igapäev

Elu kassikuse haisu sees

Kes teab ja kes ei tea, siis olgu öeldud, et mul on üheks pereliikmeks ka kass (kuigi tänase photo challengi tõttu peaks see suhteliselt selge oletus olema :D), kes oli minuga juba ammu enne Annabeli sündi. Kõik oligi ilus kuni selle ajani, kuni vist Annabel sündis. Igatahes ühel hetkel millalgi, kui Annabel juba olemas oli, hakkas kass sinna ja tänna törtsutama. Iga loigukese peale ohkasin raskelt, koristasin ära ja mõtlesin, mis seal ikka kuni ta ükskord sootuks mu tekile kuses.

Õnneks oli tegu vana tekiga, mida polnud kahju ära visata. Oligi oma aja juba ära elanud. Võtsin kasutusse uue teki ja lasi sellegi täis. Seda ma aga ära visata ei tahtnud ja pesin ja küürisin selle kusehaisu sealt enam-vähem hoolikalt välja. Igatahes oli selgemaks selgem, et sellest kusemisest võib kujuneda probleem, millest ei ole kerge lahti saada.

Siis aga juhtus nii, et ma läksin suvel pikemaks ajaks Viljandisse ja tuli kass ka kaasa võtta. Kassi viisin oma ema juurde ja üldiselt talle seal nagu meeldib ja tundus selline rõõmus ja roosa. Kui ma augusti keskel tagasi Tallinnasse tulin, jätsin kassi veel mõneks ajaks Viljandisse, sest mul oli juba ette teada, et ühel hetkel lähen mõneks nädalaks Soome ja et vältida seda, et jälle kuskile kassi pole panna või et talle hooldaja pean sebima, oleks ta lihtsalt pikemalt seal, kus ta juba oli. Ja et pärast Soomeskäiku siis võtan ta enda juurde tagasi.

Nüüd Viljandis käies oligi plaanis kass ka tagasi tuua ja tagasi toodud ta saigi, aga Viljandis ilmnes üks tõsiasi, et kass ka mu ema juures ta voodi alla törtsutanud oli. Jumal teab, miks. Mis tal seal häda? Häirivat titte ju polnud silmapiiril, kelle peale armukade olla…

Lootsin, et kui ta nüüd tagasi tema põhikoju toon, loksub kõik miskitmoodi korda, aga paistab, et mitte. Kuigi muidugi on vara oletusi teha, sest möödas pole nädalatki (tulime Tallinna laupäeva õhtul). Samas, mida muud teil ikka teha on, kui minu kassi kusemispäevikut lugeda, eksole. :D Alustame siis:

Pühapäev möödus kenasti ja ma juba mõttes hõiskasin, et hurraa, kass ei plaanigi kuskile kusema hakata. Siiski-siiski õhtul tegi kass kenakse loigu Annabeli mänguplatsile. Mõned tunnid hiljem ka diivanile. Googeldasin asja ja selgus, et kassil on kas põiepõletik või puudub turvatunne. Kuna põiepõletikuga peaks kaasnema see, et tal on valus kusta, mida tal ei tundu olevat, siis selle ma välistan ja tundub igati loogiline see turvatunde asi. Noh, et igal pool on MUUD lõhnad ja ta tunneb tungivat vajadust enda lõhna ka siia ja sinna levitada, et end turvalisemalt tunda ehk siis territooriumi märgistada. Samas võib häda olla ka selles, et ta on mul (piinlik öeldagi) veel steriliseerimata ja tal on parajasti kergelt öeldes kiimaperiood.

Võtsin südameasjaks ja seadsin oma TOP 3 MUST DO listi esiossa, et esiteks tuleb talle see operatsioon ära teha ja teiseks tuleb kassile see turvatunne tekitada – talle näidata, et ta on ka ikka pereliige ja et ega Annabel ka mingi.. maailma hirmsaim koll ei ole, mida ta vist Annabelist paistab arvavat.

Esmaspäev mööduski siis nõnda, et lasin kassil rahulikult oma majakeses olla, kui ta tahtis ja käisin aeg-ajalt ka maiustust pakkumas ja pai tegemas. Tegin Annabeli käega ka pai ja jutustasin Annabelile “Kassile ei tohi ai-ai teha ja tuleb ilusti pai teha” ja kassile seletasin, et “Ma ei lase Annabelil sulle ai-ai teha ja sina talle ka ei tohi ai-ai teha, kui ta kogemata teebki.” Noh, siiski on lugu selle asjaga selline, et Annabel käib ikka vahel piilumas, mida kass oma onnis teeb ja saab paar surakat ja ta käsi on punasekriimuline. :D Haiget pole ta aga nende kriimude tõttu vist saanud, sest nuttu pole kunagi olnud.

Päev paistis täitsa kenasti veerevat ilma et ma kuuleks kassi kuskil põrandat kaapimas või tunneks kassikusehaisu, kuniks õhtul diivanil olles ikkagi kuskilt see rõve kusekas mulle ninna tungis. Kass oli JÄLLE diivanile lasknud. Ok, mitte päris diivanile, sest ma panin diivani peale tema tekikese, kus tema lõhn küljes, sest see pidavat kassi lõhna levitama ja talle mõista andma kohtadest, kus on turvaline olla, aga noh.. ju vist siis mitte piisavalt, kui ta isegi oma teki oli nõus oma territooriumi märgistamiseks täis laskma. Tea, kas mõtles, et ma tahan selle titale anda või?

Teisipäeval ärkasin ma üles ja diivanil oli ta lausa KAHTE kohta törtsu märjanud. Väike tilgake oli ka veel köögilaua all, Annabeli maas vedeleva puhta mähkme peal, natuke suurem loik Annabeli mängunurgas ja kuskil veel. Igatahes 7 kohta lugesin ma kokku. Okei, see pole ju enam normaalne territooriumi märgistamine? Äkki ikka on tegu põiekaga? Edasi möödus päev jälle rahulikult ja üleüldiselt olen ma ka tähele pannud, et päevasel ajal ta väga ei kuse. Ootab pigem hetke, mil me Annabeliga magama läheme ja siis hakkab pihta.

Ok, tegelt ma ei viitsi nüüd kolmapäeva ja neljapäeva siin ka veel kirja panna, aga olgu öeldud, et ega needki päevad ilma kuse haisu sees elamata möödunud pole. Täna pissis ta suure loigu isegi päevasel ajal keset elutuba, ikka kuskile Annabeli mänguplatsi lähedale…

Eile käisin ma loomakliinikust ka läbi ja ostsin talle ussirohtu. Surkasin selle sisse ja nüüd kahe nädala pärast lähen talle vaktsiinisüsti tegema. Siis arvatavasti viin igaks juhuks kuseproovi ka ja lasen uurida, kas on põiepõletik, armukadedus, turvatunde puudumine või mis asi. Üldiselt oletatakse, et kui tegu tervisehäirega pole, siis on kassil lihtsalt stress. Ja lõpuks kui vaktsiin ka tehtud saab, siis sellest veel edasi kahe nädala pärast saan ta lõpuks ära ka opereerida. Ehk siis.. KUU aega kannatamist veel, max.. loodetavasti. Ma loodan, et see kuseprobleem laheneb ka selle asjaga, et kass siis lapse suhtes leplikum ja noh, eks sellest kiimakräunumisest saab vast kindlapeale lahti. :D

Kas kellelgi on ka niisugust asja olnud, et kass kõik kohad näiteks lapse sünni tõttu täis kuseb? Kuidas sellest lahti saite? Sest noh, enne Annabeli ei olnud küll iial tal kiimaperioodide ajal sellist asja ja kuna ta mul tubane kass, siis kust ta selle põiepõletikugi endale nüüd külge korjata sai… :/

Ja kuidas kirjutatakse.. kassikusehais? Kassikuse hais? Kassi kuse hais? Ma ei suutnud välja mõelda, kõik tunduvad õiged. :D

Lõppu pilt ka mu kaunist daamist, kes just eriti kaunilt ja daamilikult ei käitu.

IMG_1673-1

62 kommentaari

  • Katrin

    Meil ka kass lasi igale poole, mis pähe võib tulla. Ainuke, mis aitas oligi ära lõikamkne. Sellega ka probleem lõppes.

  • JaanikaK

    Ma arvan, et peale steriliseerimist probleem kaob. Nimelt meil kodus 2 emast kassi ning viimati noorem neist korraldas sama jama. Pissis spordikotti ja lapse riietele.
    Nii kui see periood möödas, enam pahandust ei tee. Varem pole sellist asja olnud, seega peame ka mõlemad kassid viima sellele opile.
    Sest kui kaks kassi nädal- poolteist 24 h järjest ja korraga kränuvad jms teevad, siis vaikselt väsitab see.

  • Epp

    Meil ka kaks emast steriliseeritud kassi, ( vanem kass loomadevarjupaigast).
    Tema sirtsutas juba enne lapse syndi just oositi porandale jaetud riideesemete peale ( nt sokid, kampsunid, kateratikud)
    Kui ohtul riideid ei viitsinud ara koristada siis hommikul kindel laks.
    Peale Lucase syndi on juurde tulnud ka tegelustekk, mis paar korda ooseks porandale on ununenud, ning peale seda hommikul otse pessu laheb.
    Hetkel muud ei oskagi soovitada kui et porandalt/diivanilt koik riideesemed eemaldada, ja kassi liivakasti voimalikult tihti puhastada.

  • Gerli

    Minu kass tegi ka nii, mitte küll lapse peale, aga üleüldiselt, see märgistamise värk. Andsin rohtu, käisime uuringutel, steriliseerisin ära, midagi ei muutunud. Lõpuks oli täiesti ahastus, kommunaalarved megad, sest kogu aeg pesumasin pesi (tekke, patju, linu ja muid asju, mis ta täis lasi) ning abi ei tulnud kuskilt. Kui küsisin loomaarstilt otse, et mis toimub või mis tegema pean siis, vastas, et vii tagasi, kust võtsid, ilmselt tahab seal olla. Viisingi tagasi (sai ta hoiukodust võetud), omanikuga kokkuleppel, et vaatame, kas seal siis on teistmoodi. Esialgu oli tubli, kuu-kaks ei ühtegi loiku ega midagi, juba arutasime, et äkki proovime minu juures uuesti kuniks siis lasi seal ka loigu ja omanik hakkas temaga kiisupsühholoogi juures käima. Täpselt ei tea, kes see on või mis ta teeb või mis kiisust üldse sai, igal juhul mõnel kassil lihtsalt ongi ja jääbki. Ilmselt ei lohuta, sorry :D

    • Katre

      Noo ma ei usu, et mul koha asi, sest ta siin samas korteris ju enne lapse sündi ei teinud nii. :) Seega, kuhu tal mujale ikka tahta on.. :D
      Võib olla ajas tagasi aega, mil me veel kahekesi olime ja ma jäägitult talle kuulusin. :D

      Ja seda ma ka hästi uskuda ei taha, et mõnel kassil lihtsalt on ja JÄÄBKI. Ma usun, et see ON ikka kuidagi väljaravitav ja palju oleneb sellest ka, milline eluolu on ja kuidas kassi suhtuda ja temaga suhelda.

      • Laura

        Ohhooo, need mittevõtmise põhjuseid on miljoneid veel. Aga juba see kassikuse hais on üks piisavalt hiiglaslik põhjus :d

  • mari

    Mul 2 aastane Scottish. Ja ma hetkel rase 2 nädalat tähtajani jäänud. Me oleme 2 korda kolinud ja sama probleem. Oeh olen kõike proovinud. Ta on mul steriliseeritud. On saanud stressi rohtu. Kasti puhastan iga päev. Tegeleme elukaaslasega iga päev temaga. Ei saaks aru et tegemist terviseprobleemi või stressiga. Olen viinud teda oma isa juurde et kas seal teeb sama. Tegi sama. Nüüd kui beebi tulemas siis mul ei jää muud üle kui teda köögis ja rõdul hoida. Kolisime uude koju poolteist kuud tagasi. Lasi omal liivakasti taha. siis hakkasimegi ainult köögis hoidma teda. Oli kuu aega tubli. Lasime siis teda tubadesse ka, teisel päeval tõime beebi vankri ja turvahälli koju. Tema lasi samal päeval beebi turvahälli täis :((( ma olen nii masenduses aga beebi pärast ei saa seda muret endale lubada. Mul pole enam midagi ette võtta ka kiisuga :( olen kõike proovinud ja saan sinust aru.

    • Katre

      Eriti hull ongi muidugi jah, kui kuskile asjale laseb, no voodisse, padjale, tekile, turvahälli, diivanile jne. Sest neid on raskem pesta/puhastada kui üldse võimalik on. Mõne asja peab ära viskama, sest lihtsalt polegi võimalik.
      Aga kui ta niisama põrandale laseks, siis sellega annaks ära harjuda. Põrandalt pole midagi viga paberlapiga ära kuivatada ja pesuvahendiga ka üle teha. :D

      Ja noh, ära ei tahaks ka kassi anda. Tundub kuidagi vale, sest olen ta ju juba võtnud ja talle kodu pakkunud. Samas ega terve elu kassikusehaisu sees elada ka ei tahaks. See on see suurim mure, et mis siis saab, kui asi ei lahenegi kuidagi…

  • Mallukas

    Mul sõbrannal on kass, kes ühel hetkel hakkas ka tuppa kusema (lõigatud) ja kuseb siiani. Aastaid. Keegi ei tea miks. Minu Joss näiteks tuleb kuseb mulle garderoobipõrandale, kui ma ülemise korruse liivakasti puhastamata olen unustanud :D

    • Katre

      Liivakast on puhas ja see häda nagu ka olla ei tohiks, aga samas olen kuulnud ka, et asi võib konkreetses liivas olla. Et neil mingil hetkel viskab mingi mark üle ja hakkavad protestima.. ja siis pead kõik maailma liivad ära proovima-kokku ostma, et ta uus lemmik leida. :D

      • Mari

        Maolen pm kõik liivad ja asjad ära ka proovinud. No ei ole selles viga olnud. Eelmises korteris olen pidanud ka palju asju ära viskama. Mehe jalanõusid, riideid, diivani nt :S Sest sinna jääb pärast ära pesemist ikka lõhn mis kass tunneb ja oli kohti kuhu mitu korda lasi.

  • K

    Miks sa selle opiga nii kaua ootad? Jooksuka pärast? Vaktsiini võid ju hiljem ka teha kui 100% tubane kass, lase ära lõigata, saab loom ometi rahu ja ise ka :)

    • Katre

      No üldiselt loomaarstid ikka ajavad seda juttu, et ENNE lõikust võiks ära vaktsineerida, sest never knows. Ja ussirohu-vaktsiini-lõikuse kõigi vahele peaks jääma 10-14 päeva. Samas vist on parem ka, kui parajasti jooksukas ei ole, kui opp toimub ja loodetavasti kuu aja pärast siis on möödas. Mis teha, olen juba niigi NII kaua selle asjaga venitanud, et see üks kuu ei tapa küll kedagi enam. :D

      • Sigrid

        Meie kass käis opil ilma vaktsiinide ja ussirohtudeta. Arst küll mainis, et tegelikult peaks olema tehtud aga ei teinud sellest suurt numbrit. Me ei saanud ka elada. Enne polnud mingit jama aga kolisime uude korterisse ja seal all korrusel oli kaks emast kassi + jooksukas. Ehk siis kass viis oma kisa ja kusemisega meid vapustuse äärele. Peale kastreerimist korras. Ainult siis, kui tema arust kast täis oli, siis lasi kasti ette põrandale. Nüüd on härral lausa kaks eraldi wc-d ja probleeme ei ole.

        Kartsin ka, mis saab lapse sündides. Sest üldiselt on kass mul hirrrrrrrrrmus memmekas ja armukade. Õnneks läks asi paremini, kui arvata võisin. Võttis lapse omaks, ronib igal võimalusel külje alla sünnist saadik magama. Ja kuigi laps teda ikka siit ja sealt sikutab ja sakutab siis teeb ainult mjäu ja läheb eest ära. Korra on pehme käpaga andnud ja peale seda minema jooksnud.

  • Maarja

    Meil oli ka enne lõikust kusepidu, peale operatsiooni paranes. Seda ajani, kui üks kass otsustas terve kodu täis lasta, tekid, vaibad jne. Me andsime kogu aeg Whiskasi jms. Ei märganud küll, et midagi imelikku oleks olnud. Siis üks kord oli verine piss vannis, mispeale kutsusime loomade kiidab, kes tuvastas põieliiva ja tegi õpi ja süstid. Sama kordus aasta pärast. Uuri kindlasti seda varianti, sest see on kassile eluohtlik ja seda ei pruugi ise kuidagi märgata.

  • p

    Esmajoones proovi muidugi kiiremas korras oma kiisu ära steriliseerida- temal kergem ja teil kergem. Samuti võib tal tõepoolest stress olla. Nagu inimesedki, ka loomad on oma iseloomude poolest väga erinevad. Mõnele sobib keskkonnavahetus, mõnel on jälle muutuste ja reisimisega väga raske kohaneda. Sama lugu ka uue pereliikme osas, Zora kas ikka veel ei ole uut elukorraldust omaks võtnud või talle lihtsalt nii väikesed lapsed üleuldse ei sobi (ma arvan pigem esimest) . Kassid on tegelikult väga tundlikud loomad ning stressi kerged sattuma, samuti oskavad nad seda väga hasti varjata, sh ka valu(!!!). Nii et vaatle oma kassi hoolega, kuidas ta käitub, sh kui ta pissil käib. Kuid ma loodan ka, et steriliseemise ja talle natukese rohkema tähelepanu pööramisega probleem kaob, sest põie ja uriiniteede infektsioon on juba palju tõsisem ja kiiremat sekkumist vajav probleem. Loomadel on alati põhjus, miks nad mingit moodi käituvad, just nagu inimestelgi :) Edu ! :)

    • Katre

      Olen üritand ta pissimist vaadelda jah, aga ta ei tee seda kui ma silmapiiril, vaid alati märkan loiku või kuulen teisest toast, kuidas ta vaikselt käpaga põrandat kraabib ja oma äsjatehtud teo reedab. :D Igatahes kusemise ajal ei kräunu valust ja teeb seda vaikselt.

      • p

        Ma pigem pean silmas, kui ta oma liivakasti kasutab. Või ei tee ta seda üldse? Jälgimaks, kas ta saab seal normaalselt ühe korraga asjad aetud või ta mingil põhjusel peab mitu korda käima või talle äkki lihtsalt ei meeldi seal käia.

        • Katre

          Eriti ta seal hetkel ei käi jah, sest tal jooksukas peal ja selle ajal sööb alati vähem kui muidu, noh, on veits isutu. Paksema häda korral läheb siiski liivakasti kenasti, aga märgab hetkel jah mujale.

  • Mare

    Kui kass ikka iga päev lausa 7messe erinevasse kohta korteris kuseb ja seda nii nädal või kauemgi siis on ju meeletult raske seda haisu välja kodust saada, sest riietele ja üldse endale jääb see nii tugevalt külge, et ise ei tunnegi aga teised jällegi tunnevad vägagi hästi. Meil väiksena oli ka kass kes kuses sinna kuhu ise tahtis ja ma nagu ei mäleta, et ta seda väga kaua teinud oleks ja et kodus oleks olnud mingi jube kusehais aga lasteaias lapsed narrisid meid õega, et haiseme kassikuse järgi…päris karm kui väike tüdruk oled. Nagu näha siis üsna palju siiski laseb lapse asjadele ka ja see näitab, et ega talle see mõte, et laps majas on ei meeldi küll ja ei hakkagi meeldima kui paar korda haiget ka saab, siis võib veel hullemini lapse asju hakata kättemaksuks täis laskma. Mina nii elada ei suudaks ja lihtsalt annaks ära selle looma kes elu võimatuks teeb oma kusemistega ja kaua sa ikka viitsid ja jaksad iga jumala päev neid loike koristada ja asju minema visata mida puhastada ei anna, sest olgem ausalt ühest korrast pesemisest ei aita ikka küll ja ka põrandalt muide sulle tundub, et sai puhtaks aga tegelikult see lõhn on nii tugev, et see on nüüd seal igal pool kuhu ta kusenud on ja sellepärast juba ta läheb sinna samale kohale ja teeb seda jälle. Minul kunagi kass lasi vannituppa kus oli põrandakute ja kõik muidugi imbus sinna vuugivahedesse ja iga kord kui vannitoa uks pikemalt kinni oli lõi sisse minnes rõve kuse hais näkku ja ei aidanud ka see kui panin selle kohapeale kus ta lasi oma sussid, lasi lihtsalt sinna samma ja ka sussid ei häirinud teda ja needki said oma osa. Proovisin kõiki puhastusvahendeid ja no ei midagi lihtsalt ahastatuses nutsid ja koristasid…vuhhh

    • Katre

      Einoh, toreda hirmu ajasid peale mulle nüüd, et käin linna peal ringi ja inimesed selja taga salamisi hoiavad hinge kinni, sest haisen nagu kassikusi. :D Loodan muidugi, et päris nii ei ole. :D
      Aga eks ma ikka proovin ka steriliseerimist ja endiselt tema ja lapse omavahelist tutvustamist/mitte hoogsat näppimist. Praegu olukord päris NII lootusetu mu jaoks ei ole, et peaks kassi ära andmisele mõtlema, aga kui asi tõesti ei parane, siis küll.
      Hetkel aga olen ikkagi lootust täis, sest päris kogu aeg ma nii elanud ikka ei ole, et ta IGA PÄEV mitu korda sirtsutaks. Seega hetkel ajan selle süüks, et tal parajasti jooksukas ka on, lisaks siis lapse olemasolu stressile. Minu mäletamistmööda kui ikka jooksukat parasjagu ei ole, siis ta niimoodi mööda tube kusenud ei ole ja noh, loodetavasti nii saabki olema ka. :)

  • Getter

    Ka minu kass on hädas põieprobleemidega, kuid eelkõige tekivad põieprobleemid tubastel sterilisteeritud kassidel. Seda seetõttu, et põie ph tase muutub peale operatsiooni ning kass vajab spetsiaalset toitu, mis aitab ph taset tasakaalustada. Selleks on eraldi urinal sarjad mitmel tootjal ja kindlasti ei tohiks poetoite kasutada nagu whiskas või kitekat. See on kahjuks paratamatu olukord, meil juba aastaid kestnud ning mõjub päris halvasti ka rahakotile, sest selle tulemusel tuleb põit puhastada, kuna sinna tekib liiv. Küll aga nüüd olen targemaks saanud ning oskan seda ka kohe tuvastada. Muideks, tubased kassid võivad väga kiirelt haigeks jääda, kui akna juures on pisikenegi tuuletõmbus, eriti kevadel/sügisel, kuna päike kütab soojaks, aga tegelikult temperatuur on külmem – ehk samamoodi nagu inimesed. Kui kassil tekib põiepõletik, siis katsu ta kõhtu – põis läheb väga täis ning kui asi väga hull, siis on ta kõht nii paistes, et on pallisarnane ja väga tugev. Seet’ttu püüabki ta kogu aeg pissida, ja teeb seda igal pool. Meie oma püüab kogu aeg liivakastil käia, aga kahjuks ei tule tal midagi, mistõttu ta istubki seal ja kraabib. Ühesõnaga, kuna sul on plaanis operatsiooni, siis tasub kindlasti teha kõik selleks, et seda probleemi ei tekiks, sest kahjuks meil puudus eelnev teadmine, et steriliseeritud kassidega tekib selline probleem ja söötsime rahulikult kassile tava poetoitu ja nüüd on tulemus käes. Siiski loodan, et sinu kassiga nii hull seis ei ole ja tegemist on stressiga, millest ta saab kiirelt üle:)

    • Sigrid

      Järjekordne ajupesu, et ei tohi tavatoite kasutada. Spetstoidule tuleb üle minna siis, kui kass hakkab üle rasvuma. Ja kassil peab olema eelsoodumus, et liivad ja kivid tekkida saaks. Eelsoodumuse puhul sööda kassi millega tahad ja tekivad need hädad ikkagi.

      • Katre

        Mina ka ajapikku seda meelt läinud, et kassile võiks võimalusel ikka spets toite anda. Muidugi tohib tavalisi ka anda, ega keegi ära ei sure. Maal toituvad mul kassid üldse tangupudrust vist. :D Aga noh, tavatoit on lihtsalt igast jääkidest kokku pandud ja seal on vähem vajalikke aineid. :)
        Spets toit on kiisule sama nagu inimesele mingi.. mm.. sinu lemmik hea toit, mitte toidujäägid.

          • Katre

            Einoh, kui kassil tervisehädasid ei ole ja kõik kips-kõps on, siis ma ei arva, et seda ei tohiks anda. Kõigil ei ole võimalust kallist toitu kassile anda ja samas saab anda ka enda kõrvalt liha, vorsti ja muud lisaks.
            Aga kui kassil kuskilt jääb midagi puudu, vitamiine jne, no näiteks toakassil, kuna ta ei käi õues jne, siis võiks olla ikka spetsiaalsem toit. Ja muidugi siis, kui on mingi tervisehäda ka. :)

  • Gertu

    Esmajoones soovitan ma sul kassile kiiremas korras opp ära teha. Teiseks loomatarvete poodides müüakse erinevaid pihusteid, mis on lapsele ohutud aga peletavad kassi ära, et ta ei pissiks sinna. Selle pihusti lõhn on küll natuke tugev aga vähemalt oli see lapsele ohutu ja mind tõesti aitas. Seda võid piserdada alates taimedest kuni tapeedile..teiseks müüakse veel kassipissi haisu neutraliseerimis pihustit, mind aitas see ka, sest olgem ausad tavaline puhastus vahend seda haisu ära ei võta. See võttis. Need ei olnud ka teab mis odavad aga mind aitasid ja ikka parem kui kakskümned korda päevas midagi küürida. Ma arvan, et su kass tahab lihtsalt pulma ja sellepärast ka märgistab.

  • Helena

    Kui mu kass veel lõikamata oli ( praegu 1aasta ja 4 kuud vana, toakass ) siis jooksuajal ta pissis mulle voodisse et mind karistada .. Nt kui panin ta ühte tuppa kinni, et ta külalisi ei segaks oma kräunumisega, siis oli kindel laks et mu voodi oli täis kusetud, aga muidu sellest probleemi ei ole olnud .. nüüd vahel pissil vannitoa põrandale, aga seda siis kui liivakast on puhastamata jäänud .. nii et ma kipun arvama, et tal jah mingi teema Annabeliga on, ja 100% kindel ka ei saa olla et opp asja lahendab .. aga loodame siiski et asi laheneb :)

  • kaaryke

    Kassi pissimis probleemile lahendust ei oska pakkuda, endalgi see mure kui tal jooksuaeg on. Kuid pissi haisust aitab hästi lahti saada Beaphar stain remover. See neutraliseerib lõhna nii ära, et ei ole arugi saada, et ta pissinud on ja kui ma ei eksi siis tohib seda ka pehmel mööblil kasutada.

  • C

    Esiteks soovitan välistada põieliiva(põiekivid, põiepõletiku), kui kassil on valus(ebamugav) pissida, pissib ta tema arvates pehmele kohale(diivanile, rätikule vms). Pane talle liivakasti vana rätik, kui ta läheb sinna peale pissile, on üsna tõenäoline, et kass on haige. Aga uriiniproov tuleks siiski kliinikusse viia ning kassile kerge tervisekontroll ära teha. Kui aga ta pissib siiski pahameelest lapse vastu, siis ei pruugi see pissimine kaduda ka steriliseerimisega, kahjuks.

  • mariliis

    Mnjaa…Peale esimese lapse sündi pissik kiisu kohe mähkimislauale. Ja hakkas seda tegema regulaarsel. Siis tegi kappi…Siis põrandale. Lisaks olid al kogu aeg “tuurid”. Lõpuks pissis verd, sets lõpmatutest “tuuridest” oli tekkinud põie ja neerupõletik. Seriliseerisime ära ja elu läks väga ilusaks. Ei ühegi loiku! Sündis teine laps ja poole aasta jooksul olen ühe loiku näinud, õnneks pesuruumis…Pole lihtne.

  • M.

    Kass ei märgista mitte kunagi territooriumit selleks, et oma “lõhna levitada” ja sellega ennast turvalisemalt tunda. Niimoodi ei tunne ta ennast kohe kindlasti turvalisemalt. Kassid, vastupidi, üritavad teha kõik selleks, et nad oma halba lõhna – nende piss ja kaki, tundma ei peaks. Kass on kõige puhtam loom üldse ja see lõhn on kindlasti viimane, mida ta oma territooriumil tegelikult tunda tahab. Küll aga kõlab loogiliselt see, et tal on lihtsalt stress ja ta seetõttu teeb seda (oled sa täheldanud, et pöörad talle viimasel ajal vähem tähelepanu või oled teda (asjatult) karistanud millegi pärast ja tal võib selle pärast stress olla), ent isegi kui ta teeb seda stressist, siis igaljuhul ei paku see talle tegelikult meelehead. Meelehead pakuks see talle võib-olla vaid siis, kui ta sind millegi eest vastu karistaks – nt oled teda löönud vms, kui aga selles asi pole, siis pigem teeb see talle meelehärmi, et ta endale tähelepanu tõmbamiseks oma halba lõhna levitama peab.
    + veel see ka, et kui kassidel ongi põiepõletik (või põieliiv), siis ega sulle ei pruugigi see tema pissimine valuliku protseduurina tunduda, aga kindlasti peaks selle liigsesse sirtsutamisse tõsiselt suhtuma – tal võib tegelikult väga valus olla.
    + ma olen megapalju kuulnud seda, et kassid, kes ongi steriliseerimata/kastreerimata, võivad igale poole sirtsutamisega väljendada oma kiimaperioodi :D et vastas-sugupoolt ligi meelitada vms.

    Ühesõnaga, arstil käigu peaksid sa temaga kindlasti ette võtma ja ära arva siis, et ta seda sirtsutamist ja sulle koristamise juurde tekitamist naudib, sest ma arvan, et ta tegelikult ei tee seda :)

    Kiiret kassipissilõhnast vabanemist sulle! :)

  • Hegle

    Meil on kaks kassipreilit, mõlemad alles suht beebid,täpset vanust ei tea kuna leidsime nad õuest,keegi oli öösel nad meie maja juurde lihtsalt karjuma jätnud,siis nad mahtusid peopesa peale ilusti,nüüd ikka juba suuremad, (saime nad juuli lõpus) .
    Siiani oli kõik korras, käisid mõlemad ilusti õiges kohas häda tegemas ja polnud mingeid probleeme nendega, minu 4,5 aastase tütrega ka klapivad hästi, üks on siiani tubli ja käib õiges kohas hädal,aga teist pole juba mitu päeva isegi selle vetsu juures näinud ( vets on puhas) ja ta lihtsalt laseb maha,no nüüd pole me mitu päeva näinud ka et ta kuskile maha laseks, aga viimati kui nägime siis ta ei sortsutanud,vaid konkreetselt lihtsalt istus ja lasi ja enamus kordadest ühte ja samasse kohta. Ma arvan et tal siis see turvatunde puudumine,kuna õde käis siin ema sünnal oma lastega ja ta poiss täiega väntsutas neid ja tiris sabast ( alati kui nägime siis võtsime ära ja keelasime!) pühapäeval nad läksid ära ja pühapäevast hakkas kass maha tegema. Ja sinna tagasi kust me nad võtsime me viia ei saa,kuna ei viska ju kassi tänavale. aga mul kohe beebi sündimas ja tõesti ei tea mida teha,hetkel hoian lihtsalt titeasjadest ja oma toast neid eemale,aga kõik asjad ka minu magamistuppa ei mahu.

  • hmm

    minu lõigatud kass ka pissis sinna kuhu juhtus, sirtsutas. aasta mõtlesin põhjustele, lõpuks viisin arstile. neerud ja mingid kivid, ja põiepõletik. kass üritas mulle küik see aeg märku anda, et miskit on valesti :-( oleksin kohe taibanud arstile minna, oleks mu kass siiani ehk elus.

    • Katre

      Oww, ei tahaks küll enda omast ilma jääda. Ma ju ei suuda teda kellelegi äragi anda… :(
      A kas arst võttis ise kuidagi proovi nende põiehädade kohta või viisid ise kuseproovi?

  • Katu

    Mul oli ka kass, kes jõulude ajal tuli magama panna, sest tal oli kasvaja. Aga ta oli suurepärane kass. Magas minu kaisus IGA ÖÖ. Tuli igal võimalikul ja võimatul hetkel mu sülle, pani oma karvase peakese mõnusalt mu lõua alla ja hakkas nurruma. Ta oli alati minu nunnupai. 16.aastat kokku. 3 aastat enne Liisu minekut võtsime koera. Kuna Liisul oli pojake (kes hetkel mu padja kõrval nurrub) siis ta kaitses teda. Elas kogu aeg üleval korrusel (enamuse ajast minu toas). Koera ta ei sallinud. Kohe mitte üldse. Koer aga kartis teda. Igatahes… Liisu hakkas kätte maksma. Kuses täpselt nendesse kohtadesse kus mu vanemad kõige rohkem on- elutuppa ja nende magamistuppa (minu tuppa pole ta ELUSEES pissinud). Käisime ka mööda arste. Lõpuks kirjutati antidepressandid. Meile aga tundus, et selle tableti kurku surumine tekitas temas veel rohkem stressi, seega üritasime ilma hakkama saada. Aga sellest murest me lahti ei saanudki. Kuigi umbes 3 kuud pärast koera võtmist tuli kass jälle meie juurde jne. Ta ei hoidnud enam eemale. Aga pissis ikka. Kasti pissis ka aga vaiba peale jne. Nüüd kui Liisut enam pole, oleme saanud ka haisust lahti. Vanemate toas vahetati isegi põrand ära.

    Aga Liisule ei meeldinud väikesed lapsed. KÕIK tuttavate ja sugulaste lapsed, kes on üritasid Liisut paitada said kriimustada. KÕIK. Kuna talle meeldis diivani peal magada ning laps oli enam-vähem sama kõrgel diivani äärega siis kahjuks said nad kriimustada alati näost (õnneks mitte silmast). Seega jah…

    Hetkel kiskus mul see teema kõik haavad lahti, sest igatsen oma Liisukest väga. See oli minu jaoks lihtsalt üks suurim kaotus, mis ma olen pidanud elus läbi elama. Kutsusin teda hellitavalt õeks, sest no….ta oli KOGU AEG minu juures- 16 aastat.

    • Katu

      Ahjaa unustasin mainida, et me üritasime igasuguseid spreysi jne aga need ei aidanud üldse. Sidruni lõhna kassid ei kannata, aga see aurab ära teatud aja jooksul. Aga proovi hõbepaberit. KUi tal on teatud kohad, kus talle meeldib sirtsutada pane sinna hõbepaberit. Kui aga juba sirtsutanud siis meie puhastasime Smelnetiga.

      • Katre

        Ma koridoris Annabeli vankris hoian hõbepaberit, sest talle meeldib seal ka magamas käia ja whoknows, tahaks nagunii sinnagi sirtsutada, aga vot vankrit ma küll pessu ei viitsi pannaa ja siis mitu päeva toas kuivamist oodata. :D

    • Katre

      Oiii, 16 aastat on tõesti väga pikk ja tubli aeg kiisu kohta. Mõtle nii pidi, et ta oligi juba päris vana ja eks tal ka aeg kunagi lahkuda. Muidugi saan aru, et igatsed ja see on normaalne. Kass suudab inimesse päris tugeva jälje jätta. Mul on ka elus 2 kassi olnud, kes on lahkunud ja sellega hinge jälje jätnud. :)
      Loodan, et minu praegune kiis (kui ka minu enda võetud, isiklik elu esimene, kass) ka kaua-kaua vastu peaks ja me kõik õnnelikult elada saaks. Ma kutsun teda oma esimeseks beebiks ehk Annabeli õeks. :D

  • liis

    Meil olid kivid selliste tunnustega. Hakkasin andma Royal urinal (põiehädade) toitu, mis lahustab kivid ära. Myyaxe loomaarsti juures 13 euri pakk (1 kuu). 2-3 päevaga mure kadus. Kasutan juba aastaid, kuna nii kui järele jätan, on mure tagasi. Osta see toit ja saad paari päevaga teada, milles asi. Tavalisi poetoite ei tohiks kassile yldse anda.

  • liis

    Lisaks: mul ka ei näidanud valu välja, kassid ei näitagi. Kui on kivid, siis piss ei pääse suures koguses välja ja see on eluohtlik. Samuti peab kassi meelitama siis jooma jooksva veega jne.Mul istus ja magas lõpus juba pissikastis, aga lasi ka mujale tilkasid.

  • Sirje

    Endal 3 kassi:-) ja tuli beebi majja. Kunagi oli ühel neist pissimisprobleem, selle lahendasime kastreerimisega,
    Praegu aga kahel kassil olnud probleem lapsega. Üks hakkas pissima lapse asjade peale, siiani jälgin mida kass teeb
    ega jäta teda üksi lapse tuppa. Kiisudel tekib väga kergesti stress ja sellega jääb piss kinni, kuna kassid on loomad kes ei näita ka valu välja siis nende moodus on sirtsutama hakata. Tuleb minna kindlasti loomaarstile, kes määrab kaalu järgi antibiootikumid
    ning valu vastu kassile valuvaigistit. Muidugi kiiresti peab reageerima alles siis kui piss kassil punakas. Meil aegajalt tuleb ikka ette,
    et kassidel tuleb stress, rohkem lööb siis välja kui laps karjub aga praeguseks saavad kõik kassid lapsega juba paremini läbi. Lihtsalt rohkem aega vaja ja kassile kindlasti rav, sest iseenesest see tavaliselt ikka üle ei lähe. Edu!

  • Annekas

    Minu emane kass omal ajal hakkas oma vanemas eas ka tuppa kusema. Selgus, et tal oli kasvaja ja selle pärast ta tuppa kuseski. Kahjuks pidime kiisu magama panema peale seda kui ta oli olnud meie pere liige juba 19 aastat. Ma loodan, et sinu kiisuga ikka midagi hullu ei ole ja see probleem saab lahendatud :)

  • Katu

    Ma ei hakanud teiste kommentaaridele vastama, sest ma tahtsin kahele kirjutada oma kommentaarid.
    1) üleval keegi ütles et kass ei näita valu välja. See on sulatõsi. Seetõttu peaksidki kindlasti välistama esimese asjana kõiksugused haigused jne. Koeraga sama. Ning kassitoit peaks olema kindlasti talle sobiv. Juhul kui annad sellist toidupoe loomatoitu siis peaksid kindlasti selle välja vahetama. Kui aga annadki kvaliteetset toitu siis äkki vahetad maitset vms, äkki teeb see ta tuju paremaks.

    2) kasvaja võib tõesti olla põhjuseks. Ka minu kassi viimased 3 aastat möödus kasvajaga (arst ei soovitanud ära lõigata, sest see lõige oleks olnud nii suur ning sellises vanuses kiisul oleks see haav kaua paranenud. See oli veel 2 kuud enne magama minekut healoomuline. Tegime maaülikooli kliinikumis kõik testid ja kõik oli puhas. See lihtsalt muutus väga kiirelt). Kui sul on emane kass siis kontrolli nisasi. Sest see on kõige tavalisem kasvaja. Kui sa pole steriliseerinud siis tee seda kindlasti (saan aru et see on plaanis) sest innaaega tablettide ja süstidega ära hoides on jällegi piimanäärme kasvaja tekitaja nr 1.

    Loomaarst Doktor Katri-Helena nagu ma olen :D (tegelikult muidugi ma pole)

  • Kerli

    Meie vaevlesime sama probleemi ees pikalt. Kassi korterisse ma tegelikult võtta ei tahtnud aga kuna mu isasel kassi jäi üks poeg üle siis südant polnud, et teda hävitada. Võtsime endale. Laps oli siis kuskil 5-6kuune. Sirtsutas vannitoa põrandale ja külaliste tuppa diivanile, vaibale peamiselt. Aga mitu korda ka meie voodisse. Ja märkasin seda nii, et läksin teki alla ja tundsin seda jubedat haisu. Sai ostetud seda vedelikku mis pidi aitama aga seis null. Peale oppi probleem kadus. Mingi aeg nüüd tegi ka meile voodisse, rikkus kahjuks tekikoti aga teki sain puhtaks. Kui ära lähme siis paneme magamistubade uksed kinni, et sinna ei saaks. Jooksu ja kräunumis hood on endiselt :/

  • K

    Annaksin mõned soovitused:
    Pane liivakasti natukene vähem liiva kui tavaliselt. Võiksid proovida panna kassi mõneks ajaks tualetti, vannituppa (väiksemasse ruumi) koos liivakastiga. Hoia kassi väiksemas ruumis nii kaua kui ta on teinud omad esimesed hädad ära, et liivakasti jääks kassist lõhn.
    Proovimine, mis võib ka toimida. Meil toimis see väiksema kassiga, kuid tegelesime kohe peale esimest pahandust.
    Edu ‘:)

    • liis

      Neid krõbinaid soovitas arst ja ytles, et need täiesti ohutud ja võib võtta elu lõpuni, sest on ennetava toimega ka. Põhimõtteliselt nagu tavaline Royal kvaliteettoit, aga sisaldab vähem mg jne ehk ennetab kusekivisid. Mingit retsepti pole vaja.

  • Inga

    Minu on isane (lõigatud) kass ja ka tekkis tal mingi aeg komme igale poole tirtsutada. Arsid viga ei leidnud. Proovid korras ja mingit suurt muutust ka polnud olnud. Alguses lasi paar korda kuus kuhugi nurka ja lõpuks mingi 3-4a tagasi lasi keset päist päeva täiesti lambist otse minu nähes minu voodisse. Vaatas ise veel otse silma! No vot siis sai küll kõrini. Võtsin tal kratist kinni, pistsin ta ninapidi sinna kuse sisse ja riidlesin. Mitu-mitu korda pistsin teda sinna sisse nii, et ta ikka ise ka sellega koos oli ja korduvalt riidlesin. Ning siis viisin ta dušši alla kus ta korralikult šampooniga puhtaks pesin ja ära kuivatasin. Jätsin ta siis veel mingi tunnikeseks vannituppa ennast lakkuma. Ja tundub et sai aru, et nii need asjad ei käi, sest peale seda pole ptüi-ptüi-ptüi kordagi kuhugi sirtsutanud. Ja ei paista, et tal sellest mingi stress ka jäänd oleks.
    Ma ei poolda vägivalda ega füüsilist karistamist aga loom on loom ja kui ta ikka ei saa aru, kui talle öeldakse et nii ei tohi, siis tuleb teda karistada nii, et ta sellest aru saaks. Ja ta sai aru. Ta vihkab vett ja šampooniga pesemist aga sel korral ei proovind kordagi vastu puigelda. Kannatas kõik ära ja pärast lakkus ennast ilusti ning kui muidu hakkab ust kraapima ja välja laskmist nõudma siis tookord ootas, kuni ma ise ta sealt välja lasin. Mina arvan, et ta vajas lihtsalt tõestust kes majas boss on. Peale seda vahejuhtumit käib tihedamini mul süles magamas ka, enne ei tahtnud eriti üldse süles olla.
    Soovitan teistelgi kass teolt tabades ninapidi kuse sisse panna ja pärast ta korralikult puhtaks pesta. Midagi halvemat sellest ju ikka tulla ei saa.

    • Katre

      Ma olen mõelnud jah sellele, aga ma ei juhtu teda kunagi teolt tabama. Ja öeldakse, et kui hiljem karistada, siis ei saa loom õieti ikkagi aru, mida ta valesti tegi ja mille eest. Isegi kui ninapidi sisse topid jne.
      Seega ma lihtsalt ohkangi ja pühin ära ja riidlen niisama sõnaliselt omaette. Kui aga teolt tabaksin, siis kindlasti näitaksin, mis sellisele toimingule järgneb. :D

  • Mirjam

    See sirtsutamine võib tõesti olla põhjustatud põieliivast. Samas sinu jutu järgi on tegu pigem suurte haisvate loikudega. Endal on vanematekodus kass, kel põieliivaga probleeme. Tema teeb eranditult ainult nurkadesse oma loigud ja need on tõesti pisikesed loigud, sest tegevus ise on tõenäoliselt väga valulik tema jaoks. Ta võib kohe pärast ühe loigu tegemist minna teise nurka ja teha sinna ka väikese loigu. Värvuselt on need roosakad ehk siis verega segatud ja mingit haisu küll tunda pole. Põieliiva puhul aitab muidu spetsiaalse toidu andmine.

    Igatahaes jõudu sulle!

  • Ivar

    Teema on küll vana aga kuidas on asjad arenenud?
    Meil on 18 aastane kass Felix kes armastab samuti igal öösel vähemalt korra tuppa lasta. Ei aita siin ei liiva, stressi ega muud rohud. Lihtsalt teeb tuppa ja kõik. Ta on samuti steriliseeritud, väikseid lapsi meil ei ole ja ka külalisi käib harva. Oma maja koos hooviga annab ka võimaluse välja jalutada kuigi vanust oma jagu. Pärast aastate pikkust jamamist oleme läinud kergema vastupanu teed, paneme lihtsalt ajalehe maha ja ta teebki kord öösel sinna oma häda ära. Vähemalt ei tee põrandale.

    • Katre

      Käisin loomaarsti juures ja tuvastati väike põiepõletik kassil tookord. Sai antibiootikumid ja ravisin välja. Vähemaks jäi probleem justkui küll.

      Hiljem lihtsalt ise olen tuvastanud, et see “põletik” lööb tal välja jooksuaja aegu ja siis tahab sortsutada. Muul ajal seda ei tee. Ega selle vastu vast ei saagi muudmoodi kui kass ära steriliseerida/kastreerida. Kui opereeritud kass ikka nõnda kuseb, siis ei oska vapsee midagi soovitada.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga