beebiblogi

Annabeli lemmikseriaalid

Tulevasel pühapäeval saab Annabel juba nelja kuu vanuseks. Nagu isegi näete, on tal juba väga palju elukogemust ja teleka vaatamine on igapäevane ajaveetmise viis. Sellega seoses on tal välja kujunenud ka oma lemmikud saated, sarjad ja reklaamid. Hetkel on tema üheks lemmikuks sarjaks kodumaine “Kartulid ja apelsinid,” mille vaatamist ta esmaspäeva õhtuti lausa nuttes nõuab. Tuleb ta siis kenasti teleka ette sättida, sest talle ju nii meeldib – kohe üldse ei saa pilku ekraanilt ära. Mõned välismaised sarjad on talle ka fox life‘st silma jäänud ja pean neid arvutisse tõmbama, et ta vaadata saaks. Muidu nutab. No johhaidii, eksole? :D

Ühe (tegelt kuuesaja) sõnaga Ma olen ikka päris mitmel pool ja mitmel korral silmanud, kuidas paarikuu vanuste laste emad tõstatavad teema beebide ja televiisori kohta, küsides: “Kas teie tibud ka telekat vaatavad ja mida eriti meelsasti kohe?” Igakord üritan ma aru saada, kas inimene trollib või mõtleb seda tõsiselt. Mis teie arvate? Muidugi, et arvab nii mõnigi ema, et lapsele meeldib väga telekat vaadata, kuna ta seda ju meelsasti vaatama jääb ja mõni lausa väidab käsi südamel, et vot tema beebil on juba lemmik reklaamid! Kus teie mõistus ometi on?

Ma tean ja mõistan, et meil, täiskasvanuna, on väga raske ette kujutada, kuidas beebid maailma näevad või kuidas nad üleüldiselt funktsioneerivad (mulle meeldib see sõna). Meile on telekas näidatav kraam igati arusaadav. Sa näed seal inimesi ja asju ja saad aru, mida seal kujutatakse ja mis toimub. Paraku pean kurvastama, et beebi ilmselt televiisoris toimuvast siiski absoluutselt mõhkugi aru ei saa – väljaarvatud see, et mingi jube ere asi on keset tuba ja jube kiirelt vahetuvad seal igasugused erksad värvid. Me ei pane seda küll ise tähele, aga kui nüüd mõtlema hakata, kuidas telekapilt üldiselt toimib, siis on see ju üks igavene klippidest koosnev jada, mis ei ole üldse reaalsele silmavaatele kaugeltki ligilähedane (näitab kord ühe inimese nägu, siis järsku hoopis mingit maastikku, siis teist nägu, näitab inimese kätt jne – if you get what i mean).

Lihtsaim viis mõista, miks teie beebi nii huviga telekat tahab vaadata, on proovida järgmist: keera oma pead ükskõik mis ekraani suhtes 180 kraadi, nii et ekraan jääks napilt veel nägemisvälja, aga mitte selle keskele. Silmanurgast näed siis seda eredat asja ja ükskõik kui palju sa ka ei suuda, sa ju tegelikult kiheled oma pead pöörama ja seda vaatama? Sest see tekitab kontrasti ja neelab pilku.

Täpselt sama süsteemiga vaatavad ka lapsed seda huviga. Miks on lasteasjad alati kirevate värvidega? Sest nende pilku tõmbavad kontrastid. Arvutiekraan või televiisor on ilmselgelt kõige kontrastsem asi ruumis ja ilmselgelt kui selle kiirgus kuidagi beebi nägemisvälja jõuab, üritab ta oma pead sinna poole pöörata. Lihtsalt selle pärast, et see on nii ere ja pilkuneelav. Kohe kindlasti ei ole 3-kuu (ka 4,5,6-kuu jne) vanusel lapsel lemmik reklaame või seriaale ja kohe kindlasti ei vaata ta telekat sellepärast. Ausalt, ta ei saa aru, mis seal toimub!

Muidugi ei saa ma kedagi keelata, aga ma tahaks siiski loota, et te oma pisikestele võimalikult vähe televiisorit näitate. Nende arengule pole seda kohe kindlasti vaja ja vaevalt see ka midagi head teeb.

Eks Annabel on ka telekat ikka näinud jah ja teinekord, kui ta hüsteeriliselt nutab, olen ma ta teleka poole suunanud, et ta oma hüsteeriast välja tuleks, aga mitte kunagi kauemaks kui mõni minut ehk. Kui ma temaga elutoas tegelen ja parajasti televiisor käib, üritan ma teda ikka sättida nii, et see teda ei häiriks ja tema pilku ei tõmbaks.

Ma ei oska paraku täpselt mõelda ja oletada, millises vanuses võib laps hakata telekat vaatama nii, et ta sealt toimuvast aru ka saab, aga hetkel olen ma veendunud, et oma lapse esimese eluaasta üritan ma kindlalt tal seda võimalikult vähe teha lasta. Või noh.. nii kaua kui see ikka võimalik on. :)

Kuidas te oma lastele näitasite nii väiksest peale kohe telekat?

IMG_4575c

11 kommentaari

 • Kadi

  Hirmuga mõtlesin alguses, et OMG sa räägid päriselt :D jumal tänatud et nalja tegid. Minu peaaegu aastane ei tee ka õnneks telekast välja, täna üritasin et vaadaku multat, ta peatus kaheks minutiks ja mängis edasi :) pole kordagi teda nt lamamistooli lukustanud ja siis teleka ette suunanud, las laps tegeleb oma mänguasjadega :)

  • Katre

   Mul ka viimasel ajal on ilmnenud, et ta korraks pöörab pea sinna poole ja siis tegeleb oma asjadega edasi. Teinekord aga jällegi klammerduks pilk sinna külge küll. Mine siis tea, äkki ongi mingi lemmiksari siis parajasti käimas olnud, mida ma kurjalt vaadata keelan. :D

 • Kats

  Meil õnneks on vedanud et minu 10 kuune preili ei tunne kohe üldse teleka vastu huvi. Korra vaatab aga et see teda nii köidaks et vaatama jääks seda õnneks ei ole. :)

 • T

  Kui laps oli u 6 kuune, siis ta naeris kõikide smslaenude , credit24 ja muude laenude reklaaamide peale. Ma ei tea miks ta just need vālja valis. Nüüd on 11 kuune ja talle meeldib reklaame , reporteri ilmateadet ja bingo lotot vaadata. Enam küll ei naera nende üle , aga jätab mängimise pooleli ja vaatab huviga. Muu teda eriti ei huvita.

 • Birgit

  Minu laps vaatas esimese multika 2,5-aastaselt ja see oli Lotte . Enne teda ei huvitanud ja meil ei olnud raske teda sellest eemal hoida. Võibolla mängis rolli ka see, et oleme ise suht telekakauged. Pigem hea raamat kui keskpärane film või saade.

 • Britt

  Arvestades seda, et ma millalgi samal teemal kirjutasin, siis sa tõenäoliselt tead mida ma sellest teemast arvan.
  Aga igatahes jah, ma ka üritan siiski Eileeni telekast eemal hoida. Tulevikus näeb seda juba nagunii, las praegu puhkab oma silmi veel. Ja nagu keegi minu postituse kommentaarides kirjutas, siis lapsed ei tee vahet, et telekas toimuv on väljamõeldis, nii et seda arvestades kavatsen ma kindlasti üsna palju suunata, et mida üldse vaadata.

  Ükspäev sirvisin ise multikakanaleid ja ikka imestasin, et kõik multikad on nii vägivaldseks läinud. Mingi hull nugade loopimine ja ma ei tea mis käib. No okei, tegelt on Tom&Jerry ka vägivaldne kui norima hakata, aga see on noh..ma ei tea, teistmoodi :D Igatahes jah, ma ka laseks oma lapsel pigem Lottet vaadata ja selliseid “nunnusid” multikaid. Osad ütlevad, et ” ei saa last ju vati sees kasvatada”. No okei, tõesti ei saa. Ja maailm ongi nõme ja kurjust ja vägivalda täis aga seda enam miks peaksin ma seda kodus vabatahtlikult oma lapsele näitama.

 • Kaisa

  Hea sarkastiline postitus, alguses petsid mu isegi ära. Mina ei näidanudki telerit väikesest peale, umbes kaheselt hakkas ta ise huvi tundma ja nüüd vaatab ikka ühtteist. Lotte on suur lemmik ja “rongaema” nagu ma olen, on tegelikult maruhea ta korraks teleri ette istutada, et näiteks ÜKSINDA (kujutad Sa ette? Veel vist mitte, eks :D) vetsus ära käia.

 • Anni

  Minu meelest beebid mingi aeg ei tunne teleka vastu huvi. Alguses jah tundub selline uus ja põnev, umbes sellises vanuses nagu Sinu neiu on, aga mingi aeg võib see taustaks käia ja jäädakse ainult hetkeks reklaame vaatama vms, vähemalt enamike emade käest olen seda kuulnud, meil oli ka nii.
  Aga siis mingi aeg hakkas meie neiu vaatama babytv’d, mis siis ongi mõeldud beebidele j väikelastele. Seal on aeglasemad ja lihtsamad pildid, sest tavakanalites liiguvad pildid nii kiiresti, et võib laste tähelepanuvõimet kahjustada, babytv peaks olema kooskõlastatud laste psühholoogidega.
  Ma ei mäletagi millal me nüüd otseselt telekat vaatama hakkasime, äkki siis kui neiu ise sööma hakkas, nüüd meil hommikune tava, et ta sööb ja samal ajal vaatab mingit multikat. (ehk siis kuskil aastaselt) Samas enne oli meil ka telekas lahti, aga enamus aja ta ikka toimetab oma asjadega ja telekas on pigem taustaks, siis hetkeks võib-olla jääb vaatama.

 • naine50+

  Mina olen selline vana-aegne vanaema ja kui lapselapsed on minu juures, siis mul on telekas ja arvuti kinni ning tahvelarvuti koguni kapi otsa pandud. Pole hullu, kui minu oma lemmiksaated nägemata jäävad, soovi korral vaatan hiljem netist. Lastega loeme ja mängime, eks kodus vanemad ise valivad, mida nad telekast lastele näitavad. Aga seda ma tean kindlasti, et ka nende peres ei mängi telekas kogu aeg taustaks..
  Samuti ei mängi mul lastelaste külaskäigu ajal raadio. Minu arvates ei mõju väikelastele kahjulikult ainult virvendavad pildid, vaid ka pidev taustamüra kasvatab rahutuid ka keskendumisvõimetuid lapsi.

 • Vici

  Ohh…ma arvasin ka algul, et tegelikult ka, et ei ole ju võimalik….õnneks polnudki :D Aga jah meil on aastane poeg ja talle meeldib ka Bingo lotot vaadata. Veel meeldivad talle Simpsonid ja Perepea, kui issi meil neid vaatab. Pingsalt ta neid muidugi ei jälgi, vahepeal vaatab, aga enamus aja tegeleb ikka oma asjadega :) Mulle meeldis Kaisa kommentaari lõpp, see üksinda vetsus käimise jutt….see on nii hea :) Ma siin ammu olen mõelnud, et millal see ometi juba ära lõppeb, aga vist mitte nii pea :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga