beebiblogi,  Fotograafia,  igapäev

Annabeli uuest turvatoolist

Eile käisime me Pärnu mnt. Delta Plaza Beebicenteris ja käigu eesmärgiks oli Annabelile turvatool ära osta. Kuna Ann kaalub hetkel 8,5kg ja mahub pikkuselt ka veel ilusasti turvahälli, ei olnud see ost hetkel muidugi päris aja peale kohustuslik, aga kuna ma sattusin paar nädalat tagasi Cybex turvatoolidest nii õhinasse, ei suutnud ma enam kauem oodata ja tahtsin ta juba valmis osta. Ega vahet polegi iseenesest, millal seda teha, sest paratamatus on, et ühel hetkel peab ta nagunii olemas olema.

Siinkohal võin sissejuhatuseks mainida, et kui ma paar kuud tagasi Britti postitust nägin, kus ta kirjutas enda lapsele muretsetud Kiddy Phoenixfix 2 turvatoolist (link tema postitusele), ehmatasin ma turvapadjaga tooli nähes natuke ära ja esimene mõte oli “Appi, kui inetu ja ebamugav – lapsel pole ju ruumi!” See näitab väga hästi ära, kui rutakalt ma vahel oma rumala arvamuse välja ütlen, ise asjast midagi teadmata. Igatahes tol hetkel olin ma üsna veendunud, et lähen ise seda teedpidi, et valin ikka klassikalise turvarihmadega tooli, sest seda oli silm harjunud nägema ja mõte harjunud mõtlema.

Ühel hetkel, ma ei teagi täpselt kuidas, leidsin ma end uuesti erinevaid turvatoole läbi kammimas, erinevaid soovitusi lugemas ja erinevate turvatesti tulemustega tutvumas. Tuli tõdeda, et Kiddy turvapadjaga tool oli ikka tõesti teistest peajagu üle ja väga soovitatud, seega padjaga turvatooli kasulikkusest ja turvalisusest hakkasin ma tasapisi juba aru saama, aga Kiddy tooli üldine väljanägemine minus siiski erilist sümpaatiat ei tekitanud. Muidugi mõista ei ole turvatooli välimus nii tähtis, sest oluline on ikka, et laps seal sees ellu jääks, aga kui ma märkasin sellist brändi nagu Cybex ja nende turvapadjaga toole nägin, siis võin küll öelda, et olin vaimustuses ja mõtlesin: “Selline juba täitsa läheb!” IMG_0282-1

Järgmiseks hakkasin end kurssi viima Cybexi poolt pakutavate toolide variantidega. Annabelile vajaliku tooli kategooria pidi algama 9kg-st ja olema kindlasti selline, mida annaks paigaldada lihtsalt ka autosse, kus ei ole isofix kinnitust, sest meid sõidutavad erinevad inimesed erinevate autodega ja seega peab tooli saama ühest autost teise tõsta.

Esimesena jäid mulle silma Cybex Pallas 2 turvatoolid (link). Selle kaalukategooria hõlmab 9-36kg kaaluvaid lapsi, kelle vanus võiks jääda umbes 1-12 aasta piiridesse. Rutaka mõtlemisega tundus mulle, et miks peaksin ma valima tooli, mida saab vähem kasutada, kui pea sama raha eest saan tooli, mis kestab terve igaviku. Mida rohkem ma sellele muidugi mõtlesin, seda enam tekitas kahtlust, kuidas saab üks tool olla ühteviisi turvaline nii pisikesele inimesele nagu Annabel hetkel on ja nii suurele nagu.. 12-aastane inimene võiks olla. Kuigi tähelepanu tuleb juhtida sellele, et Pallas 2-te saab ajapikku üle ehitada Solution 2-fix tooliks, siis võib 12-aasta jooksul nii palju muutuda ja nii palju uusi süsteeme ja toole peale tulla, et.. nii igavest ostu tegelikult ikkagi teha ei tahtnud. Võrdlesin Cybex Pallas 2-te ka Kiddy Phoenixfix 2 ideaalsete testitulemustega ja esimene jäi ikka natuke maha.

Seejärel jäi minu huviorbiiti Cybex Juno 2-fix tool, mille testitulemused on märkimisväärsed ja samaväärsed Kiddy Phoenixfix 2-ga (link ADAC testi võrdlusele). Ehk siis hindeks “väga hea.” See on täiustatum versioon varasemast Juno-fix toolist. Samamoodi nagu Kiddy toolil, on ka selle konkreetse Cybex turvatooli kaalukategoorias 9-18kg kaaluvad lapsed ehk ca 1-4-aastased. Siinkohal saab juba päris kena kinnituse sellele, et spetsiifilise kaalukategooria toolid on ikkagi mõnevõrra turvalisemad kui need, mis hõlmavad mitut erinevat kasvuperioodi. Nagu enne mainitud, siis kõlab ju loogilisemalt ka.IMG_0305-1

Minu strawberry toonis Juno 2-fix tool on esiteks imekena, teiseks annab seda paigaldada nii isofix kinnitusega autosse kui ka vajadusel ainult turvarihmaga. Nimelt on tal peidetavad/välja tõmmatavad isofix kinnitused. Kolmandaks on tal pehme ja kerge turvapadi, neljandaks on tal head kaitsmed külgkokkupõrke korral, viiendaks on ta ise kerge (6,7kg) ning hea ka ühe käega tõsta. Kuuendaks on tal veel igasugu huvitavaid ja kasulikke funktsioone nagu reguleeritava kõrgusega peatugi, õhuringlussüsteem ja kaldenurga reguleerimine. Kogu selle järjestuse võib muidugi ka sellisesse järjekorda panna, mille esimene punkt algaks ikka kõige tähtsamast ehk ultraturvalisusest.

IMG_0287-1IMG_0286-1

Kindlasti tekivad paljudel, kes turvapadjaga tooli esimest korda näevad, pähe samasugused mõtted nagu minul seda esimest korda nähes – “Lapsele ahistav ja ebamugav.” Siinkohal saan tähelepanu juhtida sellele, mille poolest see ebamugav asjandus ikkagi hea ja turvaline on. Nimelt vähendab ta eest tuleva kokkupõrke korral kõõ-vas-tii löögijõudu ja selle süsteem sarnaneb auto turvapadjale. See aitab ära hoida tõsiseid kaela- ja selgloolülide vigastusi paremini kui 5-punkti rihmadega toolid. Turvapadja abil hajutatakse löögi jõud võrdselt kogu ülakehale. Igatahes kui valida nss (näoga sõidusuunas) tüüpi tool, siis on turvapadjaga tool tunnustatud kui turvalisim valik. Rihmadega tooli puhul oleks seega parim valik hoopis sss ehk seljaga sõidusuunas.

Seljaga sõidusuunas toolide puhul ei tohiks samuti mõelda, et see lapsele ebameeldiv või igav on nagu ma ka turvahälli puhul kuulen, et paljud kommenteerivad. Kui last sünnist saati niimoodi seljaga sõidusuunas vedada, siis ta harjub sellega ära ja ei oska teadagi, et teisiti ka saaks või et teisiti üldse mingit vahet oleks peale selle, et näed paremini eesistujate kuklaid. Millegagi mängimist sõidu ajal selline viis samuti ei sega ja head lapsed loodetavasti pikema sõidu ajal üldse magavad. Meil näiteks on autosse ka niisugune peegel paigaldatud, millega me Annut näeme ja tema meid, kuigi ta on seljaga sõidusuunas. Lapse ohutu sõidutamise kohta soovitan lugeda ka maanteameti poolt välja antud PDF formaadis nõuandeid.

IMG_0290-1

Tegelikkuses muidugi pole see turvapadi ka nii ebamugav üldse, kui meile vaadates tundub. Annabel on seal istudes küll veel pisike, aga natuke pikem laps saab käed kenasti turvapadjale asetada ja sedamoodi mängida, juua, magada või midagi muud teha. Kui pikemalt mõelda, siis tundub selline variant isegi mugavam kui ainuüksi rihmadega turvatool. Olete ju ise ka diivanil istudes filmi vaadanud nõnda, et padi süles ja käed mugavalt ja lõdvalt padjal? No vot siis! Samuti saab patja sättida ette-tahapoole vastavalt lapse kasvule, nii et suuremale lapsele see kõhule suruma ei hakka ja kitsaks ei tohiks jääda.

Kindlasti aga võimalusel minge turvatooli ostma koha peale. Saan oma kogemusest soovitada Cybex toolide puhul küll Delta Plaza Beebicenterit (e-poe link ka), kus on valik suur ja teenindajad hästi informeeritud ning abivalmid. Saate tutvuda erinevate toolide tüüpidega, proovida last tooli või tooli autosse. Kui lapsel tundub toolis tõesti ebamugav, saab ju ostmata jätta, aga Annabeli esimene avastus oli küll positiivne “Ohhoo, seda patja saab ju suus mätsutada ja täis ilastada!” :D Samuti ei protesteerinud ta niisama seisvas autos toolis istumisele seni kuni ma klõpse tegin, seega vast ikka väga hull olla ei olnud. Ehmatanud nägu on tal pigem selle peale, et mida ma askeldan seal. :D

Hinda ma päris täpselt ei mäleta, aga Juno 2-fix oli miskit 190-euroga ja igavesti kestev 9-36kg Pallas 2 tool veidi üle 200-euro. Minu arust pole kumbki neist summadest liiga palju maksta oma lapse turvalisuse eest ja hea tool teenib teid ju ikka hea mitu aastat. Lapsevankrid, mille kasutusiga on ainult ~2 aastat, maksavad kordades rohkem. :)

IMG_0295-1arbuusipiltidega püksid: Lindex
IMG_0301-1

39 kommentaari

  • Mari

    Meil cybex pallas 2-fix ja ma just sellega nii rahul, et see kestab igavesti :D + turvatestide tulemused on ikkagi head, eriti kui võrrelda nö tavaliste turvatoolidega

    ja võin kinnitada, et mul 2-aastane on selles turvatöölis väga rõõmus, pole tal kuskilt ebamugav :D

    • Katre

      Seda küll, et Pallas 2 tulemused on paremad ikkagi kui tavalistel rihmadega toolidel. Ise ka alguses ju vaatasin Pallas 2 poole, aga lõpuks ikkagi mõtlesin, et 12 aastat on nii pikk aeg, tea kas laps nii kaua tahab selles istuda, seega ma parem ikkagi poolitan neid turvatooli aegu ja valin aeg-ajalt uue ja kasvule kohasema. Eks näis. :)

      • Mari

        Ega see tool selliseks ei jää :D

        Tool kasvab koos lapsega :) 3-aastaseni umbes sõidad löökpadjaga, siis võtad padja eest, seejärel võtad kõrgendava aluse ära (selle musta aluse sealt pildilt http://beebicenter.ee/turvatoolid/cybex-turvatool-pallas-2-fix.html) ja toolis jääb alles põhimõtteliselt Cybex solution x2-fix ehk siis http://beebicenter.ee/cybex-turvatool-solution-x2-fix-15-36kg.html ja siis kui laps on reaalselt juba koolilaps siis saab toolil seljatoe ka ära võtta ja jääb ainult pepualus :)

        • Katre

          Jah, ma tean. Mul sai tekst juba nii pikk, aga ma mõtlesin küll mingi hetk, et peaks selle ka sisse panema, et Pallas 2 muidugi saab über ehitada ja tuunida sujuvalt Solution 2-ks ehk siis et ta ikkagi kasvule kohandub hiljem. Siiski ise arvasin, et kui Cybexi juurde jään, siis ostan lihtsalt pärast selle ja vahetan välja, aga kes teab, nelja aasta jooksul võib ka turule väga palju uut tulla, seega nii pikas plaanis ei tahtnud ikkagi ette valmistada. :)

  • Triin

    Meie ostsime ka alles hiljuti autotooli alates 9kg. Mulle tundusid ka löökpadjaga need kõige-kõigemad aga lõpuks vali saime rihmadega maxi cosi TOBI. Miks? Sest meie autol ei ole isofix-i ja see loetakse isofixita kinnituste puhul hetkel turvaliseimaks.

  • Lugeja

    Kas muidu on üldse ok last sinna keskele istuma panna? Mõistan et küljelt väiksem võimalus saada löök jne, aga samas on teada et lastele pole hea kui nad saavad otse sõiduteele vaadata, mõjutab närvisüsteemi. Lihtsalt küsin, kuna ise vastust ei tea. Ei lugenud ka tervet teksti läbi, kuna see nii pikk oli ja endal üks toolis, teine hällis (1a 4p).

    • Katre

      No kuna sa tervet teksti läbi ei lugenud, siis sul jäigi lugemata see jupp, et mõnda aega sõidutame teda ikka veel turvahällis, seega tool sai seekord tõesti pildistamise jaoks ainult keskele säetud.
      Samas aga ma ei tea veel, kuidas me reaalselt teda sõidutama hakkame, kas siis parempoolsel istmel või keskel. Eks ma selle kohta ka peagi siis uurin, kuidas parem on. Ise arvan, et eest kokkupõrke korral on keskel ohtlikum, seega oleks küljel parem, aga Keio näiteks arvab, et keskel vast turvalisem. Nii et jah, tuleb uurida. :D

      • Britt

        Mina leian ka, et keskel ohutum, aga meil on nt. keskmise istme turvarihm äärmistest tunduvalt lühem ja lihtsalt ei ulatu tooli kinnitama ja tuleb seetõttu küljel hoida.

        • Katre

          Sellega võib see jama olla jah, et ei ulatu, aga vist on olemas ka mingid pikendused müüa selle jaoks? Meil hetkel õnneks ulatub ja uuel autol, mis plaanis osta, on loodetavasti lisaks ka isofix. :)

          • SV

            No tank ei ole auto eksole… Tegelikult ei ole see üldse mingi naljakoht. Kõik hullult keskenduvad sellele, et turvatoolid oleks mingid hüpersuper võitjad ja viimane mudel jne, samas jäetakse täiesti tähelepanuta sõiduk, millesse see turvatool pannakse. Minu meelest kuidagi paigast ära või selline poolik mõtteviis. Ses suhtes, et autode kered on väga erinevad. Mõni paneb teisega kokku ja ei juhtu peaaegu midagi, teine on isegi linna kiirustel avariisse sattudes risuhunnik. Ses mõttes ma ei saa aru, miks inimesed, kes turvatooli valides vajavad, et see ilmtingimata oleks 1. kohal testides, on nõus sõitma autoga, mis piltlikult öeldes on valmistatud õhukesest plekikihist, mis väiksegi kõksu korral täitsa sodiks muutub.

          • Katre

            No mulle tundus, et sina küsisid seda naljaga, et kas auto on ka “turvatestide võitja.” :D
            Mina autodest tõesti suurt midagi ei tea, endal pole ei lube ega autot ja seega on auto ost puhtalt Keio teha ja ilmselt tema peenisepikendus, aga eks ma mainin talle edasi, et ta võiks arvestada ka sellega, et ta lihtsalt plekikihist poleks. :)

          • Katre

            Pealegi on ilmselt autode ostmisega see lugu ka, et HEAD autod on ikka kõvasti kallimad kui testivõitjast turvatool. No ikka kõvasti-kõvasti. Enamjaolt on inimestel autot vaja siiski selleks, et punktist A punkti B mugavamalt ja lihtsamalt jõuda ja ilmselt seepärast nii hullult ei uuritagi, kui tugev on, kui võimalust ei ole megahüpertunnustatud autot just osta.
            Seepärast ongi sellisel juhul parim lahendus vähemalt see, et lapse turvatool oleks heade näitajatega. :)

          • SV

            Ma kahjuks ei saa su vastustele vastata :S aga eks ikka jah see auto küsimus oli POOL naljaga ;) Ma lihtsalt leian, et kui auto on nagunii mingi risuhunnik, siis pole vahet, kas on see turvatool mingi cybex või mc vms, kõik nad on testitud ja mõeldud selleks, et lapsel oleks turvaline. Samas ka hüperturvalises autos pole ilmselt vahet, mis firma turvatool on :D
            Nii et ma kindlasti ei mõelnud siin midagi teie kallal norida vms, lihtsalt mulle on silma jäänud, et nii paljud mõtlevad, et turvatool peab olema “tank”, aga keegi ei mõtle, et auto peaks olema tank :D

  • Kaidi

    Üldiselt loetakse kõige turvalisemaks kohaks autos istet juhi taga, kuna auto ei sõida kunagi juhita, st ees istuja on lisaraskus istmel ja võtab löögi enda peale.
    Mulle tundub see tool kuidagi väga lai (võtab kõrval istujate ruumi ära) aga muidu kena.
    Oma pojakesele ostsin Besafe 0-25kg sss tooli, kuna hällist kasvas varakult (6k) pikkuse poolest välja ja hetkel 8,5-kuusena ei ole ta enamuse toolide miinimum kaalule (9kg) ligilähedalgi. Tegelikult soovitataksegi last vähemalt 3-aastani sss sõidutada. Besafe on küll kallim tool, kuid leian et ei kaota sellega midagi, pisikese elu on seda väärt.

    • Katre

      See Cybexi tool ei võta tegelikult sugugi rohkem ruumi ära kui turvahäll (või seega ka mõni teine turvatool, ma arvan). Kõrvale istuma mahub ikka, aga samas eks see oleneb ka kõrvalistuja kehast..
      Ma olen pidanud kõige turvalisemaks seni enda seljatagust. Noh, tavaliselt olen mina ka ikka autos, kui Annabel on, seega mina istun juhi kõrval ja Ann siis minu taga. Seda seepärast, et see on teeserva poolel ja ehk siis lootust, et keegi vähema tõenäosusega sisse sõidab. Samuti kehtib paremakäe reegel ja seega kui ise korralikult liiklust jälgida, siis vast paremalt sisse ei sõideta ja seega pean seda poolt turvalisemaks.

      • Ymarik

        Kinnitan samuti, et Cybexi Pallas 2 võtab ruumi ära mõõdukalt, aga mitte ülemäära. Oleme niimoodi autoga kolmekesi tagaistmel (mina, mees ja laps Pallases) sõitnud läbi Rootsi Taani ja tagasi juba kahel suvel. Ei ole me kumbki mehega peenikesed, mul on laiad puusad ja korralik polstrikiht peal :P, aga ei olnud kohutavalt ebamugav ja kitsas. See võib muidugi autost ka oleneda, meil oli mõlemil korral normsuuruses (kuigi mitte sama) sedaan.
        Laps on selles toolis sõitnud sellest ajast, kui sai 11-kuuseks, ja talle meeldib. Mulle tundub, et ta saab ennast tänu padjale seal mõnusamalt ja lahedamalt liigutada võrreldes toolidega, millel on omaette kolmepunktirihmad. Ja pead saab magades padjale toetada. Ja noh, varem ta ilastas ja lutsutas seda patja ka, mingit lõbu see talle igatahes pakkus :)

  • tafkav

    Ostsime just Cybex Pallas 2 turvatooli. Oleksin tegelikult tahtnud osta Concord Transformeri (peaks olema hetkel parim – võitis mingi hiljutise testi), aga tahtsime enne ostu tooli oma silmaga näha ja ainsana oli see müügil Beebimaailmas, mis sel ajal oli kinni, kui meie pealinnas. Aga noh, ka Cybex Pallas 2 on üks testide kiidetumaid, seega pole hullu vast.
    Kotkapoeg on hetkel veel 8,7-kilone, seega tool veidi ebamugav talle (turvapadi veidi kõrgel), häll samas pisike (pea üle ääre), seega arvatavasti paneme mingi pisikese padjakese (lennukipadi?) talle esialgu toolis istumise alla.

    • Katre

      Concordid tunduvad ka päris mõnusad jah. :) Aga päris keeruline tundub, kui laps sedasi ebamääraselt kasvab, et ühte ei sobi ja teise ka päris hästi mitte veel. Loodetavasti ikka mingi hea ja turvalise lahenduse annab leiutada. :)

      • tafkav

        Nuh, me igapäevaselt teda autoga ei vea, seega pole hullu. Küllap juba kuu-paari pärast on tooli-hälli-vaheline aeg otsas ja päris tool kenasti paras. :-)

  • Nell

    Me ostsime paldjaga Concord Transformeri kuna seda saab reguleerida nii pikkusse kui laiusse. Kuna titt on alles 11-kuune ei saa me ju ette teada kas ta jätkab pikkusse kasvamist või läheb hoopis turskeks. Seega oli regullimisvõimalus meie jaoks ülioluline. Poes proovisime titte eri toolidesse ning selles oli laps rahul ka kõige rohkem. Autos istub ka mõnusalt, padja peal saab mänguasjadega sebida, kenasti on tooli fikseeritud ja turvaline.

  • M.

    Kas Annabel hakkab sõitma kohe näoga sõidu suunas või paned teda alguses seljaga sõidu suunas sõitma? Olen lugenud ja näinud videosid, et vahet pole, millise kinnitusega tool on või mis mudel…seljaga sõidusuunas ikka tuvalisem?! (kas vastab tõele iseasi aga paljud autode müügiga tegelevad firmad on seda justkui nii reklaaminud).

    • Katre

      Seljaga sõidusuunas sõidutamiseks on vaja ikka sobivat tooli. Cybex Juno fix on näoga sõidusuunas olev turvatool, seega teisipidi teda sättida ei anna. Samas aga turvapadi ongi see, mis korvab selle ja annab lisaturvalisust.
      Muidu peetakse tõesti seljaga sõidusuunas tooli kõige turvalisemaks, aga selle jaoks on vaja ka spetsiaalset tooli, mida sedapidi sättida saab. :)

      • M.

        Oooo selge (tean seljaga sõidusuunas tooli siis tulevikus nõuda poes :D )! Ma ei ole veel turvatoolide maailma sukeldunud…aga nüüd seda postitust lugedes tean juba palju rohkem, mida vaadata ja hinnata toolide valikul! Tänud! :)

        • Katre

          Ega sellesse “maailma” ei peagi väga vara sukelduma. Mina ju ka alguses ostsin peretuttavatelt pikemalt süvenemata turvatooli ära ja üks hetk kui ikkagi süvenesin ja uurisin, mõistsin, et tahan hoopis midagi muud. Nüüd pean ühe tooli mahaärimisega tegelema hakkama. :D
          Tore, kui postitusest abi oli. :)

  • Karin

    Olen sattunud lugema paari artiklit, kus väidetakse, et keskmine koht autos on turvalisim. Teisena soovitatakse lapse turvatooli asetada juhi taha, sest avarii korral pöörab juht instiktiivselt vastaskülje ette, et ennast päästa. Seega, kui laps istub juhi taga, on tal suurem tõenäosus saada vähem vigastusi/ellu jääda.
    Samas on ka kõrvalistuja taha jääv koht hea just selle loogika järgi, mis Sa, Katre, põhjenduseks tõid.

  • KZ

    Teemasse ei oska mitte kuidagi kaasa rääkida, aga uut sarjade postitust ootan küll suure huviga!

    No nii palju siiski oskan öelda, et see tool näeb väga äge välja – ma pole kunagi sellist näinud :)

  • lilletolly

    meile isegi Tartu poes ei pakutud seda juno-fixi. öeldi, et see on isofixiga. aga nüüd loen, et ka seda nagu pallast saab ilma reaalselt kasutada. kas juno-fixi saab ka peatoe külge eraldi veel rihmaga kinnitada, et tool paigal oleks, nagu pallast? huvitav veel, et kas kui ma nüüd selle pallasega poodi tagasi kõnnin (14 päeva pole möödas), kas siis annavad raha tagasi või vahetavad nt minu reaalselt soovitud juno-fixi vastu selle välja?

    • Katre

      Ma arvan, et kui tool veel kasutuses pole olnud ja/või korralik on, siis ehk ikka vahetavad kui nad on lubanud, et selline õigus on.
      Ma ei tea, kuidas Pallast täpsemalt kinnitatakse, aga Juno puhul meile küll seda peatoe kinnitamise asja ei näidatud ega mainitud. Autos olevast rihmast ei jätkukski lisa selle jaoks. Kas sinna on siis mõni lisarihm kuskilt võetud või kuidas sa seda peatuge eraldi kinnitad sinna? Kui netivideot nüüd Pallasest vaatasin, siis ei näidanud ka videotädike selle installimiseks peatoele mingit rihma. :O

      • Ymarik

        Kui autos ISOFIX-kinnitust ei ole, siis saab Pallase jaoks juurde osta rihma, millega saab turvatooli kinnitada istme peatoe külge. Rihm tuleb korralikult ära pingutada. Kuna laps on niikuinii veel tavalise turvavööga ka kinni, siis peaks lapsel turvaline olema küll.

  • Eneli Mandel

    Lihtsalt pidin kirjutama kui armas laps Sul on. Olen Sinu blogi päris palju jälginud ja rõõmuga loen :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga