igapäev

ARK sõidueksam Viljandis

Ma arvan, et ei ole mõtet saladuses hoida asjaolu, et eksamieelne öö möödus enamjaolt magamata. Mitte tingimata närveerides eeloleva eksami pärast, aga samas, eks ma natukene ikka sellele mõtlesin ka. Lihtsalt, et kas ma suudan võhivõõra kõrvalistuja ees rahulikuks jääda ja nö kainelt mõelda ja vajalikud harjutused just nõnda sooritada, nagu ma muidu sõidutunnis sooritada oskasin.

See oligi see kõige hirmsam asi minu jaoks selle eksami puhul. Kuna ma pole ÜLDSE osav esineja ja võõraste inimestega kergelt kohaneja, siis oli põhjust selle üle niiöelda muretseda. Eriti, kui ma tabasin ära, et minu eksamisoorituse VÕTI ongi see, et ma suudaksin rahulik olla. Teadsin, et siis ma saan hakkama. Aga hirm oli ikka, et mis sorti eksamineerija mulle satub ja KAS ma ikka suudan sõita nii, et jalad ja käed küljes ei väriseks. :D20150807_145413-1

Las ma räägin siinkohal ka lähemalt natukene Viljandis tehtavast sõidueksamist. Keda ei huvita, võib selle osa skippida ja otse eksamilõigu juurde minna. Kuna tegu on üsna väikese linnaga, siis 45-60 minutilise sõiduga jõuab siin teha väga palju. Erinevalt suurematest linnadest. Mul on ju väike kogemus ka autokooli sõidueksamiga Tallinna näol ja seal jõuab selle ajaga ikka tunduvalt vähem teha. Seega olen ma kuulnud, et paljud Tallinnas eksamisooritajad ei pea tegema näiteks külgboksi või mäe pealt käsipiduriga kohaltminemist. Sest kõike lihtsalt ei jõua. Viljandis jõuab.

Seega ongi ARKi sõidueksami jaoks üsna kuldreeglina ette nähtud 3 harjutust: külgboks (võimalusel ikka kahe auto vahele), 90-kraadise nurgaga kitsasse tänavasse tagurdamine ja üsna järsu kallaku peal seisma jäämine ja sealt käsipiduriga kohalt minemine. Muidugi ka maanteesõit ja üleüldine sõiduoskus/sõidukindlus.

Külgboksi suhtes tundsin ma end kõige kindlamini, sest selle harjutuse sooritamise tegi mu sõiduõpetaja mulle üli hästi selgeks. Lausa nii hästi, et kui keegi tunneb, et tema jaoks on külgboksi tagurdamine natukene raske ettevõtmine, siis ma võin vabalt teile selle selgeks õpetada. Andke teada! :D

Kallaku pealt käsipiduriga kohaltminekuga oli mul nii ja naa. Süsteem oli selge, kuidas asi käima peaks, aga mõnikord juhtus sõidutunnis ikka, et auto hakkas edasiminemise asemel hoopis tagasi vajuma. See tekitas minus aga kohese paanika ja harjutuse edasitegemine oli juba natukene ärevam. Seepärast ma seda kõige rohkem kartsingi. Et äkki vajun tagasi ja lähen pabinasse. Neid kordi oli küll üksikuid, aga piisavalt, et seda hirmu minusse tekitada.

Tänavasse tagurdamise ülesandega oli samamoodi. Edaspidi sõita ja 90-kraadine pööre teha on käkitegu. Ilma seda oskamata ei saagi sõita. Aga tagurpidi sama asja teha? Ma ei tea, võib-olla ebaloogiline, aga hoopis keerulisem. Mitte see tagurdamine ise, aga just see, et äärekivist tuleb jääda max 30cm kaugusele ehk seda harjutust tehes mitte sattuda vastassuunavööndisse jne. No oli kordi, et ei tulnud välja. Mitte nii ideaalselt, kui oleks võinud.

Aga reede lõuna ajal läksin ma siis sõidueksamile. Kui ma ARKi maja ees 15-minutit varem oma eksamit ootasin, hakkas kõhus keerama. Tasapisi tundsin, kuidas kätesse tekib värin ja et väga võimalik on, et ka jalg hakkab pedaalil värisema. Uuh, hirmus.

Lõpuks hüütigi välja minu nimi ja eksamineerija tuli end tutvustades minu juurde ning suundusime eksamiauto juurde. Seal rääkis ta ülevaatlikult kõigest, mis järgmisena toimuma hakkab. Et umbes 10 minutit on proovisõit ja autoga tutvumise aeg ja siis alustame eksamit. Ja nimetas ka ära, millised harjutused kindlasti tulevad (eelpool nimetatud kolm). Ütles, milliste vigadega kohe läbi kukub ja milliste pisivigade puhul eksam kohe läbi ei saa ja nii edasi.

Selle jutuajamise käigus sain ma aimu, et tegu on väga muheda eksamineerijaga (Peeter Kohv), kellega saab vabalt rääkida ja hakkasin ennast tasapisi vabamaks laskma. Esitasin veel mõndasid küsimusi enne eksamit ja muljetasin teatud liiklusolude kohta, mis ma arvan ja mismoodi võiks ja kuidas ikka peab. Selle peale ütles ta mulle, et talle näib, et ma olen nii aktiivne tüdruk ja väga super, et mul selline huvi kõige vastu on. :D Tegi tuju enne autosse istumist paremaks küll.

Edasi algas siis proovisõit ja autoga tutvumise aeg. Kõigepealt palus ta mul suundude linnast välja maanteele. Kui olin mõned manöövrid sinna jõudmiseks sooritanud ja juba mõnda aega maanteel sõitnud, ütles ta, et talle näib, et kõik on väga okei ja mina ka rahulik. “Kas alustame nüüd siis eksamiga?” Sõitsin edasi ja vastasin talle, et “Õõõõõ, eii, teeme hoopis nii, et terve see sõit on nagu üks proovisõit või sõidutund,” mille peale ta hakkas naerma ja ütles, et no olgu. Ma lihtsalt ei tahtnud teha mingit STOPP NÜÜDSEST HAKKAB EKSAM hetke ja mõnusam oli edasi sõita nii nagu mul see vaib juba sees oli. :D

Tagasi linna sisse sõites tuli mul esimese asjana sooritada kallaku pealt kohalt minek. See kõige hullem ülesanne kõige esimesena, prr. Toimisin täpselt nii nagu mulle õpetatud oli ja… voilà, õnnestus! Esimese korraga! Ideaalselt! Jipikajei! Sain kohe ka tagasisidet, et väga hästi tehtud. “Paremini poleks saanudki.” Ja jälle süstis selline kommentaar minusse enesekindlust edasisõiduks. Samas ka natukene kahtlust, et äkki pärast esimese asja õnnestumist keeran mingi käki hoopis kokku.

Siis sõitsime natukene niisama mööda linna, puhusime sõbralikult juttu (see rahustab täiega, kui juttu puhuda ja mitte vaikuses närveldada! :D), kuniks oli aeg teha tänavasse tagurdamist. Ja jälle, bam, esimese korraga perfektselt sooritatud. Ma ei uskunud oma silmi, kõrvu, õnnestumist ega mitte midagi. EI OLE VÕIMALIK!? MIS MOODI! Ja jälle sain kiita. Eksamineerija veel ütles, et tal tekib juba väike kahtlus, et kes ma selline olen. Et miks ma eksamil olen ja alles nüüd (nii vanana) ja et äkki ma olen hoopis mingisugune testsõitja.

Et ARKi eksamineerijatele vahel saadetakse testsõitjaid, et kontrollida seda, kuidas eksamineerija eksamit läbi viib ja kas eksamiaeg ikka täis sõidetakse. Olete ju ehk ikka kuulnud jutte, kuidas kellegi eksam kestis ca 15 minutit või kes kukutati mingi tühise asja pärast eksamist läbi või mis iganes? Ühesõnaga, aeg-ajalt tehakse neile siis mingeid testsõite ja eksamineerija arvas hetkeks, et äkki mina olen ka mingisugune kontroll hoopis. Et tema ei kontrolli mitte mind, vaid mina teda. Et kaks harjutust nii ideaalselt sooritatud said. :D

Silmasin mingi aeg kella ja eksamiaeg hakkas täis saama. Oligi oodata, et järgmiseks saab sõidetud ühe ja ainsasse kohta, kus Viljandis seda külgboksi teha palutakse. Saigi suund sinna võetud. Pole vist tarvis öelda, või on ikka, et ka külgboksi harjutus õnnestus mul suurepäraselt. Milline kergendus! Huuh.

Ja pärast seda ütles õpetaja, et nojah, sõidame siis tagasi ARKi maja juurde ja andis juba mõista, et üsna suure tõenäosusega on minu eksamitulemuseks sooritatud. Ma ütlesin, et mul veel mõned pöörded/käänakud/minutid on aega midagi eriti hullu kokku saata (enne ARKini jõudmist), nii et ärme hõiska enne õhtut. Aga kõik läks hästi ja jõudsin turvaliselt vajalikku kohta tagasi. :)

Auto pargitud, istusime autos ja kuna ma ei olnud veel päris KINDLALT kuulnud, et eksam on sooritatud, tekkis minusse jälle hirm, et aga äkki ikka ei saanud läbi. No jumal teab, ÄKKI miski oli ikka kohe VÄGA VÄGA pahasti. Ilmselt on mul see tunne sellepärast, et nagu ma siingi rääkinud olen, siis autokooli sõidueksami eksamineerija ütles mulle, et ma ei oska vapsjee sõita ja kui ma esimest korda 4 kuud tagasi Viljandis uue sõiduõpetajaga sõitma asusin, ütles ka tema, et ta ei tunne end minuga autos istudes üldse kindlalt ja minu sõidustiil on ebakindel.

Mainisin seda ka eksamineerijale ja tema ütles, et mis, tema tundis end küll minuga sõites väga turvaliselt ja mugavalt. Kõik harjutused läbisin ma ka perfektselt esimese korraga, nii et.. eksam ikka kenasti läbitud. Aga noh, MITTE päris 100%-lise puhtusega. Et kui otsida, siis 2 väikest viga sai leida küll, mis reetsid ühtlasi ka selle, et minu näol ei ole tegu testsõitjaga. :D

Ühes kohas parempööret tehes panin ma küll suuna sisse, aga kuna vahepeal sai rooli otseks sätitud, läks suund välja ja ma unustasin selle uuesti sisse lükata. Samas, plusspunktid mulle selle eest, et ma seda ise märkasin ja pärast pööret ütlesin “Oih, suund läks vist välja, oleks pidand uuesti sisse panema.”

Teine viga oli samuti üht parempööret tehes. Oli üks halva nähtavusega nurk ja kitsas tänav, kus ma tegin selle pöörde natukene liiga äärekivi lähedalt, nõnda, et esiotsa keeras küll kenasti ära, aga tagarattad sõitsid üle äärekivide. Õnneks olid madalad äärekivid ja auto viga ei saanud, aga noh, ideaalne see pööre ka ei olnud. Samas aga polnud kumbki neist vigadest päris selline, et mind eksamil läbi kukutada oleks saanud.

No ja nõnda saigi see retk läbi. Tunne on kuidagi… imelik. Kergendus on muidugi suur, aga ülipööraselt õnnelik ma nüüd samas ka ei ole. Võib-olla selle pärast, et ma tundsin ise sisimas nagunii ammu, et ma tahaks JA VÕIKS juba iseseisvalt autoga sõita, aga ainuke takistus oli lihtsalt see, et ühe korra tuli võõra inimesega veel sõita. Ja nüüd sai see tehtud ja lõpuks ometi saangi ma.. olla igal vajalikul juhul hoopis ise autojuht. Aah! Jah, suurepärane kergendus. :)

Eks muidugi see asi ka, et hetkel ei muuda see mu elu päris kardinaalselt, sest kuna mul endal autot ei ole ja pole ka võimalust seda kohe soetada, siis.. jään ma ikka jalameheks. Aga vähemalt on kergendus, et ma võin vaikselt oma isiklikust autost unistama hakata ja esimesel võimalusel selle endale saada ja sellega sõita ka. :D

Ühtlasi tähendab see ka seda, et nüüd saan ma varsti-varsti Soome tagasi minna ja end poole jalaga Soome elanikuregistrisse sisse kanda. Elu saab edasi minna. :)

20150807_145447-1

23 kommentaari

 • T

  Nii lahe!!! Palju onne:) mul see asi koik ees, hetkel votan soidutunde ja kui soit tuleb hasti valja, siis parkimine yldse mitte, seega heameelega kuulaks su nippe

  • Katre

   Mingit kindlat margieelistust ei ole. Mugavuse mõttes võiks olla automaat käigukast, aga ei nuta ka manuaali üle. Kere võiks olla universaal ja värvus beež/pruun/kuldne.
   Kui juba edasi minna, siis ilusad veljed ja ilusad tuled võiksid ka olla. Ja nahkistmed ja ilus armatuurlaud ja kõik muud asjad, aga.. esimese OMA auto puhul päris kõike seda taga ei hakka ajama. :D

 • Johanna

  No ei saanud mina seda külgboksi autokooli jooksul selgeks. Õnneks eksamil ei küsitud kah.
  Nii, et ma oleks huvitatud küll, kui sa mulle seletaks :D

 • Mann

  Eksamineerija koha pealt nii palju, et mina näiteks olin kuulnud Kohvist üsna õudsaid lugusid, kuidas ta vastvalt tujule võib sind meeletult peedistama hakata ja proovile panna. Sõbrannaga ta näiteks seda tegi, et hakkas juba enne kiusama, kui autosse istusid. Seega palvetasin, et mina teda ei saaks. Aga loomulikult sain! Aga mul vist vedas- kõik oli tiptop temaga ning sain ilusti kohe läbi. Kuigi tekkis eksami ajal linnas olukord, et olin juba peatuses seisva bussi kõrval, kui buss hakkas mulle külje pealt sisse keerama. Vajutasime Kohviga mõlemad koheselt pidurit ja siis ma mõtlesin, et nüüd on pekkis ka ja olin juba leppinud, et olen läbi kukkunud, sest tema ju tallas ka hoolega pidurit. Hiljem kainelt mõeldes, sain aru, et polnud ju tegelikult üldse minu süü. Küsisin veel peale eksami lõppu, et kas see bussiga tekkinud situatsioon kukutas mind nüüd läbi, sain eitava vastuse, sest antud olukorras oli ju süüdi buss, kuid selline asi annab eksamil ikka paraja ehmatuse. Seega on minu kogemus ka temaga positiivne, kuigi olen kuulnud väga palju vastupidist tema kohta.

  Külgboksist nii palju, et see on tegelikult väga loogiline minu arust või siis tegi mu autokooliõpetaja selle mulle lihtsalt väga loogiliseks. Sellega on selline asi, et ega seda ilmselt väga tihti kasutama ei pea reaalses elus. Peaaegu alati saab ju endale parkimiskohta valida. Kui kindel pole, siis otsi uus koht. Eksamil olles teed sa seda aeglasemalt ja keskendunumalt ilmselt. Kui sul ikka aktiivne liiklus kõrval kulgeb koguaeg, siis peab seda võrdlemisi kiiresti tegema. Pole eriti aega mõelda, et milline järgmine lüke on :D Olen sõitnud 5a igal pool, nii Eestis, kui ka Soomes ja mujal välismaal, kuid olen pidanud seda kasutama ainult loetud korrad ja olgem ausad, et siis pole küll meeles ükski sõiduõpetaja õpetus, peaasi et pargitud saab :D Soomes tuleb selle kasutamist ilmselt rohkem ette.

  • K.

   Helsingi kesklinnas sa naljalt ilma külgboksi oskuseta autot ei pargi, sest muid parkimiskohti seal väga ei eksisteeri ?Isegi mina, varasemalt maailma kõige hullem külgboksi parkija, saan nüüd lebolt hakkama WV passatiga mis on ikka jõhker laev :D

 • M.

  Nii tubli! Palju õnne ja ohutut liiklemist! :) hea meel, et teie pere saab taas koos Soome sõita ja eu läheb ju edasi! :)

 • ents

  Õnnitlen. Tubli. Mul oli samamoodi et sain kõik perfektselt tehtud. Tõusu peal kohalt minek tavalises sõidutunnis eriti välja ei tulnud aga arki platsil, igast eksameid ootavate kuttide silme all, peeerfeekto. Täiega tuus tunne oli nende kõikide ees autost pärast välja tulla :)

 • anonüümne

  Tubli tüdruk!
  Proovi ikka igal võimalusel rooli sattuda, kui isegi oma autot kohe pole. Aastate pärast on muidu raske uuesti rooli asuda :)

 • Kairi J.

  Palju õnne! :)

  Kohv on tõesti väga okei eksamineerija, ei teki seda jubedat pinget ja vabalt võib juttu rääkida, mitte ei pea hirmuga haudvaikuses istuma :D Nii auto- kui ka tsiklilube tehes (nii A2, kui ka A) oli just tema eksamineerija ja tehtud ma sain. Muidugi täis A-d tehes oli esimest korda keegi teine ja kukkusin läbi oma karmi ämbrisseastumise tõttu (äkki kartsingi teist eksamineerijat? :D), aga teist korda sain ilusti läbi ja tundsin end ka paremini eksamil.

 • Papu

  Mina ei mäleta kumb mul esimesel korral eksamineerijaks sattus, aga ilmselt see teine onu. Igatahes, ma alles hakkasin koha pealt minema, kui juba sain sõimata, et “mis sul on mitu numbrit suuremad jalatsid jalas vä, et sõita ei oska?”. Auto oli täitsa võõras mulle ja jah, ei suutnud gaasi kohe päris stabiilsena hoida kui kohapealt lahkusin… Terve esimene eksam oli täis mõnitusi ja viha. Õudne. Keset linna ütles, et pargi ruttu kuhugi öra, ma ei taha siin oma elu pärast karta. Seda ta muide ütles siis kui mäelt veidi tagasi vajusin… Olin ka madalam kui muru ja oma sõiduõpetaja, kes mind enne heaks sõitjaks pidas, ütles ka pärast, et hea sõitja sai rikutud. Õnneks võtsin end kokku, läksin uuesti, sain teise eksamineerija ja load käes juba mitu aastat :)

  palju õnne :)

 • Mari

  Mina olen üks neist, kes sai selle 15-minutilise eksami. Sõit kestis mul 25min, sellest 5min me tankisime. Või noh, õpetaja tankis, mina istusin autos ja närveldasin :) Eksamineerijaks sattus mul tolle büroo kõige kardetum tegelane, kuid meil oli väga chill. Rääkisime terve aja juttu ning ma kippusin kogu aeg ära unustama, et olen eksamil. Käisin samal hommikul enne eksamit 2h sõitmas ja oi ma tegin igasugu lolluseid aga noh, sain vist oma lollused seal tehtud, sest eksamil neid ei tulnud. Kõige parem oli muidugi see, et kuna ma külgboksi absull ei osanud, siis sõidutunnis tehes üritasin tänavasiltide ja postkastide järgi meelde jätta mida millal tegema peab. Oh seda tohutult meeletut rõõmu kui ma avastasin eksamil külgboksi tehes ja keeramiseks õiget hetke otsides, et teen seda täpselt hommikuse koha peal :D Muidugi õnnestus siis 5+. Aga kui ARKi ette jõudsin, siis kella vaadates mõtlesin küll, et mis nüüd tegin? Rääksime veel autos veidi mu sõidust ja siis ütles, et lähme sisse paberieid vormistama. Seisin seal leti ees ja ikka segaduses. Lõpuks ütles, et 2 nädala pärast võid lubadele järgi tulla. Ma küsisin vastu, et kas ma sain siis läbi? Tema naerdes, et muidugi, vigadeta sõit oli ju. Jesver susver, ma oleks rõõmust läbi ARKi lae hüpanud :D

  Aga jah, külgboksi ei oska ikka. Nikerdades saan hakkama aga üldiselt on alati võimalik teine parkimiskoht valida. Minu lemmik näiteks on tagurpidi boks. So simple :)

 • K.

  Palju õnne! Ning väike näpunäide, ma küll 100% pead ei anna et tõele vastab aga kui oled end soome registreerinud, mine vaheta poliisis load ära. Saad soome load siis ja peaksid pääsema igasugustest lisakoolitustest mis eestis veel teha oleks vaja. Aga ma ei ole absull kindel kas see on tõsi sest “mutid saunas rääkisid” tasemel jutt. Mõni on saanud nii oma eesti beebilubadega siin kauem kestvamad ;)

  • Katre

   Eks ma uurin. Sellega on küll jah see lugu, et vahtraleht pole ju ka soomes kohustuslik ega miskit. Ainult Eestis.
   Samas ma ei pea seda mingiks lisakoormuseks kui sõita osata. :)

   • K.

    Seda muidugi, ega ükski koolitus mööda külgi maha ei jookse. Ainult kasuks. Aga mu teada lausa peab siin load ära vahetama kui ametlikult siin elad ja soome reg.nr sõita tahad ;)

    • Katre

     Ma ei kirjutaks end täielikult soome sisse, seega mulle jäävad osad võimalused piiratuks. Ma teeks endale selle pooliku sissekirjutuse, et saan poole jalaga ikka Eestis ka olla. Sest mul pole hetkel vajadust ennast täiesti Soomele pühendada. Keio on soome registris ja Annabel samuti, seega Annabeli asju saab Keio kaudu ajada. :)

 • kristiina

  Põhjalik ja positiivne ülevaade ning palju õnne ka tagantjärele. Olen ise kaks korda Tallinnas eksamit teinud ja läbi kukkunud. Just, fail :D pisivead ja närvid. VB olen ma ise lumehelbeke aga lugedes Sinu lugu ja võrreldes oma kogemusi, siis nagu öö ja päev.
  Esiteks, kordagi ei saanud ma eksami jooksul neutraalset või positiivset tagasisidet, kõige häirivam oli aga eksaminaatori provokatsioon. Näiteks keerasin kogemata parema asemel vasakule ja kästi teha esimesel võimalusel tagasipööre. Tegin selle ära ning siis tuli kommentaar: “Mis sa arvad, et nii võibki teha vääää. Mõtle, kui keegi Sinu koduaeda sisse sõidaks ja seal manööverdama hakkaks”. Kasutasin tagasipöördeks ühe tasulise parkla sissesõidu ala. Reegleid ei rikkunud, kedagi ei taksitanud, tagasipööre sai tehtud esimesel võimalusel jne.
  No aga oligi, paanika sees, käed higised ja keskendumine 0 ja peagi tegingi ühe ringil reastumise valesti ja polnud rohkem vajagi.
  Tagasijõudes ütles, et tagasipööre oli ok aga ometi, eksami ajal oli vaja anda kahemõtteliset tagasisidet. Kujutage nüüd ette, et oled näiteks ülikoolis eksamil ja õppejõud seisab kõrvale, loeb Su tööd ja sisi kommenteerib – niimodi mõtledki vastata või? Ajab ikka segadusse küll ja segab.
  Samasugune peedistamine käis ka muidugi esimese eksami ajal. “Sõitsid äärekivisse” (tegelikult ei sõitnud ja pärast ka ütles, et vb tõesti ei sõitnud aga lähedal olin küll!), “Jalakäia, kes ülekäigu rajale lähenes, oli sellise näoga, et soovib üle tee minna” (jalakäia oli vähemalt 1-2 minuti kaugusel ülekäigurajast) jne.
  Õppesõitude ajal või juhendaja on sõidud olnud vigadeta. Proovin ka järgmise korra Viljandis. Esiteks on aeg seal varasem ja vb eksaminaatorid ka inimlikumad.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga