beebiblogi

Annabelil kõrge bilirubiini tase

Olen 11-ndat päeva ema ja juba tunnen seda kohutavat tunnet, millest ma nii palju kuulnud olen. See tunne, kus süda on raske ja valutab sees ehk siis mure oma lapse pärast.

Nimelt käisime täna Annabeliga verd andmas, kuna lastearst, kes meid reedel külastas, leidis, et Annabel natuke liiga kollane on ja võiks igaks juhuks selle bilirubiini veretesti teha. Läksin siis oma perearstikeskusesse Ädalasse kohale ja üritati Annabelil kannast verd võtta. No ei tulnud tal sealt seda verd hästi. Annabel muidugi nuttis ka, sest kellele ikka meeldib kui teda kannast torgitakse. Siis teatavad pereõed aga ühtäkki, et “Tegelikult me eriti beebidelt verd ei võta ja kogemusi selle asjaga ei ole ja me saadaks teid nüüd hoopis Lasnamäele Quatromedi laborisse verd andma. Nemad oskavad paremini äkki.” Nojah, õnneks oli Keio ema siin ja sai autoga trippida sinna kaugele. Ja Annabelile kiiiitus, sest nii kui arstitädid tema jalakese vabastasid, jättis tema nutu järgi ja magas rahulikult edasi! :)

Lasnamäel siis võttis tädike tal hoopis verd sõrmeotsast ja Annabel esiti ei taibanudki oma õndsas unes ära, mis toimub ja magas rahulikult edasi. Lõpupoole, kui sõrme vere kättesaamiseks natuke rohkem masseeriti, paar nutuhüüet tuli, aga need taandusid ka kiirelt. Tubli piiga! Saime vere ilusti kätte ja edaspidi kui arstid verd tahavad temalt võtta, ei luba ma küll enam tema jalgu torkida. Haiglas võeti samamoodi tal varbaotsast verd ja piinati vaest last ligi pool tundi, sest no tal lihtsalt ei tulnud sealt seda verd hästi. Näpuotsast voolas kenasti ja paistis et oli ka vähemvalus. :)

Aga igatahes tuli välja nüüd, et Annabelil on bilirubiini tase natukene kõrgem ikkagi kui võiks või peaks olema ja seega tuleb mul homme temaga Mustamäe Lastehaiglasse minna, kus otsustatakse, kas ja millist ravi ta vajab. Ma nii südamest loodan, et ma ei pea temaga nüüd päevi haiglas sees konutama ja Annabeli minu juurest ära ei võeta, et lampide alla peesitama panna. Esiteks sellepärast, et ma ei taha haiglas olla. Teiseks sellepärast, et ma ei taha Annabelist eemal olla. Ja kolmandaks sellepärast, et täna tuleb emme mulle paariks päevaks külla ja oma latselatsekest imetlema ja nadi küll, kui ma nüüd head aega lehvitan ja haiglasse igavlema pean minema. :(

Loodan nii nii südamest, et kõik läeb hästi.

arstile minek
arstile minek

14 kommentaari

 • Kats

  Minul on kahel lapsel olnud billirubini tase kõrgem. Suurema lapsega oli tüdruk kolm päeva lampide all aga nüüd olime mustmäel päevitamas suisa 1,5 nädalat. Alguses muidugi nutsin hirmsasti aga õnneks läks see üle. Kõige tähtsam on ikka et pisikesel see tase normi saada. Oma kogemustest tean soovitada et laps peab saama võimalikult palju vedelikku siis tuleb billirubin ilusasti kehast välja. Aga kuna mul pisike preili oli rinna otsas magaja siis ta piisavalt vedelikku ei saanud ja nii me istusimegi haiglas.Teile aga kiiret kosumist :)

 • 3 lapse ema

  Kahe lapsega on nende esimesel elukuul kokkupuuted olnud Mustame Lastehaiglaga. Teise lapsega olin sees ka siis billirubiinitasemega ja kolmandaga kuseteede infektsiooniga. Üldiselt on nad seal väga hoolitsevad, mis tähendab, et kui sind sinna juba saadeti, hoiavad nad sind miinimum 1 öö sees, nad peavad kindlaks tegema, et laps saab piisavalt vedelikku ja et billirubiinitase langeb, mitte ei tõuse. Seega valmista pigem end ette haiglasse jäämiseks.Ma olin ka väga löödud, kui poiss lampide all veetis 48h ja mina emadega kõrval palatis aga samas saab iga hetk lapse kõrval olla, kasvõi 48h jutti, kui vaid jaksad, keegi ei keela. Veel 2 ööpäeva veetsime ema-lapse palatis, kus kontrolliti, et laps ikka piisavalt juua saab, pidev kaalumine enne ja pärast sööki ning vereanalüüsid, et billirubiinitase ikka langeb. Saime korda ja tagasi vaadatuna tundub see 4 haiglasveedetud ööd väga lühike ja tühine aeg lapse tervise nimel. On ka variant, et kui tase on vähe üle piiri, siis saad kohe ema-lapse palatisse, kus lapsele antakse UV tekk, mille sees magab, selline lampidega tekk. Siis ei pea kuvöösis üksi päevitama. Samas minuga koos olnud ema oma pojaga, kes tekki kasutas, pidi nädal hiljem uuesti haiglasse tulema, kuna tal tõusis billirubiini tae uuesti, meil aga mitte. Käisime nädal hiljem koos kontrollis haiglas ja tema jäi uuesti sisse, meie rõõmsatena koju tagasi.

  • Katre

   Ma viimasel ajal kuulen jah Tallinna elanikelt, et pannakse pikaks ajaks laps lambi alla vms, aga samas Tartust inimesed ütlevad, et seal mõnel tehtud selline diil ka, et peab nt iga päev tunnikese ainult päevitamas käima, mitte haiglas sees istuma. Oh.. we’ll see.

 • Mari

  Kõige hullem mure maailmas on mure oma lapse pärast. Mina saatsin enda 10päevase beebi Mustamäele, teadmata, kas ta sealt üldse kunagi tagasi tuleb. Kuu aega valutasin südant ja sain teda ainult kindlatel kellaaegadel vaatamas käia. Hiljem kolisime veel kolmeks nädalaks ema-lapse palatisse. Õnneks sai kõik korda ja tagantjärgi mõeldes läks see aeg kiirelt. Haiglas olemine ei ole meeldiv aga lapse tervise nimel saavad emad kõigega hakkama. Tugevat närvi Sulle!

  • Katre

   Sellest “oma lapse murest” ma jah terve elu kuulnud. Nüüd tasapisi saan aru, mida see tähendab. Saan terve elu nüüd ka ilmselt tunda sest see käib ju vanemaks olemisega paratamatult lõpuni kaasas. :P aitäh sulle

 • L

  Poeta pisike endal koduski täpselt akna alla ja toida-toida-toida. Isegi kui ta vajub magama, on unine. Haiglas olles taastusin nii pimedas palatis, et ka meil oli see tase soovitust kõrgem. Veetis ta aga päeva akna kõrval ja tase langes oluliselt!
  Loodame, et Annabel ongi selline rahulik tegelane ja et see tagasi unelemine pole bilirubiini tasemest..

  • Katre

   Loid ta küll ülemäära minu arust ei ole. Teeb päeval ikka ülevalolekupause ka pikemaid ja uurib huviga maailma jms, mitte ei taha ainult magada kogu aeg. Ja seda akna all päävitamisest olen lugenud, aga mul pole toas nii hea soe vist et teda paljalt hoida. Päike paistab ka nats kehva nurgaga aknast ja mitte päris otse. Eks näis mis räägitakse täna :) aitäh enda kogemuse jagamise eest toetuse eest

 • 3 lapse ema

  Akna all ei ole kasu, on vaja reaalset UV-d, see aga on õhus, ehk siis kohe õue jalutama. Päikest ei pea olema. Värskes õhus on ka UV-d. Mul arst saatis meid peale kuvöösist tulekut ka kohe lastehaiglas õue. Kui on päikest võib sutike ka vankriavast sisse lasta, kuid beebi nahk nii õrn, et otsest päikest niikuinii ei talu.

 • blondinka8

  Olen küll võõras lugeja, aga saan täpselt aru, mida tähendab see mure. Olin mina esimese lapsega 2 nädalat Pelgus sees, sest billirubiin oli kõrge (veregrupikonflikt tekkis…mitte reesuskonflikt) ja mitte alluda ei tahtnud. 11 päeva oli see aeg, kus ta oli kogu aeg 2 lambi all ning sealt väljas vaid söömiste ajaks. Oi kuidas ma oleks andnud kõik, et keegi ütleks, et nüüd on see möödas. Pärast kahte nädalat, aga hakkasid asjad paranema ja jäidki näidud heaks :) Hilisemaid probleeme pole esinenud. Arstid aga ütlesid, et sellest piigast saab tugeva immuunsussüteemiga tüdruk, sest nii pikalt ja järjepidevalt võidelda oli vastsündinu kohta pigem haruldane. Billirubiini “jamasid” on paljudel lastel, aga harva vajab see pikemat ravi ja veel vähem on neid, kes peesitavad pidevalt kahe lambi all. Hetkel on see tirts 5aastane ja ütlen, et haige on ta tõesti olnud vaid üksikud korrad :)
  Ädala arstidele aga minu poolt kiitussõnad- nemad olid nõus mind lapsega võtma oma patsientideks. Meie oma piirkonna arst ütles, et ema ma võin võtta, aga kui teil olid nii tõsine billirubiini jama, siis mina last pole nõus enda nimistusse võtma, sest kogemused puuduvad. Olgem ausad, et ei soovinudki omale arsti, ks ütles kohe, et asjast midagi ei tea. Sai ühendust võetud linnavalitsusega, kes mulle tookord Ädala PAK-i soovitas. Nüüd oleme terve perega seal ja väga rahul :)
  Kui Pelgus meid esimese lapsega “hirmutati”, et me peaksime olema rahul, et see on esimene laps ning tegu ainult veregrupikonfliktiga. Öeldi, et oleks teine, siis oleks suurem tõenäosus reesuskofliktiks. Meie teine laps sündis aga 1a2k hiljem ja ühtki probleemi polnud :)

  • Katre

   Aitäh jagamast enda kogemust ja infot. Ma muidu ka Ädalaga rahul, aga see torkimise asi oli küll natukene tobe mu arust, et pärast lapse torkimist tunnistada, et nad tegelikult eriti ei oska. Aga nimistusse võtsid nad ka ilusasti lapse ka, kuigi ma terve oma raseduse polnud sinna viitsind teatadagi, et ma rase olen. Ühel hetkel lihtsalt helistasin, et hei, mul sündis paar päeva tagasi tütar. :D
   Ja ma olen ka hakanud veregrupikonflikti kahtlustama. See vist võib olla kui mees on 0 ja mina A grupp ja mõlemad reesus positiivsed.
   Ja tore, et su lapsega kõik korras. Annabel on ka meil väga tubli, nii et usun et ta saab ka hea tervisega ikka olema. See bilirubiini teema tänapäeval tõesti kuidagi sage nähtus..

 • Kats

  Kuidas teil arsti juures läks? Meil oli nüüd see bilirubiinitase selline see kord et oli suht kõrge ja nii kui lambi alt ära oli kohe tõusis. Nii et meil ei oleks olnud seda võimalust et käime natuke päevitamas. Uuriti igat asja et miks see tase kohe tõuseb kui lampide alt ära on. Lõpus tuli välja et on lihtsalt laisk sööja. Nii kui tissi otsa sai kohe magas :( Siis tegin ka otsuse et haan talle pudelist sööki andma. Ja tänu sellele ei saanudi ma kaua tissitada sest piim kadus lihtsalt ära. Aga kuna see bilirubiin on seline asi et ladestub beebidele ajju ja võib tekkida ajukahjustus siis arvan et tegin õige otsuse. Edu teile ja nii tore on lugeda teie tegemistest toimetamistest :)

 • Kats

  Piima,piima ja veelkord piima :D. Ära muretse liiast,kollasus on vastsündinutel ikka väga sage. Peamine,et saaks ilusti piima kätte.Eks haiglas kaalutakse iga toidukord ette-taha ja kui vaja,eks siis pumpad juurde.Isegi sama mõlema lapsega läbi teinud. Esimese lapse jaoks pumpasin 4 kuud piima,rinda üldse ei võtnud.Nädala olime ka haiglas. Teise lapsega aga läks nii,et kahjuks nii kaua ma vastu ei pidanud ja läksime üle RPA-le.Lohutas mind üks kena arst,et ega mis siis ikka,kui ikka laps rinnast piima kätte ei saa,siis ei saa. Nibud suured,lapsel suu väike. Esimene laps ei võtnud grammigi nädalaga juurde,ise samas arvasin,et nii ilusti sööb.
  Kõik saab korda!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga