samamoodi mõtlema, et miks siis nii. Rahaasjad on muidugi alati delikaatne teema ja mõnda riivab rohkem, mõnda vähem, kuid mulle siiski silma jäänud, et nt telefoni liisingusse osta pole kõige mõttekam. Kindlasti Eestis on mõttekam osta korter laenuga välja (laenutagasimakse ca 200-400€ kuus, olenevalt valikutest). Ja alati on mõtekas elada alla oma võimete, kuniks stabiilsus on saavutatud :)

    • Katre

     Muide, üsna tihti sai see null pangakontole hoopis nii, et ütleme et mul oli 100 euri arvel ja homme uus palgapäev. Siis kandsin selle 100 euri lihtsalt oma hoiukontole, et palgakontol (põhikontol) oleks null, et kohe näha palju palka tuleb ja teada, et eelmise palga ülejääk on kindlas kohas ja ei lähe uue rahaga segi.
     See vist jäi selgitamata, et ma alati ei kulutanud seda raha mõttetult tuulde siis enne uut palgapäeva. :)

 • Kat

  Seda postitust ja teiste kommentaare lugedes tahaks küll öelda, et naised, ehitage endale enne üles karjäär, haridus jne, enne kui pereelu looma ja mehest sõltuma hakkate. Mina nt teenin Eestis vähe (humanitaar, mis teha), kuid vähemalt on see minu enda raha, millest saan makstud laenu, kommunaalid, toidu ja natukene jääb järgi ka. Ei ole jah eriti glamuurne, aga ei ole iial pidanud peikade kulul elama ja sellega vaestele meestele topeltsurve kaela panema..vabandust, kui nüüd õel tundun, mul ei ole midagi isiklikku Sinu vastu, aga ei suutnud enda mõtteid samas ka tagasi hoida.
  Mis haridus sul muidu on, kus enne töötasid, kas selles valdkonnas annaks mingeid koolitusi vms otsida (Töötukassa vms kaudu)? Soovitan väga ka pere nädalamenüü ette valmis koostada ja selle järgi poes käia, säästab uskumatu summa :)

  • Tikker

   Kuule, Kat, sul endal on lapsi? Ja säästsid enne laste saamist – sel ajal, kui ise tööl käisid (nagu käisime nii mina kui Katre ja ilmselt enamik teisi kommenteerijaid) – nii palju, et jagus sel ajal elamiseks, kui VH läbi, samas laps veel nii väike, et lasteaeda saata ei taha/lasteaiakohta pole? Või läksid 1,5-aastase kõrvalt tööle?

   Ma lihtsalt ei saa hästi aru, mida see karjäär loeb, kui tuleb see tobe auk, mil sissetulekut enam pole, aga lapsega tahaks veel kodus olla… Kui see ei olnud just jah nii hea karjäär, et õnnestus nii palju säästa, et jaguski kohe terveks 1,5-ks aastaks…

   • Katre

    Täpselt. :D
    Ma saaks aru kui mul ei oleks last ja elaksin suvalise peika kulul, kellega 2 kuud koos olnd, oleks imelik, agaaaa wtf nagu. :D
    Elasin ka oma megakarjäärimata palgaga enne last ära ja vh oli ka täiesti piisav, aga paraku hetkel on jah hoopis teine seis ja ühest palgast ei ela ära kergelt, aga mul tööleminemisega seoses muud takistused ees. Niipea kui võimalik, lähen sinu (ja enda JA VAESE MEHE) heaks tööle, aga tänan muretsemast. :D

    • Imbi

     Olen mõnes mõttes Kat-iga ühel meelel. Näen praegu õe pealt, kuidas tema talitab. Laps on 5-kuune ning on teada, et pärast vanemahüvitise lõppemist ta tööle ei naase. Selles teadmises hakkasid nad elukaaslasega iga kuu raha kõrvale panema, et pärast hüvitise lõppemist sellist tühimikku ei tekiks nagu sul. Usun, et väikelapsega kodus olles kulub mõnevõrra vähem raha kui elan-ainult-endale-naisterahvale :). Teine külg, mida õe puhul imetlen on karjääri üles ehitamine. Tal on väga hea töökoht ootamas niipea, kui otsustab tööle naaseda. Hariduse (või üles ehitatud karjääri) olemasolu hõlbustab oluliselt töö leidmist ka pärast elukoha vahetust.

 • Pisi

  Mis avaldusi te kelas siis teete, et ei anta rahasid? Meie tegime ka avalduse paar aastat tagasi mai kuus, kui sain viimase vanemahûvitise. Tegime avalduse kotinhotitue ja lapsilisälle. Läks kuu aega, kui tehti eestisse päring, et mis rahasid ma saanud olen. Siis kuu aega, kui eesti vastas. Ja kui eestist tuli vastus, siis oli juba juuli lôpp. Käisime miti korda kelas kohapeal ja tehti aina linnukesi. Saime esimese raha oktoobris ja siis novembrist alates hakkasime saama igakuiselt. Lisan veel, et eestis on lasteraha ja emapalk ûhise nimega, peretoetus. Selle aja eest, kui eestis said rahasid, ei maksa kela sulle mingit vahet, kuna see suurem, kui soome kotinhoitotuki. Meie saime ka seda hiljem alles teada. Soomes need rahad eraldi. Kuna teil ka suvi ja puhkused kela inimestel, siis vôite julgelt oodata sûgiseni. Seoses soomes elamise ja kallidusega, siis soovitan kolida helsingist kaugemale. Mida kaugemal helsingist, seda odavam elu. Palgad aga samad. Meil nt 3 toalise korteri ûûr sama, mis tallinnas 2 toalise korteri ûûr. Soomes tuleb ju vesi ja elekter lisaks aga eestis ju muud kommunnaalid ka. Siin tuttavale ûtlesimegi, et kas sa tallinnast kolida ei taha kuskile kaugemale, kuna ûûr sama, mis meil. Aga maa suurtes linnades suuremad palgad.

 • Sirs

  Ma ei rtea, kas Sa ise oled sellele môelnud, aga Sa peaks fotograafiaga raha teenima. Sul on tohutult ilusad profimaitselised pildid siin blogis, erinevalt nii mônestki muust blogijast, kes end pea fotograafiks tituleerib. Selle kunstiga on ka ikka nii, et annet kas on vôi ei ole, ja Sul on:) Olemas nii pildistamise kui töÖtlemise oskus, nagu aru saan, ja kuhjaga annet pealekauba. Môtle sellele, ma tean päris mitut inimest, kes on alustanud vaikselt ja enda jaoks jne, ja kui ikka tulemus ilus, tuleb môni sôbranna, kes palub lapsest pilti teha vôi perest, vôi sünnipäevast, ja veel môni, ja need môned jäâvad rahule ja soovitavad teistele, oma blogis vôid ka nende nôusolekul oma shedöövreid eksponeerida, FBs ka ja nii see lumepall veerema läheb!!! Kättevôtmise asi, ja aega Sul ju natuke on, ei ole vähemalt seda probleemi, nagu neil inimestel, kellest räâgin, et lumepall on selliseks kasvanud, et hakkab päris-tööd segama… Ja seda tööd saab teha ilma 8-17ni kontoris isutmata ega yldse palgaline olemata, Sulle ja kliendile sobival ajal ja kohas. Ausalt, soovitan, ja hoian pöialt!

 • James

  Tere, Kui olete huvitatud kiire ja lihtne laenu madala intressimääraga ja maksumus 2% aastas aega, siis võtke meiega ühendust e-mail: (jameskong.loanfirm@gmail.com)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga