igapäev

5 soovitust ARK sõidueksamile minekuks

Minu näol ei ole tegu küll sarieksami tegijaga ja sain ise ARK eksami läbi esimese korraga, aga arvan, et seda tänu heale sisetundele ja mõningatele niiöelda punktidele, mille järgi ma talitasin. Mõningaid soovitasid mulle sõbrannad ja mõned avastasin enda jaoks sõidutundide vältel ise. Igatahes ei ole ma kade ja jagan neid meeleldi teiega ka. Ehk on kellelegi ka abiks. :)

arkisoovitus

Ära mõtle üle.
Kui teed eksamit linnas, kus oled ka sõidutunde võtnud, siis ilmselt ei paluta sul eksamil teha midagi, mida sa varem teinud ei ole. Kõik on tuttav. Ja pealegi, kui esimese korraga läbi ei saa, mis siis sellest. Lähed nädala pärast uuesti. Vaevalt sa igavesti lubateta jääd. Rahakotile ainult teeb korduseksamitel käimine haiget, aga katsu selles osaski vabalt võtta.

Küsi enne eksamit eksamineerijalt küsimusi.
Kui on mingi liiklussituatsioon, mis sind natukene segadusse ajab või mida tahaksid täpselt üle küsida, siis enne eksamit on sul õigus küsimusi esitada. Ükski küsimus ei ole rumal ja miinuspunkte kirja ei saa. See ongi koht veel viimast korda midagi küsida. Kui istud autos, kus sa varem istunud ei ole, võid üle küsida, kust tuled käivad, kuidas täpselt klaasipuhastid või kuidas puhuri temperatuuri sättida. Ükskõik mida. Samuti aitab see sul eksamineerijaga tutvuda ja temaga vesteldes tunned, kuidas pinge hakkab langema. Polegi midagi hullu võõra inimese kõrval ju istuda. :)

Räägi sõitmisele kaasa ja ole aktiivne.
Esiteks rahustab see sind ennast ja teiseks on sul niimoodi ilmselt paremini meeles, kuidas midagi teha. Kui eksamineerijaga rääkida ei söanda, siis räägi kasvõi omaette ja kirjelda, mida parasjagu teed. Näiteks “Nii, panen suuna sisse, keeran rooli paremale välja, tagurpidi käik sisse,” jne. Selliselt ei näita sa mitte oma ebakindlust, vaid hoopis teadvustad ka eksamineerijale, et teoreetiliselt on sul asi selge ja eksimused antakse kergemini andeks.

Mõtle eksamist kui tavalisest sõidutunnist uue õpetajaga.
Mind aitas selline mõtlemine kõige rohkem. Ma ütlesin seda isegi eksamineerijale, et teeme nii, nagu oleks see sõit nagu üks sõidutund ja ärgu ta öelgu mulle lauset “Nüüd alustame eksamiga.” Ja mida edasi aeg läks ja mida kauem ma sõitsin, seda rohkem kadus pinge pealt ja suutsin end vabamalt võtta. Ma “ei olnud” ju ometi eksamil, vaid tavalises harjutustunnis. Mõtlesin, et teen viimast sõidutundi enne eksamit ja pean üritama lihtsalt omapäi hakkama saada. :)

Kanna mugavaid jalanõusid.
Selle punkti panin ma endale paika ükskord, kui ma isaga õppesõitu tehes palava ilma korral tossude asemel sandaalid jalga panin. Ühesõnaga, kui ma olin ca 98% oma õppesõitudest teinud oma tossudes, siis lahtiste sandaalidega oli pedaale vajutada ja tunnetada ikka ülimalt ebamugav. Ja eksam pole küll see koht, kus ebamugavus sinu kasuks võiks mängida. Nii et kanna jalanõusid, mis on mugavad ja püsivad hästi jalas.

Nagu just mainisin, olid minu mugavateks jalanõudeks tossud ja ma omaette muigasin, et raudselt päeval, mil ma lähen sõidueksamit tegema, on hirmus leitsak ja kohe üldse ei taha tossude sees higistada. Nõnda muidugi juhtuski, et oli 27 kraadi sooja, aga igasugused sandaalid, plätad, kingakesed ei tulnud sõidueksamile minemiseks kõne allagi. Päris tosse ka ei tahtnud panna, seega panin hoopis mugavad tennised ja see lüke teenis mind hästi. :)

+ 3 lisasoovitust naistele, kes eksamit sooritama lähevad. :D

Riietu casualilt (ent mitte ülepakkuvalt).
Muidugi sõltub see punkt ka sellest, milline on inimese üleüldine igapäevane riietumisstiil, aga liiga hullu ei tasu ka panna. Ühesõnaga, riietu nii, et sinust ei jääks mulje, nagu üritaks sa eksamitulemust kuidagi ära osta või võluda. Hoolimata ülikuumast suvepäevast, tundus mulle näiteks natukene litsakas minna lühikese kleidiga, lühikese seelikuga, lühikeste pükstega. Arvatavasti on ka eksamineerija viisakalt riides, seega panin jalga teksapüksid, selga tavalise topi ja nii tundus väga casual ja mitte ülepakutud. Ühesõnaga riietu täpselt nii, nagu sa igapäevaselt riietud ja ennast mugavalt tunned.

Loomulik meik.
Sama nagu eelmise punktiga, eks oleneb inimesest. Endale aga panin paika, et eksamile minnes võiksin teha loomuliku meigi ja näha välja… armas ja hoolitsetud, mitte nagu mingi klubipiff.

Juuksed-all soeng.
Kuigi ma kannan igapäevaselt juukseid meelsamini hobusesabas, siis peatugedega autos on mul sellega alati ebamugav. Minu patsinups jääb alati lihtsalt täpselt sellele kohale, millega ma oma pead toetan ja noh, kehva on. Arvestuslikul sõidul, nagu ma korduvalt juba maininud, mängib sinu kasuks see, et sa ennast autos mugavalt tunneksid, seega ebamugav hobusesaba minema ja mugavam soeng asemele. Näiteks kalasaba.

Nael kummi!

Ootan kommentaaridesse ka teie soovitusi ARK eksamile minekuks. Mida teie sõbrad teile jagasid ja mida nüüd ise peatsele sõidueksaminandile edasi annaksite? :)

Ühtlasi, kui keegi teie sõpradest või tuttavatest on peagi eksamile minemas, siis võite lahkelt neile ka postitust alloleva share nupu kaudu facebookis edasi jagada. :)

31 kommentaari

 • Keidy

  Üle reageerida pole mõtet tõesti, lihtsalt lähed chillilt sinna ja asi korras ;-) mina muidugi sõbrustasin arki eksamineerijaga, olin sõbralik ja fun :-D mina olin harjunud sandaalidega sõitma ja kui eksamit tegin oli ju novembrikuu, seega väga sandaalides kohale ei lähe ju, seega võtsin sandaalid näppu ja vahetasin autos papud ära. Enne küsisin ka ikka, kas tohib, muidugi tohtis! :-D

  • Katre

   Haahaaa, tegidki eksami jalanõudes, millega harjunud ehk sandaalides? Ehk siis jah, mul on soovitus kirjutatud suvise eksami võtmes, aga muidugi, saab ka nii nagu sina tegid. Väga cool! :D

 • Hilse-Hell

  Ise lähen laupäeval ARKi sõidueksamile. Viimati sõitsin 12. juuli õppesõite ja sõidueksamit jne. Ehk siis kuu tagasi juba. Reedel võtan küll ühe lisa sõidutunni aga eitea palju see nüüd aitab. Mul on küll selline halb tunne, et ma kukun läbi. ARK järjekorrad olid liiga pikad ja nüüd siis selline vahe sõitmisel sees ja peab kohe puhtalt eksami sooritama :(

  • Katre

   Mul oli sama. Viimati sõitsin juuli alguses ja eksamiaeg oli 7.august. Vahepeal pea kuu aega pausi. 2 päeva enne eksamit võtsin ühe sõidutunni ja olid asjad meeles küll. Kohaltminek tõusu pealt käsikaga ei tulnd välja, aga eksamil sujus kenasti. :)
   Teed ka kindlasti ära!

    • Katre

     No eks nad ütlevad, et sõiduoskus on nagu jalgrattasõit. Päris ära ei anna unustada ja võimalik, et väike paus teeb pigem head. Mina näiteks läksin närvi kui mõnda harjutust LIIGA palju tegin. Ei viitsi kogu aeg sama asja teha ja tuleb tülpimus peale ja sealt edasi juba ebaõnnestumine jne.
     Autosõit on ka kõik su peas kinni ja keha teab tegelikult alateadlikult, kuidas mis käib. Lihtsalt mõtle rahulikult läbi. :)

 • jane

  Ma käisin täna jälle sõidueksamil ja kukkusin jälle läbi. Kahe veaga, üks oli see, et vasakpööret sooritades ületasin natuke pidevjoont ja teine oli see, et kaks korda ei vaadanud ma eksamineerija arust peeglisse. Ilmselt unustasin pead pöörata.
  Muidu üldise sõidukohta ütles, et sõit oli ülihea, käiku vahetan perfektselt ja talle meeldis mu julge sõiduviis, et ei jää igal nurgal seisma ja et liikluseeskirju tean väga hästi. Tegin paides, varem proovisin rakveres, paides sõiduõpetajaga üldse sõitnud pole, ainult mehega, kes on ka paides eksami sooritand. Küsisin ka veel eksami lõpus, et kas ainult need 2 viga olidki, ta ütles et jah need olidki, vot tekitas ikka masendust küll..arvasin kohe, et kuna ma tulen teisest linnast ja olen seal läbi kukkunud, siis pushitakse täiega.

  • Katre

   Seda õigesse sõiduritta minemist pöördel peab jah päris korralikult jälgima. Võta kurve pigem vaikse hooga ja joonest kaugemalt. Jälgi neid tähelepanelikult!
   Peeglisse vaatamist minul kordagi ei mainitudki. Ei pööratud sellele erilist tähelepanu ja ega ma eriti seda pead siia ja sinna ei väntsutanud ka igal pool. Ainult kui anna teed märk oli, siis muidugi vaatasin igale poole.

   Kahju, et läbi kukkusid. Mu eksamineerija ütleski, et igal eksamineerijal on natukene omad reeglid ja kes on rangem ja kes leebem. Ja on leebemad vead ja on vead, mis on tõsisemad. See peeglisse vaatamine ei saa küll olla viga, mille pärast läbi kukutada, kui see oleks nt ainuke viga (minu arust). Pidevjoonega on nii ja naa. Oleneb vist inimesest, aga parem oleks seda tõsiselt jälgida jah.

   Edu järgmisel korral. KINDLASTIII teed ära!
   Mina ju ka tegin autokooli üldse Tallinnas ja seda, et ARK Viljandis tehtud sai, ei peetud üldse halvaks ega vaadatud sellele kui, et tahan lihtsalt kergemalt läbi saada. Tunnistasin ka ise neile, et minu arust on väikses linnas hoopis raskem tegelikult, sest jõuab rohkem teha ja ei pea ummikutes passima. :)

 • Liana

  Mina läksin eksamile põhimõttega, et kui ma läbi kukun, siis mu väljavalitud auto ostetakse eest ära. Lasin juba sama päeva hommikul õhtuni ära bronnida, et kui eksam tehtud ja load käea, tulen ostan ära :D Mõte, kuidas ma juba homme oma aja peremees olen, andis nii palju juurde :)

  • Katre

   Jaa, selline asi motiveerib täiega! :)
   Ma mõtlesin lihtsalt, et kaks võimalust on minu eksamisooritamiseks. Kas ma saan selle 7.augustil läbi ja saan load kätte 14.augustiks ehk oma sünnipäevaks. VÕI SIIS kukun 7-ndal läbi ja saan korduseksami aja nädal hiljem, 14-ndaks augustiks ehk süntariks ja saan siis läbi.
   Ühesõnaga, mõtlesin nagunii, et sünnipäevakingiks saan endale load ja üle selle kuupäeva ei taha venitada. :D

   • Jane

    Mul ostis mees mõned nädalad tagasi auto ära mulle juba motiks, valisin ise välja ka ja puha. Ja see seisabki mul siin maja ees ootab kuni ma lootusetu inimene ükskord need load kätte saan.

    Enda arust läks mul täna ikka üliüliüliülihästi. Ja neid vigu ma ise ei pandki tähele, kuigi mehega sõitsime siis alati ütlesin talle kõik vead ise ette mis ma tegin, siis jäi neid vähemaks ka. Üle pidevajoone sõitsin ma enne kui hakkasin vasakpööret sooritama, mitte pöörde lõpus. Paremal pool parkisid autod ning viimane neist oli mingi max 8-10m kaugusel ristist ning ma ei jõudnud tagasi täielikult ümber reastuda ja sooritasin pöörde sealt samast kus püsima jäin. Kindlasti oleks sinna vahele saanud ennast pressida väikse hooga, kuid ma pole kogenud juht ja sellist asja ei oska ennustada ka, et kas ma nüüd mahun või ei. Kuna ma sõidan suht hästi ja suht lebolt, teen kõike nagu muuseas, see sõit lihtsaöt tuleb automaatselt, siis ma usun, et ta ootaski, et ma veel paremini sõidaks ning ühtki viga ei teeks.

 • Betty

  Hei! Tekkis selline küsimus, et kas Sinu lapse perekonna nimeks sai ka Valgus või sai ta oma ise perekonnanime? Vahvad olete!

 • Jane

  Ma kusjuures arvasin samuti kunagi, et su nimi Hele Valgus.. Mõtlesin, et küll on lahe nimi. :)

  Aga paar küsimust ka.

  Kui sa üldse sõidutundidega alustasid, kas olid ka niiöelda täiesti algaja sõitja või olid eelnevalt proovinud manuaaliga sõita? Ma hakkan sõidutunde allaes tegema ja esimest korda istun autosse, kus on manuaalkäigukast. Eksamist ma veel ei mõtle. :D

  • Katre

   Ehk siis kui ma autokooli läksin kunagi? Ei olnud eales ise autot juhtinud, seega esimene kogemus juhiroolis olla oligi esimeses sõidutunnis. Kõik sai selgeks juba esimese sõidutunniga ja platsil isegi sõidetud, seega pole see manuaalkäigukast või autoga sõitmine üleüldse raskelt õpitav midagi. :)
   Edu.

 • Kristel

  Tähtis on sõidueksami juures ka see, et viimasel hetkel ei hakka äkiliselt tegutsema. Mina olin näiteks vales reas ja kohustusliku pööret ei saanud teha. Vabandasin ja ütlesin, et teen kusagil tagasipöörde ja tulen uuesti, see lause päästis mind läbikukkumisest, sest ka päriselt tänavatel juhtub selliseid asju. Pärast saingi teada, et kui viimasel hetkel oleksin rida vahetanud või veelgi hullem valest reast läinud, siis oleksin pidanud uuesti eksamile minema.

  • Katre

   Väga tubli. Nii ongi korrektne sõitmine, aga paraku tänavapildis tuleb väga palju ette seda viimase hetke reavahetust või lubamatuid manöövreid. Ei välista, et seda ise ka teen kunagi, kui võimalus on ja see kedagi ei takista.

 • Katri-Helena

  Ma elasin linnast väljas ja käisin 12km kaugusele kooli. Mu vanemad olid kõige rohkem huvitatud sellest, et ma load ära teeks. Ja siis taidlesid kogu aeg selle teemaga. Mina aga lähen stressi kui tean, et ma võin valmistada pettumuse. Niisiis broneerisin omale sõidu nii, et keegi ei teadnud peale minu. Hommikul viisid vanemad kooli, olin kaks esimest tundi ära ja sõitsin bussiga ARKi. Jube päev oli. Lörtsi sadas ja linn oli rahvast täis. Reedene päev, lõuna ajal.
  Prooviringi ma platsil ei teinud. Kuna meil peres on päris mitu autot siis olin uue auto roolis istumisega harjunud. See oleks mind närvi ajanud lihtsalt. Mul vedas- oli tore eksamineerija. Ühtegi viga ma ei teinud.

  Tagasi ARKis tegi onkel veel nalja et ei teaaaa kas laseb läbi. Naeratas ja ütles et muidugi. Helistasin kohe isale et “davai too auto, ma lähen SÕIDAN kooli tagasi”. Ma läksin tagasi tundi ja pinginaaber jooksis rõõmsalt vastu (ta oli aknast näinud, et sōitsin ise kohale).

 • Jane

  Küsisin oma sõiduraportit ja minu ainuke viga oligi see, et peeglisse ei vaadanud tema arvates.. kahjuks. Pidevjoonest mina ma väidetavalt ületasin pole raportis juttugi. Ja eksami lõpus ütlrs eksamineerija, et vea tegin linnas, raportis aga hoopis maanteel..

 • Annela

  Nii hea on lugeda kellegi eksamist. Minul on eksam juba homme ja pean tunnistama, et mingit räiget närvi küll pole. Ma tunnen end rahulikult. Tean, et kui olen juba ARKis oma aega ootamas, siis võib süda küll rinnust välja peksta. Kuid rahustan ennast sellega, kui saan juba eksamineerijaga rääkida. Lobiseda mulle meeldib. Ise teen pärnus ja mul on väga hea meel, et siin linnas on palju 40 alasi ja nüüd suve/sügise perioodil on teehooldustööd ja piirang on 30 :D loodan muidugi jalakäijate peale ka.. Et jumala eest kõik ülekäigurajad oleks inimesi täis :D algul ka mina ei saanud külgboksile pihta, kuid võtsin ühe lisatunni teisest koolist ja õpetaja suutis nii hästi mulle selgeks teha :) ja muidugi minulgi soovitas mu oma sõidustiil unustada :D aga ma usun, et sooritan ja kui ei… siis uuesti :)

 • Oksir

  Naisterahva nägemus ja nõuandeid ju võib kuulata AGA Tallinnas peab ootab vähemalt 2 kuud, et järgmisele katsele saada ja seeon pissavalt tõsine asi ikka.

  • Katre

   Jah, sellepärast tulekski minna eksamile alles siis kui tunned, et oled endas täiesti kindel ka! Ma sõitsin ka vastavalt enne, et valmis saada. Võtsin lisatunde jms.

 • Liisa

  Sain ka alles detsemberi keskel kirja panna, aga pole hullu, on aega veel midagi õppida mida pole veel selgeks saanud ;)
  Hirm on suur, aga kui ei tee, siis ootan ja harjutan veel ja panen uus aeg kirja! Kes käis muidu sauel? kuidas seal tundus?

  • Steer

   Käisin Sauel eksamil kuu aega tagasi. Tegin kõik kohustuslikud protseduurid filigraanselt ja sõit oli ka korras. Kui olin seisma jäänud ja sõidu lõpetanud, siis eksaminerija pani mulle veaks, et olin kuskil lühikesel teejupil, kus tee keskel märgistus puudus, sõitnud 0,5 m liiga kaugel tee servast ja sõites parklasse olin 45’nurga asemel keeranud 60’nurgaga….ja sellest piisas, et eksam oli mitte sooritatud. Ma olin ikka täielikus shokis, sest kõik muu oli korras. Autos sõitis kaasas veel eksamineerija õpilane.

   • Hanna

    Kas oli teil suurem meesterahvas? Andres? Kukkusin ka läbi. Ja nüüd siis sauel nii pikk järjekord, et ei näita mnt.ee kodulehel aega :) Otsime uus koht kus kiiremini teha :)

 • Ninel

  Tegin kolm korda eksaami kukkusin läbi. Muidugi mängisid rolli ka mu närvid. Märkasin, et väga palju sõltub eksamineerijast. Keegi saab aru, et närveerimine on loomulik asi ja ütleb midagi positiivne, keegi hakkab ohkama ja näitama oma ärritust. Sõbrad räägivad, kui nad tegid eksaami 6-10 aastat tagasi, veel olid eksamineerijad, kes toetasid ja rahustasid. Praegu hea meelega nad ütlevad: ” Teie sõimine oli hea, aga teie olite närviline, ei saa juhiload, tulge teise korda, kui hakkate olema kindel ennast, siis saate”. Aga inimene ka ei ole robot, ma ei usu, et need eksamineerijad ise mitte kunagi ei eksi ja ei närveeri. Ma ei teadnud, et pead ka hästi orienteeruma kui oled Saues ja leida ise tee Tallinnasse ja kui teed rohkem liigutusi, siis see on viga. Aga ma ei ole ka taksojuht, et teada kõike asju. Ma olen väga rahutu, mis ARK-s Tallinnas toimub. Nad ei ole inimlikud ka. Kuulsin paljudest inimestest, et ütlevad niimoodi: ” Väga hästi olite sõitnud, aga tehke järgmisel korral veel paremini”. Mulle kolm korda öeldi, et ma sõidan hästi. Praegu sooritamisel ei saa teha mitte ühtegi väikste vigu. Kui on kirjas, et on vaja sõita 40 km/h, näiteks sõidad 45 aga panen kohe 40. Aga….eksamineerija pärast ütleb, et vale kiirusega sõidad. Õpitajad, räägivad, et kui on natukene rohkem kiirus, vajuta pidurile kergesti ja teeb kohe see kiirus mis peab olema. Tegelikult see on suur viga, ei saa juhiload. Kuidas teised sooritasid eksaami ja sõidavad üldse valesti ei kujuta ette. Olen väga kurb.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga