igapäev

Beebile ID-kaardi tegemisest

Täna sai Annabel kätte oma elu esimese dokumendi ja nüüd tundub tema olemasolu siin maailmas kuidagi palju ametlikum kohe. Sünnitõend on tänapäeval ju ainult niisama üks A4 paberileht, mis pole isegi mitte enam kaante vahel nagu kunagi, vaid ongi lihtsalt üks paberileht, mis võib väga kergelt kaotsi minna. Samas ma ei tea, kas kõigil nii on, aga kuna ma Viljandist ja registreerisin  Tallinnas, siis mul jäi perekonnaseisuametist seetõttu osa manti justkui saamata. Igatahes nüüd on tal dokument, millega saame varsti tema esimese Soome reisi ette võtta. Mõtlemegi, kas minna juba sellel nädalavahetusel nädalaks ajaks, aga Keio siin kardab, et äkki mul hakkab igav seal, sest ta on ju õhtuni iga päev tööl ja mida ma üksi ikka seal Kivenlahtis teha oskan. Ega ma ka ei tea, kas hakkaks igav. Samas seal on ilus loodus ja jalutada saaks palju, aga kas ma iga jumala päev just ümbruskonna loodust imetleda jaksaks? :D

ID-kaarti muidu taotlesin ma Annabelile neti teel. Tegelikult meeldib mulle kõiksugu tähtsaid asju ikka koha peal ajada ja seda paberimajandust isiklikult oma käega teha, aga kuna räägiti, et beebit on kohapealses fotoboksis halb pildistada, sest ta ei oska ise istuda või ei pruugi üldse neutraalse ilmega kaamerasse tahta vaadata, rääkimata järjekordadest migratsiooniametis ja sellest, et laps jääb sinna minnes suure tõenäosusega üldse vankris/autos magama ja tuleb ta pildistamiseks üles äratada jne, siis otsustasin ma ikkagi netis teha. Pealegi saan nii ka ilusa pildi temast, mille võib lausa ise kodus valmis teha. Paned valge linna näiteks maha ja lapse sinna peale või siis mõned on ka nii teinud, et paned endale valge pluusi selga, võtad lapse sülle ja siis mees teeb pilti. Võimalusi on.

Edasi siis tuleb pilt lõigata 480×600 piksli laiuseks mõne fototöötlusprogrammiga, aga vägagi võimalik, et kui sellist võimalust ei ole, võid saata ka lõikamata pildi ja nad ise koha peal siis sätivad nii kuis vaja. Täpsem info selle kohta SIIT. Samalt leheküljelt leiab info ka riigilõivu tasumise kohta ehk siis ID-kaardi ja/või passi tegemise tasu. Maksad selle ära ja pärast maksmist laed/salvestad endale pangast selle maksekorralduse arvutisse. Taotlemiseks on muidugi vajalik täita ka ankeet, mida saab ka mugavalt arvutis teha ja alla laadida siit leheküljelt. Täidad selle ära ja hiljem digiallkirjastad kõik need kolm asja (pildi, maksekorralduse, ankeedi) ühte ümbrikusse ja saadad teenindus@politsei.ee e-mailile ja ongi kõik.

Loodetavasti on minu lühidalt kokkuvõetud õpetuse järgi kellelgi lihtsam seda asja teha ja ei pea nii palju seal politsei kodukal möllama. Ma tegin taotluse kaks nädalat tagasi ja mitte kiirkorras, seega tegelikult sain üpris kiiresti ikka kätte. Miljoni pildi seast, mis mul arvutis olid, valisin ma Annabelile dokumendile selle pildi, mis siin all, sest seal tal mõnus neutraalne ilme, mis pole liiga tõsine. See on ehk hea näidis, milline suvakas klõps asja täitsa ära ajab. Pildi keerasin photoshopis otseks ja lõikasin õigesse formaati ka. :)

IMG_5760cIMG_6446c

31 kommentaari

 • Sigrid

  Ma käisin kohapeal andsin taotluse sisse ja tegime fotokabiinis pildi poisist toreda töötaja abiga. Poisil jäi suu lahti aga see ei häirinud. Pildi saime tehtud ja kui kolmapäeval sai taotlus sisse antud siis esmaspäeval tuli juba teade, et valmis :)

  • Katre

   Sobib meie arvates paremini ja on selline korrektne, lühike, eesti nimi. :D Muidu oleks olnud Tomilin ja see tundus kuidagi natuke lamp vms. Nimi peab ikka kenasti, sujuvalt kõlama kui see välja öelda.
   Kui me kunagi peaks Keioga paari minema, siis ta tahaks ka minu nime võtta. Meil natuke teistmoodi need asjad ja tean, et kuigi ei peeta seda väga normaalseks või tavapäraseks, siis meile siiski sobib nii. :D
   Me ei arva, et lapse perekonnanimi või abielunimi peaks olema mingi kivisse raiutud tava järgi. :)

 • MARILIIS

  Supertänud selle info eest. Nüüd on ka viitsimist Id-kaart tibule ära teha, ei tundugi tänu sinule nii keeruline. Ilusat reisi!

  • Katre

   Mulle tundus ka muidu ise jännates keerulisem, sest muudkui ajasin politsei lehel info taga jne, aga tagantjärele mõeldes tegelikult ülimalt kerge. :D

 • Diana

  kui me kaisime tytrele dokumente tegemas, siis ikka mitu korda kysiti kas on toesti selline pikk nimi lapsel (kaks nimi ja kaks perekonnanimi). Pensioniametis pabereid taitmas yldse polnud piisavalt ruumi nime jaoks , tadi veel kysis oota nyyd, kas sul on kaks last voi yks? kas ta on sul mingi sinivererilne, et nii pikk nimi? siis hakka seletama, et Portugalis on tavaks anda lastele vahemalt kaks nime ja molema vanema perekonnanimed=)))

   • Diana

    kui yks vanematest on teise riigi kodanik, saab rakendada ka selle riigi nimeseadust. Ma ise seda ka ei teadnud, kui laksime registreerima, paberi peal oli ainult mehe perekonnanimi (tema sellega ei olnud yldse nous, tahtis ikka, et oleks molemad), siis tuligi valja, et voime Portugali seadust kasutada.

 • Eneli

  Minu arvates aga on nii naljakas, et selliste pisikeste inimeste dokumendid kehtivad nii kaua. Laps on juba aastaga ju täiesti teist nägu ja a´la 5.a. last ei pruugi ära tundagi. Saan aru, et asjaajamine on tüütu, kuid mõtlen just turvalisuse koha pealt, juhtumeid ju palju, kus laps varastatud ja teise riiki viidud. Võiks olla ikka lühem aeg ning lastele siis näiteks mingi super soodushind :)

  • Katre

   No kuus euri id-kaardi eest pole palju, aga muidu küll jah tõsi, et laps muutub ju nii palju. Osad teevad nt kohe pärast sündi selle doki ära ja Annabel on ikka oma esimese elukuu näost väga palju välja kasvanud. Hoopis teine laps.
   Muide mul endal ka mitu-mitu aastat vana id-kaart hetkel, kus tumeda peaga pilt ja migratsiooniametis vaadati kahtlustavalt ja küsiti eriti kahtlase näoga üle, et “Mis teie lapse nimi on?” justkui ei julgetud niisama seda dokki kätte anda. :D

   • Eneli

    Aaa, ainult 6€, mõtlesin, et ikka hulga rohkem, pole nii täpselt kursis :)
    Aga jah, isegi täiskasvanutel minu arvates natuke liialt kaua see kehtivus, mõni vahetab ju juuksevärvi tihedamini kui sokke ja siis ei tunne oma sõbradki ära :D

 • KirsikaH

  Kui sa juhtudki soome tulema ning tõesti Kivenlahtis päevad läbi passida ei taha, siis võin mõnel päeval seltsi pakkuda! Kiri sel juhul mailile! Lapsi ei oma ning neist väga rääkida ei oska, kuid kassidest võin pajatada küll :)

  • Katre

   Ohoo, väga äge. Elad ise ka seal või kuskil lähedal? Me praegu mõtlesime, et tulen munadepühadepaiku hoopis ehk siis 11 või 12 aprill ja siis nädalaks. :)

   • KirsikaH

    No tegelikult elan ma Kivenlahtist ikka VÄGA kaugel. Teiselpool Helsingit – Vuosaaris :D Kuid ma usun, et midagi siiski välja mõelda annab! :)

 • Einike

  Üks väike vihje Soome kohta, kui sa äkki ei tea :) Lapsevankriga on Espoo, Vantaa ja Helsingi piirkonnas kogu ühistransport tasuta, nii et ei pea ainult ühes kohas ringi tiirutama :)

  • Katre

   Ma ei tea, kas see Kivenlahti sinna Espoo alla veel läheb. Vist peaks? A kuidas seal need bussid on, mis Helsingisse sõidavad? Kõrged ehk siis vankri bussi saamisega on raskusi vist?

 • M

  Mul on kindlasti üks hästi “loll” küsimus, hakkasin samuti lapsele ankeeti täitma ja seal all, kus algab dokumendi väljastamine ning peab panema isikutunnistus – kood – koht ja samuti passi kood. Mis koodid need on ja mis koht? :)

  • Katre

   Ma ei nuputanudki seda välja ja jätsin selle kolmekohalise koodi koha täitmata. Kohaks panin selle koha, kuhu kaardile järele tahtsin minna. No näiteks, et “Sõle tn 61A, Tallinn” panin mina ehk siis endale lähima migratsiooniameti aadress.

   • kats

    See on büroo kood ehk siis – Büroo kood 713 (taotlemisel vajalik märkida ankeedile). Need koodid leiab teeninduste kontaktide lisainfo juurest.

 • Einike

  Kivenlahti on täitsa Espoo all veel :) Bussid on kõik madalapõhjalised, peatusest peale saamiseks annad käega märku, maha saamiseks vajutad nuppu. Paljudes bussides stop nupu kõrval ka sinine vankriga nupuke maha minemiseks, annab märku bussijuhile et uksi natuke kauem lahti hoida. http://www.reittiopas.fi saab valida ka inglise keele ja vaadata kuidas, kust ja mis bussiga sõita.

  • Katre

   Ja selle tasuta sõitmise jaoks ei pea olema Soome sisse ka kirjutatud? Kehtib kõigile?
   A kas oskad öelda ka, kuidas Helsingi kesklinnas igast lastetubadega on? No keskustes vms näiteks mähkimis ja imetamistuba jne. Iseenesest võin ma ju linna trippida, aga tripi ajal tuleks vahepeal kuskil pausi ka teha. :D

 • Reet

  Mina käisin oma elukaaslasel ka Soomes pidevalt külas, küll Turkus, aga tema oli samamoodi päevad läbi tööl ja mina siis asjatasin arvutis/kodus, käisin päeval poodides ja kirbukatel ja tegin õhtuks süüa. Igav nüüd just küll ei hakanud, kuna teadsin, et õhtuks ta tuleb ju tagasi ja siis on ikka palju toredam kui üksi olles. Õhtuti käisime sõitsime autoga ringi, vaatasime ka loodust ja ta näitas kõiki põnevaid kohti mis sealtkandist leidnud on. Mina soovitan küll, et igavust nüüd küll pelgama ei peaks ja mine muidugi :)!

 • Vici

  Kaubamaja lastemaailmas on ka suht tasemel mähkimisruum :) Seal on ka olemas sellised mugavused nagu tugitoolid, lastesöötmistoolid, mikrouun, palju ruumi vankrite jaoks jne.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga